devhelp 0.16 - en to nn translation catalogue (114 entries)

en: Developer's Help program
nn: Hjelplesar for utviklarar

en: Documentation Browser
nn: Dokumentasjonsvising

en: Books disabled
nn: Bøker slått av

en: Font for fixed width text
nn: Skrift for tekst med fast Breidde

en: Font for text
nn: Skrift for tekst

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
nn: Skrift for tekst med fast Breidde, t.d. programmeringsdøme.

en: Font for text with variable width.
nn: Skrift for tekst med variabel breidd.

en: Group by language
nn: Grupper etter språk

en: Height of assistant window
nn: Høgde på assistentvindauget

en: Height of main window
nn: Storleik på hovudvindauget

en: List of books disabled by the user.
nn: Liste over bøker slått av av brukaren.

en: Main window maximized state
nn: Maksimert tilstand for hovudvindauget

en: Selected tab: "content" or "search"
nn: Vald fane: «innhald» eller «søk»

en: The X position of the assistant window.
nn: Horisontal plassering av assistentvindauget.

en: The X position of the main window.
nn: Horisontal plassering av hovudvindauget.

en: The Y position of the assistant window.
nn: Vertikal plassering av assistentvindauget.

en: The Y position of the main window.
nn: Vertikal plassering av hovudvindauget.

en: The height of the assistant window.
nn: Storleik på assistentvindauget.

en: The height of the main window.
nn: Storleik på hovudvindauget.

en: The width of the assistant window.
nn: Breidde på assistentvindauget.

en: The width of the index and search pane.
nn: Breidde på indeks- og søkjestolpen.

en: The width of the main window.
nn: Breidde på hovudvindauget.

en: Use system fonts
nn: Bruk systemskrifter

en: Use the system default fonts.
nn: Bruk forvalde skrifter.

en: Whether books should be grouped by language in the UI
nn: Om bøker skal grupperast etter språk i grensesnittet

en: Whether the main window should start maximized.
nn: Om hovudvindauget skal startast maksimert.

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
nn: Kva fane er vald; «innhald» eller «søk».

en: Width of the assistant window
nn: Breidde på assistentvindauget

en: Width of the index and search pane
nn: Breidde på indeks- og søkjestolpe

en: Width of the main window
nn: Breidde på hovudvindauget

en: X position of assistant window
nn: Horisontal plassering av assistentvindauget

en: X position of main window
nn: Horisontal plassering av hovudvindauget

en: Y position of assistant window
nn: Vertikal plassering av assistentvindauget

en: Y position of main window
nn: Vertikal plassering av hovudvindauget

en: Book Shelf
nn: Bokhylle

en: Enabled
nn: På

en: Fonts
nn: Skrifttypar

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: Title
nn: Tittel

en: _Fixed width:
nn: _Fast breidd:

en: _Group by language
nn: _Grupper etter språk

en: _Use system fonts
nn: Br_uk systemskrifter

en: _Variable width:
nn: _Variabel breidd:

en: Devhelp support
nn: Støtte for Devhelp

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
nn: Start Devhelp for ordet ved markøren med F2

en: Show API Documentation
nn: Vis API-dokumentasjon

en: Show API Documentation for the word at the cursor
nn: Vis API-dokumentasjon for ordet ved markøren

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp — Assistant
nn: Devhelp — Assistent

en: Book:
nn: Bok:

en: Language: %s
nn: Språk: %s

en: Language: Undefined
nn: Språk: udefinert

note: i18n: a documentation book
en: Book
nn: Bok

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
nn: Side

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
nn: Stikkord

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
nn: Funksjon

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
nn: Makro

en: Search for a keyword
nn: Søk etter eit stikkord

en: Quit any running Devhelp
nn: Avslutt Devhelp

en: Display the version and exit
nn: Vis versjon og avslutt

en: Focus the Devhelp window with the search field active
nn: Fokuser Devhelp-vindauget med søkjefeltet aktivt

en: Search and display any hit in the assistant window
nn: Søk og vis treff i assistentvindauget

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
nn: Venta «%s», fekk «%s» ved linje %d, kolonne %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
nn: Ugyldig namnerom «%s» ved linje %d, kolonne %d

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
nn: Elementa «tittel», «namn» og «lenkje» krevst på linje %d, kolonne %d

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
nn: Elementa «namn» og «lenkje» krevst inni <sub> på linje %d, kolonne %d

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
nn: Elementa «namn» og «lenkje» krevst inni «%s» på linje %d, kolonne %d

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
nn: Elementet «type» krevst inni <keyword> på linje %d, kolonne %d

en: Cannot uncompress book '%s': %s
nn: Klarte ikkje dekomprimera boka «%s»: %s

en: All books
nn: Alle bøkene

en: Search in:
nn: Søk i:

en: 50%
nn: 50 %

en: 75%
nn: 75 %

en: 100%
nn: 100 %

en: 125%
nn: 125 %

en: 150%
nn: 150 %

en: 175%
nn: 175 %

en: 200%
nn: 200 %

en: 300%
nn: 300 %

en: 400%
nn: 400 %

en: A developers' help browser for GNOME
nn: Ein hjelplesar for utviklarar av GNOME

en: DevHelp Website
nn: Devhelp-nettstad

en: _File
nn: _Fil

en: _Edit
nn: R_ediger

en: _View
nn: _Vis

en: _Go
nn: _Gå

en: _Help
nn: _Hjelp

note: File menu
en: _New Window
nn: _Nytt vindauge

en: New _Tab
nn: Ny _fane

en: _Print…
nn: Sk_riv ut …

en: Find Next
nn: Finn neste

en: Find Previous
nn: Finn førre

en: Go to the previous page
nn: Gå til førre side

en: Go to the next page
nn: Gå til neste side

en: _Contents Tab
nn: _Innhaldsfane

en: _Search Tab
nn: _Søkjefane

note: View menu
en: _Larger Text
nn: S_tørre tekst

en: Increase the text size
nn: Bruk større tekst

en: S_maller Text
nn: _Mindre tekst

en: Decrease the text size
nn: Bruk mindre tekst

en: _Normal Size
nn: _Normal storleik

en: Use the normal text size
nn: Bruk normal tekststorleik

en: Leave fullscreen mode
nn: Gå ut av fullskjerm

en: Display in full screen
nn: Vis i fullskjerm

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
nn: Større

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
nn: Mindre

en: Contents
nn: Innhald

en: Search
nn: Søk

en: Error opening the requested link.
nn: Klarte ikkje opna lenkja

en: Empty Page
nn: Tom side

en: Find:
nn: Finn:

en: Find previous occurrence of the search string
nn: Finn førre oppføring av søkjestrengen

en: Find next occurrence of the search string
nn: Finn neste oppføring av søkjestrengen

en: C_ase Sensitive
nn: S_kil mellom små/store bokstavar

en: Toggle case sensitive search
nn: Slå av/på skilja mellom små/store bokstavar
