com.github.spheras.desktopfolder - en to oc translation catalogue (114 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
oc: Panèl

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
oc: Nòta

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
oc: Reviscola vòstre burèu minimal
    Organizatz los fichièrs del burèu amb de panèls.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
oc: _D’acòrdi

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
oc: _Anullar

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
oc: _Causir

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
oc: I a pas res dins lo quicha-papièr a pegar

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
oc: Impossible de depausar aqueste fichièr

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
oc: Nom de fichièr fornit invalid

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
oc: Operacions fichièr

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
oc: Còpia

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
oc: Copiar aquí

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
oc: Desplaçar aquí

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
oc: Ligar aquí

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
oc: Anullar

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
oc: Ligam panèl

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
oc: Icòna verrolhatge :

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
oc: Verrolhar lo panèl :

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
oc: Ombra del tèxte :

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
oc: Tèxt gras :

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
oc: Dossièr

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
oc: Fichièr void

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
oc: Renomenar panèl

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
oc: Desplaçar lo panèl a l’escobilhièr

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
oc: Pegar

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
oc: dossièr sens nom

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
oc: fichièr novèl

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
oc: Desplaçar dins l'escobilhièr

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
oc: Proprietats

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
oc: Nòta novèla

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
oc: Textura papièr

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
oc: Totjorn amont

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
oc: Totjorn en arrièr

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
oc: Renomenar nòta

note: Item Menu - Open the file
en: Open
oc: Dobrir

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
oc: Dobrir amb una autra aplicacion...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
oc: Executar

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
oc: Talhar

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
oc: Copiar

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
oc: Renomenar

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
oc: Suprimir

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
oc: Cambiar icòna

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
oc: Aquesta accion SUPRIMIRÀ lo dossièr e TOT son contengut.
    <b>Es çò que volètz ?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
oc: Aquesta accion SUPRIMIRÀ lo fichièr.
    <b>Es çò que volètz ?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
oc: Aquesta accion SUPRIMIRÀ lo ligam (pas que lo ligam).
    <b>Es çò que volètz ?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
oc: Seleccionatz l’imatge a utilizar.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
oc: Mon primièr panèl

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
oc: Ligam cap al fichièr

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
oc: Ligam cap al dossier

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
oc: Seleccionatz lo fichièr/dossièr de destinacion del ligam

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
oc: Seleccionatz lo dossièr de destinacion del panèl

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
oc: Suprimir

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
oc: Fòto

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
oc: Causir l’imatge a mostrar

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
oc: Nòu

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
oc: Aqueste panèl

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
oc: Compòrtament

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
oc: Aparéncia

note: panel properties - Close button
en: Close
oc: Tampar

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
oc: Icòna sul burèu :

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
oc: Activar sul burèu :

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
oc: Aquesta modificacion requerirà la tampadura de la session e sa reobertura.

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
oc: En cambiant la resolucion :

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
oc: Aquò’s cossí los panèls, las nòtas e las fòtos se redimensionaràn quand cambiaretz la resolucion de l’ecran

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
oc: Pas res far

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
oc: Adaptar l’escala a la nòva resolucion

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
oc: Gardar per resolucion

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
oc: Cambiar rèire-plan

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
oc: Dobrir lo terminal aquí

note: open terminal here
en: Open in terminal
oc: Dobrir dins lo terminal

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
oc: Nom

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
oc: Tipe

note: file properties window - file location
en: Location
oc: Emplaçament

note: file properties window - link target
en: Target
oc: Cibla

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
oc: Desconegut

note: file properties window - property value - number of items
en: items
oc: elements

note: file properties window - content
en: Content
oc: Contengut

note: file properties window - total folder size
en: Total size
oc: Talha totala

note: file properties window - file size
en: File size
oc: Talha fichièr

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
oc: Autorizar l’execucion

note: file properties window - last time used
en: Used
oc: Utilizat

note: file properties window - last time modified
en: Modified
oc: Modificat

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
oc: Agençament icònas :

note: Free arrangement
en: Free
oc: Liure

note: Grid arrangement
en: Grid
oc: Grasilha

note: Managed arrangement
en: Let app manage
oc: Daissar las aplicacions gerir

note: Default Panel Management
en: Icons
oc: Icònas

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
oc: Agençament icònas per defaut :

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
oc: Espaçament icòna :

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
oc: Espaçament icòna per defaut :

note: sort by submenu
en: Sort by
oc: Triar per

note: sort panel's items by size
en: Size
oc: Talha

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
oc: Inversar òrdre

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
oc: Reorganizar las icònas

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
oc: Panèl sens nom

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
oc: Ligam cap a $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
oc: Veire lo burèu

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
oc: Rescondre lo burèu

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
oc: Triar verticalament

en: Could not create "%'s"
oc: Creacion impossibla de « %'s »

en:  already exists.
oc: existís ja.

en: Name is invalid.
oc: Lo nom es pas valid.

en: Desktop Folder
oc: Dossièr burèu

en: Bring your desktop back to life
oc: Reviscolatz vòstre burèu

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
oc: Organizatz lo burèu amb de panèls que tenen vòstras causas.

en: Access files, folders and apps from your desktop
oc: Accedissètz als fichièrs, dossièrs e aplicacions a partir del burèu

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
oc: Pausatz de fichièrs, dossièrs, ligams e d'aviadors burèu a l’interior de panèls

en: Resize, position and color panels
oc: Retalhatz, posicionatz e coloratz los panèls

en: Display photos and keep notes on your desktop
oc: Afichatz de fòtos e gardatz las nòtas pel burèu

en: Reveal the desktop with ⌘-D
oc: Fasètz veire lo burèu amb ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
oc: Dobrissètz-la coma quala que siá aplicacion aprèp l’installacion. Desktop Folder se lançarà automaticament a vòstra connexion venenta.

en: Overall desktop view
oc: Apercebut del burèu

en: DesktopFolder Developers
oc: Desvolopaires de DesktopFolder

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
oc: Organizatz lo burèu amb de panèls, nòtas e de fòtos
