devhelp - en to be@latin translation catalogue (90 entries)

en: Developer's Help program
be@latin: Prahrama ŭ dapamohu raspracoŭniku

en: Documentation Browser
be@latin: Hartač dakumentacyi

en: Font for fixed width text
be@latin: Šryft dla tekstu stałaj šyryni

en: Font for text
be@latin: Šryft dla tekstu

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
be@latin: Šryft dla tekstu stałaj šyryni, naprykład, uzoraŭ kodu.

en: Font for text with variable width.
be@latin: Šryft dla tekstu źmiennaj šyryni.

en: Height of assistant window
be@latin: Vyšynia dapamožnaha akna

en: Height of main window
be@latin: Vyšynia hałoŭnaha akna

en: Main window maximized state
be@latin: Maksymalizavany stan hałoŭnaha akna

en: Selected tab, "content" or "search"
be@latin: Dziejnaja kartka, "źmieściva" albo "šukaj"

en: The X position of the assistant window.
be@latin: Pałažeńnie dapamožnaha akna pa vosi X.

en: The X position of the main window.
be@latin: Pałažeńnie hałoŭnaha akna pa vosi X.

en: The Y position of the assistant window.
be@latin: Pałažeńnie dapamožnaha akna pa vosi Y.

en: The Y position of the main window.
be@latin: Pałažeńnie hałoŭnaha akna pa vosi Y.

en: The height of the assistant window.
be@latin: Vyšynia dapamožnaha akna.

en: The height of the main window.
be@latin: Vyšynia hałoŭnaha akna.

en: The width of the assistant window.
be@latin: Šyrynia dapamožnaha akna.

en: The width of the index and search pane.
be@latin: Šyrynia paneli źmiestu i pošuku.

en: The width of the main window.
be@latin: Šyrynia hałoŭnaha akna.

en: Use system fonts
be@latin: Užyj systemnyja šryfty

en: Use the system default fonts.
be@latin: Užyj systemnyja zmoŭčanyja šryfty.

en: Whether the main window should start maximized or not.
be@latin: Akreślivaje, ci maksymalizavać hałoŭnaje akno pry ŭruchomleńni.

en: Which of the tabs that is selected, "content" or "search".
be@latin: Akreślivaje dziejnuju kartku, "źmieściva" albo "šukaj".

en: Width of the assistant window
be@latin: Šyrynia dapamožnaha akna

en: Width of the index and search pane
be@latin: Šyrynia paneli źmieściva i pošuku

en: Width of the main window
be@latin: Šyrynia hałoŭnaha akna

en: X position of assistant window
be@latin: Pałažeńnie dapamožnaha akna pa vosi X

en: X position of main window
be@latin: Pałažeńnie hałoŭnaha akna pa vosi X

en: Y position of assistant window
be@latin: Pałažeńnie dapamožnaha akna pa vosi Y

en: Y position of main window
be@latin: Pałažeńnie hałoŭnaha akna pa vosi Y

en: Devhelp support
be@latin: Padtrymka Devhelpa

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
be@latin: Pry nacisku klavišy F2 pakazvaj infarmacyju ab słovie pad kursoram

en: Show API Documentation
be@latin: Pakažy dakumentacyju API

en: Show API Documentation for the word at the cursor
be@latin: Pakažy dakumentacyju API dla słova pad kursoram

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp - Assistant
be@latin: Devhelp - Pamočnik

en: Book:
be@latin: Kniha:

note: i18n: a documentation book
en: Book
be@latin: Kniha

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
be@latin: Staronka

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
be@latin: Klučavoje słova

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
be@latin: Funkcyja

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
be@latin: Struktura

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
be@latin: Makras

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
be@latin: Typ

en: Search for a keyword
be@latin: Šukaj słova

en: Quit any running Devhelp
be@latin: Vychad z uruchomlenaha Devhelpa

en: Display the version and exit
be@latin: Pakažy versiju i zakonč pracu

en: Focus the Devhelp window with the search field active
be@latin: Sfakusuj akno Devhelpa i aktyvizuj pole pošuku

en: Search and display any hit in the assistant window
be@latin: Šukaj i pakazvaj padkazki ŭ dapamožnym aknie

en: Expected '%s' got '%s' at line %d, column %d
be@latin: Čakałasia '%s', atrymana '%s' u radku %d, kalonie %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
be@latin: Niapravilny abšar nazvaŭ '%s' u radku %d, kalonie %d

en: "title", "name", and "link" elements are required at line %d, column %d
be@latin: Elementy zahałoŭka ("title"), nazvy ("name") i spasyłki ("link") patrabujucca ŭ radku %d, kalonie %d

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
be@latin: Elementy nazvy ("name") i spasyłki ("link") patrabujucca ŭnutry <sub> u radku %d, kalonie %d

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
be@latin: Elementy nazvy ("name") i spasyłki ("link") patrabujucca ŭnutry "%s" u radku %d, kalonie %d

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
be@latin: Element typu ("type") patrabujecca ŭnutry <keyword> u radku %d, kalonie %d

en: Cannot uncompress book '%s': %s
be@latin: Niemahčyma zdekampresavać knihu '%s': %s

en: All books
be@latin: Usie knihi

en: Search in:
be@latin: Šukaj u:

en: A developer's help browser for GNOME
be@latin: Hartač dakumentacyi raspracoŭnika dla GNOME

en: _File
be@latin: _Fajł

en: _Edit
be@latin: _Redahuj

en: _View
be@latin: _Vyhlad

en: _Go
be@latin: _Pierajdzi

en: _Help
be@latin: _Dapamoha

note: File menu
en: _New Window
be@latin: _Novaje akno

en: New _Tab
be@latin: Novaja _kartka

en: _Print...
be@latin: _Vydrukuj...

en: Find Next
be@latin: Šukaj dalej

en: Find Previous
be@latin: Šukaj raniej

en: Go to the previous page
be@latin: Pierajdzi da papiaredniaj staronki

en: Go to the next page
be@latin: Pierajdzi da nastupnaj staronki

en: _Contents Tab
be@latin: Kartka _źmieściva

en: _Search Tab
be@latin: Kartka _pošuku

note: View menu
en: _Larger Text
be@latin: _Bolšy tekst

en: Increase the text size
be@latin: Pavialič pamier tekstu

en: S_maller Text
be@latin: _Mienšy tekst

en: Decrease the text size
be@latin: Pamienš pamier tekstu

en: _Normal Size
be@latin: _Zvyčajny pamier

en: Use the normal text size
be@latin: Užyj zvyčajny pamier tekstu

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
be@latin: _Bolšy

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
be@latin: _Mienšy

note: i18n: please don't translate * "Devhelp", it's a name, not a * generic word.
en: About Devhelp
be@latin: Pra Devhelp

en: Preferences...
be@latin: Nałady...

en: Contents
be@latin: Źmieściva

en: Search
be@latin: Šukaj

en: Empty Page
be@latin: Pustaja staronka

en: Find:
be@latin: Šukaj:

en: Find previous occurrence of the search string
be@latin: Šukaj papiaredniaje supadzieńnie z šukanym radkom

en: Find next occurrence of the search string
be@latin: Šukaj nastupnaje supadzieńnie z šukanym radkom

en: C_ase Sensitive
be@latin: _Uličvaj rehistar

en: Toggle case sensitive search
be@latin: Pieraklučy pošuk z ulikam rehistru
