devhelp - en to nl translation catalogue (95 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
nl: Een ontwikkelhulpmiddel voor het bladeren en zoeken door API-documentatie

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
nl: Devhelp is een ontwikkelhulpmiddel voor het bladeren en zoeken door API-documentatie. U kunt op een gemakkelijke manier door bibliotheken bladeren, en zoeken per functie, struct of macro.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
nl: De documentatie moet lokaal worden geïnstalleerd, dus om Devhelp te gebruiken is geen internetverbinding nodig.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
nl: Devhelp werkt standaard met GTK-Doc, dus de bibliotheken van GTK en Gnome worden goed ondersteund. Andere ontwikkelplatforms kunnen echter ook ondersteund worden, mits de API-documentatie beschikbaar is in HTML en een *.devhelp2-indexbestand gegenereerd is.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
nl: Devhelp integreert met andere toepassingen zoals Glade, Builder en Anjuta. Plug-ins zijn beschikbaar voor verschillende teksteditors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
nl: Hoofdvenster van Devhelp

en: Devhelp's main window with an open book
nl: Het hoofdvenster van Devhelp met een geopend boek

en: Devhelp supports opening multiple books
nl: Devhelp ondersteunt het openen van meerdere boeken

en: Devhelp supports HTML documentation formats
nl: Devhelp ondersteunt HTML-documentatieformaten

en: API Documentation Browser
nl: API-documentatiebrowser

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
nl: documentation;information;manual;developer;documentatie;informatie;handleiding;ontwikkeling;api;

en: Main window maximized state
nl: Gemaximaliseerde status van hoofdvenster

en: Whether the main window should start maximized.
nl: Of het hoofdvenster gemaximaliseerd moet starten.

en: Width of the main window
nl: Breedte van het hoofdvenster

en: The width of the main window.
nl: De breedte van het hoofdvenster.

en: Height of main window
nl: Hoogte van hoofdvenster

en: The height of the main window.
nl: De hoogte van het hoofdvenster.

en: Width of the index and search pane
nl: Breedte van het inhoud- en zoekvenster

en: The width of the index and search pane.
nl: De breedte van het inhoud- en zoekvenster.

en: Width of the assistant window
nl: Breedte van het hulpvenster

en: The width of the assistant window.
nl: De breedte van het hulpvenster.

en: Height of assistant window
nl: Hoogte van hulpvenster

en: The height of the assistant window.
nl: De hoogte van het hulpvenster.

en: Books disabled
nl: Boeken uitgeschakeld

en: List of books disabled by the user.
nl: Boekenlijst is uitgeschakeld door de gebruiker.

en: Group books by language
nl: Boeken groeperen op taal

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
nl: Of boeken per programmeertaal gegroepeerd moeten worden in de interface.

en: Use system fonts
nl: Systeemlettertypen gebruiken

en: Use the system default fonts.
nl: De systeemlettertypen gebruiken.

en: Font for text
nl: Lettertype voor tekst

en: Font for text with variable width.
nl: Lettertype voor tekst met variabele tekenbreedte.

en: Font for fixed width text
nl: Lettertype voor vaste tekenbreedte

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
nl: Lettertype voor tekst met een vaste tekenbreedte, zoals codevoorbeelden.

en: Book:
nl: Boek:

en: Language: %s
nl: Taal: %s

en: Language: Undefined
nl: Taal: onbekend

en: _Collapse All
nl: Alles in_klappen

note: i18n: a documentation book
en: Book
nl: Boek

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
nl: Pagina

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
nl: Sleutelwoord

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
nl: Functie

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Enum
nl: Enumeratie

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
nl: Eigenschap

en: Empty Page
nl: Lege pagina

en: Devhelp support
nl: Devhelp-ondersteuning

en: Show API Documentation
nl: API-documentatie tonen

en: Devhelp (development build)
nl: Devhelp (ontwikkelingsversie)

en: Devhelp Website
nl: Devhelp-website

en: Opens a new Devhelp window
nl: Nieuw Devhelp-venster openen

en: Search for a keyword
nl: Naar een sleutelwoord zoeken

en: KEYWORD
nl: ZOEKWOORD

en: Search and display any hit in the assistant window
nl: Zoeken naar resultaten en deze weergeven in het hulpvenster

en: Display the version and exit
nl: Versie tonen en afsluiten

en: Quit any running Devhelp
nl: Alle actieve Devhelp-processen afsluiten

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
nl: Devhelp — Hulpvenster

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Title
nl: Titel

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: _Group by language
nl: _Groeperen op taal

en: Book Shelf
nl: Boekenplank

en: _Use system fonts
nl: _Systeemlettertypen gebruiken

en: _Variable width:
nl: _Variabele breedte:

en: _Fixed width:
nl: _Vaste breedte:

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: New _Window
nl: Nieuw _venster

en: _Print
nl: Af_drukken

en: _Find
nl: _Zoeken

en: _Larger Text
nl: _Grotere tekst

en: S_maller Text
nl: _Kleinere tekst

en: _Normal Size
nl: _Normale grootte

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Devhelp
nl: _Over Devhelp

en: Back
nl: Terug

en: Forward
nl: Volgende

en: Toggle Side Panel
nl: Zijpaneel in-/uitschakelen

en: New Tab
nl: Nieuw tabblad

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
nl: Overal zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
nl: In huidige pagina zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
nl: De volgende overeenkomst tonen

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
nl: De vorige overeenkomst tonen

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
nl: Een nieuw venster openen

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
nl: Een nieuw tabblad openen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
nl: Zijpaneel in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Go back
nl: Ga terug

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
nl: Ga verder

[ctx: shortcut window]
en: Print
nl: Afdrukken

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
nl: Het huidige venster sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
nl: Alle vensters sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
nl: Zoomen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
nl: Inzoomen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
nl: Uitzoomen

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
nl: Zoomniveau herstellen
