com.github.spheras.desktopfolder - en to fi translation catalogue (114 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
fi: Palkki

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
fi: Huomautus

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
fi: Palauta minimalistinen työpöytä eloon 
      Järjestele tiedostoja työpöydälläsi käyttäen ikkunaruutuja.

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
fi: _Peruuta

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
fi: _Valitse

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
fi: Leikepöydällä ei ole mitään liitettäväksi

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
fi: Tätä tiedostoa ei voi pudottaa

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
fi: On annettu epäkelpo tiedostonimi

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
fi: Tiedostotoiminnot

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
fi: Kopioidaan

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
fi: Kopioi tähän

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
fi: Siirrä tähän

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
fi: Linkitä tähän

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
fi: Peruuta

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
fi: Linkitä palkki

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
fi: Lukitse kuvakkeet:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
fi: Lukitse palkki:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
fi: Tekstin varjo:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
fi: Tekstin lihavointi:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
fi: Kansio

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
fi: Tyhjä tiedosto

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
fi: Uudelleennimeä palkki

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
fi: Siirrä palkki roskakoriin

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
fi: Liitä

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
fi: nimetön kansio

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
fi: uusi tiedosto

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
fi: Uusi muistiinpano

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
fi: Paperitekstuuri

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
fi: Aina päällimmäisenä

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
fi: Aina taka-alalla

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
fi: Uudelleennimeä muistiinpano

note: Item Menu - Open the file
en: Open
fi: Avaa

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
fi: Avaa toisella sovelluksella...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
fi: Käynnistä

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
fi: Leikkaa

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
fi: Kopioi

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
fi: Poista

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
fi: Muuta kuvake

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
fi: Tämä toiminto POISTAA kansion ja sen KAIKEN sisällön.
    <b>Oletko varma?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
fi: Tämä toiminto POISTAA tiedoston.
    <b>Oletko varma?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
fi: Tämä toiminto POISTAA linkin (vain linkin).
    <b>Oletko varma?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
fi: Valitse käytettävä kuvake.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
fi: Minun ensimmäinen palkkini

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
fi: Linkitä tiedostoon

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
fi: Linkitä kansioon

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
fi: Valitse linkin kohdetiedosto/kansio

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
fi: Valitse palkin kohdekansio

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
fi: Poista

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
fi: Kuva

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
fi: Valitse näytettävä kuva

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
fi: Uusi

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
fi: Tämä palkki

note: panel properties - General section
en: General
fi: Yleiset

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
fi: Käytös

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: panel properties - Close button
en: Close
fi: Sulje

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
fi: Kuvakkeet työpöydällä:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
fi: Kytke työpöytä päälle:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
fi: Tämä muutos vaatii ulos- ja takaisin sisäänkirjautumisen

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
fi: Kun näytön erottelutarkkuutta muutetaan:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
fi: Palkit, muistiinpanot ja valokuvat muuttuvat kooltaan tällä tavalla kun muutat näytön erottelutarkkuutta

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
fi: Mitoita uuteen erottelutarkkuuteen

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
fi: Taltioi aina eri erottelutarkkuuden suhteen

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
fi: Muuta taustakuvaa

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
fi: Avaa pääte tähän

note: open terminal here
en: Open in terminal
fi: Avaa päätteessä

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
fi: Nimi

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
fi: Muoto

note: file properties window - file location
en: Location
fi: Sijainti

note: file properties window - link target
en: Target
fi: Kohde

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: file properties window - property value - number of items
en: items
fi: esineet

note: file properties window - content
en: Content
fi: Sisältö

note: file properties window - total folder size
en: Total size
fi: Yhteiskoko

note: file properties window - file size
en: File size
fi: Tiedostokoko

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
fi: Salli ajettavaksi

note: file properties window - last time used
en: Used
fi: Käytetty

note: file properties window - last time modified
en: Modified
fi: Mukautettu

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
fi: Kuvakkeiden asettelu:

note: Free arrangement
en: Free
fi: Vapaa

note: Grid arrangement
en: Grid
fi: Ruudukko

note: Managed arrangement
en: Let app manage
fi: Anna sovelluksen hallinoida

note: Default Panel Management
en: Icons
fi: Kuvakkeet

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
fi: Vakiollinen kuvakeasettelu:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
fi: Kuvakkeiden väli:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
fi: Kuvakkeiden vakioväli:

note: sort by submenu
en: Sort by
fi: Järjestä

note: sort panel's items by size
en: Size
fi: Koon mukaan

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
fi: Käänteisen järjestyksen mukaan

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
fi: Uudelleenjärjestele kuvakkeet

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
fi: Nimetön palkki

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
fi: Linkitä tähän $TIEDOSTO_NIMI

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
fi: Näytä työpöytä

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
fi: Piilota työpöytä

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
fi: Järjestele pystysuuntaisesti

en: Could not create "%'s"
fi: "%'s" ei voitu luoda

en:  already exists.
fi: on jo olemassa.

en: Name is invalid.
fi: Nimi on epäkelpo.

en: Desktop Folder
fi: Työpöytäkansio

en: Bring your desktop back to life
fi: Elvytä työpöytäsi takaisin eloon

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
fi: Järjestele työpöytä palkeilla jotka sisältävät asioitasi.

en: Access files, folders and apps from your desktop
fi: Käytä tiedostoja, kansioita ja sovelluksia työpöydältäsi

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
fi: Pudota tiedostoja, kansioita, linkkejä ja .desktop -työpöytäkäynnistimiä palkin sisälle

en: Resize, position and color panels
fi: Muuta palkkien kokoa, sijaintia ja väriä

en: Display photos and keep notes on your desktop
fi: Näytä työpöydälläsi valokuvia ja muistiinpanoja

en: Reveal the desktop with ⌘-D
fi: Paljasta työpöytä näppäinyhdistelmällä ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
fi: Avaa se kuten mikä tahansa sovellus asennuksen jälkeen. Työpöytäkansio käynnistyy seuraavan sisäänkirjautumisen yhteydessä automaattisesti.

en: Overall desktop view
fi: Työpöydän yleisnäkymä

en: DesktopFolder Developers
fi: TyöpöytäKansio Kehittäjille

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
fi: Järjestele työpöytääsi palkeilla, muistiinpanoilla ja valokuvilla
