desmume - en to sv translation catalogue (63 entries)

en: Audio On
sv: Ljud på

en: Axis :
sv: Axel :

en: Config
sv: Konfiguration

en: Debug :
sv: Felsökning :

en: Down :
sv: Ner :

en: FrameSkip
sv: Hoppa över bildrutor

en: Joystick Config
sv: Styrspakskonfiguration

en: Joystick controls
sv: Styrspakskontroller

en: Key definition
sv: Tangentdefinition

en: Keyboad Config
sv: Tangentbordskonfiguration

en: Keyboard controls
sv: Tangentbordskontroller

en: L :
sv: V :

en: Layers
sv: Lager

en: Left :
sv: Vänster :

en: Load State
sv: Läs in

en: Nintendo DS emulator based on work by Yopyop
sv: Nintendo DS-emulator baserad på Yopyops arbete

en: Press a button...
sv: Tryck på en knapp...

en: Press a key...
sv: Tryck på en tangent...

en: R :
sv: H :

en: Reset
sv: Nollställ

en: Right :
sv: Höger :

en: Rotate Screen 0
sv: Rotera skärmen 0

en: Rotate Screen 180
sv: Rotera skärmen 180

en: Rotate Screen 270
sv: Rotera skärmen 270

en: Rotate Screen 90
sv: Rotera skärmen 90

en: Save State
sv: Spara

en: Select :
sv: Välj :

en: Size
sv: Storlek

en: State 1
sv: Plats 1

en: State 10
sv: Plats 10

en: State 2
sv: Plats 2

en: State 3
sv: Plats 3

en: State 4
sv: Plats 4

en: State 5
sv: Plats 5

en: State 6
sv: Plats 6

en: State 7
sv: Plats 7

en: State 8
sv: Plats 8

en: State 9
sv: Plats 9

en: TYPE: Auto (1B)
sv: TYP: Auto (1B)

en: TYPE: EEPROM1 (4KB)
sv: TYP: EEPROM1 (4KB)

en: TYPE: EEPROM2 (512KB)
sv: TYP: EEPROM2 (512KB)

en: TYPE: EEPROM2 (64KB)
sv: TYP: EEPROM2 (64KB)

en: TYPE: FLASH (256KB)
sv: TYP: FLASH (256KB)

en: TYPE: FRAM (2MB)
sv: TYP: FRAM (2MB)

en: Tools
sv: Verktyg

en: Up :
sv: Upp :

en: View Memory
sv: Visa minne

en: View Palette
sv: Visa palett

en: _Emulation
sv: _Emulering

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Saves
sv: _Sparningar

en:   Palette :
sv:   Palett :

en: 16 bit
sv: 16 bitar

en: 16c
sv: 16 färger

en: 256c
sv: 256 färger

en: 32 bit
sv: 32 bitar

en: 8 bit
sv: 8 bitar

en: ARM9 cpu
    ARM7 cpu
sv: ARM9-processor
    ARM7-processor

en: Go!
sv: Kör!

en: IO registers
sv: IO-register

en: Palette Viewer
sv: Palettvisare

en: cpu : ARM7
    cpu : ARM9
sv: processor : ARM7
    processor : ARM9

en: memory viewer
sv: minnesvisare
