DeVeDe - en to ja_JP translation catalogue (245 entries)

en: Video files
ja_JP: 動画ファイル

en: All files
ja_JP: 全て選択

en: Converting %(X)s (pass 2)
ja_JP: 変換 %(X)s (pass 2)

en: Converting %(X)s (pass 1)
ja_JP: 変換 %(X)s (pass 1)

en: Converting %(X)s
ja_JP: 変換 %(X)s

en: Programs needed by Devede
ja_JP: Devede に必要なプログラム

en: Programs needed by Devede NG
ja_JP: Devede NG に必要なプログラム

en: Play all
ja_JP: 全て再生

en: The selected file is a video, not an audio file
ja_JP: 選択されたファイルは動画ファイルです、オーディオファイルではありません

en: Error
ja_JP: エラー

en: Play_all
ja_JP: 全て再生

en: Abort the current DVD and exit?
ja_JP: 現在のDVD製作を中止して
    DeVeDe を閉じます。

en: The following files could not be added:
ja_JP: 以下のファイルは追加出来ませんでした

en: Error while adding files
ja_JP: ファイル追加中のエラー

en: The file <b>%(X)s</b> <i>(%(Y)s)</i> will be removed.
ja_JP: ファイル <b>%(X)s</b> <i>(%(Y)s)</i> は削除されます

en: Too many files in the project
ja_JP: project のファイル数が多過ぎます

en: The selected folder already exists. To create the project, Devede must delete it.
    If you continue, the folder
    
     <b>%s</b>
    
     and all its contents <b>will be deleted</b>. Continue?
ja_JP: 選択されたフォルダーは既に存在します。project を作成するためDevede はそのフォルダーを削除する必要が有ります。継続する場合、フォルダー
     <b>%s</b>
    
     及びその中の全てのコンテンツは<b>消去されます。</b>継続しますか？

en: Close current project and start a fresh one?
ja_JP: 現在の project を閉じて、新規に project を開始しますか？

en: New project
ja_JP: 新規 project

en: The file already exists. Overwrite it?
ja_JP: 同名のファイルが既に存在します。上書きしますか？

en: The file already exists
ja_JP: 同名のファイルが存在します

en: Page jump
ja_JP: 頁ジャンプ

en: The following files in the project could not be added again:
ja_JP: 以下のファイルは project に再追加出来ません

en: Use all cores
ja_JP: 全てのCoreを使用する

en: Use %(X)d core | Use %(X)d cores
ja_JP[0]: %(X)d コアを使用する

en: Use all except %(X)d core | Use all except %(X)d cores
ja_JP[0]: %(X)d コア以外の全てを使用する

en: No discs supported
ja_JP: サポートされているディスクがありません

en: Title %(X)d
ja_JP: タイトル %(X)d

en: Creating BIN/CUE files
ja_JP: BIN/CUE 作製中

en: Failed to create the BIN/CUE files
    Maybe you ran out of disk space
ja_JP: BIN/CUE 作製失敗
    おそらくディスク容量が不足しています。

en: Failed to create the ISO image
    Maybe you ran out of disk space
ja_JP: ISOイメージ 作製失敗
    おそらくディスク容量が不足しています。

en: Insuficient free space. To create this disc
    %(total)d MBytes are needed, but only %(free)d MBytes are available.
ja_JP: ディスク作製のための容量が不足しています。
    %(total)d MB が必要ですが，%(free)d MB しかありません。

en: Failed to write to the destination directory.
    Check that you have privileges and free space there.
ja_JP: 書き込み先への書き込みに失敗しました，
    十分なフリースペースがあるか確認してください。

en: Unknown error
ja_JP: 不明なエラー

en: Failed to create the DVD tree
    Maybe you ran out of disk space
ja_JP: DVD 作製に失敗
    ディスク容量が不足している可能性があります

en: The menu soundtrack seems damaged. Using the default silent soundtrack.
ja_JP: メニューのサウンドトラックが損傷している可能性があります。
    default silent soundtrack を使用してください。

en: Can't find the menu background.
    Check the menu options.
ja_JP: メニュー背景画像がみつかりません，
    メニューオプションを確認してください。

