com.github.spheras.desktopfolder - en to da translation catalogue (111 entries)

note: Application Description
en: Come back to life your minimalist Desktop 
     Organize files at your Desktop using Panes.
da: Få liv i dit minimalistiske skrivebord 
     Organiser filer på dit skrivebord med ruder.

note: Generic Dialog CANCEL Button
en: _Cancel
da: _Annuller

note: Generic Dialog Select Button
en: _Select
da: _Vælg

note: Trying to paste and the clipboard is empty
en: There is nothing on the clipboard to paste
da: Der er ikke noget i udklipsholderen til at indsætte

note: Dialog Error Title: Invalid Filename provided
en: Cannot drop this file
da: Kan ikke slippe filen

note: Dialog Error Message while trying to drop
en: Invalid file name provided
da: Ugyldigt filnavn angivet

note: Title dialog for File Operations
en: File Operations
da: Filhandlinger

note: Copying File message for progress dialog
en: Copying
da: Kopierer

note: Drop Menu - Copy
en: Copy Here
da: Kopiér hertil

note: Drop Menu - Move
en: Move Here
da: Flyt hertil

note: Drop Menu - Link
en: Link Here
da: Link hertil

note: Drop Menu - Cancel
en: Cancel
da: Annuller

note: desktopfolder menu - create a new Desktop-Folder Pane
en: Link Panel
da: Link panel

note: desktopfolder menu - enable/disable lock items
en: Lock icons:
da: Lås ikoner:

note: desktopfolder menu - enable/disable lock panel
en: Lock panel:
da: Lås panel:

note: desktopfolder menu - enable/disable text shadows
en: Text shadow:
da: Skygge for tekst:

note: desktopfolder menu - enable/disable text bolds
en: Text bold:
da: Fed tekst:

note: desktopfolder menu - create a new Folder
en: Folder
da: Mappe

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: Empty File
da: Tom fil

note: desktopfolder menu - rename a Desktop-Folder Pane
en: Rename Panel
da: Omdøb panel

note: desktopfolder menu - remove a Desktop-Folder Pane
en: Move Panel to Trash
da: Flyt panel til papirkurv

note: desktopfolder menu - past from clipboard to the desktop-folder
en: Paste
da: Indsæt

note: desktopfolder - The default name for the new folder to be created
en: untitled folder
da: unavngivet mappe

note: desktopfolder - The default name for the new text file to be created
en: new file
da: ny fil

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder Menu popup option to delete the note Item Menu - trash the file/folder
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

note: desktopfolder - The message to confirm the deletion of a Desktop Folder file properties window - properties
en: Properties
da: Egenskaber

note: desktopfolder - Title for a Dialog Text to ask the new name for the Desktop-Folder the title of a note when a new one is created
en: New Note
da: Ny note

note: Note - popup option to set the paper texture or not
en: Paper Texture
da: Papirstruktur

note: Note - popup option to set allways on top or not
en: Always on top
da: Altid øverst

note: Note - popup option to set allways on back or not
en: Always on back
da: Altid bagerst

note: Menu popup option to rename the note
en: Rename Note
da: Omdøb note

note: Item Menu - Open the file
en: Open
da: Åbn

note: Item Menu - Execute the file
en: Open With Other Application...
da: Åbn med andet program...

note: Item Menu - Execute the file
en: Execute
da: Eksekver

note: Item Menu - cut the file/folder
en: Cut
da: Klip

note: Item Menu - copy the file/folder
en: Copy
da: Kopiér

note: Item Menu - rename the file/folder
en: Rename
da: Omdøb

note: Item Menu - delete the file/folder
en: Delete
da: Slet

note: Item Menu - change icon
en: Change Icon
da: Skift ikon

note: Item - Delete Folder Item Dialog message
en: This action will DELETE the folder and ALL its content.
    <b>Are you sure?</b>
da: Handlingen vil SLETTE mappen og AL dens indhold.
    <b>Er du sikker?</b>

note: Item - Delete File Item Dialog message
en: This action will DELETE the file.
    <b>Are you sure?</b>
da: Handlingen vil SLETTE filen.
    <b>Er du sikker?</b>

note: Item - Delete File Link Dialog message
en: This action will DELETE the link (just the link).
    <b>Are you sure?</b>
da: Handlingen vil SLETTE linket (og kun linket).
    <b>Er du sikker?</b>

note: Item - Change icon dialog message to select an image file
en: Select the image icon to be used.
da: Vælg det billedikon som skal bruges.

