devhelp master - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
ja: Devhelp は Glade や Builder、Anjuta など他のアプリケーションとの統合も実現されており、gedit、Vim、Emacs、Geany などのテキストエディターではプラグインを利用できます。

en: Devhelp's main window
ja: Devhelp のメインウィンドウ

en: API Documentation Browser
ja: API ドキュメントブラウザー

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
ja: documentation;information;manual;developer;api;ドキュメンテーション;ドキュメント;情報;リファレンスマニュアル;開発者;

en: Main window maximized state
ja: メインウィンドウの最大化

en: Whether the main window should start maximized.
ja: メインウィンドウを最大サイズで起動するかどうかです。

en: Width of the main window
ja: メインウィンドウの幅

en: The width of the main window.
ja: メインウィンドウの幅です。

en: Height of main window
ja: メインウィンドウの高さ

en: The height of the main window.
ja: メインウィンドウの高さです。

en: Width of the index and search pane
ja: 目次と検索ウィンドウの幅

en: The width of the index and search pane.
ja: 目次と検索ウィンドウの幅です。

en: Width of the assistant window
ja: アシスタントウィンドウの幅

en: The width of the assistant window.
ja: アシスタントウィンドウの幅です。

en: Height of assistant window
ja: アシスタントウィンドウの高さ

en: The height of the assistant window.
ja: アシスタントウィンドウの高さです。

en: Books disabled
ja: 無効化されたブック

en: List of books disabled by the user.
ja: ユーザーによって無効化されたブックの一覧

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
ja: ブックをプログラミング言語別に分類して表示するかどうかの設定です。

en: Use system fonts
ja: システムフォントを使用する

en: Use the system default fonts.
ja: デスクトップで設定したデフォルトのフォントを使用するかどうかの設定です。

en: Font for text
ja: 文章のフォント

en: Font for text with variable width.
ja: 可変幅の文を表示する際に使用するフォントです。

en: Font for fixed width text
ja: 等幅のフォント

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
ja: 等幅 (固定幅) のフォントで、主にサンプルコードで使用します。

en: Book:
ja: ブック:

en: Language: %s
ja: 言語: %s

en: Language: Undefined
ja: 言語: 未定義

en: _Collapse All
ja: すべて畳む(_C)

note: i18n: a documentation book
en: Book
ja: ブック

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
ja: ページ

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
ja: キーワード

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
ja: 関数

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
ja: 構造体

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
ja: マクロ

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Enum
ja: 列挙子

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
ja: 型

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
ja: プロパティ

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
ja: シグナル

en: Empty Page
ja: 空のページ

en: Devhelp support
ja: Devhelp のサポート

en: Show API Documentation
ja: API ドキュメントの参照

en: Devhelp Website
ja: Devhelp のウェブサイト

en: Opens a new Devhelp window
ja: Devhelp の新しいウィンドウを開く

en: Search for a keyword
ja: キーワードを検索する

en: Search and display any hit in the assistant window
ja: 検索結果をアシスタントウィンドウの中に表示する

en: Display the version and exit
ja: バージョンを表示して終了する

en: Quit any running Devhelp
ja: Devhelp を終了する

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
ja: Devhelp — アシスタント

en: Enabled
ja: 有効

en: Title
ja: タイトル

en: Preferences
ja: 設定

en: _Group by language
ja: 言語別に分類する(_G)

en: Book Shelf
ja: 本棚

en: _Use system fonts
ja: システムフォントを使用する(_U)

en: _Variable width:
ja: 可変幅(_V):

en: _Fixed width:
ja: 固定幅(_F):

en: Fonts
ja: フォント

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Larger Text
ja: 文字を大きくする(_L)

en: S_maller Text
ja: 文字を小さくする(_M)

en: _Normal Size
ja: 通常の大きさ(_N)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Devhelp
ja: Devhelp について(_A)

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: Toggle Side Panel
ja: サイドパネルを切り替え

en: New Tab
ja: 新しいタブ

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
ja: グローバル検索欄にフォーカスする

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
ja: 現在のページを検索する

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
ja: 次の一致語句を探す

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
ja: 前の一致語句を探す

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
ja: 新しいタブを開く

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
ja: サイドパネルの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ja: 前に戻る

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
ja: 次に進む

[ctx: shortcut window]
en: Print
ja: 印刷する

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
ja: 現在のウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
ja: すべてのウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: 縮小する

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
ja: 縮小/拡大を元に戻す