en: That file doesn't contain a disc structure.
ja_JP: ファイルにdisc structure が含まれていません

en: That file doesn't contain a DeVeDe structure.
ja_JP: ファイルに DeVeDe structure が含まれていません

en: Can't find the following movie files. Please, add them and try to load the disc structure again.
ja_JP: 以下の動画ファイルが見つかりません。ファイルを追加してdisc structureを再度呼び出して下さい。

en: Can't find the menu background. I'll open the disc structure anyway with the default menu background, so don't forget to fix it before creating the disc.
ja_JP: メニュー背景画像が見つかりません。デフォルトのメニュー背景画像を使用してとにかくdisc structureを開きます。ディスク作製前に修正してください。

en: Can't find the menu soundtrack file. I'll open the disc structure anyway with a silent soundtrack, so don't forget to fix it before creating the disc.
ja_JP: メニュー・サウンドトラックが見つかりません。無音サウンドトラックとしてとにかくdisc structureを開きます。ディスク作製前に修正してください。

en: No filename
ja_JP: ファイル名無し

en: Can't save the file.
ja_JP: ファイルを保存できません

en: Too many videos for this disc size.
    Please, select a bigger disc type or remove some videos.
ja_JP: 動画ファイルが多過ぎます。
    より容量の大きいディスクを使用するか、若しくは動画ファイルを削除してください。

en: Some files weren't video files.
    None added.
ja_JP: いくつかのファイルは動画ファイルではありません，
    追加されませんでした。

en: Your project contains %(X)d movie files, but the maximum is %(MAX)d. Please, remove some files and try again.
ja_JP: あなたの project は %(X)d 個の動画ファイルが含まれています。しかし、最大制限数は %(MAX)d 個です。いずれかのファイルを削除して再度試してください。

en: no chapters
ja_JP: チャプター無し

en: Unsaved disc structure
ja_JP: disc structureが保存されていません

en: Codepage
ja_JP: 字幕頁 (Codepage)

en: Language
ja_JP: 言語

en: File doesn't seem to be a video file.
ja_JP: ファイルが動画ファイルではないようです

en: Please, add only one file each time.
ja_JP: ファイルは一度に一個ずつ追加してください

en: Please, add a movie file before adding subtitles.
ja_JP: 動画ファイルは字幕ファイルを追加する前に追加してください

en: Conversion failed.
    It seems a bug of SPUMUX.
ja_JP: 変換失敗，
    SPUMUX のバグの可能性

en: File copy failed
    Maybe you ran out of disk space?
ja_JP: ファイル複製失敗
    ディスク容量が不足していませんか？

en: Creating preview
ja_JP: プレビュー作製中

en: Conversion failed.
    It seems a bug of Mencoder.
ja_JP: 変換失敗，
    Mencoder のバグの可能性

en: Also check the extra params passed to Mencoder for syntax errors.
ja_JP: 若しくは Mencoder への付加パラメーターの構文に誤記がないか確認してください。

en: Conversion failed
    Maybe you ran out of disk space?
ja_JP: 変換失敗
    ディスク容量が不足していませんか？

en: Failed to create the menues.
ja_JP: メニュー作製失敗

en: Menu generation failed.
ja_JP: メニュー生成失敗

en: Can't add the buttons to the menus.
    It seems a bug of SPUMUX.
ja_JP: メニューへのボタン追加ができません。
    SPUMUX のバグの可能性

en: Erase temporary files
ja_JP: 一時ファイルを消去

en: Use optimizations for multicore CPUs
ja_JP: マルチコア CPU の最適化を行います

en: <b>Options</b>
ja_JP: <b>オプション</b>

en: Temporary files folder:
ja_JP: 一時ファイルフォルダー:

en: Folder for temporary file
ja_JP: 一時ファイル用フォルダー

en: File:
ja_JP: ファイル:

en: Clear
ja_JP: 消去

en: Encoding:
ja_JP: エンコーディング:

en: Language:
ja_JP: 言語:

