com.github.spheras.desktopfolder - en to nl_NL translation catalogue (113 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
nl_NL: Paneel

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
nl_NL: Notitie

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
nl_NL: Breng uw bureaublad weer tot leven.
     Organiseer uw bestanden middels panelen.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
nl_NL: _Oké

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
nl_NL: _Annuleren

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
nl_NL: _Selecteren

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
nl_NL: Het klembord is leeg

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
nl_NL: Kan bestand niet hierheen slepen

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
nl_NL: Ongeldige bestandsnaam opgegeven

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
nl_NL: Bestandsacties

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
nl_NL: Bezig met kopiëren

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
nl_NL: Hierheen kopiëren

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
nl_NL: Hierheen verplaatsen

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
nl_NL: Hierheen verwijzen

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
nl_NL: Annuleren

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
nl_NL: Verwijzing op paneel

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
nl_NL: Pictogrammen vergrendelen:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
nl_NL: Paneel vergrendelen:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
nl_NL: Tekstschaduw:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
nl_NL: Vetgedrukte tekst:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
nl_NL: Map

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
nl_NL: Leeg bestand

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
nl_NL: Paneelnaam wijzigen

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
nl_NL: Paneel verplaatsen naar prullenbak

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
nl_NL: Plakken

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
nl_NL: naamloze map

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
nl_NL: nieuw bestand

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
nl_NL: Verplaats naar prullenbak

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
nl_NL: Eigenschappen

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
nl_NL: Notitie maken

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
nl_NL: Papiertextuur

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
nl_NL: Altijd op voorgrond

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
nl_NL: Altijd op achtergrond

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
nl_NL: Naam wijzigen

note: Item Menu - Open the file
en: Open
nl_NL: Openen

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
nl_NL: Openen met andere toepassing...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
nl_NL: Uitvoeren

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
nl_NL: Knippen

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
nl_NL: Kopiëren

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
nl_NL: Naam wijzigen

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
nl_NL: Verwijderen

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
nl_NL: Pictogram wijzigen

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
nl_NL: Hiermee VERWIJDERT u de map, inclusief ALLE inhoud.
    <b>Weet u het zeker?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
nl_NL: Hiermee VERWIJDERT u het bestand.
    <b>Weet u het zeker?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
nl_NL: Hiermee VERWIJDERT u de verwijzing (alleen de verwijzing).
    <b>Weet u het zeker?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
nl_NL: Kies het te gebruiken pictogrambestand.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
nl_NL: Mijn eerste paneel

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
nl_NL: Verwijzing naar bestand

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
nl_NL: Verwijzing naar map

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
nl_NL: Kies de bestemmingsmap of het bestemmingsbestand van de verwijzing

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
nl_NL: Kies de bestemmingsmap van het paneel

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
nl_NL: Verwijderen

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
nl_NL: Afbeelding

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
nl_NL: Kies de te tonen afbeelding

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
nl_NL: Nieuw

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
nl_NL: Dit paneel

note: panel properties - General section
en: General
nl_NL: Algemeen

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
nl_NL: Gedrag

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
nl_NL: Uiterlijk

note: panel properties - Close button
en: Close
nl_NL: Sluiten

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
nl_NL: Pictogrammen op bureaublad:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
nl_NL: Bureaublad gebruiken:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
nl_NL: Log uit en weer in om de wijzigingen toe te passen.

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
nl_NL: Als de resolutie wordt aangepast:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
nl_NL: Dit is hoe de grootte van panelen, notities en afbeeldingen wordt aangepast als u de schermresolutie aanpast

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
nl_NL: Niets doen

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
nl_NL: Opschalen naar nieuwe resolutie

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
nl_NL: Opslaan per resolutie

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
nl_NL: Achtergrond wijzigen

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
nl_NL: Terminalvenster hier openen

note: open terminal here
en: Open in terminal
nl_NL: Openen in terminalvenster

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
nl_NL: Naam

note: file properties window - file location
en: Location
nl_NL: Locatie

note: file properties window - link target
en: Target
nl_NL: Doel

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
nl_NL: Onbekend

note: file properties window - content
en: Content
nl_NL: Inhoud

note: file properties window - total folder size
en: Total size
nl_NL: Totale grootte

note: file properties window - file size
en: File size
nl_NL: Bestandsgrootte

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
nl_NL: Uitvoeren toestaan

note: file properties window - last time used
en: Used
nl_NL: Gebruikt

note: file properties window - last time modified
en: Modified
nl_NL: Aangepast

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
nl_NL: Pictogramuitlijning:

note: Free arrangement
en: Free
nl_NL: Vrij

note: Grid arrangement
en: Grid
nl_NL: Rooster

note: Managed arrangement
en: Let app manage
nl_NL: Zoals ingesteld door de toepassing

note: Default Panel Management
en: Icons
nl_NL: Pictogrammen

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
nl_NL: Standaard pictogramuitlijning:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
nl_NL: Tussenafstand:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
nl_NL: Standaard tussenafstand:

note: sort by submenu
en: Sort by
nl_NL: Sorteren op

note: sort panel's items by size
en: Size
nl_NL: Grootte

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
nl_NL: Omgekeerde volgorde

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
nl_NL: Pictogrammen herordenen

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
nl_NL: Naamloos paneel

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
nl_NL: Verwijzing naar $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
nl_NL: Bureaublad tonen

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
nl_NL: Bureaublad verbergen

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
nl_NL: Verticaal sorteren

en: Could not create "%'s"
nl_NL: Kan '%'s' niet aanmaken

en:  already exists.
nl_NL:  bestaat al.

en: Name is invalid.
nl_NL: Ongeldige naam.

en: Desktop Folder
nl_NL: Bureaubladmap

en: Bring your desktop back to life
nl_NL: Breng uw bureaublad weer tot leven

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
nl_NL: Orden uw bureaublad met panelen die al uw items bevatten.

en: Access files, folders and apps from your desktop
nl_NL: Open bestanden, mappen en toepassingen vanaf uw bureaublad

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
nl_NL: Versleep bestanden, mappen, verwijzingen en .desktop-bestanden naar panelen

en: Resize, position and color panels
nl_NL: Pas de grootte, positie en kleur aan van panelen

en: Display photos and keep notes on your desktop
nl_NL: Toon afbeeldingen en bewaar notities op uw bureaublad

en: Reveal the desktop with ⌘-D
nl_NL: Toon het bureaublad met ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
nl_NL: Installeer en open het daarna net als elke andere toepassing. Bureaubladmap start vervolgens automatisch op.

en: Overall desktop view
nl_NL: Bureaubladoverzicht

en: DesktopFolder Developers
nl_NL: Bureaubladmap-ontwikkelaars

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
nl_NL: Orden uw bureaublad met panelen, notities en afbeeldingen
