com.github.spheras.desktopfolder - en to ru translation catalogue (104 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
ru: Панель

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
ru: Заметку

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
ru: Вернёт к жизни ваш упрощённый рабочий стол 
    Позволит организовать файлы на рабочем столе при помощи панелей.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
ru: _OK

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
ru: _Отмена

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
ru: _Выбрать

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
ru: Буфер обмена пуст

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
ru: Невозможно удалить этот файл

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
ru: Недопустимое имя файла

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
ru: Операции с файлами

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
ru: Копирование

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
ru: Скопировать сюда

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
ru: Переместить сюда

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
ru: Ссылку сюда

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
ru: Отмена

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
ru: Панель ссылок

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
ru: Заблокировать значки:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
ru: Заблокировать панели:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
ru: Текст с тенью:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
ru: Жирный шрифт:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
ru: Папку

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
ru: Пустой файл

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
ru: Переименовать панель

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
ru: Переместить панель в корзину

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
ru: Вставить

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
ru: без названия

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
ru: новый файл

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
ru: Свойства

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
ru: Новая заметка

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
ru: Текстура бумаги

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
ru: Поверх всех окон

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
ru: Всегда на заднем плане

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
ru: Переименовать заметку

note: Item Menu - Open the file
en: Open
ru: Открыть

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
ru: Открыть в другой программе...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
ru: Выполнить

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
ru: Вырезать

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
ru: Копировать

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
ru: Переименовать

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
ru: Удалить

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
ru: Сменить значок

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
ru: Это действие удалит папку и всё содержимое.
    <b>Вы уверены?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
ru: Это действие приведёт к удалению файла.
    <b>Вы уверены?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
ru: Это действие удалит ссылку (только ссылку).
    <b>Вы уверены?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
ru: Выберите значок изображения для использования.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
ru: Моя первая панель

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
ru: Ссылку на файл

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
ru: Ссылку на папку

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
ru: Выберите место назначения ссылки (файл или папка)

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
ru: Выберите папку назначения для панели

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
ru: Удалить

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
ru: Фото

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
ru: Выберите изображение

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
ru: Создать

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
ru: Эта панель

note: panel properties - General section
en: General
ru: Общие

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
ru: Поведение

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
ru: Внешний вид

note: panel properties - Close button
en: Close
ru: Закрыть

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
ru: Значки на рабочем столе:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
ru: Включить рабочий стол:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
ru: Данное изменение потребует от вас повторного входа в систему

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
ru: При изменении разрешения:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
ru: Это значит, что панели, заметки и фотографии будут изменять размер при изменении разрешения экрана

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
ru: Ничего не делать

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
ru: Масштабировать

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
ru: Сохранять позиции

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
ru: Изменить обои

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
ru: Открыть терминал

note: open terminal here
en: Open in terminal
ru: Открыть в терминале

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
ru: Имя

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
ru: Тип

note: file properties window - file location
en: Location
ru: Расположение

note: file properties window - link target
en: Target
ru: Цель

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
ru: Неизвестно

note: file properties window - property value - number of items
en: items
ru: элементы

note: file properties window - content
en: Content
ru: Содержимое

note: file properties window - total folder size
en: Total size
ru: Общий размер

note: file properties window - file size
en: File size
ru: Размер файла

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
ru: Разрешить выполнение

note: file properties window - last time used
en: Used
ru: Использовался

note: file properties window - last time modified
en: Modified
ru: Изменен

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
ru: Размещение иконок:

note: Free arrangement
en: Free
ru: Свободно

note: Grid arrangement
en: Grid
ru: Сетка

note: Managed arrangement
en: Let app manage
ru: Управляет приложение

note: Default Panel Management
en: Icons
ru: Значок

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
ru: Расположение иконок по умолчанию:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
ru: Интервал между значками:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
ru: Интервал между значками по умолчанию:

note: sort by submenu
en: Sort by
ru: Сортировать

note: sort panel's items by size
en: Size
ru: Размер

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
ru: В обратном порядке

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
ru: Упорядочить значки

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
ru: Без названия

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
ru: Ссылка на  $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
ru: Показать рабочий стол

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
ru: Скрыть рабочий стол

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
ru: Сортировать по вертикали

en: Could not create "%'s"
ru: Невозможно создать "%'s"

en:  already exists.
ru:  уже существует.

en: Name is invalid.
ru: Неверное имя.

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
ru: Обустройте ваш рабочий стол при помощи панелей, заметок и фотографий
