com.github.spheras.desktopfolder - en to es translation catalogue (113 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
es: Nota

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
es: Reviva el escritorio minimalista
    Organice archivos y carpetas en su escritorio mediante paneles.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
es: _Aceptar

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
es: _Cancelar

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
es: _Seleccionar

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
es: No hay nada que pegar en el portapapeles

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
es: No se puede soltar este archivo

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
es: El nombre del archivo no es válido

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
es: Operaciones de archivos

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
es: Copiando

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
es: Copiar aquí

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
es: Mover aquí

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
es: Acceso directo aquí

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
es: Cancelar

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
es: Acceso directo a panel

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
es: Bloquear iconos:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
es: Bloquear panel:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
es: Sombra del texto:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
es: Negrita del texto:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
es: Carpeta

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
es: Archivo vacío

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
es: Cambiar nombre de panel

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
es: Enviar panel a la papelera

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
es: Pegar

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
es: carpeta sin nombre

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
es: nuevo archivo

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
es: Enviar a la papelera

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
es: Propiedades

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
es: Nota nueva

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
es: Textura de papel

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
es: Siempre encima

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
es: Siempre en el fondo

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
es: Cambiar nombre de nota

note: Item Menu - Open the file
en: Open
es: Abrir

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
es: Abrir con otra aplicación...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
es: Ejecutar

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
es: Cortar

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
es: Copiar

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
es: Cambiar nombre

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
es: Eliminar

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
es: Cambiar icono

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
es: Esta acción ELIMINARÁ la carpeta y TODO su contenido.
    <b>¿Confirma que quiere eliminarla?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
es: Esta acción ELIMINARÁ el archivo.
    <b>¿Confirma que quiere eliminarlo?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
es: Esta acción ELIMINARÁ el acceso directo (no el archivo).
    <b>¿Confirma que quiere eliminarlo?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
es: Seleccione el icono que quiere utilizar.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
es: Mi primer panel

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
es: Acceso directo a archivo

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
es: Acceso directo a carpeta

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
es: Seleccione el archivo o carpeta de destino del acceso directo

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
es: Seleccione la carpeta de destino del panel

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
es: Eliminar

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
es: Foto

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
es: Seleccione la imagen que mostrar

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
es: Nuevo

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
es: Este Panel

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
es: Comportamiento

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
es: Apariencia

note: panel properties - Close button
en: Close
es: Cerrar

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
es: Iconos en el escritorio:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
es: Activar escritorio:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
es: Este cambio requerirá que cierre su sesión y vuelva a iniciarla.

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
es: Al cambiar la resolución:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
es: Así es como los paneles, notas y fotos se redimensionarán cuando cambie la resolución de la pantalla

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
es: Hacer nada

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
es: Escalar a una nueva resolución

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
es: Guardar por resolución

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
es: Cambiar fondo de pantalla

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
es: Abrir un terminal aquí

note: open terminal here
en: Open in terminal
es: Abrir en un terminal

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
es: Nombre

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
es: Tipo

note: file properties window - file location
en: Location
es: Ubicación

note: file properties window - link target
en: Target
es: Objetivo

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
es: Desconocido

note: file properties window - property value - number of items
en: items
es: elementos

note: file properties window - content
en: Content
es: Contenido

note: file properties window - total folder size
en: Total size
es: Tamaño total

note: file properties window - file size
en: File size
es: Tamaño del archivo

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
es: Permitir ejecución

note: file properties window - last time used
en: Used
es: Usado

note: file properties window - last time modified
en: Modified
es: Modificado

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
es: Orden de los íconos:

note: Free arrangement
en: Free
es: Libre

note: Grid arrangement
en: Grid
es: Cuadrícula

note: Managed arrangement
en: Let app manage
es: Controlado por la app

note: Default Panel Management
en: Icons
es: Iconos

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
es: Orden de los íconos por defecto:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
es: Espaciado de iconos

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
es: Espaciado de los iconos por defecto

note: sort by submenu
en: Sort by
es: Ordenar por

note: sort panel's items by size
en: Size
es: Tamaño

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
es: Revertir orden

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
es: Reorganizar Iconos

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
es: Panel sin nombre

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
es: Enlazar a $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
es: Mostrar el escritorio

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
es: Ocultar el escritorio

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
es: Organizar Verticalmente

en: Could not create "%'s"
es: No se pudo crear «%'s»

en:  already exists.
es: ya existe.

en: Name is invalid.
es: El nombre no es válido.

en: Desktop Folder
es: Carpeta de escritorio

en: Bring your desktop back to life
es: Revitaliza tu escritorio

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
es: Organiza tu escritorio con paneles que contengan tus cosas

en: Access files, folders and apps from your desktop
es: Acceder a archivos, carpetas y aplicaciones desde el escritorio

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
es: Suelta archivos, carpetas, links y accesos directos .desktop dentro de los paneles

en: Resize, position and color panels
es: Redimensionar, posicionar y cambiar el color de los paneles

en: Display photos and keep notes on your desktop
es: Mostrar fotografías y notas en el escritorio

en: Reveal the desktop with ⌘-D
es: Mostrar el escritorio con ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
es: Abrir como cualquier otra aplicación cuando se instale. La Carpeta Escritorio se abrirá automáticamente la siguiente vez que accedas.

en: Overall desktop view
es: Vista general de escritorio

en: DesktopFolder Developers
es: Desarrolladores de la Carpeta Escritorio

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
es: Organice el escritorio con paneles, notas y fotos
