com.github.spheras.desktopfolder - en to ro_RO translation catalogue (111 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
ro_RO: Panou

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
ro_RO: Adnotare

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
ro_RO: Revino la viata cu un Desktop minimalist
    Organizeaza fisierele pe Desktop utilizand Panes.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
ro_RO: _Bine

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
ro_RO: _Anulare.

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
ro_RO: _Selecteaza

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
ro_RO: Nu este nimic pe clipboard pentru a fii scris

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
ro_RO: Nu poti arunca acest fisier

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
ro_RO: A fost dat un nume de fisier invalid

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
ro_RO: Operatiuni cu fisiere

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
ro_RO: Copiere

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
ro_RO: Copiaza aici

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
ro_RO: Muta aici

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
ro_RO: Fa un legatura aici

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
ro_RO: Anulare

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
ro_RO: Panou legatura

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
ro_RO: Iconite blocate:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
ro_RO: Panou blocat:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
ro_RO: Umbra textului:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
ro_RO: Grosimea textului:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
ro_RO: Dosar

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
ro_RO: Fisier gol

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
ro_RO: Redenumeste panoul

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
ro_RO: Muta panoul in cutia de gunoi

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
ro_RO: Scrie

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
ro_RO: dosar fara nume

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
ro_RO: fisier nou

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
ro_RO: Muta in Cosul de gunoi

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
ro_RO: Proprietati

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
ro_RO: Adnotare noua

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
ro_RO: Textura Hartiei

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
ro_RO: Intotdeauna deasupra

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
ro_RO: Intotdeauna jos

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
ro_RO: Redenumeste Adnotarea

note: Item Menu - Open the file
en: Open
ro_RO: Deschide

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
ro_RO: Deschide cu alta aplicatie...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
ro_RO: Executa

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
ro_RO: Taie

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
ro_RO: Copiaza

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
ro_RO: Redenumeste

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
ro_RO: Sterge

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
ro_RO: Sterge Iconita

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
ro_RO: Selecteaza imaginea iconitei care va fii utilizata.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
ro_RO: Primul Meu Panou

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
ro_RO: Legatura la Fisier

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
ro_RO: Legatura la Dosar

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
ro_RO: Selecteaza destinatia fisier/dosar a legaturii

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
ro_RO: Selecteaza destinatia dosarului pentru Panou

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
ro_RO: Sterge

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
ro_RO: Fotografii

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
ro_RO: Selecteaza fotografia de aratat

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
ro_RO: Nou

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
ro_RO: Acest Panou

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
ro_RO: Comportament

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
ro_RO: Aparenta

note: panel properties - Close button
en: Close
ro_RO: Inchide

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
ro_RO: Iconite pe desktop

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
ro_RO: Activeaza desktop:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
ro_RO: Aceasta schimbare necesita sa te deloghezi si sa te loghezi din nou

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
ro_RO: Cand schimbi rezolutia:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
ro_RO: Asa isi schimba marimea panourile, adnotarile si fotografiile cand vei schimba rezolutia ecranului

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
ro_RO: Nu fa nimic

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
ro_RO: Scaleaza la o noua rezolutie

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
ro_RO: Stocat pe rezolutie

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
ro_RO: Schimba Wallpaper

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
ro_RO: Deschide Terminal Aici

note: open terminal here
en: Open in terminal
ro_RO: Deschide in terminal

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
ro_RO: Nume

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
ro_RO: Tip

note: file properties window - file location
en: Location
ro_RO: Locatie

note: file properties window - link target
en: Target
ro_RO: Tinta

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

note: file properties window - property value - number of items
en: items
ro_RO: obiect

note: file properties window - content
en: Content
ro_RO: Continut

note: file properties window - total folder size
en: Total size
ro_RO: Marime totala

note: file properties window - file size
en: File size
ro_RO: Marimea fisierului

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
ro_RO: Permite executia

note: file properties window - last time used
en: Used
ro_RO: Utilizat

note: file properties window - last time modified
en: Modified
ro_RO: Modificat

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
ro_RO: Aranjamentul iconitelor:

note: Free arrangement
en: Free
ro_RO: Liber

note: Grid arrangement
en: Grid
ro_RO: Ingradit

note: Managed arrangement
en: Let app manage
ro_RO: Lasa aplicatia sa managerieze

note: Default Panel Management
en: Icons
ro_RO: Iconite

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
ro_RO: Aranjarea iconitelor in modul standard:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
ro_RO: Spatiul dintre iconite:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
ro_RO: Spatiul dintre iconite standard:

note: sort by submenu
en: Sort by
ro_RO: Sortare dupa

note: sort panel's items by size
en: Size
ro_RO: Marime

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
ro_RO: Ordine Inversata

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
ro_RO: Reorganizeaza Iconitele

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
ro_RO: Panou Fara Nume

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
ro_RO: Legatura la $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
ro_RO: Arata Desktopul

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
ro_RO: Ascunde Desktopul

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
ro_RO: Aranjeaza Vertical

en: Could not create "%'s"
ro_RO: Nu se poate crea "%'s"

en:  already exists.
ro_RO: deja exista

en: Name is invalid.
ro_RO: Numele este invalid.

en: Desktop Folder
ro_RO: Folderul Desktop

en: Bring your desktop back to life
ro_RO: Adu desktopul tau inapoi la viata

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
ro_RO: Organizeaza desktopul tau cu panourile care contin lucrurile tale.

en: Access files, folders and apps from your desktop
ro_RO: Acceseaza fisiere, dosare si aplicatii de pe desktopul tau

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
ro_RO: Arunca fisiere, dosare, legaturi si legaturi de pe desktop in interiorul panourilor

en: Resize, position and color panels
ro_RO: Modifica marimea, pozitia si culoarea panourilor.

en: Display photos and keep notes on your desktop
ro_RO: Afiseaza fotografii si tine adnotarile pe desktopul tau

en: Reveal the desktop with ⌘-D
ro_RO: Arata desktopul cu ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
ro_RO: Deschidel ca pe orice alta aplicatie dupa instalare.
    Fisierul de pe Desktop va fii lansat automat la urmatoarea ta logare.

en: Overall desktop view
ro_RO: Privire de ansamblu a desktopului

en: DesktopFolder Developers
ro_RO: Dezvoltatorii DesktopFolder

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
ro_RO: Organizeaza desktopul tau cu panouri, adnotari si fotografii
