devhelp - en to da translation catalogue (93 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
da: Et udviklerværktøj til at gennemse og søge i API-dokumentation

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
da: Devhelp er et udviklerværktøj til at gennemse og søge i API-dokumentation. Programmet gør det nemt at navigere mellem biblioteker og at søge efter funktioner, structer eller makroer.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
da: Dokumentationen skal være installeret lokalt, så internetforbindelse er ikke nødvendigt til at bruge DevHelp.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
da: Devhelp er skrevet til GTK-Doc, så bibliotekerne til GTK og GNOME har god understøttelse. Andre udviklingsplatforme kan også understøttes, så længe API-dokumentationen er tilgængelig i HTML og der genereres en *.devhelp2-indeksfil.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
da: Devhelp integrerer med andre programmer såsom Glade, Builder og Anjuta, og der findes udvidelsesmoduler til forskellige tekstredigeringsprogrammer (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
da: Devhelps hovedvindue

en: Devhelp's main window with an open book
da: Devhelps hovedvindue med en åben bog

en: Devhelp supports opening multiple books
da: Devhelp understøtter åbning af flere bøger

en: Devhelp supports HTML documentation formats
da: Devhelp understøtter HTML-dokumentationsformater

en: API Documentation Browser
da: API-dokumentationsfremviser

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
da: dokumentation;information;oplysninger;manual;håndbog;udvikler;api;

en: Main window maximized state
da: Hovedvindue i maksimeret tilstand

en: Whether the main window should start maximized.
da: Om hovedvinduet skal åbne maksimeret eller ej.

en: Width of the main window
da: Hovedvinduets bredde

en: The width of the main window.
da: Hovedvinduets bredde.

en: Height of main window
da: Højde af hovedvinduet

en: The height of the main window.
da: Hovedvinduets højde.

en: Width of the index and search pane
da: Bredden af indeks- og søgepanelerne

en: The width of the index and search pane.
da: Bredden af indeks- og søgepanelerne.

en: Width of the assistant window
da: Hjælpervinduets bredde

en: The width of the assistant window.
da: Hjælpervinduets bredde.

en: Height of assistant window
da: Højde af hjælpervinduet

en: The height of the assistant window.
da: Hjælpervinduets højde.

en: Books disabled
da: Bøger som er slået fra

en: List of books disabled by the user.
da: Liste af bøger som er slået fra af brugeren.

en: Group books by language
da: Gruppér bøger efter sprog

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
da: Om bøger skal grupperes efter programmeringssprog i brugerfladen.

en: Use system fonts
da: Brug systemets skrifttyper

en: Use the system default fonts.
da: Brug systemets standard-skrifttyper.

en: Font for text
da: Skrifttype for tekst

en: Font for text with variable width.
da: Skrifttype for tekst med variabel bredde.

en: Font for fixed width text
da: Skrifttype for tekst med fast bredde

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
da: Skrifttype for tekst med fast bredde, såsom kodeeksempler.

en: Book:
da: Bog:

en: Language: %s
da: Sprog: %s

en: Language: Undefined
da: Sprog: udefineret

en: _Collapse All
da: _Sammenfold alle

note: i18n: a documentation book
en: Book
da: Bog

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
da: Side

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
da: Nøgleord

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
da: Funktion

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
da: Makro

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
da: Egenskab

en: Empty Page
da: Tom side

en: Devhelp support
da: Hjælp til Devhelp

en: Show API Documentation
da: Vis API-dokumentation

en: Devhelp (development build)
da: Devhelp (udviklerinstallation)

en: Devhelp Website
da: Hjemmeside for Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
da: Åbner et nyt Devhelp-vindue

en: Search for a keyword
da: Søg efter et nøgleord

en: KEYWORD
da: NØGLEORD

en: Search and display any hit in the assistant window
da: Søg og vis resultater i hjælpervinduet

en: Display the version and exit
da: Vis versionsnummeret og afslut

en: Quit any running Devhelp
da: Afslut enhver kørende Devhelp

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
da: Devhelp — Udviklerhjælp

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Title
da: Titel

en: Preferences
da: Indstillinger

en: _Group by language
da: _Gruppér efter sprog

en: Book Shelf
da: Boghylde

en: _Use system fonts
da: _Brug systemets skrifttyper

en: _Variable width:
da: _Variabel bredde:

en: _Fixed width:
da: _Fast bredde:

en: Fonts
da: Skifttyper

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Larger Text
da: _Større tekst

en: S_maller Text
da: _Mindre tekst

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Devhelp
da: _Om Devhelp

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Fremad

en: Toggle Side Panel
da: Slå sidepanel til/fra

en: New Tab
da: Nyt faneblad

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelle

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
da: Giv fokus til global søgning

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
da: Find på nuværende side

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
da: Find næste match

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
da: Find forrige match

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
da: Åbn et nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
da: Gør sidepanelet synligt/usynligt

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
da: Gå fremad

[ctx: shortcut window]
en: Print
da: Udskriv

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
da: Luk det nuværende vindue

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
da: Luk alle vinduer

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
da: Zoom ind

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
da: Zoom ud

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
da: Nulstil zoom
