com.github.spheras.desktopfolder - en to tr translation catalogue (111 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
tr: Not

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
tr: Hayata minimalist Masaüstünüz ile dönün.
    Dosyalarınızı Panellerle Masaüstünüzde düzenleyin.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
tr: _Tamam

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
tr: _İptal

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
tr: _Seç

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
tr: Panoda yapıştırılacak hiçbir şey yok

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
tr: Bu dosya silinemiyor

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
tr: Geçersiz dosya adı düzenlendi

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
tr: Dosya İşlemleri

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
tr: Kopyalanıyor

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
tr: Buraya Kopyalayın

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
tr: Buraya Taşıyın

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
tr: Buraya Bağlantı Kurun

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
tr: İptal

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
tr: Simgeleri kilitle:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
tr: Paneli kilitle

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
tr: Gölgeli Metin:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
tr: Kalın Metin:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
tr: Klasör

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
tr: Boş Dosya

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
tr: Paneli Yeniden Adlandır

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
tr: Paneli Çöpe Taşı

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
tr: Yapıştır

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
tr: adsız klasör

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
tr: yeni dosya

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
tr: Özellikler

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
tr: Yeni Not

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
tr: Sayfa Yapısı

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
tr: Her zaman üstte

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
tr: Her zaman arkada

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
tr: Notu Yeniden Adlandırın

note: Item Menu - Open the file
en: Open
tr: Aç

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
tr: Diğer Uygulamalarla Aç...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
tr: Çalıştır

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
tr: Kes

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
tr: Kopyala

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
tr: Sil

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
tr: Simgeyi Değiştir

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
tr: Bu eylem klasörü TÜM içeriğiyle birlikte SİLECEK.
    <b>Emin misiniz?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
tr: Bu eylem dosyayı SİLECEK.
    <b>Emin misiniz?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
tr: Bu eylem bağlantıyı SİLECEK (sadece bağlantı).
    <b>Emin misiniz?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
tr: Kullanılması için resim simgesini seçiniz.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
tr: İlk Panelim

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
tr: Dosyaya Bağlantıla

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
tr: Klasöre Bağlantıla

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
tr: Bağlantının hedef dosyasını/klasörünü seçiniz

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
tr: Panel için hedef klasörü seçiniz

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
tr: Kaldır

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
tr: Fotoğraf

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
tr: Görüntülemek için resmi seçiniz

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
tr: Yeni

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
tr: Bu Panel

note: panel properties - General section
en: General
tr: Genel

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
tr: Davranış

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
tr: Görünüm

note: panel properties - Close button
en: Close
tr: Kapat

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
tr: Masaüstü simgeleri:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
tr: Masaüstünü etkinleştir:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
tr: Bu değişiklik çıkış yapmanızı ve tekrar giriş yapmanızı gerektirmektedir

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
tr: Çözünürlük değiştiğinde:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
tr: Ekran çözünürlüğünü değiştirdiğinizde panel, not ve fotoğrafların nasıl yeniden boyutlandırıldığını gösterir

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
tr: Yeni çözünürlüğe ölçeklendir

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
tr: Duvar Kâğıdını Değiştir

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
tr: Uçbirimi Burada Aç

note: open terminal here
en: Open in terminal
tr: Uçbirimde aç

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
tr: Ad

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
tr: Tür

note: file properties window - file location
en: Location
tr: Yer

note: file properties window - link target
en: Target
tr: Hedef

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
tr: bilinmeyen

note: file properties window - property value - number of items
en: items
tr: öğeler

note: file properties window - content
en: Content
tr: İçerik

note: file properties window - total folder size
en: Total size
tr: Toplam boyut

note: file properties window - file size
en: File size
tr: Dosya boyutu

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
tr: Çalışmaya izin ver

note: file properties window - last time used
en: Used
tr: Kullanılan

note: file properties window - last time modified
en: Modified
tr: Düzenlenen

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
tr: Simge düzeni:

note: Free arrangement
en: Free
tr: Ücretsiz

note: Grid arrangement
en: Grid
tr: Kılavuz

note: Default Panel Management
en: Icons
tr: Simgeler

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
tr: Varsayılan simge düzeni:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
tr: Simge aralığı:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
tr: Varsayılan simge aralığı:

note: sort by submenu
en: Sort by
tr: Sırala

note: sort panel's items by size
en: Size
tr: Boyut

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
tr: Ters Sırala

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
tr: Simgeleri Yeniden Düzenle

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
tr: Adsız Panel

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
tr: $FILE_NAME Dosyasına Bağlantıla

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
tr: Masaüstünü Görüntüle

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
tr: Masaüstünü Gizle

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
tr: Dikey sırala

en: Could not create "%'s"
tr: "%'s" oluşturulamıyor

en:  already exists.
tr: zaten var.

en: Name is invalid.
tr: Ad geçersizdir.

en: Desktop Folder
tr: Masaüstü Klasörü

en: Bring your desktop back to life
tr: Masaüstünü canlandır.

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
tr: Masaüstünü kullandıklarını tutan paneller ile tekrar dizayn et .

en: Access files, folders and apps from your desktop
tr: Masaüstünden dosyalarına, dizinlerine ve uygulamalarına eriş .

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
tr: Panellerin içine dosyaları, dizinleri, bağlantıları ve masaüstü başlangıçlarını sürükle .

en: Resize, position and color panels
tr: Panellerin pozisyonunu, rengini ve büyüklüğünü ayarlayın .

en: Display photos and keep notes on your desktop
tr: Resimleri görüntüle ve masaüstünde notlar tut .

en: Reveal the desktop with ⌘-D
tr: ⌘-D ile masaüstünde göster

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
tr: Herhangi bir uygulamayı yükledikten sonra açtığınız gibi açın . Masaüstü Dosyası birdahaki girişinizde otomatik olarak açılacak .

en: Overall desktop view
tr: Genel Masaüstü görünümü.

en: DesktopFolder Developers
tr: Masaüstü Dosyaları geliştiriciler için .

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
tr: Masaüstünüzü panel, not ve fotoğraflarla düzenleyin
