devhelp - en to pt_BR translation catalogue (97 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
pt_BR: Uma ferramenta de desenvolvimento para navegar e pesquisar documentação de API

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
pt_BR: Devhelp é uma ferramenta de desenvolvimento para navegar e pesquisar documentação de API. Ele fornece uma maneira fácil de navegar pelas bibliotecas e procurar por função, estrutura ou macro.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
pt_BR: A documentação deve ser instalada localmente, portanto, uma conexão à Internet não é necessária para usar o Devhelp.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
pt_BR: Devhelp funciona nativamente com o GTK-Doc, de modo que há um bom suporte às bibliotecas do GTK e do GNOME. Mas outras plataformas de desenvolvimento também podem ter suporte, desde que a documentação da API esteja disponível em HTML e um arquivo de índice *.devhelp2 seja gerado.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
pt_BR: Devhelp se integra com outros aplicativos, tais como Glade, Builder ou Anjuta, e plug-ins estão disponíveis para diferentes editores de texto (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
pt_BR: Janela principal do Devhelp

en: Devhelp's main window with an open book
pt_BR: Janela principal do Devhelp com um livro aberto

en: Devhelp supports opening multiple books
pt_BR: O Devhelp tem suporte a abertura de vários livros

en: Devhelp supports HTML documentation formats
pt_BR: O Devhelp tem suporte a formatos de documentação HTML

en: API Documentation Browser
pt_BR: Navegador de documentação de API

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
pt_BR: documentação;documentações;informações;manual;desenvolvedor;programador;api;

en: Main window maximized state
pt_BR: Estado maximizado da janela principal

en: Whether the main window should start maximized.
pt_BR: Se a janela principal deve iniciar maximizada ou não.

en: Width of the main window
pt_BR: Largura da janela principal

en: The width of the main window.
pt_BR: A largura da janela principal.

en: Height of main window
pt_BR: Altura da janela principal

en: The height of the main window.
pt_BR: A altura da janela principal.

en: Width of the index and search pane
pt_BR: Largura do painel de índice e de pesquisa

en: The width of the index and search pane.
pt_BR: A largura do painel de índice e pesquisa.

en: Width of the assistant window
pt_BR: Largura da janela do assistente

en: The width of the assistant window.
pt_BR: A largura da janela do assistente.

en: Height of assistant window
pt_BR: Altura da janela do assistente

en: The height of the assistant window.
pt_BR: A altura da janela do assistente.

en: Books disabled
pt_BR: Livros desabilitados

en: List of books disabled by the user.
pt_BR: Lista dos livros desabilitados pelo usuário.

en: Group books by language
pt_BR: Agrupar livros por idioma

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
pt_BR: Os livros devem ser agrupados por linguagem de programação na interface do usuário.

en: Use system fonts
pt_BR: Usar fontes do sistema

en: Use the system default fonts.
pt_BR: Usa as fontes padrão do sistema.

en: Font for text
pt_BR: Fonte para texto

en: Font for text with variable width.
pt_BR: Fonte para texto com largura variável.

en: Font for fixed width text
pt_BR: Fonte para texto com largura fixa

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
pt_BR: Fonte para texto com largura fixa, assim como os códigos de exemplo.

en: Book:
pt_BR: Livro:

en: Language: %s
pt_BR: Linguagem: %s

en: Language: Undefined
pt_BR: Linguagem: Indefinida

en: _Collapse All
pt_BR: Re_colher todos

note: i18n: a documentation book
en: Book
pt_BR: Livro

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
pt_BR: Página

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
pt_BR: Função

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
pt_BR: Estrutura

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
pt_BR: Tipo

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
pt_BR: Propriedade

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
pt_BR: Sinal

en: Empty Page
pt_BR: Página vazia

en: Devhelp support
pt_BR: Suporte do Devhelp

en: Show API Documentation
pt_BR: Mostrar documentação da API

en: Devhelp (development build)
pt_BR: Devhelp (compilação de desenvolvimento)

en: Devhelp Website
pt_BR: Site do Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
pt_BR: Abre uma nova janela de Devhelp

en: Search for a keyword
pt_BR: Procura por uma palavra-chave

en: KEYWORD
pt_BR: PALAVRA

en: Search and display any hit in the assistant window
pt_BR: Pesquisa e exibe resultados no assistente

en: Display the version and exit
pt_BR: Exibe a versão e sai

en: Quit any running Devhelp
pt_BR: Sai de qualquer Devhelp em execução

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
pt_BR: Devhelp — Assistente

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Title
pt_BR: Título

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: _Group by language
pt_BR: A_grupar por idioma

en: Book Shelf
pt_BR: Estante de livros

en: _Use system fonts
pt_BR: _Usar fontes do sistema

en: _Variable width:
pt_BR: Largura _variável:

en: _Fixed width:
pt_BR: Largura _fixa:

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: New _Window
pt_BR: Nova _janela

en: _Print
pt_BR: Im_primir

en: _Find
pt_BR: _Localizar

en: _Larger Text
pt_BR: Texto m_aior

en: S_maller Text
pt_BR: Texto _menor

en: _Normal Size
pt_BR: Texto _normal

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _About Devhelp
pt_BR: S_obre o Devhelp

en: Back
pt_BR: Volta

en: Forward
pt_BR: Avança

en: Toggle Side Panel
pt_BR: Mostra o painel lateral

en: New Tab
pt_BR: Nova aba

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
pt_BR: Foca na pesquisa global

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
pt_BR: Localiza na página atual

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
pt_BR: Localiza a próxima ocorrência

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
pt_BR: Localiza a ocorrência anterior

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
pt_BR: Abre um nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
pt_BR: Abre uma nova aba

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
pt_BR: Alterna a visibilidade do painel lateral

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pt_BR: Retornar

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
pt_BR: Avança

[ctx: shortcut window]
en: Print
pt_BR: Imprime

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
pt_BR: Fecha a janela atual

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
pt_BR: Fecha todas as janelas

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
pt_BR: Ampliação

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pt_BR: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pt_BR: Reduzir

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
pt_BR: Restaurar
