devhelp - en to fi translation catalogue (95 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
fi: Kehittäjätyökalu rajapintadokumentaation selaamiseen ja hakemiseen

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
fi: Devhelp on ohjelmointirajapintojen dokumentaatioselain. Sen avulla kirjastojen selaus on helppoa, hakuominaisuuksiin sisältyvät function, struct ja macro.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
fi: Tämä dokumentaatio on asennettava paikallisesti, joten internetyhteyttä ei tarvita Devhelpin käyttämiseksi.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
fi: Devhelp toimii natiivisti GTK-Docin kanssa, joten GTK- ja GNOME-kirjastot ovat hyvin tuettuja. Myös muut kehitysalustat ovat tuettavissa, niin kauan kuin rajapintadokumentaatio on saatavilla HTML-muodossa ja *.devhelp2-indeksitiedosto on luotu.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
fi: Devhelp integroituu muihin sovelluksiin, kuten Gladeen, Builderiin tai Anjutaan, ja liitännäisiä on saatavilla eri tekstimuokkaimille (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
fi: Devhelpin pääikkuna

en: Devhelp's main window with an open book
fi: Devhelpin pääikkuna ja avoinna oleva kirja

en: Devhelp supports opening multiple books
fi: Devhelp tukee useiden kirjojen avaamista

en: Devhelp supports HTML documentation formats
fi: Devhelp tukee HTML-dokumentaatiomuotoja

en: API Documentation Browser
fi: Rajapintojen dokumentaatioselain

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
fi: documentation;information;manual;developer;api;dokumentaatio;käsikirja;ohje;kehittäjä;kehitys;ohjelmointirajapinta;

en: Main window maximized state
fi: Pääikkunan suurennettu tila

en: Whether the main window should start maximized.
fi: Näytetäänkö pääikkuna käynnistettäessä suurennettuna.

en: Width of the main window
fi: Pääikkunan leveys

en: The width of the main window.
fi: Pääikkunan leveys.

en: Height of main window
fi: Pääikkunan korkeus

en: The height of the main window.
fi: Pääikkunan korkeus.

en: Width of the index and search pane
fi: Sisällysluettelo- ja hakupaneelin leveys

en: The width of the index and search pane.
fi: Sisällysluettelo- ja hakupaneelin leveys.

en: Width of the assistant window
fi: Apuikkunan leveys

en: The width of the assistant window.
fi: Apuikkunan leveys.

en: Height of assistant window
fi: Apuikkunan korkeus

en: The height of the assistant window.
fi: Apuikkunan korkeus.

en: Books disabled
fi: Piilotetut kirjat

en: List of books disabled by the user.
fi: Luettelo käyttäjän piilottamista kirjoista.

en: Group books by language
fi: Ryhmittele kirjat kielen mukaan

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
fi: Ryhmitelläänkö kirjat ohjelmointikielen mukaan käyttöliittymässä.

en: Use system fonts
fi: Käytä järjestelmän fontteja

en: Use the system default fonts.
fi: Käytä järjestelmän oletusfontteja.

en: Font for text
fi: Tekstin fontti

en: Font for text with variable width.
fi: Fontti vaihtelevan levyistä fonttia käyttäville teksteille.

en: Font for fixed width text
fi: Tasalevyisen tekstin fontti

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
fi: Fontti tasalevyistä fonttia käyttäville teksteille kuten esimerkiksi koodiesimerkeille.

en: Book:
fi: Kirja:

en: Language: %s
fi: Kieli: %s

en: Language: Undefined
fi: Kieli: määrittelemätön

en: _Collapse All
fi: _Supista kaikki

note: i18n: a documentation book
en: Book
fi: Kirja

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
fi: Sivu

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
fi: Avainsana

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
fi: Funktio

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
fi: Ominaisuus

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
fi: Signaali

en: Empty Page
fi: Tyhjä sivu

en: Devhelp support
fi: Devhelp-tuki

en: Show API Documentation
fi: Näytä API-dokumentaatio

en: Devhelp (development build)
fi: Devhelp (kehitysversio)

en: Devhelp Website
fi: Devhelp-verkkosivusto

en: Opens a new Devhelp window
fi: Avaa uuden Devhelp-ikkunan

en: Search for a keyword
fi: Etsi avainsanalla

en: KEYWORD
fi: AVAINSANA

en: Search and display any hit in the assistant window
fi: Etsi ja näytä osumat apuikkunassa

en: Display the version and exit
fi: Näytä versio ja lopeta

en: Quit any running Devhelp
fi: Sulje avoinna olevat Devhelp-ohjelmat

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
fi: Devhelp — apuikkuna

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Title
fi: Otsikko

en: Preferences
fi: Asetukset

en: _Group by language
fi: _Ryhmittele kielen mukaan

en: Book Shelf
fi: Kirjahylly

en: _Use system fonts
fi: _Käytä järjestelmän fontteja

en: _Variable width:
fi: _Vaihtelevan levyinen:

en: _Fixed width:
fi: _Tasalevyinen:

en: Fonts
fi: Fontit

en: New _Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Print
fi: _Tulosta

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Larger Text
fi: _Suurempi teksti

en: S_maller Text
fi: _Pienempi teksti

en: _Normal Size
fi: _Tavallinen koko

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Devhelp
fi: _Tietoja - Devhelp

en: Back
fi: Edellinen

en: Forward
fi: Seuraava

en: Toggle Side Panel
fi: Sivupaneeli päällä/pois

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
fi: Kohdista yleishakuun

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
fi: Etsi nykyiseltä sivulta

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
fi: Etsi seuraava osuma

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
fi: Etsi edellinen osuma

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
fi: Avaa uusi välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
fi: Sivupaneeli päällä/pois

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Siirry taaksepäin

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
fi: Siirry eteenpäin

[ctx: shortcut window]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
fi: Sulje nykyinen ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
fi: Sulje kaikki ikkunat

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
fi: Mittakaava

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fi: Lähennä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
fi: Palauta mittakaava
