devhelp master - en to as translation catalogue (100 entries)

en: Devhelp is an API documentation browser. It provides an easy way to navigate through libraries, search by function, struct, or macro. It provides a tabbed interface and allows to print results.
as: Devhelp এটা API তথ্যচিত্ৰ ব্ৰাউছাৰ। ই লাইব্ৰেৰীসমূহৰে ভ্ৰমণ কৰাৰ, function, struct, অথবা macro ৰ সহায়ত সন্ধান কৰাৰ এটা সহজ পদ্ধতি প্ৰদান কৰে। ই এটা টেব কৰা আন্তঃপৃষ্ঠ প্ৰদান কৰে আৰু ফলাফলসমূহ প্ৰিন্ট কৰাৰ অনুমতি দিয়ে।

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Anjuta, or Geany.
as: Devhelp এ অন্য এপ্লিকেচন যেনে Glade, Anjuta, অথবা Geany ৰ সৈতে অনুকূলন কৰে।

en: Developer's Help program
as: উন্নয়নকাৰীৰ সহায় প্ৰগ্ৰাম

en: Documentation Browser
as: তথ্যচিত্ৰ ব্ৰাউছাৰ

en: documentation;information;manual;developer;api;
as: তথ্যচিত্ৰ;তথ্য;হাতপুথি;উন্নয়নকাৰী;api;

en: Main window maximized state
as: মূখ্য উইন্ডো বৃদ্ধিত অৱস্থা

en: Whether the main window should start maximized.
as: মূখ্য উইন্ডো বৃদ্ধিত হিচাপে আৰম্ভ হব নে।

en: Width of the main window
as: মূখ্য উইন্ডোৰ প্ৰস্থ

en: The width of the main window.
as: মূখ্য উইন্ডোৰ প্ৰস্থ।

en: Height of main window
as: মূখ্য উইন্ডোৰ উচ্চতা

en: The height of the main window.
as: মূখ্য উইন্ডোৰ উচ্চতা।

en: X position of main window
as: মূখ্য উইন্ডোৰ X অৱস্থান

en: The X position of the main window.
as: মূখ্য উইন্ডোৰ X অৱস্থান।

en: Y position of main window
as: মূখ্য উইন্ডোৰ Y অৱস্থান

en: The Y position of the main window.
as: মূখ্য উইন্ডোৰ Y অৱস্থান।

en: Width of the index and search pane
as: সূচী আৰু সন্ধান পেইনৰ প্ৰস্থ

en: The width of the index and search pane.
as: সূচী আৰু সন্ধান পেইনৰ প্ৰস্থ।

en: Selected tab: "content" or "search"
as: নিৰ্বাচিড টেব: "সমল" অথবা "সন্ধান"

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
as: কোনটো টেব নিৰ্বাচন কৰা হৈছে: "সমল" অথবা "সন্ধান"।

en: Books disabled
as: কিতাপসমূহ অসামৰ্থবান

en: List of books disabled by the user.
as: ব্যৱহাৰকাৰী দ্বাৰা অসামৰ্থবান কৰা কিতাপসমূহৰ তালিকা।

en: Group by language
as: ভাষা দ্বাৰা দলবদ্ধ কৰক

en: Whether books should be grouped by language in the UI
as: কিতাপসমূহ UI ত ভাষা দ্বাৰা দলবদ্ধ কৰা হব নে

en: Whether the assistant window should be maximized
as: সহায়ক উইন্ডোক ডাঙৰ কৰা হব নে

en: Whether the assistant window should be maximized.
as: সহায়ক উইন্ডোক ডাঙৰ কৰা হব নে।

en: Width of the assistant window
as: সহায়ক উইন্ডোৰ প্ৰস্থ

en: The width of the assistant window.
as: সহায়ক উইন্ডোৰ প্ৰস্থ।

en: Height of assistant window
as: সহায়ক উইন্ডোৰ উচ্চতা

en: The height of the assistant window.
as: সহায়ক উইন্ডোৰ উচ্চতা।

en: X position of assistant window
as: সহায়ক উইন্ডোৰ X অৱস্থান

en: The X position of the assistant window.
as: সহায়ক উইন্ডোৰ X অৱস্থান।

en: Y position of assistant window
as: সহায়ক উইন্ডোৰ Y অৱস্থান

en: The Y position of the assistant window.
as: সহায়ক উইন্ডোৰ Y অৱস্থান।

en: Use system fonts
as: চিস্টেম ফন্টসমূহ ব্যৱহাৰ কৰক

en: Use the system default fonts.
as: চিস্টেম অবিকল্পিত ফন্টসমূহ ব্যৱহাৰ কৰক।

en: Font for text
as: লিখনীৰ বাবে ফন্ট

en: Font for text with variable width.
as: ভিন্ন প্ৰস্থৰ সৈতে লিখনীৰ বাবে ফন্ট।

en: Font for fixed width text
as: নিৰ্দিষ্ট প্ৰস্থ লিখনীৰ বাবে ফন্ট

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
as: নিৰ্দিষ্ট প্ৰস্থৰ সৈতে লিখনীৰ বাবে ফন্ট, যেনে ক'ড উদাহৰণসমূহ।

