devhelp master - en to de translation catalogue (97 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
de: Ein Entwicklerwerkzeug zum Durchsuchen der API-Dokumentation

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
de: Devhelp ist ein Entwicklerwerkzeug zum Durchsuchen der API-Dokumentation. Auf einfache Art und Weise können Bibliotheken angezeigt und nach Funktion, Struct (Datenstruktur) oder Makro durchsucht werden.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
de: Die Dokumentation muss lokal installiert sein, daher ist zur Nutzung von Devhelp keine Internetverbindung erforderlich.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
de: Devhelp funktioniert nativ mit GTK-Doc, daher werden die GTK- und GNOME-Bibliotheken gut unterstützt. Auch andere Entwicklungsplattformen können unterstützt werden, sofern die API-Dokumentation im HTML-Format vorliegt und eine Indexdatei mit der Endung *.devhelp2 erstellt wurde.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
de: Devhelp ist automatisch in anderen Anwendungen wie Glade, Builder oder Anjuta integriert. Erweiterungen sind für verschiedene Texteditoren verfügbar (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
de: Das Hauptfensters von Devhelp

en: Devhelp's main window with an open book
de: Das Hauptfenster von Devhelp mit einem geöffneten Buch.

en: Devhelp supports opening multiple books
de: Devhelp unterstützt das Öffnen mehrerer Bücher

en: Devhelp supports HTML documentation formats
de: Devhelp unterstützt HTML-Dokumentationsformate

en: API Documentation Browser
de: API-Dokumentationsbrowser

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
de: Dokumentation;Information;Handbuch;Entwickler;API;

en: Main window maximized state
de: Hauptfenstermaximierungsstatus

en: Whether the main window should start maximized.
de: Legt fest, ob das Hauptfenster beim Start maximiert ist.

en: Width of the main window
de: Breite des Hauptfensters

en: The width of the main window.
de: Die Breite des Hauptfensters.

en: Height of main window
de: Höhe des Hauptfensters

en: The height of the main window.
de: Die Höhe des Hauptfensters.

en: Width of the index and search pane
de: Breite des Index- und Suchabschnitts

en: The width of the index and search pane.
de: Die Breite des Index- und Suchabschnitts.

en: Width of the assistant window
de: Breite des Zusatzfensters

en: The width of the assistant window.
de: Die Breite des Zusatzfensters.

en: Height of assistant window
de: Höhe des Zusatzfensters

en: The height of the assistant window.
de: Die Höhe des Zusatzfensters.

en: Books disabled
de: Bücher deaktiviert

en: List of books disabled by the user.
de: Bücherliste wurde vom Benutzer deaktiviert.

en: Group books by language
de: Bücher nach Sprache gruppieren

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
de: Legt fest, ob Bücher in der Benutzeroberfläche nach Programmiersprache gruppiert werden sollen.

en: Use system fonts
de: Systemschrift verwenden

en: Use the system default fonts.
de: Die vom System vorgegebenen Schriften verwenden.

en: Font for text
de: Textschrift

en: Font for text with variable width.
de: Schrift für Text variabler Schriftzeichenbreite.

en: Font for fixed width text
de: Schrift für Text mit fester Schriftzeichenbreite

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
de: Schrift für Text fester Schriftzeichenbreite wie z.B. Programmcode.

en: Book:
de: Buch:

en: Language: %s
de: Sprache: %s

en: Language: Undefined
de: Sprache: Nicht definiert

en: _Collapse All
de: Alle _einklappen

note: i18n: a documentation book
en: Book
de: Buch

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
de: Seite

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
de: Schlüsselwort

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
de: Funktion

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
de: Struct (Datenstruktur)

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Enum
de: Enum (Aufzählung)

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
de: Type (Datentyp)

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
de: Eigenschaft

en: Empty Page
de: Leere Seite

en: Devhelp support
de: Devhelp-Unterstützung

en: Show API Documentation
de: API-Dokumentation anzeigen

en: Devhelp (development build)
de: Devhelp (Entwicklungsversion)

en: Devhelp Website
de: Devhelp-Webseite

en: Opens a new Devhelp window
de: Öffnet ein neues Devhelp-Fenster

en: Search for a keyword
de: Nach einem Schlüsselwort suchen

en: KEYWORD
de: SCHLÜSSELWORT

en: Search and display any hit in the assistant window
de: Suchen und jeden Treffer im Zusatzfenster anzeigen

en: Display the version and exit
de: Programmversion anzeigen und beenden

en: Quit any running Devhelp
de: Alle laufenden Devhelp-Instanzen beenden

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
de: Devhelp — Assistent

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Title
de: Titel

en: Preferences
de: Einstellungen

en: _Group by language
de: Nach Sprache _gruppieren

en: Book Shelf
de: Büchersammlung

en: _Use system fonts
de: S_ystemschrift verwenden

en: _Variable width:
de: _Variable Breite:

en: _Fixed width:
de: _Feste Breite:

en: Fonts
de: Schriften

en: New _Window
de: Neues _Fenster

en: _Print
de: _Drucken

en: _Find
de: _Suchen

en: _Larger Text
de: _Größerer Text

en: S_maller Text
de: _Kleinerer Text

en: _Normal Size
de: _Normale Größe

en: _Preferences
de: _Einstellungen

en: _Keyboard Shortcuts
de: _Tastenkombinationen

en: _Help
de: _Hilfe

en: _About Devhelp
de: _Info zu Devhelp

en: Back
de: Zurück

en: Forward
de: Vor

en: Toggle Side Panel
de: Seitenleiste anzeigen/verbergen

en: New Tab
de: Neuer Reiter

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
de: Globale Suche fokussieren

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
de: Auf aktueller Seite suchen

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
de: Nächsten Treffer suchen

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
de: Vorherigen Treffer suchen

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
de: Ein neues Fenster öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
de: Einen neuen Reiter öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
de: Anzeigen oder Verbergen der Seitenleiste

[ctx: shortcut window]
en: Go back
de: Zurück

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
de: Vor

[ctx: shortcut window]
en: Print
de: Drucken

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
de: Das aktuelle Fenster schließen

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
de: Alle Fenster schließen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
de: Größenänderung

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
de: Vergrößern

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
de: Verkleinern

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
de: Vergrößerung zurücksetzen
