devhelp - en to ro translation catalogue (97 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
ro: O unealtă de dezvoltator pentru navigarea și căutarea în documentație API

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
ro: Devhelp este o unealtă de dezvoltator pentru navigarea și căutarea în documentație API. Furnizează o cale simplă de navigare prin biblioteci și de căutare după funcție, structură, sau macro.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
ro: Documentația trebuie instalată local, așa că o conexiune la internet nu este necesară pentru a utiliza Devhelp.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
ro: Devhelp lucrează nativ cu GTK-Doc, prin urmare bibliotecile GTK și GNOME sunt suportate bine. Dar alte platforme de dezvoltare pot fi de asemenea suportate, atât timp cât documentația API este disponibilă în HTML și un fișier index *.devhelp2 este generat.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
ro: Devhelp se integrează cu alte aplicații precum Glade, Builder sau Anjuta, și sunt disponibile module pentru editoare de text diferite (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
ro: Ferestra principală Devhelp

en: Devhelp's main window with an open book
ro: Fereastra principală a lui Devhelp, afișând o carte deschisă

en: Devhelp supports opening multiple books
ro: Devhelp suportă deschiderea mai multor cărți

en: Devhelp supports HTML documentation formats
ro: Devhelp suportă formate de documentație HTML

en: API Documentation Browser
ro: Navigator documentație API

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
ro: documentation;information;manual;developer;api;documentație;informație;dezvoltator;

en: Main window maximized state
ro: Starea ferestrei principale maximizate

en: Whether the main window should start maximized.
ro: Dacă fereastra principală va fi pornită maximizată.

en: Width of the main window
ro: Lățimea ferestrei principale

en: The width of the main window.
ro: Lățimea ferestrei principale.

en: Height of main window
ro: Înălțime ferestră principală

en: The height of the main window.
ro: Înălțimea ferestrei principale.

en: Width of the index and search pane
ro: Lățimea panoului de indexare și de căutare

en: The width of the index and search pane.
ro: Lățimea panoului pentru index și căutare.

en: Width of the assistant window
ro: Lățime ferestră asistent

en: The width of the assistant window.
ro: Lățime ferestrei asistent.

en: Height of assistant window
ro: Înălțime ferestră asistent

en: The height of the assistant window.
ro: Înălțimea ferestrei asistent.

en: Books disabled
ro: Cărți dezactivate

en: List of books disabled by the user.
ro: Listă de cărți dezactivate de utilizator.

en: Group books by language
ro: Grupează cărțile după limbaj

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
ro: Dacă ar trebui sau nu să fie grupate cărțile după limbajul de programare în interfața pentru utilizator.

en: Use system fonts
ro: Folosește fonturile sistemului

en: Use the system default fonts.
ro: Folosește setul de fonturi implicit al sistemului.

en: Font for text
ro: Font pentru text

en: Font for text with variable width.
ro: Font pentru text cu lățime variabilă.

en: Font for fixed width text
ro: Font pentru text cu lățime fixă

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
ro: Font pentru text cu lățime fixă, cum ar fi exemplele de cod.

en: Book:
ro: Carte:

en: Language: %s
ro: Limbaj: %s

en: Language: Undefined
ro: Limbaj: nedefinit

en: _Collapse All
ro: _Restrânge toate

note: i18n: a documentation book
en: Book
ro: Carte

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
ro: Pagină

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
ro: Funcție

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
ro: Structură

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
ro: Tip

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
ro: Proprietate

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
ro: Semnal

en: Empty Page
ro: Pagina goală

en: Devhelp support
ro: Asistență Devhelp

en: Show API Documentation
ro: Afișare documentație API

en: Devhelp (development build)
ro: Devhelp (build de dezvoltare)

en: Devhelp Website
ro: Pagina web Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
ro: Deschide o fereastră nouă Devhelp

en: Search for a keyword
ro: Caută cuvânt cheie

en: KEYWORD
ro: CUVÂNT CHEIE

en: Search and display any hit in the assistant window
ro: Caută și afișează orice rezultat în fereastra asistent

en: Display the version and exit
ro: Afișează versiunea și ieși

en: Quit any running Devhelp
ro: Închide orice instanță Devhelp

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
ro: Devhelp – Asistent

en: Enabled
ro: Activat

en: Title
ro: Titlu

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _Group by language
ro: _Grupează după limbaj

en: Book Shelf
ro: Raft de cărți

en: _Use system fonts
ro: Folosește font_urile sistemului

en: _Variable width:
ro: Lățime _variabilă:

en: _Fixed width:
ro: Lățime _fixă:

en: Fonts
ro: Fonturi

en: New _Window
ro: Fereastră _nouă

en: _Print
ro: Ti_părire

en: _Find
ro: _Căutare

en: _Larger Text
ro: _Text mai mare

en: S_maller Text
ro: Text mai _mic

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături _tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Devhelp
ro: _Despre Devhelp

en: Back
ro: Înapoi

en: Forward
ro: Înainte

en: Toggle Side Panel
ro: Comută Panoul lateral

en: New Tab
ro: Tab nou

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
ro: Focalizează căutarea globală

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
ro: Găsește în pagina curentă

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
ro: Găsește potrivirea următoare

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
ro: Găsește potrivirea anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ro: Deschide o fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
ro: Deschide o filă nouă

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
ro: Comută vizibilitatea panoului lateral

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ro: Navighează înapoi

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
ro: Navighează înainte

[ctx: shortcut window]
en: Print
ro: Tipărire

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
ro: Închide fereastra curentă

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
ro: Închide toate ferestrele

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
ro: Focalizare

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ro: Mărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ro: Micșorează

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
ro: Restabilește zoom
