com.github.spheras.desktopfolder - en to ja translation catalogue (113 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
ja: パネル

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
ja: ノート

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
ja: 最小限のデスクトップを生活に取り戻しましょう。
    パネルを使ってデスクトップのファイルを整理しましょう。

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
ja: OK(_O)

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
ja: 選択(_S)

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
ja: クリップボードに貼り付けるものがありません

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
ja: このファイルをドロップできません

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
ja: 指定されたファイル名は無効です

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
ja: ファイル操作

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
ja: コピーしています

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
ja: ここにコピー

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
ja: ここに移動

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
ja: ここにリンク

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
ja: キャンセル

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
ja: パネルをリンク

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
ja: アイコンをロック:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
ja: パネルをロック:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
ja: テキストに影を付ける:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
ja: テキストを太字にする:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
ja: フォルダー

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
ja: 空のファイル

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
ja: パネルを削除

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
ja: パネルをゴミ箱に移動

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
ja: 貼り付け

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
ja: 名称未設定のフォルダー

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
ja: 新しいファイル

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
ja: プロパティ

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
ja: 新しいノート

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
ja: 紙テクスチャー

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
ja: 最前面に維持

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
ja: 再背面に維持

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
ja: ノートの名前を変更

note: Item Menu - Open the file
en: Open
ja: 開く

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
ja: 他のアプリケーションで開く…

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
ja: 実行

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
ja: 切り取り

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
ja: コピー

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
ja: 名前を変更

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
ja: 削除

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
ja: アイコンを変更

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
ja: この操作はフォルダーとそのすべての内容を削除します。
    <b>よろしいですか？</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
ja: この操作はファイルを削除します。
    <b>よろしいですか？</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
ja: この操作はリンクだけを削除します。
    <b>よろしいですか？</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
ja: 使用する画像アイコンを選択してください。

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
ja: 最初のパネル

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
ja: ファイルにリンク

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
ja: フォルダーにリンク

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
ja: リンク先のファイル／フォルダーを選択

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
ja: パネルのリンク先のフォルダーを選択

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
ja: 削除

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
ja: 写真

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
ja: 表示する写真を選択

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
ja: 新規

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
ja: このパネル

note: panel properties - General section
en: General
ja: 一般

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
ja: 動作

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
ja: 外観

note: panel properties - Close button
en: Close
ja: 閉じる

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
ja: デスクトップのアイコン:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
ja: デスクトップを有効にする:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
ja: この変更には再ログインが必要です

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
ja: 解像度を変更したとき:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
ja: これは、画面解像度を変更した際に、パネル・ノート・写真がどのようにリサイズされるかの設定です

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
ja: 何もしない

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
ja: 新しい解像度に応じてリサイズ

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
ja: 解像度ごとに保存

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
ja: 壁紙を変更

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
ja: ターミナルをここで開く

note: open terminal here
en: Open in terminal
ja: ターミナルで開く

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
ja: 名前

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
ja: 種類

note: file properties window - file location
en: Location
ja: 場所

note: file properties window - link target
en: Target
ja: ターゲット

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
ja: 不明

note: file properties window - property value - number of items
en: items
ja: アイテム

note: file properties window - content
en: Content
ja: 内容

note: file properties window - total folder size
en: Total size
ja: 合計サイズ

note: file properties window - file size
en: File size
ja: ファイルサイズ

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
ja: 実行を許可

note: file properties window - last time used
en: Used
ja: 最後に使用した日時

note: file properties window - last time modified
en: Modified
ja: 最終更新日時

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
ja: アイコンの整列:

note: Free arrangement
en: Free
ja: しない

note: Grid arrangement
en: Grid
ja: グリッド

note: Managed arrangement
en: Let app manage
ja: アプリが管理

note: Default Panel Management
en: Icons
ja: アイコン

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
ja: デフォルトのアイコンの整列:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
ja: アイコンの間隔:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
ja: デフォルトのアイコンの間隔:

note: sort by submenu
en: Sort by
ja: 並べ替え

note: sort panel's items by size
en: Size
ja: サイズ

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
ja: 逆順

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
ja: アイコンを再整列

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
ja: 名称未設定のパネル

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
ja: $FILE_NAME にリンク

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
ja: デスクトップを表示

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
ja: デスクトップを非表示

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
ja: 垂直に整列

en: Could not create "%'s"
ja: "%'s" を作成できませんでした

en:  already exists.
ja:  はすでに存在しています。

en: Name is invalid.
ja: 名前が無効です。

en: Desktop Folder
ja: デスクトップフォルダー

en: Bring your desktop back to life
ja: デスクトップを生活に取り戻します

en: Access files, folders and apps from your desktop
ja: デスクトップから、ファイル・フォルダー・アプリにアクセスします

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
ja: パネル内にファイル・フォルダー・リンク・.desktop ランチャーをドロップします

en: Resize, position and color panels
ja: パネルをサイズ変更・位置変更・色変更します

en: Display photos and keep notes on your desktop
ja: デスクトップに写真を表示してノートをピン止めします

en: Reveal the desktop with ⌘-D
ja: ⌘-D で、デスクトップを表示します

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
ja: インストール後は、他のアプリと同様に開いてください。"デスクトップフォルダー" は、次回起動時から自動的に起動します。

en: DesktopFolder Developers
ja: デスクトップフォルダーの開発者

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
ja: デスクトップをパネル・ノート・写真で整理します
