com.github.spheras.desktopfolder - en to it translation catalogue (114 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
it: Pannello

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
it: Nota

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
it: Riporta in vita la tua Scrivania minimalista \n"
     Organizza i file sulla tua Scrivania utilizzando dei Riquadri

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
it: _Annulla

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
it: _Seleziona

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
it: Non c'è niente da incollare nei tuoi appunti

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
it: Impossibile saltare questo file

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
it: Nome file non corretto

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
it: Operazioni sul file

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
it: In copia

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
it: Copia quì

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
it: Sposta quì

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
it: Collega quì

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
it: Annulla

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
it: Collegamento al pannello

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
it: Blocco icone:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
it: Blocco pannello:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
it: Testo ombreggiato:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
it: Testo grassetto:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
it: Cartella

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
it: File vuoto

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
it: Rinomina Panello

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
it: Sposta il pannello nel Cestino

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
it: Incolla

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
it: cartella senza titolo

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
it: nuovo file

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
it: Sposta nel Cestino

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
it: Proprietà

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
it: Nuova Nota

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
it: Texture della carta

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
it: Sempre sopra

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
it: Sempre dietro

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
it: Rinomina la nota

note: Item Menu - Open the file
en: Open
it: Apri

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
it: Apri con altra applicazione...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
it: Esegui

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
it: Taglia

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
it: Copia

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
it: Rinomina

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
it: Elimina

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
it: Cambia icona

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
it: Questa azione ELIMINERÀ la cartella e TUTTO il suo contenuto.
    <b>Sei sicuro?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
it: Questa azione ELIMINERÀ il file.
    <b>Sei sicuro?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
it: Questa azione ELIMINERÀ il collegamento (solo il link).
    <b>Sei sicuro?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
it: Seleziona l'icona da utilizzare.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
it: Il mio primo pannello

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
it: Collegamento ad un file

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
it: Collegamento ad una cartella

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
it: Seleziona il file/la cartella di destinazione del collegamento

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
it: Seleziona la cartella di destinazione per il Pannello

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
it: Elimina

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
it: Foto

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
it: Seleziona l'immagine da mostrare

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
it: Nuovo

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
it: Questo pannello

note: panel properties - General section
en: General
it: Generale

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
it: Comportamento

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
it: Aspetto

note: panel properties - Close button
en: Close
it: Chiudi

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
it: Icone sul desktop:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
it: Abilita desktop:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
it: Questo cambiamento richiederà la disconnessione e un nuovo accesso

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
it: Quando si modifica la risoluzione:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
it: Questo è come i pannelli, note e foto verranno modificati quando cambi la risoluzione dello schermo

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
it: Fare niente

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
it: Scala alla nuova risoluzione

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
it: Memorizza la risoluzione

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
it: Cambia Sfondo

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
it: Apri un Terminale qui

note: open terminal here
en: Open in terminal
it: Apri nel terminale

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
it: Nome

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
it: Tipo

note: file properties window - file location
en: Location
it: Posizione

note: file properties window - link target
en: Target
it: Destinazione

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
it: Sconosciuto

note: file properties window - property value - number of items
en: items
it: Articolo

note: file properties window - content
en: Content
it: Contenuto

note: file properties window - total folder size
en: Total size
it: Dimensione totale

note: file properties window - file size
en: File size
it: Dimensione del file

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
it: Permesso di esecuzione

note: file properties window - last time used
en: Used
it: Usato

note: file properties window - last time modified
en: Modified
it: Modificato

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
it: Disposizione icone:

note: Free arrangement
en: Free
it: Libero

note: Grid arrangement
en: Grid
it: Griglia

note: Managed arrangement
en: Let app manage
it: Lascia gestire l'app

note: Default Panel Management
en: Icons
it: Icone

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
it: Disposizione predefinita delle icone :

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
it: Spaziatura delle icone:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
it: Spaziatura predefinita delle icone:

note: sort by submenu
en: Sort by
it: Ordina per

note: sort panel's items by size
en: Size
it: Dimensione

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
it: Ordine inverso

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
it: Riorganizza icone

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
it: Pannello senza titolo

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
it: Link a $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
it: Mostra Desktop

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
it: Nascondi Desktop

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
it: Ordina verticalmente

en: Could not create "%'s"
it: Impossibile creare "%'s"

en:  already exists.
it: esiste già.

en: Name is invalid.
it: Il nome è invalido.

en: Desktop Folder
it: Cartella Desktop

en: Bring your desktop back to life
it: Riporta in vita il tuo desktop

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
it: Organizza il tuo desktop con pannelli che contengono le tue cose.

en: Access files, folders and apps from your desktop
it: Accedi a file, cartelle e app dal tuo desktop

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
it: Rilascia file, cartelle, link e launcher .desktop all'interno dei panelli

en: Resize, position and color panels
it: Ridimensiona, posiziona e colora i panelli

en: Display photos and keep notes on your desktop
it: Visualizza foto e prendi note sul tuo desktop

en: Reveal the desktop with ⌘-D
it: Mostra il desktop con ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
it: Aprilo come qualsiasi altra app dopo l'installazione. La cartella desktop verrà avviata automaticamente al tuo prossimo login.

en: Overall desktop view
it: Visualizzazione desktop generale

en: DesktopFolder Developers
it: Sviluppatori DesktopFolder

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
it: Organizza il tuo desktop con pannelli, note e foto
