com.github.spheras.desktopfolder - en to pt_PT translation catalogue (115 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
pt_PT: Painel

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
pt_PT: Nota

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
pt_PT: Recarregar ambiente de trabalho minimalista 
     Organize ficheiros no seu ambiente de trabalho usando painéis.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
pt_PT: _Confirmar

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
pt_PT: _Cancelar

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
pt_PT: _Selecionar

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
pt_PT: Não há nada para colar na área de transferência

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
pt_PT: Impossível largar este ficheiro

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
pt_PT: Nome do ficheiro inválido fornecido

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
pt_PT: Operações de ficheiro

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
pt_PT: A copiar

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
pt_PT: Copiar aqui

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
pt_PT: Mover aqui

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
pt_PT: Ligação aqui

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
pt_PT: Atalho para painel

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
pt_PT: Bloquear ícones:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
pt_PT: Bloquear painel:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
pt_PT: Sombra do texto:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
pt_PT: Texto negrito:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
pt_PT: Pasta

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
pt_PT: Ficheiro vazio

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
pt_PT: Renomear painel

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
pt_PT: Enviar painel para o lixo

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
pt_PT: Colar

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
pt_PT: pasta sem título

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
pt_PT: novo ficheiro

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
pt_PT: Mover para o lixo

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
pt_PT: Propriedades

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
pt_PT: Nova nota

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
pt_PT: Textura de papel

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
pt_PT: Sempre por cima

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
pt_PT: Sempre a trás

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
pt_PT: Renomear nota

note: Item Menu - Open the file
en: Open
pt_PT: Abrir

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
pt_PT: Abrir com outra aplicação...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
pt_PT: Executar

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
pt_PT: Cortar

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
pt_PT: Copiar

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
pt_PT: Renomear

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
pt_PT: Eliminar

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
pt_PT: Mudar de ícone

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
pt_PT: Está ação irá ELIMINAR a pasta e TODO o seu conteúdo.
    <b>Tem a certeza?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
pt_PT: Está ação irá ELIMINAR o ficheiro.
    <b>Tem a certeza?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
pt_PT: Esta ação irá ELIMINAR o atalho (apenas o atalho).
    <b>Tem a certeza? </b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
pt_PT: Selecione o ícone da imagem a usar.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
pt_PT: Meu primeiro painel

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
pt_PT: Atalho para ficheiro

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
pt_PT: Atalho para pasta

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
pt_PT: Selecione o ficheiro ou pasta de destino da ligação

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
pt_PT: Selecione a pasta de destino para o painel

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
pt_PT: Remover

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
pt_PT: Foto

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
pt_PT: Selecione a imagem para mostrar

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
pt_PT: Novo

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
pt_PT: Este painel

note: panel properties - General section
en: General
pt_PT: Geral

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
pt_PT: Comportamento

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
pt_PT: Aparência

note: panel properties - Close button
en: Close
pt_PT: Fechar

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
pt_PT: Ícones no ambiente de trabalho:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
pt_PT: Ativar ambiente de trabalho:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
pt_PT: Esta alteração exigirá que termine sessão e inicie novamente

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
pt_PT: Ao alterar a resolução:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
pt_PT: É assim que os painéis, notas e fotos serão redimensionados quando alterar a resolução do ecrã

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
pt_PT: Não faça nada

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
pt_PT: Adaptar à nova resolução

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
pt_PT: Guardar por resolução

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
pt_PT: Alterar papel de parede

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
pt_PT: Abrir terminal aqui

note: open terminal here
en: Open in terminal
pt_PT: Abrir no terminal

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
pt_PT: Nome

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
pt_PT: Tipo

note: file properties window - file location
en: Location
pt_PT: Localização

note: file properties window - link target
en: Target
pt_PT: Destino

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

note: file properties window - property value - number of items
en: items
pt_PT: itens

note: file properties window - content
en: Content
pt_PT: Conteúdo

note: file properties window - total folder size
en: Total size
pt_PT: Tamanho total

note: file properties window - file size
en: File size
pt_PT: Tamanho do ficheiro

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
pt_PT: Permitir execução

note: file properties window - last time used
en: Used
pt_PT: Utilizado

note: file properties window - last time modified
en: Modified
pt_PT: Modificado

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
pt_PT: Ordem dos ícones:

note: Free arrangement
en: Free
pt_PT: Livre

note: Grid arrangement
en: Grid
pt_PT: Grelha

note: Managed arrangement
en: Let app manage
pt_PT: Gerido pela aplicação

note: Default Panel Management
en: Icons
pt_PT: Ícones

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
pt_PT: Ordem padrão dos ícones:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
pt_PT: Espaço entre ícones:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
pt_PT: Espaço predefinido entre ícones:

note: sort by submenu
en: Sort by
pt_PT: Organizar por

note: sort panel's items by size
en: Size
pt_PT: Tamanho

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
pt_PT: Ordem inversa

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
pt_PT: Reorganizar ícones

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
pt_PT: Painel sem título

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
pt_PT: Ligação para $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
pt_PT: Mostrar ambiente de trabalho

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
pt_PT: Ocultar ambiente de trabalho

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
pt_PT: Ordenar verticalmente

en: Could not create "%'s"
pt_PT: Não foi possível criar "%'s"

en:  already exists.
pt_PT:  já existe.

en: Name is invalid.
pt_PT: Nome é inválido.

en: Desktop Folder
pt_PT: Pasta do ambiente de trabalho

en: Bring your desktop back to life
pt_PT: Traga o seu ambiente de trabalho de volta à vida

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
pt_PT: Organize o seu ambiente de trabalho com painéis que guardam as suas coisas.

en: Access files, folders and apps from your desktop
pt_PT: Aceda a ficheiros, pastas e aplicações do seu ambiente de trabalho

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
pt_PT: Largue ficheiros, pastas, ligações e lançadores .desktop dentro de painéis

en: Resize, position and color panels
pt_PT: Redimensionar, posicionar e colorir painéis

en: Display photos and keep notes on your desktop
pt_PT: Mostrar fotos e manter notas no seu ambiente de trabalho

en: Reveal the desktop with ⌘-D
pt_PT: Revelar o ambiente de trabalho com ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
pt_PT: Abra como qualquer outra aplicação após a instalação. A pasta do Ambiente de trabalho será iniciada automaticamente quando efetuar o próximo início de sessão.

en: Overall desktop view
pt_PT: Visão geral do ambiente de trabalho

en: DesktopFolder Developers
pt_PT: Programadores da DesktopFolder

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
pt_PT: Organize o seu ambiente de trabalho com painéis, notas e fotos
