devhelp 3.38.x - en to nb translation catalogue (87 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
nb: Et utviklerverktøy for å vise og søke i API-dokumentasjon

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
nb: Devhelp er et utviklerverktøy for å lese API-dokumentasjon. Den gir deg en enkel måte å navigere biblioteker, søke etter funksjoner, strukturer eller makroer.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
nb: Dokumentasjonen må være installert lokalt, så du trenger ikke tilgang til nettet for å bruke Devhelp.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
nb: Devhelp fungerer direkte med GTK-Doc, så GTK og GNOME bibliotekene støttes meget godt. Men andre utviklingsplattformer kan støttes også så lenge API-dokumentasjonen er tilgjengelig i HTML og en *.devhelp2 indeksfil genereres.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
nb: Devhelp integrerer med andre programmer som Glade, Builder, eller Anhuta, og det finnes tillegg for forskjellige redigeringsprogrammer (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: API Documentation Browser
nb: Vis API-dokumentasjon

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
nb: dokumentasjon;informasjon;håndbok;utvikler;api;

en: Main window maximized state
nb: Maksimert tilstand for hovedvinduet

en: Whether the main window should start maximized.
nb: Om hovedvinduet skal startes maksimert.

en: Width of the main window
nb: Bredde på hovedvinduet

en: The width of the main window.
nb: Bredde på hovedvinduet.

en: Height of main window
nb: Høyde for hovedvinduet

en: The height of the main window.
nb: Høyde på hovedvinduet.

en: Width of the index and search pane
nb: Bredde på indeks og hovedvinduet

en: The width of the index and search pane.
nb: Bredde på indeks og søkevinduet.

en: Width of the assistant window
nb: Bredde på assistentvinduet

en: The width of the assistant window.
nb: Bredde på assistentvinduet.

en: Height of assistant window
nb: Høyde på veiviservinduet

en: The height of the assistant window.
nb: Høyde på assistentvinduet.

en: Books disabled
nb: Deaktiverte bøker

en: List of books disabled by the user.
nb: Liste med bøker som er deaktivert av bruker.

en: Group books by language
nb: Grupper bøker etter språk

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
nb: Om bøkene skal grupperes etter programmeringsspråk i brukergrensesnittet.

en: Use system fonts
nb: Bruk systemets skrifter

en: Use the system default fonts.
nb: Bruk systemets forvalgte skrifter.

en: Font for text
nb: Skrift for tekst

en: Font for text with variable width.
nb: Skrift for tekst med variabel bredde.

en: Font for fixed width text
nb: Skrift for tekst med fast størrelse

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
nb: Skrift for tekst med fast bredde som f.eks kodeeksempler.

en: Book:
nb: Bok:

en: Language: %s
nb: Språk: %s

en: Language: Undefined
nb: Språk: Udefinert

en: _Collapse All
nb: _Slå sammen alle

note: i18n: a documentation book
en: Book
nb: Bok

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
nb: Side

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
nb: Nøkkelord

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
nb: Funksjon

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
nb: Makro

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
nb: Egenskap

en: Empty Page
nb: Tom side

en: Devhelp support
nb: Støtte for Devhelp

en: Show API Documentation
nb: Vis API-dokumentasjon

note: action, icon, label, accel, tooltip Actions related to the whole application
en: New _Window
nb: Nytt _vindu

en: Open a new window
nb: Åpne et nytt vindu

en: _Preferences
nb: _Brukervalg

en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _About Devhelp
nb: _Om Devhelp

en: _Quit
nb: A_vslutt

en: Close all windows
nb: Lukk alle vinduer

note: Actions related to the current main window
en: _Side Panel
nb: _Sidepanel

en: Toggle side panel visibility
nb: Slå av/på sidepanelet

en: _Print
nb: S_kriv ut

en: _Find
nb: _Finn

en: Find in current page
nb: Finn på denne siden

en: _Larger Text
nb: S_tørre tekst

en: Larger text
nb: Større tekst

en: S_maller Text
nb: _Mindre tekst

en: Smaller text
nb: Mindre tekst

en: _Normal Size
nb: _Normal størrelse

en: Normal size
nb: Normal størrelse

note: action, icon, label, accel, tooltip
en: Open a new tab
nb: Åpne en ny fane

en: Close the current tab
nb: Lukk aktiv fane

en: Go back
nb: Gå tilbake

en: Go forward
nb: Gå fremover

en: Focus global search
nb: Fokuser globalt søk

en: Devhelp Website
nb: Nettsted for Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
nb: Åpner et nytt Devhelp-vindu

en: Search for a keyword
nb: Søk etter en nøkkelord

en: KEYWORD
nb: NØKKELORD

en: Search and display any hit in the assistant window
nb: Søk etter og vis alle treff i assistentvinduet

en: Display the version and exit
nb: Vis versjon og avslutt

en: Quit any running Devhelp
nb: Avslutt Devhelp

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
nb: Devhelp - Assistent

en: Enabled
nb: Slått på

en: Title
nb: Tittel

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: _Group by language
nb: _Grupper etter språk

en: Book Shelf
nb: Bokhylle

en: _Use system fonts
nb: Br_uk systemets skrifter

en: _Variable width:
nb: _Variabel bredde:

en: _Fixed width:
nb: _Fast bredde:

en: Fonts
nb: Skrifter

note: General group
en: General
nb: Generell

en: Back
nb: Tilbake

en: Forward
nb: Fremover

en: New Tab
nb: Ny fane