en: Put subtitles upper
ja_JP: 字幕を上に

en: Add subtitles
ja_JP: 字幕を追加

en: Choose a file
ja_JP: ファイルを選択

en: Aborted. There can be temporary files at the destination directory.
ja_JP: 処理中断。書き込み先に一時ファイルがある可能性があります。

en: Delete chapter
ja_JP: チャプター削除

en: You chose to delete this chapter and
    reorder the other ones:
ja_JP: このチャプターの削除が選択されました。
    別チャプターを指定:

en: Proceed?
ja_JP: 承認しますか？

en: Delete subtitle
ja_JP: 字幕削除

en: Remove the selected subtitle file?
ja_JP: 選択した字幕ファイルを削除しますか？

en: You chose to delete this title and
    reorder the other ones:
ja_JP: このタイトルの削除が選択されました。
    別タイトルを指定:

en: Disc type selection
ja_JP: ディスクタイプ選択

en: <b>Choose the disc type you want to create with Devede</b>
ja_JP: <b>DeVeDe で作製するディスク形式を選択してください</b>

en: <b>Video DVD</b>
    Creates a video DVD suitable for all DVD home players
ja_JP: <b>Video DVD</b>
    全ての家庭用DVDプレイヤーに適合する Video DVD を作製

en: <b>VideoCD</b>
    Creates a VideoCD, with a picture quality equivalent to VHS
ja_JP: <b>VideoCD</b>
    VHS同等品質動画の VideoCD 作製

en: <b>Super VideoCD</b>
    Creates a VideoCD with better picture quality
ja_JP: <b>Super VideoCD</b>
    より良い画像品質の VideoCD を作製

en: <b>China VideoDisc</b>
    Another kind of Super VideoCD
ja_JP: <b>China VideoDisc</b>
    別種の Super VideoCD

en: <b>DivX / MPEG-4</b>
    Creates files compliant with DivX home players
ja_JP: <b>DivX / MPEG-4</b>
    DivX 準拠プレイヤー用のファイルを作製

en: <b>Matroska / H.264</b>
    Creates H.264 files in a MKV container
ja_JP: <b>Matroska / H.264</b>
    H.264規格 MKV を作製

en: <b>Matroska / HEVC (H.265)</b>
    Creates HEVC files in a MKV container
ja_JP: <b>Matroska / HEVC (H.265)</b>
    H.265規格 MKV を作製

en: Your DVD structure contains empty titles.
    Continue anyway?
ja_JP: dvd structure に空のタイトルが含まれています。
    そのまま続けますか？

en: Job done!
ja_JP: ジョブ完了！

en: Delete current disc structure?
ja_JP: 現在の disc structure を消去しますか？

en: Delete the current disc structure and start again?
ja_JP: 現在の disc structure を消去して再操作しますか？

en: File properties
ja_JP: ファイル特性

en: <b>File</b>
ja_JP: <b>ファイル</b>

en: Frames per second:
ja_JP: フレーム数／秒:

en: Original length (seconds):
ja_JP: 元の長さ(秒):

en: Original audio rate (Kbits/sec):
ja_JP: 元の audio rate (Kbits/秒):

en: Original video rate (Kbits/sec):
ja_JP: 元の video rate (Kbits/秒):

en: Original size (pixels):
ja_JP: 元サイズ (pixels):

en: Final size (pixels):
ja_JP: 最終的なサイズ (pixels):

en: Estimated final length (MBytes):
ja_JP: 予測最終長 (MBytes):

en: <b>File info</b>
ja_JP: <b>ファイル情報</b>

en: <b>Video format</b>
ja_JP: <b>Video フォーマット</b>

en: Audio track:
ja_JP: Audio トラック:

en: This video file has no audio tracks.
ja_JP: この動画ファイルには Audio トラックがありません。

en: <b>Audio tracks</b>
ja_JP: <b>Audio トラック</b>

en: Store full length
ja_JP: 全長を保存

en: Store the first half
ja_JP: 前半を保存

en: Store the second half
ja_JP: 後半を保存

en: <b>File split</b>
ja_JP: <b>ファイル分割</b>

en: DivX format doesn't support subtitles. Please, read the FAQ.
ja_JP: DivX フォーマットは字幕挿入をサポートしていません。FAQ参照。