en: Devhelp support
as: Devhelp সমৰ্থন

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
as: কাৰ্চাৰত শব্দৰ বাবে Devhelp ক আনিবলে F2 ক বলৱৎ কৰে

en: Show API Documentation
as: API তথ্যচিত্ৰ দেখুৱাওক

note: ex:ts=4:et:
en: New _Window
as: নতুন উইন্ডো (_W)

en: _Preferences
as: পছন্দসমূহ (_P)

en: _About
as: বিষয়ে (_A)

en: _Quit
as: প্ৰস্থান কৰক (_Q)

en: A developers' help browser for GNOME
as: GNOME ৰ বাবে এজন উন্নয়নকাৰীৰ সহায় ব্ৰাউছাৰ

en: DevHelp Website
as: DevHelp ৱেবছাইট

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
as: Devhelp — সহায়ক

en: Book:
as: কিতাপ:

en: Language: %s
as: ভাষা:%s

en: Language: Undefined
as: ভাষা: অবিৱৰিত

note: i18n: a documentation book
en: Book
as: কিতাপ

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
as: পৃষ্ঠা

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
as: কিৱাৰ্ড

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
as: ফলন

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
as: ধৰণ

en: Opens a new Devhelp window
as: এটা নতুন Devhelp উইন্ডো খোলে

en: Search for a keyword
as: এটা কিৱাৰ্ড সন্ধান কৰক

en: Search and display any hit in the assistant window
as: সহায়ক উইন্ডোত যিকোনো হিট সন্ধান কৰি প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Display the version and exit
as: সংস্কৰণ প্ৰদৰ্শন কৰি প্ৰস্থান কৰক

en: Quit any running Devhelp
as: কোনো চলি থকা Devhelp প্ৰস্থান কৰক

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
as: প্ৰত্যাশিত '%s', পোৱা গল '%s' শাৰী %d ত, স্তম্ভ %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
as: অভৈধ নেইমস্পেইচ '%s' শাৰী %d ত, স্তম্ভ %d

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
as: "শীৰ্ষক", "নাম" আৰু "সংযোগ" উপাদানসমূহ প্ৰয়োজনীয় শাৰী %d, স্তম্ভ %d

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
as: "নাম" আৰু "সংযোগ" উপাদানসমূহ প্ৰয়োজনীয় <sub> শাৰী %d ত, স্তম্ভ %d

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
as: "নাম" আৰু "সংযোগ" উপাদানসমূহ প্ৰয়োজনীয় '%s' শাৰী %d ত, স্তম্ভ %d

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
as: "ধৰণ" উপাদান প্ৰয়োজনীয় <keyword> শাৰী %d, স্তম্ভ %d

en: Cannot uncompress book '%s': %s
as: কিতাপ অসংকোচিত কৰিব নোৱাৰি '%s': %s

en: Preferences
as: পছন্দসমূহ

en: _Group by language
as: ভাষা দ্বাৰা দলবদ্ধ কৰক (_G)

en: Enabled
as: সামৰ্থবান

en: Title
as: শীৰ্ষক

en: Book Shelf
as: কিতাপ নিচাঙ

en: _Use system fonts
as: চিস্টেম ফন্টসমূহ ব্যৱহাৰ কৰক (_U)

en: _Variable width:
as: ভিন্ন প্ৰস্থ (_V):

en: _Fixed width:
as: নিৰ্দিষ্ট প্ৰস্থ (_F):

en: Fonts
as: ফন্টসমূহ

en: 50%
as: ৫০%

en: 75%
as: ৭৫%

en: 100%
as: ১০০%

en: 125%
as: ১২৫%

en: 150%
as: ১৫০%

en: 175%
as: ১৭৫%

en: 200%
as: ২০০%

en: 300%
as: ৩০০%

en: 400%
as: ৪০০%

en: Error opening the requested link.
as: অনুৰোধ কৰা সংযোগ খোলোতে ত্ৰুটি।

en: _Close
as: বন্ধ কৰক (_C)

en: Empty Page
as: ৰিক্ত পৃষ্ঠা

en: New _Tab
as: নতুন টেব (_T)

en: _Print
as: প্ৰিন্ট কৰক (_P)

en: _Find
as: সন্ধান কৰক (_F)

en: _Larger Text
as: ডাঙৰ লিখনী (_L)

en: S_maller Text
as: সৰু লিখনী (_m)

en: _Normal Size
as: স্বাভাৱিক আকাৰ (_N)

en: _Side pane
as: কাষ পেইন (_S)

en: _About Devhelp
as: Devhelp ৰ বিষয়ে (_A)

en: Back
as: পিছলৈ

en: Forward
as: আগলৈ
