com.github.spheras.desktopfolder - en to hu translation catalogue (113 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
hu: Jegyzet

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
hu: Keltse életre a minimalista asztali környezetet
    Rendszerezze fájlait az asztalon táblák segítségével.

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
hu: _Mégse

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
hu: _Választ

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
hu: Nincs semmi a vágólapon amit be lehet illeszteni

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
hu: Ezt a fájlt nem lehet áthelyezni/másolni

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
hu: Érvénytelen fájlnév

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
hu: Fájlműveletek

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
hu: Másolás

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
hu: Másolás ide

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
hu: Áthelyezés ide

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
hu: Linkelés ide

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
hu: Mégse

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
hu: Panel linkelése

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
hu: Ikonok zárolása:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
hu: Panel zárolása:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
hu: Szöveg árnyéka:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
hu: Félkövér szöveg:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
hu: Mappa

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
hu: Üres fájl

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
hu: Panel átnevezése

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
hu: Panel áthelyezése a kukába

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
hu: Beillesztés

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
hu: névtelen mappa

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
hu: új fájl

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
hu: Áthelyezés a kukába

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
hu: Tulajdonságok

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
hu: Új jegyzet

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
hu: Papír textúra

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
hu: Mindig felül

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
hu: Mindig a háttérben

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
hu: Jegyzet átnevezése

note: Item Menu - Open the file
en: Open
hu: Megnyitás

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
hu: Megnyitás más alkalmazással...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
hu: Végrehajtás

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
hu: Kivágás

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
hu: Másolás

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
hu: Átnevezés

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
hu: Törlés

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
hu: Ikon megváltoztatása

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
hu: Ez a művelet TÖRÖLNI fogja a mappát és annak MINDEN tartalmát.
    <b>Biztos benne?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
hu: Ez a művelet TÖRÖLNI fogja a fájlt.
    <b>Biztos benne?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
hu: Ez a művelet TÖRÖLNI fogja a linket (csak a linket).
    <b>Biztos benne?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
hu: Válassza ki a használandó ikon képet.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
hu: Az első panelem

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
hu: Linkelés fájlhoz

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
hu: Linkelés mappához

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
hu: Válassza ki a link célfájlt/mappát

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
hu: Válassza ki a célmappát a panelhez

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
hu: Eltávolítás

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
hu: Fotó

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
hu: Válassza ki a megjelenítendő képet

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
hu: Új

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
hu: Ez a panel

note: panel properties - General section
en: General
hu: Általános

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
hu: Viselkedés

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
hu: Megjelenés

note: panel properties - Close button
en: Close
hu: Bezár

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
hu: Ikonok az asztalon:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
hu: Asztal engedélyezése:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
hu: Ez a változtatás újbóli ki- és bejelentkezést igényel

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
hu: Felbontás változtatásakor:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
hu: Így lesznek a panelek, jegyzetek és fotók újraméretezve a képernyőfelbontás változtatásakor

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
hu: Ne csináljon semmit

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
hu: Átméretezés az új felbontásra

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
hu: Tárolás felbontásonként

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
hu: Háttér megváltoztatása

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
hu: Terminál megnyitása itt

note: open terminal here
en: Open in terminal
hu: Megnyitás terminálban

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
hu: Név

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
hu: Típus

note: file properties window - file location
en: Location
hu: Hely

note: file properties window - link target
en: Target
hu: Cél

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: file properties window - property value - number of items
en: items
hu: elemek

note: file properties window - content
en: Content
hu: Tartalom

note: file properties window - total folder size
en: Total size
hu: Teljes méret

note: file properties window - file size
en: File size
hu: Fájlméret

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
hu: Végrehajtás engedélyezése

note: file properties window - last time used
en: Used
hu: Használt

note: file properties window - last time modified
en: Modified
hu: Módosított

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
hu: Ikonrendezés:

note: Free arrangement
en: Free
hu: Szabad

note: Grid arrangement
en: Grid
hu: Rács

note: Managed arrangement
en: Let app manage
hu: Az app kezelje

note: Default Panel Management
en: Icons
hu: Ikonok

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
hu: Alapértelmezett ikon elrendezés:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
hu: Ikon távolság

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
hu: Alapértelmezett ikon távolság:

note: sort by submenu
en: Sort by
hu: Rendezés

note: sort panel's items by size
en: Size
hu: Méret

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
hu: Fordított sorrend

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
hu: Ikonok újrarendezése

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
hu: Névtelen Panel

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
hu: Linkelés ehhez: $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
hu: Asztal megjelenítése

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
hu: Asztal elrejtése

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
hu: Függőleges rendezés

en: Could not create "%'s"
hu: "%'s" nem hozható létre

en:  already exists.
hu: már létezik.

en: Name is invalid.
hu: Érvénytelen név.

en: Desktop Folder
hu: Asztal mappa

en: Bring your desktop back to life
hu: Leheljen életet az asztali környezetbe

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
hu: Rendszerezze az asztalt panelekkel, amelyek tartják az ön dolgait.

en: Access files, folders and apps from your desktop
hu: Fájlok, mappák és alkalmazások elérése az asztalról

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
hu: Helyezzen el fájlokat, linkeket és .desktop gyorsindítókat a paneleken belül

en: Resize, position and color panels
hu: Méretezzen át, helyezzen el és színezzen paneleket

en: Display photos and keep notes on your desktop
hu: Jelenítsen meg fotókat és tartsa a jegyzeteket az asztalon

en: Reveal the desktop with ⌘-D
hu: Asztal felfedése ⌘-D -vel

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
hu: Nyissa meg mint bármelyik más alkalmazást telepítés után. Az asztali mappa automatikusan indul a következő bejelentkezéskor.

en: Overall desktop view
hu: Átfogó asztali nézet

en: DesktopFolder Developers
hu: A DesktopFolder fejlesztői

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
hu: Rendszerezze az asztalt panelekkel, jegyzetekkel és fotókkal
