com.github.spheras.desktopfolder - en to pl translation catalogue (111 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
pl: Notatka

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
pl: Przywróć do życia swój Pulpit 
    Skorzystaj z Panes i uporządkuj pliki na swoim Puplicie

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
pl:  _Anuluj

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
pl: _Wybierz

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
pl: W schowku nie ma nic do wklejenia

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
pl: Nie możemy zapisać tego pliku

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
pl: Podano niepoprawną nazwę pliku

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
pl: Operacje na plikach

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
pl: Kopiowanie

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
pl: Skopiuj tutaj

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
pl: Przenieś tutaj

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
pl: Dowiąż tutaj

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
pl: Anuluj

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
pl: Dowiąż panel

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
pl: Zablokuj ikony:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
pl: Zablokuj panel:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
pl: Cień tekstu:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
pl: Wytłuszczenie tekstu:

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
pl: Pusty plik

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
pl: Zmień nazwę panelu

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
pl: Przenieś panel do kosza

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
pl: Wklej

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
pl: folder bez nazwy

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
pl: nowy plik

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
pl: Przenieś do kosza

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
pl: Właściwości

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
pl: Nowa notatka

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
pl: Papierowa tekstura

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
pl: Zawsze na wierzchu

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
pl: Zawsze pod spodem

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
pl: Zmień nazwę notatki

note: Item Menu - Open the file
en: Open
pl: Otwórz

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
pl: Otwórz w innej aplikacji

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
pl: Wykonaj

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
pl: Wytnij

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
pl: Kopiuj

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
pl: Zmień nazwę

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
pl: Usuń

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
pl: Zmień ikonę

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
pl: Za chwilę USUNIESZ ten folder oraz CAŁĄ jego zawartość.
    <b>Jesteś pewien?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
pl: Za chwilę SKASUJESZ ten plik.
    <b>Jesteś pewien?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
pl: Za chwilę skasujesz POWIĄZANIE (tylko powiązanie)
    <b>Jesteś pewien?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
pl: Wybierz ikonę, jaka ma być użyta.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
pl: Mój Pierwszy Panel

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
pl: Dowiązanie do Pliku

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
pl: Dowiązanie do Folderu

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
pl: Wybierz plik/folder dowiązania

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
pl: Wybierz folder docelowy dla Panelu

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
pl: Usuń

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
pl: Zdjęcie

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
pl: Wybierz zdjęcie

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
pl: Nowy

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
pl: Ten Panel

note: panel properties - General section
en: General
pl: Ogólne

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
pl: Zachowanie

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
pl: Wygląd

note: panel properties - Close button
en: Close
pl: Zamknij

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
pl: Ikony na pulpicie:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
pl: Uaktywnij pulpit

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
pl: Ta zmiana wymaga ponownego zalogowania

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
pl: Po zmianie rozdzielczości:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
pl: Tak zmieni się rozmiar paneli, notatek i zdjęć

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
pl: Nic nie rób

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
pl: Przeskaluj do nowej rozdzielczości

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
pl: Przechowuj zgodnie z rozdzielczością

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
pl: Zmień tapetę

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
pl: Otwórz Terminal tutaj

note: open terminal here
en: Open in terminal
pl: Otwórz w terminalu

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
pl: Nazwa

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
pl: Typ

note: file properties window - file location
en: Location
pl: Lokalizacja

note: file properties window - link target
en: Target
pl: Element docelowy

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
pl: Nieznane

note: file properties window - property value - number of items
en: items
pl: Ilość elementów

note: file properties window - content
en: Content
pl: Zawartość

note: file properties window - total folder size
en: Total size
pl: Całkowity rozmiar

note: file properties window - file size
en: File size
pl: Rozmiar pliku

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
pl: Zezwalaj na wykonanie

note: file properties window - last time used
en: Used
pl: Wykorzystane

note: file properties window - last time modified
en: Modified
pl: Zmodyfikowane

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
pl: Rozmieszczenie ikon

note: Free arrangement
en: Free
pl: Wolny

note: Grid arrangement
en: Grid
pl: Siatka

note: Managed arrangement
en: Let app manage
pl: Niech zarządza aplikacja

note: Default Panel Management
en: Icons
pl: Ikony

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
pl: Domyślne rozmieszczenie ikon

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
pl: Odstęp między ikonami:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
pl: Domyślny odstęp między ikonami

note: sort by submenu
en: Sort by
pl: Sortuj według

note: sort panel's items by size
en: Size
pl: Rozmiar

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
pl: Odwróć kolejność

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
pl: Przegrupuj ikony

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
pl: Panel Bez Nazwy

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
pl: Dowiązanie do $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
pl: Pokaż Pulpit

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
pl:  Ukryj Pulpit

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
pl: Sortowanie pionowe

en: Could not create "%'s"
pl: Nie można utworzyć "%'s"

en:  already exists.
pl: już istnieje.

en: Name is invalid.
pl: Nazwa jest niewłaściwa.

en: Desktop Folder
pl: Folder Pulpitu

en: Bring your desktop back to life
pl: Przywróć dożycie swój pulpit

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
pl: Twórz panele, aby uporządkować pracę na twoim pulpicie

en: Access files, folders and apps from your desktop
pl: Uzyskaj dostęp do plików, folderów i aplikacji bezpośrednio z pulpitu

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
pl: Umieszczaj pliki, foldery oraz dowiązania w panelach

en: Resize, position and color panels
pl: Zmieniaj rozmiar, pozycję oraz kolor paneli

en: Display photos and keep notes on your desktop
pl: Wyświetlaj zdjęcia oraz zachowuj notatki na pulpicie

en: Reveal the desktop with ⌘-D
pl: Odsłoń swój pulpit ze skrótem ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
pl: Po instalacji uruchom jak każdą inna aplikację. Desktop Folder uruchomi się automatycznie podczas następnego logowania.

en: Overall desktop view
pl: Widok całego pulpitu

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
pl: Organizuj swój pulpitem umieszczając w nim panele, notatki i zdjęcia
