devhelp master - en to fa translation catalogue (99 entries)

note: Translators: please don't translate "Devhelp" (it's marked as * translatable for transliteration only).
en: Devhelp
fa: دِوهلپ

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
fa: یک ابزار توسعه برای مرور و جست‌وجوی مستندات API

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
fa: دوهلپ یک ابزار توسعه برای مرورگر و جست‌جوی مستندات API است. این برنامه راهی ساده برای حرکت بین کتابخانه‌ها و جست‌وجو بر اساس تابع، ساختار یا ماکرو را فراهم می‌کند.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
fa: مستندات باید به صورت محلّی نصب‌شده باشند، پس برای استفاده از دوهلپ نیازی به اتّصال اینترنتی نیست.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
fa: دوهلپ به صورت بومی با GTK-Doc کار می‌کند؛ پس GTK و کتابخانه‌های گنوم به خوبی پشتیبانی می‌شوند. ولی دیگر بن‌سازه‌های توسعه نیز می‌توانند تا وقتی که مستندات API در قالب HTML موجود بوده و یک پروندهٔ نمایهٔ ‪*.devhelp2‬ ایجاد شود، به همان خوبی پشتیبانی شوند.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
fa: دوهلپ با سایر برنامه‌ها نظیر گلید، Anjuta و ‌سازندهٔ گنوم یکپارچه شده و افزایه‌هایی برای ویرایشگر متن‌های مختلف (جی‌ادیت، ویم، ای‌مکس، جینی و…) دارد.

en: Devhelp's main window
fa: پنجرهٔ اصلی دوهلپ

en: Devhelp's main window with an open book
fa: پنجرهٔ اصلی دوهلپ با کتابی باز

en: Devhelp supports opening multiple books
fa: دوهلپ از گشودن چندین کتاب پشتیبانی می‌کند

en: Devhelp supports HTML documentation formats
fa: دوهلپ از قالب‌های مستندات HTML پشتیبانی می‌کند

en: API Documentation Browser
fa: مرورگر مستندات API

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
fa: documentation;information;manual;developer;api;مستندات;اطلاعات;راهنما;توسعه‌دهنده;api;

en: Main window maximized state
fa: حالت بیشینهٔ پنجرهٔ اصلی

en: Whether the main window should start maximized.
fa: این‌که آیا پنجره اصلی در هنگام آغاز به کار بیشینه باشد یا خیر.

en: Width of the main window
fa: پهنای پنجرهٔ اصلی

en: The width of the main window.
fa: پهنای پنجرهٔ اصلی.

en: Height of main window
fa: بلندای پنجرهٔ اصلی

en: The height of the main window.
fa: بلندای پنجرهٔ اصلی.

en: Width of the index and search pane
fa: پهنای تابلوی جست‌وجو و نمایه

en: The width of the index and search pane.
fa: پهنای تابلوی جست‌وجو و نمایه.

en: Width of the assistant window
fa: پهنای پنجرهٔ دستیار

en: The width of the assistant window.
fa: پهنای پنجرهٔ دستیار.

en: Height of assistant window
fa: بلندای پنجرهٔ دستیار

en: The height of the assistant window.
fa: بلندای پنجرهٔ دستیار.

en: Books disabled
fa: کتاب‌ها از کار افتاد

en: List of books disabled by the user.
fa: فهرست کتاب‌های از کار افتاده به دست کاربر.

en: Group books by language
fa: گروه‌بندی کتاب‌ها بر اساس زبان

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
fa: این‌که کتاب‌ها باید در رابط کاربری بر اساس زبان برنامه‌نویسی گروه‌بندی شوند یا خیر.

en: Use system fonts
fa: استفاده از قلم‌های سامانه

en: Use the system default fonts.
fa: استفاده از قلم‌های پیش‌گزیدهٔ سامانه.

en: Font for text
fa: قلم برای متن

en: Font for text with variable width.
fa: قلم برای متن با پهنای متغیر.

en: Font for fixed width text
fa: قلم برای متن‌هایی با پهنای ثابت

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
fa: قلم برای متن با پهنای ثابت، مثل کدهای مثال.

en: Book:
fa: کتاب:

en: Language: %s
fa: زبان: %s

en: Language: Undefined
fa: زبان: تعریف نشده

en: _Collapse All
fa: _جمع کردن همه

note: i18n: a documentation book
en: Book
fa: کتاب

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
fa: صفحه

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
fa: کلیدواژه

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
fa: تابع

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
fa: ساختار

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
fa: ماکرو

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Enum
fa: ای‌نام

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
fa: گونه

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
fa: ویژگی

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
fa: سیگنال

en: Empty Page
fa: صفحهٔ خالی

en: Devhelp support
fa: پشتیبانی DevHelp

en: Show API Documentation
fa: نمایش مستندات API

en: Devhelp (development build)
fa: دِوهلپ (ساخت توسعه)

en: Devhelp Website
fa: پایگاه وب دوهلپ

en: Opens a new Devhelp window
fa: یک پنجره جدید دوهلپ باز می‌کند

en: Search for a keyword
fa: کلیدواژه برای جست‌وجو

en: Search and display any hit in the assistant window
fa: جست‌وجو و نمایش هر نوع نتیجه در پنجره دستیار

en: Display the version and exit
fa: نمایش نگارش و خروج

en: Quit any running Devhelp
fa: خروج از هر DevHelp درحال اجر

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
fa: دوهلپ — دستیار

en: Enabled
fa: به کار افتاده

en: Title
fa: عنوان

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: _Group by language
fa: _گروه‌بندی بر اساس زبان

en: Book Shelf
fa: قفسهٔ کتاب

en: _Use system fonts
fa: _استفاده از قلم‌های سامانه

en: _Variable width:
fa: پهنای _متغیر:

en: _Fixed width:
fa: پهنای _ثابت:

en: Fonts
fa: قلم‌ها

en: New _Window
fa: پنجرهٔ _جدید

en: _Print
fa: _چاپ

en: _Find
fa: _یافتن

en: _Larger Text
fa: متن _بزرگ‌تر

en: S_maller Text
fa: متن _کوچک‌تر

en: _Normal Size
fa: اندازهٔ _عادی

en: _Preferences
fa: _ترجیحات

en: _Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای _صفحه‌کلید

en: _Help
fa: _راهنما

en: _About Devhelp
fa: _دربارهٔ دوهلپ

en: Back
fa: عقب

en: Forward
fa: پیشروی

en: Toggle Side Panel
fa: تغییر وضعیت تابلوی کناری

en: New Tab
fa: زبانهٔ جدید

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
fa: تمرکز روی جست‌وجوی جهانی

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
fa: یافتن در صفحهٔ کنونی

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
fa: یافتن تطابق بعدی

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
fa: یافتن تطابق پیشین

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fa: گشودن پنجره‌ای جدید

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
fa: گشودن زبانه‌ای جدید

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
fa: تغییر وضعیت نمایانی تابلوی کناری

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fa: پس‌روی

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
fa: پیش‌روی

[ctx: shortcut window]
en: Print
fa: چاپ

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
fa: بستن پنجرهٔ جاری

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
fa: بستن تمامی پنجره‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
fa: بزرگ‌نمایی

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fa: بزرگ‌نمایی به داخل

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fa: بزرگ‌نمایی به خارج

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
fa: بازنشانی بزرگ‌نمایی