en: <b>Subtitles</b>
ja_JP: <b>字幕</b>

en: <b>Video rate (Kbits/sec)</b>
ja_JP: <b>Video rate (Kbits/秒)</b>

en: <b>Audio rate (Kbits/sec)</b>
ja_JP: <b>Audio rate (Kbits/秒)</b>

en: Split the file in chapters (for easy seeking)
ja_JP: ファイルをチャプターに分割 (for easy seeking)

en: Size (in minutes) for each chapter:
ja_JP: チャプターサイズ (分):

en: <b>Division in chapters</b>
ja_JP: <b>チャプター分配</b>

en: General
ja_JP: 一般

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: <b>Final size</b>
ja_JP: <b>最終サイズ</b>

en: <b>Aspect ratio</b>
ja_JP: <b>アスペクト比</b>

en: Video format
ja_JP: Video フォーマット

en: No rotation
ja_JP: 非回転

en: Rotate 180 degrees
ja_JP: 180 度回転

en: Rotate 90 degrees clockwise
ja_JP: 時計回り 90 度回転

en: Rotate 90 degrees counter-clockwise
ja_JP: 非時計回り 90 度回転

en: <b>Rotation</b>
ja_JP: <b>回転</b>

en: Horizontal mirror
ja_JP: 水平鏡像

en: Vertical mirror
ja_JP: 垂直鏡像

en: <b>Mirror</b>
ja_JP: <b>鏡像</b>

en: Add black bars
ja_JP: 黒色バー追加

en: Scale picture
ja_JP: 画像拡大縮小

en: <b>Scaling mode</b>
ja_JP: <b>拡大縮小モード</b>

en: Video options
ja_JP: Video オプション

en: Use MBCMP (faster)
ja_JP: MBCMP 使用 (faster)

en: Select MBD mode which needs the fewest bits
ja_JP: 最小 bits が必要な MBD モード選択

en: Select the MBD mode which has the best rate distortion (better quality)
ja_JP: 最適 rate distortion の MBD モード選択 (より良い画像品質)

en: Use Trellis Searched Quantization (better quality, slower conversion)
ja_JP: Trellis Searched Quantization 使用 (より良い画像品質，但し低変換速度)

en: Median deinterlacing filter
ja_JP: 中央値デインターレーシング (Median deinterlacing filter)

en: Don't deinterlace
ja_JP: デインターレースを使用しない (Don't deinterlace)

en: YADIF deinterlacing filter
ja_JP: YADIF デインターレーシング (YADIF deinterlacing filter)

en: FFMpeg deinterlacing filter
ja_JP: FFMpeg デインターレーシング (FFMpeg deinterlacing filter)

en: Linear blend
ja_JP: 線形ブレンド (Linear blend)

en: Lowpass5 deinterlacing filter
ja_JP: Lowpass5 デインターレーシング

en: <b>Deinterlacing</b>
ja_JP: <b>デインターレーシング</b>

en: Quality
ja_JP: 品質

en: Audio delay (in seconds):
ja_JP: Audio 遅延 (秒):

en: Create DVD with 5.1 channel sound
ja_JP: 5.1ch 音声DVD作製

en: This file already has AC3 sound (copy audio data instead of recompress it)
ja_JP: このファイルは既に AC3 音声を含んでいます (AC3を再圧縮せずに音声データを複製します)

en: This file is already a DVD/xCD-suitable MPEG-PS file
ja_JP: このファイルは既に DVD/xCD に適した MPEG-PS ファイルです

en: Use a GOP of 12 frames (improves compatibility)
ja_JP: 12 フレームの GOP 使用 (互換性改善)

en: <b>Special</b>
ja_JP: <b>特殊設定</b>

en: Misc
ja_JP: その他

en: Advanced options
ja_JP: 高度なオプション

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Load a disc structure
ja_JP: disc structure 呼出し

en: Warning: you already have a disc structure
ja_JP: 警告: 既にdisc structure があります。

