com.github.spheras.desktopfolder - en to ca translation catalogue (114 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
ca: Plafó

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
ca: Nota

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
ca: Torneu a la vida l'escriptori minimalista.
    Organitzeu els fitxers a l'escriptori usant taulers.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
ca: _D’acord

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
ca: _Cancel·la

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
ca: _Selecciona

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
ca: No hi ha res per enganxar al porta-retalls

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
ca: No es pot deixar anar aquest fitxer

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
ca: S’ha proporcionat un nom de fitxer no vàlid

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
ca: Operacions amb fitxers

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
ca: S’està copiant

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
ca: Copia-ho aquí

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
ca: Mou-ho aquí

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
ca: Enllaça-ho aquí

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
ca: Cancel·la

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
ca: Enllaça-ho al plafó

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
ca: Bloquejar icones:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
ca: Bloquejar plafó:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
ca: Ombra del text:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
ca: Negreta del text:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
ca: Carpeta

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
ca: Fitxer buit

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
ca: Canvia de nom el plafó

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
ca: Mou el plafó a la paperea

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
ca: Enganxa

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
ca: carpeta sense títol

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
ca: fitxer nou

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
ca: Mou a la paperera

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
ca: Propietats

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
ca: Nota nova

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
ca: Textura de paper

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
ca: Sempre davant

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
ca: Sempre darrere

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
ca: Canvia el nom de la nota

note: Item Menu - Open the file
en: Open
ca: Obre

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
ca: Obre amb una altra aplicació…

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
ca: Executa

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
ca: Retalla

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
ca: Copia

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
ca: Canvia'n el nom

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
ca: Suprimeix

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
ca: Canvia'n la icona

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
ca: Aquesta acció SUPRIMIRÀ la carpeta i tot el contingut.
    <b>N'esteu segur?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
ca: Aquesta acció SUPRIMIRÀ el fitxer.
    <b>N'esteu segur?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
ca: Aquesta acció SUPRIMIRÀ l'enllaç (només l'enllaç).
    <b>N'esteu segur?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
ca: Seleccioneu la imatge d'icona per usar.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
ca: El primer plafó

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
ca: Enllaça-ho a un fitxer

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
ca: Enllaça-ho a una carpeta

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
ca: Seleccioneu el fitxer o la carpeta de destinació de l'enllaç

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
ca: Seleccioneu la carpeta de destinació per al plafó

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
ca: Suprimeix

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
ca: Fotografia

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
ca: Seleccioneu la imatge per mostrar

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
ca: Nou

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
ca: Aquest plafó

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
ca: Comportament

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
ca: Aparença

note: panel properties - Close button
en: Close
ca: Tanca

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
ca: Icones a l’escriptori:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
ca: Habilitar escriptori:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
ca: Aquest canvi requereix sortir i tornar a entrar

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
ca: Al canviar la resolució:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
ca: Així serà com els panells, les notes i les fotos es dimensionaran quan canvieu la resolució

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
ca: No fer res

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
ca: Escalar a la nova resolució

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
ca: Emmagatzemar per resolució

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
ca: Canvia el fons

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
ca: Obrir Terminal aquí

note: open terminal here
en: Open in terminal
ca: Obre en un terminal

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
ca: Nom

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
ca: Tipus

note: file properties window - file location
en: Location
ca: Ubicació

note: file properties window - link target
en: Target
ca: Destí

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
ca: Desconegut

note: file properties window - property value - number of items
en: items
ca: elements

note: file properties window - content
en: Content
ca: Contingut

note: file properties window - total folder size
en: Total size
ca: Mida total

note: file properties window - file size
en: File size
ca: Mida del fitxer

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
ca: Permetre l'execució

note: file properties window - last time used
en: Used
ca: Utilitzat

note: file properties window - last time modified
en: Modified
ca: Modificat

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
ca: Ordre de les icones

note: Free arrangement
en: Free
ca: Lliure

note: Grid arrangement
en: Grid
ca: Graella

note: Managed arrangement
en: Let app manage
ca: Gestionat per l'app

note: Default Panel Management
en: Icons
ca: Icones

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
ca: Ordre de les icones per defecte:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
ca: Espaiat entre icones:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
ca: Espaiat de les icones per defecte:

note: sort by submenu
en: Sort by
ca: Ordenar per

note: sort panel's items by size
en: Size
ca: Mida

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
ca: Ordre Invers

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
ca: Reorganitza les icones

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
ca: Plafó sense títol

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
ca: Enllaçar amb $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
ca: Mostrar Escriptori

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
ca: Amagar Escriptori

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
ca: Classifica-ho verticalment

en: Could not create "%'s"
ca: No s’ha pogut crear «%'s»

en:  already exists.
ca: ja existeix.

en: Name is invalid.
ca: El nom no és vàlid.

en: Desktop Folder
ca: Carpeta de l'escriptori

en: Bring your desktop back to life
ca: Torneu a la vida l'escriptori

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
ca: Organitzeu l'escriptori amb plafons de les vostres coses.

en: Access files, folders and apps from your desktop
ca: Accediu a fitxers, carpetes i aplicacions des de l'escriptori

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
ca: Deixeu anar fitxers, carpetes, enllaços i llançadors amb l'extensió .desktop dins dels plafons.

en: Resize, position and color panels
ca: Canvieu la mida, la posició i el color dels plafons

en: Display photos and keep notes on your desktop
ca: Visualitzeu fotografies i tingueu notes a l'escriptori

en: Reveal the desktop with ⌘-D
ca: Reveleu l'escriptori amb ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
ca: Obriu-ho com qualsevol altra aplicació després d'instal·lar-la. La carpeta de l'escriptori s'obrirà automàticament quan torneu a entrar a la sessió.

en: Overall desktop view
ca: Visualització general de l'escriptori

en: DesktopFolder Developers
ca: Desenvolupadors de DesktopFolder

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
ca: Organitzeu l'escriptori amb plafons, notes i fotografies.
