com.github.spheras.desktopfolder - en to eo translation catalogue (115 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
eo: Panelo

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
eo: Noto

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
eo: Revivigi vian minimumisman labortablon
    Ordigi dosierojn ĉe via labortablo uzante panelojn.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
eo: _Bone

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
eo: _Nuligi

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
eo: _Elekti

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
eo: Estas nenio sur la tondujo por alglui

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
eo: Ne povas demeti ĉi tiu dosiero ĉi tie

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
eo: Nevalida dosiernomo estas provizita

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
eo: Dosieraj operacioj

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
eo: Kopiante

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
eo: Kopii ĉi tie

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
eo: Movi ĉi tien

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
eo: Ligi ĉi tie

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
eo: Nuligi

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
eo: Ligi panelon

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
eo: Ŝlosi piktogramojn:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
eo: Ŝlosi panelon:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
eo: Ombro de teksto:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
eo: Teksto grasa:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
eo: Dosierujo

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
eo: Malplena dosiero

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
eo: Alinomi panelon

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
eo: Movi panelon en la rubujon

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
eo: Alglui

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
eo: sentitola dosierujo

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
eo: nova dosiero

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
eo: Movi rubujen

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
eo: Ecoj

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
eo: Nova noto

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
eo: Paperteksturo

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
eo: Ĉiamvidebligi

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
eo: Ĉiam malantaŭe

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
eo: Alinomi noton

note: Item Menu - Open the file
en: Open
eo: Malfermi

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
eo: Malfermi per alia aplikaĵo...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
eo: Plenumi

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
eo: Eltondi

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
eo: Kopii

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
eo: Alinomi

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
eo: Forigi

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
eo: Ŝanĝi piktogramon

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
eo: Ĉi tiu ago FORIGOS la dosierujon kaj siajn ĈIUJN elementojn.
    <b>Ĉu vi certas?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
eo: Ĉi tiu ago FORIGOS la dosieron.
    <b>Ĉu vi certas?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
eo: Ĉi tiu ago FORIGOS la ligilon (nur la ligilon).
    <b>Ĉu vi certas?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
eo: Elekti piktogramon por la uzado.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
eo: Mia unua panelo

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
eo: Ligi al dosiero

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
eo: Ligi al dosierujo

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
eo: Elekti celan dosieron/dosierujon de la ligilo

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
eo: Elekti la celan dosierujon por la panelo

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
eo: Forigi

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
eo: Foto

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
eo: Elekti bildon por montri

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
eo: Nova

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
eo: Ĉi tiu panelo

note: panel properties - General section
en: General
eo: Ĝenerala

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
eo: Konduto

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
eo: Aspekto

note: panel properties - Close button
en: Close
eo: Fermi

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
eo: Piktogramoj sur labortablo:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
eo: Ebligi labortablon:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
eo: Ĉi tiu ŝanĝo postulos elsalutado kaj reen

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
eo: Kiam ŝanĝi la distingivon:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
eo: Jen kiel paneloj, notoj kaj fotoj regrandiĝos kiam vi ŝanĝas la ekranan distingvon

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
eo: Fari nenion

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
eo: Skali al nova distingivo

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
eo: Konservi laŭ distingvo

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
eo: Ŝanĝi fonon

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
eo: Malfermi terminalon ĉi tie

note: open terminal here
en: Open in terminal
eo: Malfermi en terminalo

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
eo: Nomo

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
eo: Tipo

note: file properties window - file location
en: Location
eo: Loko

note: file properties window - link target
en: Target
eo: Celo

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
eo: Nekonata

note: file properties window - property value - number of items
en: items
eo: elementoj

note: file properties window - content
en: Content
eo: Enhavo

note: file properties window - total folder size
en: Total size
eo: Tuta grandeco

note: file properties window - file size
en: File size
eo: Grandeco de dosiero

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
eo: Permesi plenumadon

note: file properties window - last time used
en: Used
eo: Uzita

note: file properties window - last time modified
en: Modified
eo: Modifita

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
eo: Aranĝo de piktogramoj:

note: Free arrangement
en: Free
eo: Libera

note: Grid arrangement
en: Grid
eo: Krado

note: Managed arrangement
en: Let app manage
eo: Administru per aplikaĵo

note: Default Panel Management
en: Icons
eo: Piktogramoj

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
eo: Defaŭlta aranĝo de piktogramoj:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
eo: Interspaco de piktogramoj:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
eo:  Defaŭlta interspaco de piktogramoj:

note: sort by submenu
en: Sort by
eo: Ordigi laŭ

note: sort panel's items by size
en: Size
eo: Grandeco

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
eo: Inversigi ordon

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
eo: Reagordi piktogramojn

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
eo: Sentitola panelo

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
eo: Ligi al $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
eo: Montri labortablon

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
eo: Kaŝi labortablon

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
eo: Ordigi vertikale

en: Could not create "%'s"
eo: Ne povis krei "%'s"

en:  already exists.
eo: jam ekzistas.

en: Name is invalid.
eo: Nevalida nomo.

en: Desktop Folder
eo: Labortabla dosierujo

en: Bring your desktop back to life
eo: Revenigi vian labortablon al vivo

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
eo: Ordigi vian labortablon kun paneloj, kiuj tenas viajn aferojn.

en: Access files, folders and apps from your desktop
eo: Aliri dosierojn, dosierujojn kaj programojn de via labortablo

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
eo: Demeti dosierojn, dosierujojn, ligilojn kaj .desktop lanĉilojn ene de paneloj

en: Resize, position and color panels
eo: Regrandigi, poziciigi kaj kolori panelojn

en: Display photos and keep notes on your desktop
eo: Montri fotojn kaj teni notojn sur via labortablo

en: Reveal the desktop with ⌘-D
eo: Malkaŝi la labortablon kun ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
eo: Malfermi ĝin kiel iun ajn alian programon post instalado. Desktop Folder lanĉos aŭtomate kiam vi denove ensalutos.

en: Overall desktop view
eo: Entuta labortabla vido

en: DesktopFolder Developers
eo: DesktopFolder programistoj

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
eo: Ordigi vian labortablon per paneloj, notoj kaj fotoj
