com.github.spheras.desktopfolder - en to ms_MY translation catalogue (111 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
ms_MY: Nota

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
ms_MY: Hidupkan kembali Desktop minimalist anda
     Urus fail pada Desktop anda melalui Anak Tetingkap.

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
ms_MY: _Batal

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
ms_MY: _Pilih

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
ms_MY: Tiada apa-apa di dalam papan keratan untuk ditampalkan

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
ms_MY: Tidak boleh lepaskan fail ini

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
ms_MY: Nama fail yang disediakan tidak sah

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
ms_MY: Operasi Fail

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
ms_MY: Menyalin

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
ms_MY: Salin Di Sini

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
ms_MY: Alih Ke Sini

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
ms_MY: Paut Di Sini

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
ms_MY: Batal

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
ms_MY: Paut Panel

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
ms_MY: Ikon dikunci:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
ms_MY: Panel dikunci:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
ms_MY: Bayang teks:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
ms_MY: Tebal teks:

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
ms_MY: Fail Kosong

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
ms_MY: Nama Semula Panel

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
ms_MY: Alih Panel ke dalam Tong Sampah

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
ms_MY: Tampal

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
ms_MY: folder tanpa tajuk

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
ms_MY: fail baharu

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
ms_MY: Alih ke dalam Tong Sampah

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
ms_MY: Sifat

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
ms_MY: Nota Baharu

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
ms_MY: Tekstur Kertas

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
ms_MY: Sentiasa di atas

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
ms_MY: Sentiasa di bawah

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
ms_MY: Nama Semula Nota

note: Item Menu - Open the file
en: Open
ms_MY: Buka

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
ms_MY: Buka Dengan Aplikasi Lain...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
ms_MY: Lakukan

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
ms_MY: Potong

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
ms_MY: Salin

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
ms_MY: Nama Semula

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
ms_MY: Padam

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
ms_MY: Ubah Ikon

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
ms_MY: Tindakan ini akan MEMADAM folder dan SEMUA kandungannya.
    <b>Anda pasti mahu lakukannya?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
ms_MY: Tindakan ini akan MEMADAM fail.
    <b>Anda pasti mahu lakukannya?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
ms_MY: Tindakan ini akan MEMADAM pautan (hanya pautan).
    <b>Anda pasti mahu lakukannya?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
ms_MY: Pilih ikon imej yang hendak digunakan.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
ms_MY: Panel Pertama Saya

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
ms_MY: Paut ke Fail

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
ms_MY: Paut ke Folder

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
ms_MY: Pilih fail/folder destinasi pautan

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
ms_MY: Pilih folder destinasi bagi Panel

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
ms_MY: Buang

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
ms_MY: Foto

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
ms_MY: Pilih gambar untuk dipaparkan

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
ms_MY: Baharu

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
ms_MY: Panel Ini

note: panel properties - General section
en: General
ms_MY: Am

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
ms_MY: Kelakuan

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
ms_MY: Penampilan

note: panel properties - Close button
en: Close
ms_MY: Tutup

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
ms_MY: Ikon atas desktop:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
ms_MY: Benarkan desktop:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
ms_MY: Tindakan ini akan memerlukan anda daftar keluar dan masuk sekali lagi

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
ms_MY: Ketika resolusi berubah:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
ms_MY: Beginilah panel, nota dan foto akan disaizkan semula ketika anda mengubah resolusi skrin

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
ms_MY: Jangan buat apa-apa

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
ms_MY: Skala ke resolusi baharu

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
ms_MY: Stor per resolusi

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
ms_MY: Ubah Kertas Dinding

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
ms_MY: Buka Terminal Di Sini

note: open terminal here
en: Open in terminal
ms_MY: Buka dalam terminal

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
ms_MY: Nama

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
ms_MY: Jenis

note: file properties window - file location
en: Location
ms_MY: Lokasi

note: file properties window - link target
en: Target
ms_MY: Sasaran

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
ms_MY: Tidak Diketahui

note: file properties window - property value - number of items
en: items
ms_MY: item

note: file properties window - content
en: Content
ms_MY: Kandungan

note: file properties window - total folder size
en: Total size
ms_MY: Jumlah saiz

note: file properties window - file size
en: File size
ms_MY: Saiz fail

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
ms_MY: Benarkan pelakuan

note: file properties window - last time used
en: Used
ms_MY: Digunakan

note: file properties window - last time modified
en: Modified
ms_MY: Diubahsuai

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
ms_MY: Susunan ikon:

note: Free arrangement
en: Free
ms_MY: Bebas

note: Managed arrangement
en: Let app manage
ms_MY: Biar apl uruskan

note: Default Panel Management
en: Icons
ms_MY: Ikon

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
ms_MY: Susunan ikon lalai:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
ms_MY: Jarak ikon:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
ms_MY: Jarak ikon lalai:

note: sort by submenu
en: Sort by
ms_MY: Isih mengikut

note: sort panel's items by size
en: Size
ms_MY: Saiz

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
ms_MY: Tertib Songsang

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
ms_MY: Susun Semula Ikon

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
ms_MY: Panel Tanpa Tajuk

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
ms_MY: Paut ke $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
ms_MY: Tunjuk Desktop

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
ms_MY: Sembunyi Desktop

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
ms_MY: Isih secara Menegak

en: Could not create "%'s"
ms_MY: Tidak dapat cipta "%'s"

en:  already exists.
ms_MY: sudah wujud

en: Name is invalid.
ms_MY: Nama tidak sah.

en: Desktop Folder
ms_MY: Folder Dekstop

en: Bring your desktop back to life
ms_MY: Ceriakan desktop anda

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
ms_MY: Urus desktop anda dengan menambah panel yang memenuhi keperluan anda.

en: Access files, folders and apps from your desktop
ms_MY: Capai fail, folder dan aplikasi melalui desktop anda

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
ms_MY: Lepas fail, folder, pautan dan pelancar .desktop ke dalam panel

en: Resize, position and color panels
ms_MY: Saiz semula, tentukan kedudukan dan warna panel

en: Display photos and keep notes on your desktop
ms_MY: Papar foto dan letak nota di atas desktop anda

en: Reveal the desktop with ⌘-D
ms_MY: Dedahkan desktop dengan ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
ms_MY: Buka ia sepertimana aplikasi lain selepas dipasang. Desktop Folder akan dilancarkan secara automatik ketika anda mendaftar masuk.

en: Overall desktop view
ms_MY: Pandangan keseluruhan desktop

en: DesktopFolder Developers
ms_MY: Pembangun DesktopFolder

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
ms_MY: Urus desktop anda dengan panel, nota dan foto
