com.github.spheras.desktopfolder - en to fr translation catalogue (112 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
fr: Panneau

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
fr: Redonnez vie à votre Bureau minimaliste 
     Regroupez les fichiers sur votre Bureau à l'aide des Panneaux.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
fr: _OK

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
fr: _Annuler

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
fr: _Sélectionner

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
fr: Le presse-papier est vide

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
fr: Impossible de déplacer ce fichier

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
fr: Nom de fichier invalide

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
fr: Opérations de fichiers

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
fr: Copie

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
fr: Copier ici

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
fr: Déplacer ici

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
fr: Créer un lien ici

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
fr: Annuler

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
fr: Lien Panneau

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
fr: Verrouiller les icônes :

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
fr: Verrouiller le panneau :

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
fr: Ombre du texte :

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
fr: Texte en gras :

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
fr: Dossier

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
fr: Fichier vide

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
fr: Renommer le panneau

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
fr: Déplacer le panneau dans la corbeille

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
fr: Coller

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
fr: nouveau dossier

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
fr: nouveau fichier

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
fr: Déplacer dans la corbeille

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
fr: Propriétés

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
fr: Nouvelle note

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
fr: Texture papier

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
fr: Toujours au premier plan

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
fr: Toujours en arrière-plan

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
fr: Renommer la note

note: Item Menu - Open the file
en: Open
fr: Ouvrir

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
fr: Ouvrir avec une autre application…

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
fr: Exécuter

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
fr: Couper

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
fr: Copier

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
fr: Renommer

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
fr: Supprimer

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
fr: Modifier l'icône

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
fr: Cette action va SUPPRIMER le dossier et TOUT son contenu.
    <b>Êtes-vous sûr ?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
fr: Cette action va SUPPRIMER le fichier.
    <b>Êtes-vous sûr ?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
fr: Cette action va SUPPRIMER le lien (seulement le lien).
    <b>Êtes-vous sûr ?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
fr: Choisir l'icône à utiliser.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
fr: Mon premier panneau

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
fr: Lien vers un fichier

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
fr: Lien vers un dossier

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
fr: Choisir le fichier/dossier de destination du lien

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
fr: Choisir le fichier/dossier de destination du Panneau

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
fr: Retirer

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
fr: Sélectionner l'image à afficher

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
fr: Nouveau

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
fr: Ce panneau

note: panel properties - General section
en: General
fr: Général

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
fr: Comportement

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
fr: Apparence

note: panel properties - Close button
en: Close
fr: Fermer

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
fr: Icônes sur le bureau :

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
fr: Activer le bureau :

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
fr: Cette modification vous obligera à vous déconnecter et à vous reconnecter.

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
fr: Lors du changement de résolution :

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
fr: Voici comment les panneaux, notes et photos seront redimensionnés lorsque vous modifiez la résolution de l'écran

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
fr: Ne rien faire

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
fr: Adapter à la nouvelle résolution

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
fr: Mémoriser la résolution

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
fr: Changer le fond d'écran

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
fr: Ouvrir un Terminal ici

note: open terminal here
en: Open in terminal
fr: Ouvrir dans le terminal

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
fr: Nom

note: file properties window - file location
en: Location
fr: Emplacement

note: file properties window - link target
en: Target
fr: Destination

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
fr: Inconnu

note: file properties window - property value - number of items
en: items
fr: éléments

note: file properties window - content
en: Content
fr: Contenu

note: file properties window - total folder size
en: Total size
fr: Taille totale

note: file properties window - file size
en: File size
fr: Taille du fichier

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
fr: Autoriser l'exécution

note: file properties window - last time used
en: Used
fr: Utilisé

note: file properties window - last time modified
en: Modified
fr: Modifié

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
fr: Disposition des icônes :

note: Free arrangement
en: Free
fr: Libre

note: Grid arrangement
en: Grid
fr: Grille

note: Managed arrangement
en: Let app manage
fr: Laisser l'application gérer

note: Default Panel Management
en: Icons
fr: Icônes

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
fr: Disposition par défaut des icônes :

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
fr: Espacement des icônes :

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
fr: Espacement par défaut des icônes :

note: sort by submenu
en: Sort by
fr: Trier par

note: sort panel's items by size
en: Size
fr: Taille

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
fr: Ordre inverse

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
fr: Réorganiser les icônes

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
fr: Panneau sans titre

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
fr: Lien vers $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
fr: Afficher le Bureau

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
fr: Masquer le Bureau

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
fr: Arranger verticalement

en: Could not create "%'s"
fr: Impossible de créer « %'s »

en:  already exists.
fr: existe déjà.

en: Name is invalid.
fr: Le nom n'est pas valide.

en: Desktop Folder
fr: Dossier du Bureau

en: Bring your desktop back to life
fr: Redonnez vie à votre bureau

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
fr: Organisez votre bureau avec des panneaux qui contiennent ce qe vous voudrez.

en: Access files, folders and apps from your desktop
fr: Accédez à des fichiers, dossiers et applications à partir de votre bureau

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
fr: Déposez des fichiers, des dossiers, des liens et des lanceurs .desktop dans des panneaux

en: Resize, position and color panels
fr: Redimensionnez, positionnez et colorez les panneaux

en: Display photos and keep notes on your desktop
fr: Affichez des photos et conservez des notes sur votre bureau

en: Reveal the desktop with ⌘-D
fr: Révélez le bureau avec ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
fr: Ouvrez-le comme n'importe quelle autre application après l'installation. Dossier du Bureau se lancera automatiquement lors de votre prochaine connexion.

en: Overall desktop view
fr: Vue d'ensemble du bureau

en: DesktopFolder Developers
fr: Les développeurs de DesktopFolder

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
fr: Organisez votre bureau avec des panneaux, des notes et des photos
