com.github.spheras.desktopfolder - en to cs translation catalogue (114 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
cs: Poznámka

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
cs: Přiveďte zpět minimalistickou plochu.
    Organizujte soubory na ploše s pomocí panelů.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
cs: OK

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
cs: Zrušit

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
cs: Vybrat

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
cs: Nelze nic vložit - schránka je prázdná

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
cs: Soubor nelze přetáhnout

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
cs: Neplatný název souboru

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
cs: Obsluha souborů

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
cs: Kopírování

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
cs: Zkopírovat zde

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
cs: Přesunout zde

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
cs: Odkaz zde

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
cs: Zrušit

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
cs: Panel odkazů

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
cs: Zamknout ikony:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
cs: Zamknout panel:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
cs: Stín textu:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
cs: Tučně:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
cs: Složka

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
cs: Prázdný soubor

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
cs: Přejmenovat panel

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
cs: Přesunout panel do koše

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
cs: Vložit

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
cs: složka bez názvu

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
cs: nový soubor

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
cs: Vlastnosti

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
cs: Nová poznámka

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
cs: Textura papíru

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
cs: Vždy na popředí

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
cs: Vždy na pozadí

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
cs: Přejmenovat poznámku

note: Item Menu - Open the file
en: Open
cs: Otevřít

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
cs: Otevřít v jiné aplikaci...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
cs: Spustit

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
cs: Vyjmout

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
cs: Zkopírovat

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
cs: Přejmenovat

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
cs: Smazat

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
cs: Změnit ikonu

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
cs: Tímto  SMAŽETE tuto složku a VEŠKERÝ její obsah.
    <b>Opravdu chcete pokračovat?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
cs: Tímto SMAŽETE tento soubor.
    <b>Opravdu chcete pokračovat?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
cs: Tímto SMAŽETE tento odkaz (pouze odkaz).
    <b>Opravdu chcete pokračovat?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
cs: Vyberte ikonu, která se má použít.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
cs: Můj první panel

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
cs: Vytvořit odkaz na soubor

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
cs: Vytvořit odkaz na složku

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
cs: Vyberte cílový soubor/cílovou složku odkazu

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
cs: Vyberte cílovou složku panelu

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
cs: Odstranit

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
cs: Fotka

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
cs: Vyberte, který obrázek se ukáže

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
cs: Nový

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
cs: Tento panel

note: panel properties - General section
en: General
cs: Obecné

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
cs: Chování

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
cs: Vzhled

note: panel properties - Close button
en: Close
cs: Zavřít

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
cs: Ikony na ploše:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
cs: Povolit plochu:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
cs: Tato změna vyžaduje odhlášení a opětovné přihlášení zpět

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
cs: Při změně rozlišení:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
cs: Takto budou panely, poznámky a fotky měnit velikost, když změníte rozlišení obrazovky

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
cs: Nedělat nic

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
cs: Škálovat na nové rozlišení

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
cs: Uchovat pro každé rozlišení

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
cs: Změnit tapetu

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
cs: Otevřít terminál

note: open terminal here
en: Open in terminal
cs: Otevřít v terminálu

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
cs: Jméno

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
cs: Typ

note: file properties window - file location
en: Location
cs: Umístění

note: file properties window - link target
en: Target
cs: Cíl

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
cs: Není známo

note: file properties window - property value - number of items
en: items
cs: položky

note: file properties window - content
en: Content
cs: Obsah

note: file properties window - total folder size
en: Total size
cs: Celková velikost

note: file properties window - file size
en: File size
cs: Velikost souboru

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
cs: Povolit spuštění

note: file properties window - last time used
en: Used
cs: Naposledy použit

note: file properties window - last time modified
en: Modified
cs: Naposledy změněn

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
cs: Rozložení ikon:

note: Free arrangement
en: Free
cs: Volné

note: Grid arrangement
en: Grid
cs: Mřížka

note: Managed arrangement
en: Let app manage
cs: Nechat rozhodnout aplikaci

note: Default Panel Management
en: Icons
cs: Ikony

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
cs: Výchozí rozložení ikon:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
cs: Prokládání ikon:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
cs: Výchozí prokládání ikon:

note: sort by submenu
en: Sort by
cs: Seřadit podle:

note: sort panel's items by size
en: Size
cs: Velikosti

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
cs: Obráceně

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
cs: Přeorganizovat

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
cs: Panel bez názvu

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
cs: Odkaz na $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
cs: Zobrazit plochu

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
cs: Skrýt plochu

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
cs: Seřadit vertikálně

en: Could not create "%'s"
cs: Nelze vytvořit "%'s"

en:  already exists.
cs: již existuje.

en: Name is invalid.
cs: Název je neplatný.

en: Desktop Folder
cs: Složka na ploše

en: Bring your desktop back to life
cs: Oživte svou plochu

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
cs: Organizujte věci ze své plochy v panelech

en: Access files, folders and apps from your desktop
cs: Přistupujte k souborům, složkám a aplikacím z vaší plochy

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
cs: Přesuňte soubory, složky, odkazy a ".desktop" spouštěče do panelů

en: Resize, position and color panels
cs: Změňte velikost, umístěte a obarvěte panely

en: Display photos and keep notes on your desktop
cs: Zobrazte fotky a udržujte své poznámky na ploše

en: Reveal the desktop with ⌘-D
cs: Odkryjte plochu pomocí ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
cs: Po instalaci otevřete DesktopFolder jako jakoukoli jinou aplikaci. DesktopFolder se automaticky spustí při příštím přihlášení.

en: Overall desktop view
cs: Celkový náhled plochy

en: DesktopFolder Developers
cs: Vývojaři DesktopFolder

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
cs: Organizujte svou plochu s panely, poznámkami a fotkami