note: Name of the first desktop-folder panel, when no panels found
en: My First Panel
da: Mit første panel

note: Hint to show desktop shortcut public const string HINT_SHOW_DESKTOP=_("Press ⌘-D to Show Desktop"); Menu option to create a link to a file
en: Link to File
da: Link til fil

note: Menu option to create a link to a folder
en: Link to Folder
da: Link til mappe

note: Dialog message to create a new link
en: Select the destination file/folder of the link
da: Vælg destinationsfil/-mappe for linket

note: Dialog message to create a new link panel
en: Select the destination folder for the Panel
da: Vælg destinationsmappe til panelet

note: Menu popup option to remove a photo
en: Remove
da: Fjern

note: desktopfolder menu - create a new Photo
en: Photo
da: Billede

note: dialog message to select an image file to be shown at the desktop
en: Select the picture to show
da: Vælg det billede som skal vises

note: desktopfolder menu - create a new empty Text File
en: New
da: Nyt

note: panel properties - Properties section
en: This Panel
da: Dette panel

note: panel properties - General section
en: General
da: Generelt

note: panel properties - Behavior section
en: Behavior
da: Opførsel

note: panel properties - Appearance section
en: Appearance
da: Udseende

note: panel properties - Close button
en: Close
da: Luk

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Icons on desktop:
da: Ikoner på skrivebord:

note: panel properties - Panel over Desktop title
en: Enable desktop:
da: Aktivér skrivebord:

note: panel properties - Panel over desktop description
en: This change will require you to log out and in again
da: Ændringen kræver at du logge ud og ind igen

note: panel properties - Resolution Strategy title
en: When changing resolution:
da: Når opløsningen ændres:

note: panel properties - Resolution Strategy Description
en: This is how panels, notes and photos will resize when you change the screen resolution
da: Sådan tilpasses størrelsen på paneler, noter og billeder når du ændre skærmopløsningen

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Do nothing
da: Gør ingenting

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Scale to new resolution
da: Skaler til ny opløsning

note: panel properties - Resolution Strategy NONE
en: Store per resolution
da: Gem pr. opløsning

note: change desktop menu
en: Change Wallpaper
da: Skift tapet

note: open terminal here
en: Open Terminal Here
da: Åbn terminal her

note: open terminal here
en: Open in terminal
da: Åbn i terminal

note: file properties window - file name sort panel's items by name
en: Name
da: Navn

note: file properties window - file location
en: Location
da: Placering

note: file properties window - link target
en: Target
da: Mål

note: file properties window - property value is unknown
en: Unknown
da: Ukendt

note: file properties window - property value - number of items
en: items
da: elementer

note: file properties window - content
en: Content
da: Indhold

note: file properties window - total folder size
en: Total size
da: Samlet størrelse

note: file properties window - file size
en: File size
da: Filstørrelse

note: file properties window - file is executable?
en: Allow execution
da: Tillad eksekvering

note: file properties window - last time used
en: Used
da: Brugt

note: file properties window - last time modified
en: Modified
da: Ændret

note: Items Arrangement Configuration
en: Icon arrangement:
da: Opstilling af ikoner:

note: Free arrangement
en: Free
da: Frit

note: Grid arrangement
en: Grid
da: Gitter

note: Managed arrangement
en: Let app manage
da: Lad programmet håndtere det

note: Default Panel Management
en: Icons
da: Ikoner

note: Default Panel Management
en: Default icon arrangement:
da: Standardopstilling af ikoner:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Icon spacing:
da: Mellemrum for ikoner:

note: Default Panel Arrangement Padding for Items
en: Default icon spacing:
da: Standardmellemrum for ikoner:

note: sort by submenu
en: Sort by
da: Sortér efter

note: sort panel's items by size
en: Size
da: Størrelse

note: sort panel's in reverse
en: Reverse Order
da: Omvendt rækkefølge

note: force panels to be organized automatically one time
en: Reorganize Icons
da: Genorganiser ikoner

note: the title of a panel when a new one is created
en: Untitled Panel
da: Unavngivet panel

note: / Please keep $FILE_NAME, it will be replaced by it's value
en: Link to $FILE_NAME
da: Link til $FILE_NAME

note: Menu option to show the desktop
en: Show Desktop
da: Vis skrivebord

note: Menu option to hide the desktop
en: Hide Desktop
da: Skjul skrivebord

note: Menu option to sort the items vertically
en: Sort Vertically
da: Sortér lodret

en: Could not create "%'s"
da: Kunne ikke oprette "%'s"

en:  already exists.
da:  findes allerede.

en: Name is invalid.
da: Navnet er ugyldigt.

en: Desktop Folder
da: Skrivebordsmappe

en: Bring your desktop back to life
da: Få liv i dit skrivebord

en: Organize your desktop with panels that hold your things.
da: Organiser dit skrivebord med paneler som indeholder dine ting.

en: Access files, folders and apps from your desktop
da: Tilgå filer, mapper og programmer fra dit skrivebord

en: Drop files, folders, links and .desktop launchers inside panels
da: Slip filer, mapper, links og .desktop-startere i panelerne

en: Resize, position and color panels
da: Tilpas størrelse, placer og farvelæg paneler

en: Display photos and keep notes on your desktop
da: Vis billeder og hav noter på dit skrivebord

en: Reveal the desktop with ⌘-D
da: Vis skrivebordet med ⌘-D

en: Open it like any other app after installing. Desktop Folder will launch automatically when you next log in.
da: Åbn det ligesom ethvert andet program som er installeret. Skrivebordsmappe starter automatisk næste gang du logger ind.

en: Overall desktop view
da: Oversigt over skrivebordet

en: DesktopFolder Developers
da: Skrivebordsmappe-udviklere

en: Organize your desktop with panels, notes and photos
da: Organiser dit skrivebord med paneler, noter og billeder
