com.github.spheras.desktopfolder - en to de_DE translation catalogue (112 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
de_DE: Notiz

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
de_DE: Bring Deinen minimalistischen Desktop zurück ins Leben.
     Organisiere die Dateien auf Deinem Desktop mit Panels.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
de_DE: OK

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
de_DE: Abbrechen

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
de_DE: Auswählen

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
de_DE: In der Zwischenablage befindet sich nichts zum einfügen

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
de_DE: Kann diese Datei nicht ablegen

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
de_DE: Ungültiger Dateiname

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
de_DE: Dateioperationen

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
de_DE: Kopieren

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
de_DE: Hierhin kopieren

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
de_DE: Hierhin verschieben

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
de_DE: Verlinke hierhin

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
de_DE: Abbrechen

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
de_DE: Panel verknüpfen

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
de_DE: Icons sperren:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
de_DE: Panel sperren:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
de_DE: Textschatten:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
de_DE: Fetter Text:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
de_DE: Ordner

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
de_DE: Leere Datei

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
de_DE: Panel umbenennen

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
de_DE: Panel in den Papierkorb verschieben

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
de_DE: Einfügen

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
de_DE: Ordner ohne Namen

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
de_DE: neue Datei

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
de_DE: In den Papierkorb verschieben

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
de_DE: Eigenschaften

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
de_DE: Neue Notiz

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
de_DE: Papierstruktur

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
de_DE: Immer im Vordergrund

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
de_DE: Immer im Hintergrund

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
de_DE: Notiz umbenennen

note: Item Menu - Open the file
en: Open
de_DE: Öffnen

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
de_DE: Mit einer anderen Anwendung öffnen

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
de_DE: Ausführen

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
de_DE: Ausschneiden

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
de_DE: Kopieren

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
de_DE: Umbenennen

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
de_DE: Löschen

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
de_DE: Icon ändern

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
de_DE: Das LŐSCHT den Ordner und alle Inhalte. 
    <b>Bist du sicher?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
de_DE: Das LŐSCHT die Datei.
    <b>Bist du sicher?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
de_DE: Das LŐSCHT die Verknüpfung (nur die Verknüpfung).
    <b>Bist du sicher?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
de_DE: Bitte das zu verwendende Bild auswählen

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
de_DE: Meine erstes Panel

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
de_DE: Dateiverknüpfung

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
de_DE: Ordnerverknüpfung

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
de_DE: Wähle den Zielordner / die Zieldatei für die Verknüpfung

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
de_DE: Wähle den Zielordner für das Panel.

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
de_DE: Entfernen

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
de_DE: Foto

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
de_DE: Bitte das anzuzeigende Bild auswählen

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
de_DE: Neu

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
de_DE: Dieses Panel

note: panel properties - General section
en: General
de_DE: Allgemein

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
de_DE: Verhalten

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
de_DE: Aussehen

note: panel properties - Close button
en: Close
de_DE: Schließen

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
de_DE: Icons auf dem Desktop:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
de_DE: Desktop aktivieren:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
de_DE: Für diese Anderung must Du Dich ab- und wieder anmelden

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
de_DE: Bei der Änderung der Auflösung:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
de_DE: Auf diese Weise werden Größe der Panels, Notizen und Fotos angepasst, wenn du die Bildschirmauflösung änderst

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
de_DE: Nichts tun

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
de_DE: Auf neue Auflösung skalieren

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
de_DE: Pro Auflösung speichern

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
de_DE: Hintergrund ändern

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
de_DE: Terminal hier öffnen

note: open terminal here
en: Open in terminal
de_DE: Im Terminal öffnen

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
de_DE: Typ

note: file properties window - file location
en: Location
de_DE: Ort

note: file properties window - link target
en: Target
de_DE: Ziel

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
de_DE: Unbekannt

note: file properties window - property value - number of items
en: items
de_DE: Objekte

note: file properties window - content
en: Content
de_DE: Inhalt

note: file properties window - total folder size
en: Total size
de_DE: Gesamtgröße

note: file properties window - file size
en: File size
de_DE: Dateigröße

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
de_DE: Ausführung erlauben

note: file properties window - last time used
en: Used
de_DE: Benutzt

note: file properties window - last time modified
en: Modified
de_DE: Geändert

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
de_DE: Anordnung der Icons

note: Free arrangement
en: Free
de_DE: Frei

note: Grid arrangement
en: Grid
de_DE: Raster

note: Managed arrangement
en: Let app manage
de_DE: Lass die Anwendung entscheiden

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
de_DE: Standardausrichtung der Icons:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
de_DE: Abstand der Icons:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
de_DE: Standardabstand der Icons:

note: sort by submenu
en: Sort by
de_DE: Sortieren nach

note: sort panel's items by size
en: Size
de_DE: Größe

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
de_DE: Umgekehrte Reihenfolge

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
de_DE: Icons umorganisieren

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
de_DE: Unbenanntes Panel

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
de_DE: Verknüpfung zu $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
de_DE: Desktop zeigen

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
de_DE: Desktop verbergen

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
de_DE: Sortiere vertikal

en: Could not create "%'s"
de_DE: Konnte  "%'s" nicht erstellen.

en:  already exists.
de_DE: gibt es schon.

en: Name is invalid.
de_DE: Ungültiger Name

en: Desktop Folder
de_DE: Desktop-Ordner

en: Bring your desktop back to life
de_DE: Bringe Deinen Desktop wieder zum Leben

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
de_DE: Organisiere Deinen Desktop mit Panels, die Deine Objekte enthalten.

en: Access files, folders and apps from your desktop
de_DE: Greife von Deinem Desktop auf Dateien, Ordner und Apps zu

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
de_DE: Lege Dateien, Ordner, Links und .desktop-Programmstarter in Panels ab

en: Resize, position and color panels
de_DE: Ändere Größe, Position und Farbe des Panels

en: Display photos and keep notes on your desktop
de_DE: Zeige Fotos und Notizen auf Deinem Desktop an

en: Reveal the desktop with ⌘-D
de_DE: Zeige den Desktop mit ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
de_DE: Starte es nach der Installation wie jede andere gewöhnlich App. "Desktop Folder" wird automatisch gestartet, wenn Du Dich das nächste Mal anmeldest.

en: Overall desktop view
de_DE: Desktop Gesamtansicht

en: DesktopFolder Developers
de_DE: DesktopFolder Entwickler

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
de_DE: Organisiere deine Arbeitsoberfläche mit Leisten, Notizen und Fotos
