devhelp - en to pl translation catalogue (97 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
pl: Narzędzie dla programistów do przeglądania i przeszukiwania dokumentacji API

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
pl: Devhelp to narzędzie dla programistów do przeglądania i przeszukiwania dokumentacji API. Umożliwia łatwą nawigację wśród bibliotek oraz wyszukiwanie na podstawie funkcji, struktur lub makr.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
pl: Dokumentacja musi być zainstalowana lokalnie, aby do używania programu Devhelp nie było wymagane połączenie z Internetem.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
pl: Devhelp działa natywnie z biblioteką GTK-Doc, więc biblioteki GTK i GNOME są dobrze obsługiwane. Obsługiwane są także inne platformy programistyczne, jeśli dokumentacja API jest dostępna w formacie HTML i został utworzony plik indeksu *.devhelp2.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
pl: Devhelp można zintegrować z innymi programami, takimi jak Glade, Builder i Anjuta. Dostępne są także wtyczki dla różnych edytorów tekstów (gedit, Vim, Emacs, Geany…).

en: Devhelp's main window
pl: Główne okno programu

en: Devhelp's main window with an open book
pl: Główne okno programu z otwartą książką

en: Devhelp supports opening multiple books
pl: Devhelp obsługuje otwieranie wielu książek

en: Devhelp supports HTML documentation formats
pl: Devhelp obsługuje formaty dokumentacji HTML

en: API Documentation Browser
pl: Przeglądarka dokumentacji API

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
pl: dokumentacja;informacje;podręcznik;przewodnik;programista;developer;deweloper;api;

en: Main window maximized state
pl: Stan maksymalizacji głównego okna

en: Whether the main window should start maximized.
pl: Czy główne okno ma być uruchomione zmaksymalizowane.

en: Width of the main window
pl: Szerokość głównego okna

en: The width of the main window.
pl: Szerokość głównego okna.

en: Height of main window
pl: Wysokość głównego okna

en: The height of the main window.
pl: Wysokość głównego okna.

en: Width of the index and search pane
pl: Szerokość indeksu i panelu wyszukiwania

en: The width of the index and search pane.
pl: Szerokość indeksu i panelu wyszukiwania.

en: Width of the assistant window
pl: Szerokość okna asystenta

en: The width of the assistant window.
pl: Szerokość okna asystenta.

en: Height of assistant window
pl: Wysokość okna asystenta

en: The height of the assistant window.
pl: Wysokość okna asystenta.

en: Books disabled
pl: Wyłączone książki

en: List of books disabled by the user.
pl: Lista książek wyłączonych przez użytkownika.

en: Group books by language
pl: Grupowanie książek według języka

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
pl: Czy książki mają być grupowane według języka programowania w interfejsie użytkownika.

en: Use system fonts
pl: Użycie czcionek systemowych

en: Use the system default fonts.
pl: Użycie domyślnych czcionek systemu.

en: Font for text
pl: Czcionka tekstu

en: Font for text with variable width.
pl: Czcionka tekstu o zmiennej szerokości.

en: Font for fixed width text
pl: Czcionka tekstu o stałej szerokości

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
pl: Czcionka tekstu o stałej szerokości, takiego jak przykłady kodu źródłowego.

en: Book:
pl: Książka:

en: Language: %s
pl: Język: %s

en: Language: Undefined
pl: Język: nieokreślony

en: _Collapse All
pl: _Zwiń wszystko

note: i18n: a documentation book
en: Book
pl: Książka

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
pl: Strona

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
pl: Słowo kluczowe

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
pl: Procedura

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
pl: Makro

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
pl: Typ

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
pl: Właściwość

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
pl: Sygnał

en: Empty Page
pl: Pusta strona

en: Devhelp support
pl: Obsługa programu Devhelp

en: Show API Documentation
pl: Wyświetlanie dokumentacji API

en: Devhelp (development build)
pl: Devhelp (wersja rozwojowa)

en: Devhelp Website
pl: Witryna programu Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
pl: Otwiera nowe okno programu Devhelp

en: Search for a keyword
pl: Wyszukuje słowo kluczowe

en: KEYWORD
pl: SŁOWO-KLUCZOWE

en: Search and display any hit in the assistant window
pl: Wyszukuje i wyświetla każde trafienie w oknie asystenta

en: Display the version and exit
pl: Wyświetla wersję i kończy działanie

en: Quit any running Devhelp
pl: Kończy wszystkie uruchomione wystąpienia programu Devhelp

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
pl: Devhelp — asystent

en: Enabled
pl: Włączona

en: Title
pl: Tytuł

en: Preferences
pl: Preferencje

en: _Group by language
pl: _Grupowanie według języka

en: Book Shelf
pl: Półka na książki

en: _Use system fonts
pl: _Czcionki systemowe

en: _Variable width:
pl: _Zmienna szerokość:

en: _Fixed width:
pl: _Stała szerokość:

en: Fonts
pl: Czcionki

en: New _Window
pl: Nowe _okno

en: _Print
pl: Wy_drukuj

en: _Find
pl: _Znajdź

en: _Larger Text
pl: _Większy tekst

en: S_maller Text
pl: _Mniejszy tekst

en: _Normal Size
pl: Zwykły _rozmiar

en: _Preferences
pl: _Preferencje

en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _About Devhelp
pl: _O programie

en: Back
pl: Wstecz

en: Forward
pl: Dalej

en: Toggle Side Panel
pl: Przełącza panel boczny

en: New Tab
pl: Nowa karta

[ctx: shortcut window]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
pl: Aktywacja globalnego wyszukiwania

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
pl: Wyszukiwanie na bieżącej stronie

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
pl: Wyszukanie następnego wyniku

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
pl: Wyszukanie poprzedniego wyniku

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
pl: Otwarcie nowego okna

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
pl: Otwarcie nowej karty

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
pl: Przełączenie widoczności bocznego panelu

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pl: Przejście wstecz

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
pl: Przejście dalej

[ctx: shortcut window]
en: Print
pl: Wydrukowanie

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
pl: Zamknięcie bieżącego okna

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
pl: Zamknięcie wszystkich okien

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
pl: Powiększanie

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pl: Powiększenie

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pl: Pomniejszenie

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
pl: Przywrócenie standardowego powiększenia
