com.github.spheras.desktopfolder - en to uk translation catalogue (58 entries)

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Panel
uk: Панель

note: desktopfolder menu - create a new Note
en: Note
uk: Замітка

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
uk: Поверніть ваш мінімалістичний Робочий Стіл до життя
     Організуйте файли на вашому Робочому Столі за допомогою Панелей.

note: Generic Dialog OK Button
en: _Ok
uk: _Гаразд

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
uk: _Скасувати

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
uk: _Вибрати

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
uk: Задане неправильне ім'я файлу

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
uk: Копіюємо

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
uk: Скопіювати Сюди

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
uk: Перемістити Сюди

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
uk: Скасувати

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
uk: Тінь тексту:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
uk: Жирність тексту:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
uk: Папка

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
uk: Порожній Файл

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
uk: Перейменувати Панель

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
uk: Вставити

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
uk: папка без назви

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
uk: новий файл

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
uk: Властивості

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
uk: Завжди спереду

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
uk: Завжди позаду

note: Item Menu - Open the file
en: Open
uk: Відкрити

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
uk: Відкрити за Допомогою Іншої Програми...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
uk: Виконати

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
uk: Вирізати

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
uk: Копіювати

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
uk: Перейменувати

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
uk: Видалити

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
uk: Змінити Іконку

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
uk: Ця дія ВИДАЛИТЬ файл.
    <b>Ви впевнені?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
uk: Виберіть зображення іконки, яку Ви хочете використовувати.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
uk: Моя Перша Панель

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
uk: Посилання на Файл

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
uk: Посилання на Папку

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
uk: Видалити

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
uk: Фото

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
uk: Новий

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
uk: Ця Панель

note: panel properties - General section
en: General
uk: Загальне

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
uk: Поведінка

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
uk: Вигляд

note: panel properties - Close button
en: Close
uk: Закрити

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
uk: Нічого не робити

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
uk: Назва

note: file properties window - file type sort panel's items by file type
en: Type
uk: Тип

note: file properties window - file location
en: Location
uk: Місце знаходження

note: file properties window - link target
en: Target
uk: Ціль

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
uk: Невідоме

note: file properties window - content
en: Content
uk: Вміст

note: file properties window - total folder size
en: Total size
uk: Загальний розмір

note: file properties window - file size
en: File size
uk: Розмір файлу

note: file properties window - last time used
en: Used
uk: Використовувалось

note: file properties window - last time modified
en: Modified
uk: Змінено

note: Free arrangement
en: Free
uk: Вільне

note: Grid arrangement
en: Grid
uk: Сітка

note: sort by submenu
en: Sort by
uk: Сортувати за

note: sort panel's items by size
en: Size
uk: Розмір