en: If you load a disc structure you will loose your current structure (unless you saved it). Continue?
ja_JP: 新たに disc structure を呼出すと、structure を保存していない場合、現在の structure は失われます。続けますか？

en: _File
ja_JP: ファイル(_F)

en: _Edit
ja_JP: 編集(_E)

en: _Help
ja_JP: ヘルプ(_H)

en: <b>Titles</b>
ja_JP: <b>タイトル</b>

en: <b>Files</b>
ja_JP: <b>ファイル</b>

en: Length (seconds):
ja_JP: 長さ (秒):

en: Video rate (Kbits/sec):
ja_JP: Video rate (Kbits/秒):

en: Audio rate (Kbits/sec):
ja_JP: Audio rate (Kbits/秒):

en: Estimated length (MBytes):
ja_JP: 予測長さ (MBytes):

en: Output aspect ratio:
ja_JP: 出力アスペクト比:

en: Size of chapters:
ja_JP: チャプターサイズ:

en: Adjust disc usage
ja_JP: ディスク容量に最適化

en: Media size:
ja_JP: メディアサイズ:

en: <b>Disc usage</b>
ja_JP: <b>ディスク使用量</b>

en: <b>Default format</b>
ja_JP: <b>規定フォーマット</b>

en: Menu options
ja_JP: メニューオプション

en: Preview menu
ja_JP: プレビュー・メニュー

en: <b>Menus</b>
ja_JP: <b>メニュー</b>

en: Only convert film files to compliant MPEG files
ja_JP: フィルムファイルをMPEG準拠形式ファイルに変換するのみ

en: Create disc structure
ja_JP: disc structure 生成

en: Create an ISO or BIN/CUE image, ready to burn to a disc
ja_JP: ディスク作成用の ISO または BIN/CUE イメージを生成

en: Menu preview
ja_JP: メニュー・プレビュー

en: Shadow color:
ja_JP: 文字影色:

en: Text color:
ja_JP: 文字色:

en: Text:
ja_JP: 文字:

en: Font:
ja_JP: フォント:

en: <b>Menu title</b>
ja_JP: <b>メニュー タイトル</b>

en: Select a picture to be used as background for disc's menu
ja_JP: ディスクメニュー背景として使用する画像を選択

en: Set default background
ja_JP: 規定の背景を設定

en: <b>Menu background</b>
ja_JP: <b>メニュー背景 (PNG形式のみ)</b>

en: Set menus without sound
ja_JP: 音源無しでメニューを設定

en: <b>Menu music</b>
ja_JP: <b>メニュー音源</b>

en: Top
ja_JP: 上端

en: Middle
ja_JP: 中間

en: Bottom
ja_JP: 下端

en: Left
ja_JP: 左

en: Center
ja_JP: 中央

en: Right
ja_JP: 右

en: <b>Menu aspect</b>
ja_JP: <b>メニュー・アスペクト比</b>

en: <b>Menu position</b>
ja_JP: <b>メニュー位置</b>

en: Color for unselected titles:
ja_JP: 非選択部の色:

en: Color for shadows:
ja_JP: 文字影色:

en: Color for selected title:
ja_JP: 選択部の色:

en: Background color for titles:
ja_JP: タイトルの背景色:

en: <b>Menu font and colors</b>
ja_JP: <b>メニュー・フォントと色</b>

en: <b>Separators</b>
ja_JP: <b>分割線</b>

en: Show menu at disc startup
ja_JP: 最初にメニューを表示する

en: Jump to the first title at startup
ja_JP: スタートアップ時、最初のタイトルにジャンプ

en: <b>Disc startup options</b>
ja_JP: <b>ディスク・スタートアップ オプション</b>

en: Replay the preview again?
ja_JP: プレビューを再表示しますか？

en: <b>Preview video</b>
ja_JP: <b>動画プレビュー</b>

en: DeVeDe will create a preview with the selected parameters, so you will be able to check video quality, audio sync and so on.
ja_JP: DeVeDe は選択されたパラメータでプレビューを作製します。そのうえで動画品質、音声同期その他を事前確認できます。

en: Preview length:
ja_JP: プレビュー長さ:

en: Can't find the following programs:
ja_JP: 下記のプログラムがありません:

en: DeVeDe needs them in order to work. If you want to use DeVeDe, you must install all of them.
ja_JP: DeVeDe 動作のためにはそれらのプログラムが必要とされています。DeVeDe を使用するにはそれら全てのプログラムをインストールする必要があります。

en: Creating...
ja_JP: 作製中...

