devhelp 0 - en to hr translation catalogue (97 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
hr: Devhelp je alat razvijatelja za pregledavanje i pretraživanje API dokumentacije

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
hr: Devhelp je alat razvijatelja za pregledavanje i pretraživanje API dokumentacije. Omogućuje jednostavan način navigacije kroz biblioteke i pretraživanje po funkciji, strukturi ili makrou.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
hr: Dokumentacija mora biti instalirana lokalno, stoga pristup internetu nije potreban za korištenje Devhelpa.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
hr: Devhelp radi izvorno sa GTK-Doc, stoga GTK i GNOME biblioteke su dobro podržane. Ali i ostale razvojne platforme mogu biti isto tako podržane, sve dok je API dokumentacija dostupna u HTML-u i *.devhelp2 sadržaj je generiran.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
hr: Devhelp se integrira s drugim aplikacijama poput Gladea, Buildera ili Anjute, i dostupni su priključci za različite uređivače teksta (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
hr: Devhelp glavni prozor

en: Devhelp's main window with an open book
hr: Devhelp glavni prozor s otvorenom knjigom

en: Devhelp supports opening multiple books
hr: Devhelp podržava otvaranje više knjiga

en: Devhelp supports HTML documentation formats
hr: Devhelp podržava HTML format dokumentacije

en: API Documentation Browser
hr: API preglednik dokumentacije

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
hr: dokumentacija;informacija;priručnik;razvijatelj;api;

en: Main window maximized state
hr: Stanje uvećanja glavnog prozora

en: Whether the main window should start maximized.
hr: Treba li se glavni prozor pokrenuti uvećan.

en: Width of the main window
hr: Širina glavnog prozora

en: The width of the main window.
hr: Širina glavnog prozora.

en: Height of main window
hr: Širina glavnog prozora

en: The height of the main window.
hr: Visina glavnog prozora.

en: Width of the index and search pane
hr: Širina sadržaja i panela pretrage

en: The width of the index and search pane.
hr: Širina sadržaja i panela pretrage.

en: Width of the assistant window
hr: Širina prozora pomoćnika

en: The width of the assistant window.
hr: Širina prozora pomoćnika.

en: Height of assistant window
hr: Visina prozora pomoćnika

en: The height of the assistant window.
hr: Visina prozora pomoćnika.

en: Books disabled
hr: Onemogućene knjige

en: List of books disabled by the user.
hr: Popis knjiga koje je onemogućio korisnik.

en: Group books by language
hr: Grupiranje knjiga prema jeziku

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
hr: Trebaju li knjige biti grupirane prema jeziku programiranja u korisničkom sučelju.

en: Use system fonts
hr: Koristi slova sustava

en: Use the system default fonts.
hr: Koristi zadana slova sustava.

en: Font for text
hr: Slova teksta

en: Font for text with variable width.
hr: Slova za tekst s promjenjivom širinom.

en: Font for fixed width text
hr: Slova za tekst s nepromjenjivom širinom

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
hr: Slova za tekst s nepromjenjivom širinom, poput primjera kôda.

en: Book:
hr: Knjiga:

en: Language: %s
hr: Jezik: %s

en: Language: Undefined
hr: Jezik: Neodređen

en: _Collapse All
hr: _Suzi sve

note: i18n: a documentation book
en: Book
hr: Knjiga

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
hr: Stranica

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
hr: Ključna riječ

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
hr: Funkcija

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
hr: Struktura

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
hr: Makro

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
hr: Vrsta

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
hr: Svojstvo

en: Empty Page
hr: Prazna stranica

en: Devhelp support
hr: Devhelp podrška

en: Show API Documentation
hr: Prikaži API dokumentaciju

en: Devhelp (development build)
hr: Devhelp (razvojna izgradnja)

en: Devhelp Website
hr: Devhelp web stranica

en: Opens a new Devhelp window
hr: Otvara novi Devhelp prozor

en: Search for a keyword
hr: Pretraži ključnu riječ

en: KEYWORD
hr: KLJUČNA RIJEČ

en: Search and display any hit in the assistant window
hr: Pretražuje i prikazuje sve rezultate u prozoru pomoćnika

en: Display the version and exit
hr: Prikaži broj inačice i izađi

en: Quit any running Devhelp
hr: Zatvori sve pokrenute primjerke Devhelpa

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
hr: Devhelp — Pomoćnik

en: Enabled
hr: Omogućeno

en: Title
hr: Naslov

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: _Group by language
hr: _Grupiranje prema jeziku

en: Book Shelf
hr: Polica knjiga

en: _Use system fonts
hr: _Koristi slova sustava

en: _Variable width:
hr: Promjenjiva širina:

en: _Fixed width:
hr: _Nepromjenjiva širina:

en: Fonts
hr: Slova

en: New _Window
hr: Novi _prozor

en: _Print
hr: _Ispis

en: _Find
hr: _Pretraži

en: _Larger Text
hr: _Veći tekst

en: S_maller Text
hr: M_anji tekst

en: _Normal Size
hr: _Izvorna veličina

en: _Preferences
hr: _Osobitosti

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: _Help
hr: _Priručnik

en: _About Devhelp
hr: _O Devhelpu

en: Back
hr: Prijašnje

en: Forward
hr: Sljedeće

en: Toggle Side Panel
hr: Uklj/Isklj bočni panel

en: New Tab
hr: Nova kartica

[ctx: shortcut window]
en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
hr: Fokusiraj globalnu pretragu

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
hr: Potraži u trenutnoj stranici

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
hr: Potraži sljedeće podudaranje

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
hr: Potraži prijašnje podudaranje

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
hr: Otvori novi prozor

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
hr: Otvori novu karticu

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
hr: Uklj/Isklj vidljivost bočnog panela

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hr: Idi natrag

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
hr: Idi naprijed

[ctx: shortcut window]
en: Print
hr: Ispis

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
hr: Zatvori trenutni prozor

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
hr: Zatvori sve prozore

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
hr: Uvećanje

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
hr: Uvećaj

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
hr: Umanji

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
hr: Izvorno uvećanje
