devhelp - en to cs translation catalogue (96 entries)

note: Translators: please don't translate "Devhelp" (it's marked as * translatable for transliteration only).
en: Devhelp
cs: DevHelp

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
cs: Vývojářský nástroj pro procházení a vyhledávání v dokumentaci API

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
cs: Devhelp je vývojářský nástroj sloužící k procházení a vyhledávání v dokumentaci API. Poskytuje jednoduchý způsob procházení knihoven a vyhledávání funkcí, struktur či maker.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
cs: Dokumentace musí být uložená lokálně, takže k používání aplikace Devhelp není zapotřebí připojení k Internetu.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
cs: Devhelp pracuje přirozeně s GTK-Doc, takže knihovny GTK a GNOME jsou velmi dobře podporované. Stejně dobrou podporu mohou mít ale i ostatní platformy, protože dokumentace API je dostupná v HTML a je vygenerován indexový soubor *.devhelp.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
cs: Devhelp je integrován s dalšími vývojářskými aplikacemi, jako jsou Glade, Builder nebo Anjuta a jsou k dispozici zásuvné moduly pro různé textové editory (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
cs: Hlavní okno aplikace Devhelp

en: Devhelp's main window with an open book
cs: Hlavní okno aplikace Devhelp s otevřenou knihu.

en: Devhelp supports opening multiple books
cs: Devhelp podporuje otevírání více knih naráz

en: Devhelp supports HTML documentation formats
cs: Devhelp podporuje HTML formáty dokumentace

en: API Documentation Browser
cs: Prohlížeč dokumentace API

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
cs: dokumentace;informace;příručka;návod;vývojář;vývoj;api;

en: Main window maximized state
cs: Stav maximalizace hlavního okna

en: Whether the main window should start maximized.
cs: Jestli má hlavní okno být po spuštění maximalizované.

en: Width of the main window
cs: Šířka hlavního okna

en: The width of the main window.
cs: Šířka hlavního okna.

en: Height of main window
cs: Výška hlavního okna

en: The height of the main window.
cs: Výška hlavního okna.

en: Width of the index and search pane
cs: Šířka panelu rejstříku a hledání

en: The width of the index and search pane.
cs: Šířka panelu rejstříku a hledání.

en: Width of the assistant window
cs: Šířka asistenčního okna

en: The width of the assistant window.
cs: Šířka asistenčního okna.

en: Height of assistant window
cs: Výška asistenčního okna

en: The height of the assistant window.
cs: Výška asistenčního okna.

en: Books disabled
cs: Zakázané knihy

en: List of books disabled by the user.
cs: Seznam knih zakázaných uživatelem.

en: Group books by language
cs: Seskupovat knihy podle jazyka

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
cs: Zda by knihy měly být v uživatelském rozhraní seskupeny podle programovacího jazyka.

en: Use system fonts
cs: Používat systémová písma

en: Use the system default fonts.
cs: Používat výchozí písma systému.

en: Font for text
cs: Písmo pro text

en: Font for text with variable width.
cs: Písmo pro text s proměnnou šířkou.

en: Font for fixed width text
cs: Písmo pro text s pevnou šířkou

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
cs: Písmo pro text s pevnou šířkou, například ukázky kódu.

en: Book:
cs: Kniha:

en: Language: %s
cs: Jazyk: %s

en: Language: Undefined
cs: Jazyk: neurčen

en: _Collapse All
cs: S_balit vše

note: i18n: a documentation book
en: Book
cs: Kniha

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
cs: Strana

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
cs: Klíčové slovo

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
cs: Funkce

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
cs: Vlastnost

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
cs: Signál

en: Empty Page
cs: Prázdná strana

en: Devhelp support
cs: Podpora DevHelp

en: Show API Documentation
cs: Zobrazit dokumentaci API

en: Devhelp (development build)
cs: Devhelp (vývojářské sestavení)

en: Devhelp Website
cs: Webové stránky Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
cs: Otevřít nové okno Devhelp

en: Search for a keyword
cs: Hledat klíčové slovo

en: KEYWORD
cs: KLÍČOVÉ_SLOVO

en: Search and display any hit in the assistant window
cs: Vyhledat a zobrazit každý výskyt v asistenčním okně

en: Display the version and exit
cs: Zobrazit verzi a skončit

en: Quit any running Devhelp
cs: Ukončit všechny běžící instance DevHelp

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
cs: DevHelp — Asistent

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Title
cs: Název

en: Preferences
cs: Předvolby

en: _Group by language
cs: _Seskupit podle jazyka

en: Book Shelf
cs: Knihovnička

en: _Use system fonts
cs: Po_užívat systémové fonty

en: _Variable width:
cs: Pr_oměnná šířka:

en: _Fixed width:
cs: P_evná šířka:

en: Fonts
cs: Fonty

en: New _Window
cs: Nové _okno

en: _Print
cs: _Tisk

en: _Find
cs: _Hledat

en: _Larger Text
cs: Větší t_ext

en: S_maller Text
cs: _Menší text

en: _Normal Size
cs: _Normální velikost

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: _About Devhelp
cs: O _aplikaci DevHelp

en: Back
cs: Zpět

en: Forward
cs: Vpřed

en: Toggle Side Panel
cs: Zobrazit/skrýt postranní panel

en: New Tab
cs: Nová karta

[ctx: shortcut window]
en: General
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
cs: Zadat globální hledání

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
cs: Najít na aktuální stránce

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
cs: Najít následující shodu

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
cs: Najít předchozí shodu

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
cs: Otevřít nové okno

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
cs: Otevřít novou kartu

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
cs: Přepnout viditelnost postranního panelu

[ctx: shortcut window]
en: Go back
cs: Přejít zpět

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
cs: Přejít vpřed

[ctx: shortcut window]
en: Print
cs: Tisk

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
cs: Zavřít aktuální okno

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
cs: Zavřít všechna okna

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
cs: Přiblížení

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
cs: Přiblížit

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
cs: Oddálit

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
cs: Výchozí přiblížení
