devhelp - en to eo translation catalogue (92 entries)

note: Translators: please don't translate "Devhelp" (it's marked as * translatable for transliteration only).
en: Devhelp
eo: Devhelpo

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
eo: Programista ilo por foliumi kaj serĉi API dokumtaron

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
eo: Devhelpo estas programista ilo por foliumi kaj serĉi API dokumentaron. Ĝi provizas facilan manieron por navigi tra bibliotekojn kaj serĉi laŭ funkcio, struct, aŭ makroo.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
eo: La dokumentaron oni devas instali loke, do retkonekto ne necesas por uzi Devhelpo.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK+ and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
eo: Devhelpo funkcias indiĝene kun GTK-Doc, do la GTK+ kaj GNOME-bibliotekoj estas bone subtenitaj. Sed aliajn programistajn platformojn oni ankaŭ povas subteni, se la API dokumentaro disponeblas per HTML, kaj se *.devhelp2 indeksa dosiero generiĝas.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
eo: Devhelpo integras bone kun aliaj aplikaĵoj kiel Glado, Konstruilo, aŭ Anjuta, kaj kromprogramoj disponeblas por diversaj tekstredaktiloj (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: API Documentation Browser
eo: API dokumentara foliumilo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
eo: dokumentaro;informo;manlibro;programisto;verkisto;helpo;api;

en: Main window maximized state
eo: Maksimumig-stato de la ĉefa fenestro

en: Whether the main window should start maximized.
eo: Ĉu la ĉefa fenestro startu maksimume.

en: Width of the main window
eo: Larĝo de la ĉefa fenestro

en: The width of the main window.
eo: La larĝo de la ĉefa fenestro.

en: Height of main window
eo: Alto de la ĉefa fenestro

en: The height of the main window.
eo: La alto de la ĉefa fenestro.

en: Width of the index and search pane
eo: Larĝo de la indeksa kaj serĉa panelo

en: The width of the index and search pane.
eo: La larĝo de la indeksa kaj serĉa panelo.

en: Width of the assistant window
eo: Larĝo de la asistanta fenestro

en: The width of the assistant window.
eo: La larĝo de la asistanta fenestro.

en: Height of assistant window
eo: Alto de la asistanta fenestro

en: The height of the assistant window.
eo: La alto de la asistanta fenestro.

en: Books disabled
eo: Libroj estas malŝaltitaj

en: List of books disabled by the user.
eo: La librolisto estas malŝaltite de la uzanto.

en: Group books by language
eo: Grupigi laŭ lingvo

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
eo: Ĉu grupigi librojn laŭ programlingvo en la grafika fasado.

en: Use system fonts
eo: Uzi sistemajn tiparojn

en: Use the system default fonts.
eo: Uzi la sistemajn implicitajn tiparojn.

en: Font for text
eo: Tiparo por teksto

en: Font for text with variable width.
eo: Tiparo por teksto kun varia larĝo.

en: Font for fixed width text
eo: Tiparo por teksto kun fiksita larĝo

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
eo: Tiparo por teksto kun fiksita larĝo. kiel ĉe kodekzemploj.

en: Book:
eo: Libro:

en: Language: %s
eo: Lingvo: %s

en: Language: Undefined
eo: Lingvo: nedifinite

en: _Collapse All
eo: _Maletendi ĉiujn

note: i18n: a documentation book
en: Book
eo: Libro

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
eo: Paĝo

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
eo: Ŝlosilvorto

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
eo: Funkcio

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
eo: Strukturo

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
eo: Makroo

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
eo: Tipo

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
eo: Eco

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
eo: Signalo

en: Empty Page
eo: Malplena paĝo

en: Devhelp support
eo: Devhelp-subteno

en: Show API Documentation
eo: Montri la API-dokumentadon

note: action, icon, label, accel, tooltip App menu
en: New _Window
eo: Nova _fenestro

en: Open a new window
eo: Malfermi novan fenestron

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _Keyboard Shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About
eo: _Pri

en: _Quit
eo: Ĉ_esi

en: Close all windows
eo: Fermi ĉiujn fenestrojn

note: Window menu
en: _Side Panel
eo: Flanka _panelo

en: Toggle side panel visibility
eo: Baskuligi videblecon de flanka panelo

en: _Print
eo: _Presi

en: _Find
eo: _Serĉi

en: Find in current page
eo: Serĉi en aktuala paĝo

en: _Larger Text
eo: Pli _granda teksto

en: Larger text
eo: Pli granda teksto

en: S_maller Text
eo: Pli _malgranda teksto

en: Smaller text
eo: Pli malgranda teksto

en: _Normal Size
eo: _Normala grando

en: Normal size
eo: Normala grando

note: action, icon, label, accel, tooltip
en: Open a new tab
eo: Malfermi novan langeton

en: Close the current tab
eo: Fermi aktualan langeton

en: Go back
eo: Reen

en: Go forward
eo: Antaŭen

en: Focus global search
eo: Fokusi ĝeneralan serĉon

en: Devhelp Website
eo: Devhelp-retejo

en: Opens a new Devhelp window
eo: Malfermas novan Devhelp-fenestron

en: Search for a keyword
eo: Serĉi slosilvorton

en: KEYWORD
eo: ŜLOSILVORTO

en: Search and display any hit in the assistant window
eo: Serĉi kaj montri ĉiun trafon en la asistanta fenestro

en: Display the version and exit
eo: Montri la version kaj eliri

en: Quit any running Devhelp
eo: Ĉesi ĉiujn aperojn de Devhelp

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
eo: Devhelp — Asistanto

en: Enabled
eo: Ŝaltita

en: Title
eo: Titolo

en: Preferences
eo: Agordoj

en: _Group by language
eo: _Grupigi laŭ lingvo

en: Book Shelf
eo: Libraro

en: _Use system fonts
eo: _Uzi sistemajn tiparojn

en: _Variable width:
eo: _Variebla larĝo:

en: _Fixed width:
eo: _Fiksa larĝo:

en: Fonts
eo: Tiparoj

note: General group
en: General
eo: Ĝenerala

note: Zoom group
en: Zoom
eo: Zomo

en: Back
eo: Reen

en: Forward
eo: Antaŭen

en: New Tab
eo: Nova langeto
