com.github.spheras.desktopfolder - en to lt translation catalogue (115 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
lt: Skydelis

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
lt: Pastabos

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
lt: Prikelkite gyvenimui savo minimalų darbalaukį 
     Tvarkykite failus darbalaukyje, naudodami polangius.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
lt: _Gerai

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
lt: _Atsisakyti

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
lt: _Pasirinkti

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
lt: Iškarpinėje nieko nėra

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
lt: Nepavyksta vilkti šį failą

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
lt: Pateiktas neteisingas failo pavadinimas

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
lt: Failų operacijos

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
lt: Kopijavimas

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
lt: Kopijuoti čia

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
lt: Perkelti čia

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
lt: Sukurti čia nuorodą

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
lt: Atsisakyti

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
lt: Susieti skydelį

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
lt: Užrakinti piktogramas:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
lt: Užrakinti skydelį:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
lt: Teksto šešėlis:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
lt: Pusjuodis tekstas:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
lt: Aplankas

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
lt: Tuščias failas

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
lt: Pervadinti skydelį

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
lt: Perkelti skydelį į šiukšlinę

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
lt: Įdėti

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
lt: Aplankas be pavadinimo

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
lt: Naujas failas

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
lt: Perkelti į šiukšlinę

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
lt: Savybės

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
lt: Naujos pastabos

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
lt: Popieriaus tekstūra

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
lt: Visada viršuje

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
lt: Visada fone

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
lt: Pervadinti pastabas

note: Item Menu - Open the file
en: Open
lt: Atverti

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
lt: Atverti naudojant kitą programą...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
lt: Vykdyti

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
lt: Iškirpti

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
lt: Kopijuoti

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
lt: Pervadinti

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
lt: Ištrinti

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
lt: Pakeisti piktogramą

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
lt: Šis veiksmas IŠTRINS aplanką ir visą jo turinį.
    <b>Ar esate tikri?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
lt: Šis veiksmas IŠTRINS failą.
    <b>Ar esate tikri?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
lt: Šis veiksmas IŠTRINS nuorodą (tik nuorodą).
    <b>Ar esate tikri?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
lt: Pasirinkite norimą naudoti piktogramą.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
lt: Mano pirmasis skydelis

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
lt: Nuoroda į failą

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
lt: Nuorodą į aplanką

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
lt: Pasirinkite nuorodos paskirties failą/aplanką

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
lt: Pasirinkite paskirties aplanką skydeliui

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
lt: Pašalinti

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
lt: Nuotrauka

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
lt: Pasirinkite nuotrauką, kurią rodyti

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
lt: Naujas

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
lt: Šis skydelis

note: panel properties - General section
en: General
lt: Bendra

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
lt: Elgsena

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
lt: Išvaizda

note: panel properties - Close button
en: Close
lt: Užverti

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
lt: Piktogramos darbalaukyje:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
lt: Įjungti darbalaukį:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
lt: Šis pakeitimas reikalauja, kad atsijungtumėte ir vėl prisijungtumėte

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
lt: Keičiant raišką:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
lt: Tai nurodo kaip bus keičiami skydelių, pastabų ir nuotraukų dydžiai, kai pakeisite ekrano raišką

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
lt: Nieko nedaryti

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
lt: Keisti mastelį į naują raišką

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
lt: Kiekvienai raiškai saugoti atskirai

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
lt: Pakeisti darbalaukio foną

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
lt: Atverti čia terminalą

note: open terminal here
en: Open in terminal
lt: Atverti terminale

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
lt: Pavadinimas

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
lt: Tipas

note: file properties window - file location
en: Location
lt: Vieta

note: file properties window - link target
en: Target
lt: Paskirtis

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
lt: Nežinoma

note: file properties window - property value - number of items
en: items
lt: elementų

note: file properties window - content
en: Content
lt: Turinys

note: file properties window - total folder size
en: Total size
lt: Bendras dydis

note: file properties window - file size
en: File size
lt: Failo dydis

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
lt: Leisti vykdymą

note: file properties window - last time used
en: Used
lt: Naudota

note: file properties window - last time modified
en: Modified
lt: Modifikuota

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
lt: Piktogramų išdėstymas:

note: Free arrangement
en: Free
lt: Laisvas

note: Grid arrangement
en: Grid
lt: Tinklelis

note: Managed arrangement
en: Let app manage
lt: Leisti tvarkyti programėlei

note: Default Panel Management
en: Icons
lt: Piktogramos

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
lt: Numatytasis piktogramų išdėstymas:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
lt: Tarpai tarp piktogramų:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
lt: Numatytieji tarpai tarp piktogramų:

note: sort by submenu
en: Sort by
lt: Rikiuoti pagal

note: sort panel's items by size
en: Size
lt: Dydis

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
lt: Atvirkštinė tvarka

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
lt: Pertvarkyti piktogramas

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
lt: Skydelis be pavadinimo

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
lt: Nuoroda į $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
lt: Rodyti darbalaukį

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
lt: Slėpti darbalaukį

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
lt: Rikiuoti vertikaliai

en: Could not create "%'s"
lt: Nepavyko sukurti "%'s"

en:  already exists.
lt:  jau yra.

en: Name is invalid.
lt: Pavadinimas yra neteisingas.

en: Desktop Folder
lt: Darbalaukio aplankas

en: Bring your desktop back to life
lt: Prikelkite savo darbalaukį naujam gyvenimui

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
lt: Tvarkykite savo darbalaukį naudodami skydelius, kuriuose yra laikomi jūsų daiktai.

en: Access files, folders and apps from your desktop
lt: Gaukite prieigą prie failų, aplankų ir programų tiesiai iš darbalaukio

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
lt: Vilkite failus, aplankus, nuorodas ir .desktop leistukus skydelių viduje

en: Resize, position and color panels
lt: Keiskite skydelių dydį, vietą ir spalvą

en: Display photos and keep notes on your desktop
lt: Rodykite nuotraukas ir saugokite pastabas savo darbalaukyje

en: Reveal the desktop with ⌘-D
lt: Atskleiskite darbalaukį, naudodami ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
lt: Įdiegę, paleiskite kaip ir bet kokią kitą programą. Kito prisijungimo metu darbalaukio aplankas pasileis automatiškai.

en: Overall desktop view
lt: Bendras darbalaukio rodinys

en: DesktopFolder Developers
lt: DesktopFolder kūrėjai

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
lt: Tvarkyti savo darbalaukį aplanko polangių pagalba