en: Save current disc structure
ja_JP: 現在の disc structure を保存

en: Title properties
ja_JP: タイトル設定情報

en: <b>Title's name</b>
ja_JP: <b>タイトル名称</b>

en: Stop reproduction/show disc menu
ja_JP: ディスクメニューの再生成／表示を中止

en: Play the first title
ja_JP: 最初のタイトルを再生

en: Play the previous title
ja_JP: 一つ前のタイトルを再生

en: Play this title again (loop)
ja_JP: タイトルを再度再生 (ループ再生)

en: Play the next title
ja_JP: 次のタイトルを再生

en: Play the last title
ja_JP: 最後のタイトルを再生

en: <b>Action to perform when this title ends</b>
ja_JP: <b>このタイトル再生が終了したときの動作</b>

en: Warning
ja_JP: 警告

en: <b>Vertical alignment</b>
ja_JP: <b>垂直方向配置</b>

en: Converting files from title
ja_JP: 変換中: タイトル

en: Uses multiple threads with Mencoder, allowing a faster compression process. But requires Mencoder 1.0 RC2 or later.
ja_JP: Mencoder でマルチスレッドを使用。（高速圧縮）但し、Mencoder 1.0 RC2 以降のバージョンが必要。

en: <b>Preview video</b>
    
    DeVeDe will create a preview with the selected parameters, so you will be able to check video quality, audio sync and so on.
    
    Choose how many seconds of film you want to convert to create the preview, and the directory where you want to store the temporary file (default is /var/tmp).
ja_JP: <b>プレビュー動画</b>
    
    DeVeDe は選択されたパラメータでプレビューを生成します。そのうえで動画品質、音声同期その他を事前に確認できます。
    変換するプレビュー長（秒）を選択し、一時ファイルの保存先を指定してください。（規定の保存先： /var/tmp）

en: A CD with video in MPEG-1 format, with quality equivalent to VHS. Stores up to 80 minutes in a 80-minutes CD-R. Playable in all DVD players.
ja_JP: MPEG-1 形式動画を含むCD （VHS互換品質）　保存上限は 80分CD-R で 80 分。

en: A CD with video in MPEG-2 format and a resolution of 352x480 (or 352x576 in PAL). Playable in most of DVD players.
ja_JP: MPEG-2 形式、且つ解像度 352x480 (又は PAL 352x576）ほとんどの DVD プレイヤーで再生可能。

en: A CD with video in MPEG-2 format and a resolution of 480x480 pixels (480x576 in PAL). Playable in nearly all DVD players.
ja_JP: MPEG-2 形式、且つ解像度 480x480 (又は PAL 480x576）多くの DVD プレイヤーで再生可能。

en: A classic Video DVD, playable in all DVD players.
ja_JP: 典型的なVideo DVD，全ての DVD プレイヤーで再生可能。

en: Output video format:
ja_JP: 出力Videoフォーマット:

en: There was an error while importing the file:
ja_JP: ファイル取り込み中にエラーが発生しました:

en: Audio options
ja_JP: Audio オプション

en: Menu properties
ja_JP: メニュー特性／設定

en: Video (1)
ja_JP: 動画 (1)

en: Video (2)
ja_JP: 動画 (2)

en: <b>File with subtitles</b>
ja_JP: <b>字幕付きファイル</b>

en: Use 16:9 aspect ratio for output
ja_JP: 出力アスペクト比 16:9

en: Can't reduce menu colors.
    Check that you have ImageMagic's Convert installed
ja_JP: メニュー色の減色が出来ません。
    ImageMagic (convert command) がインストールされているか確認してください。
