devhelp master - en to hu translation catalogue (99 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
hu: Fejlesztői eszköz API dokumentációk böngészéséhez és kereséséhez

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
hu: A Devhelp egy fejlesztői eszköz API dokumentáció böngészéséhez és kereséséhez. Egyszerű módot biztosít a programkönyvtárakon keresztüli navigációhoz, függvény, struktúra vagy makró alapján történő kereséshez.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
hu: A dokumentációt helyben kell telepíteni, így nem szükséges internetkapcsolat a Devhelp használatához.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
hu: A Devhelp natívan működik a GTK-Doc-kal, így a GTK és GNOME programkönyvtárak jól támogatottak. De más fejlesztői platformok is támogatottak lehetnek, amíg az API dokumentációjuk elérhető HTML-ben, és előállításra kerül egy *.devhelp2 indexfájl.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
hu: A Devhelp integrálódik egyéb alkalmazásokkal, mint a Glade, az Építő vagy az Anjuta, és bővítmények érhetőek el más szövegszerkesztőkhöz is (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
hu: A Devhelp főblaka

en: Devhelp's main window with an open book
hu: A Devhelp főablaka egy nyitott könyvvel

en: Devhelp supports opening multiple books
hu: A Devhelp több könyv megnyitását támogatja

en: Devhelp supports HTML documentation formats
hu: A Devhelp támogatja a HTML dokumentációs formátumokat

en: API Documentation Browser
hu: API dokumentáció böngésző

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
hu: dokumentáció;információ;kézikönyv;fejlesztő;api;

en: Main window maximized state
hu: Főablak maximalizált állapota

en: Whether the main window should start maximized.
hu: A főablak teljes méretben induljon-e.

en: Width of the main window
hu: Főablak szélessége

en: The width of the main window.
hu: A főablak szélessége.

en: Height of main window
hu: Főablak magassága

en: The height of the main window.
hu: A főablak magassága.

en: Width of the index and search pane
hu: Az index és a kereső oldalsáv szélessége

en: The width of the index and search pane.
hu: Az index és a kereső oldalsáv szélessége.

en: Width of the assistant window
hu: Asszisztensablak szélessége

en: The width of the assistant window.
hu: Az asszisztensablak szélessége.

en: Height of assistant window
hu: Asszisztensablak magassága

en: The height of the assistant window.
hu: Az asszisztensablak magassága.

en: Books disabled
hu: Letiltott könyvek

en: List of books disabled by the user.
hu: A felhasználó által letiltott könyvek listája.

en: Group books by language
hu: Könyvek csoportosítása nyelv szerint

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
hu: A könyvek nyelv szerint csoportosítandók-e a felhasználói felületen.

en: Use system fonts
hu: A rendszer betűkészletének használata

en: Use the system default fonts.
hu: A rendszer alapértelmezett betűkészleteinek használata.

en: Font for text
hu: Szöveg betűkészlete

en: Font for text with variable width.
hu: Változó szélességű szöveg betűkészlete.

en: Font for fixed width text
hu: Rögzített szélességű szöveg betűkészlete

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
hu: Rögzített szélességű szöveg, mint a példakódok betűkészlete.

en: Book:
hu: Könyv:

en: Language: %s
hu: Nyelv: %s

en: Language: Undefined
hu: Nyelv: nincs megadva

en: _Collapse All
hu: Összes össze_csukása

note: i18n: a documentation book
en: Book
hu: Könyv

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
hu: Oldal

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
hu: Kulcsszó

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
hu: Függvény

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
hu: Struktúra

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
hu: Makró

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Enum
hu: Felsorolás

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
hu: Típus

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
hu: Tulajdonság

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
hu: Szignál

en: Empty Page
hu: Üres oldal

en: Devhelp support
hu: Devhelp támogatás

en: Show API Documentation
hu: API dokumentáció megjelenítése

en: Devhelp (development build)
hu: Devhelp (fejlesztői összeállítás)

en: Devhelp Website
hu: A Devhelp weboldala

en: Opens a new Devhelp window
hu: Új Devhelp ablak megnyitása

en: Search for a keyword
hu: Kulcsszó keresése

en: KEYWORD
hu: KULCSSZÓ

en: Search and display any hit in the assistant window
hu: Keresés és találatok megjelenítése az asszisztens ablakban

en: Display the version and exit
hu: Verziószám megjelenítése és kilépés

en: Quit any running Devhelp
hu: Kilépés bármely futó Devhelpből

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
hu: Devhelp – Asszisztens

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Title
hu: Cím

en: Preferences
hu: Beállítások

en: _Group by language
hu: _Csoportosítás nyelv szerint

en: Book Shelf
hu: Könyvespolc

en: _Use system fonts
hu: A _rendszer betűkészletének használata

en: _Variable width:
hu: _Változó szélességű:

en: _Fixed width:
hu: _Rögzített szélességű:

en: Fonts
hu: Betűkészletek

en: New _Window
hu: Új _ablak

en: _Print
hu: _Nyomtatás

en: _Find
hu: _Keresés

en: _Larger Text
hu: _Nagyobb szöveg

en: S_maller Text
hu: Kisebb szöve_g

en: _Normal Size
hu: _Normál méret

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: _About Devhelp
hu: A Devhelp _névjegye

en: Back
hu: Vissza

en: Forward
hu: Előre

en: Toggle Side Panel
hu: Oldalpanel be/ki

en: New Tab
hu: Új lap

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
hu: Globális keresésre fókuszálás

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
hu: Keresés az aktuális oldalon

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
hu: Következő találat keresése

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
hu: Előző találat keresése

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
hu: Új ablak megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
hu: Új lap megnyitása

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
hu: Oldalsáv láthatósága be/ki

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hu: Ugrás vissza

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
hu: Ugrás előre

[ctx: shortcut window]
en: Print
hu: Nyomtatás

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
hu: Aktuális ablak bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
hu: Összes ablak bezárása

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
hu: Nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
hu: Nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
hu: Nagyítás visszaállítása
