devhelp master - en to si translation catalogue (93 entries)

en: Developer's Help program
si: දියුණු කරන්නන්ගේ උපකාරක වැඩසටහන

en: Documentation Browser
si: ලිපිගොනු විමසීම/ බ්‍රව්සරය

en: Main window maximized state
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝව පුලුල්තිර අවස්ථාවේ..

en: Whether the main window should start maximized.
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝව පුළුල් තිරයේ ඇරඹිය යුතුද යන්න වග.

en: Width of the main window
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝවේ පළල

en: The width of the main window.
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝවේ පළල

en: Height of main window
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝවේ උස

en: The height of the main window.
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝවේ උස

en: X position of main window
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝවේ X කන්දාංක

en: The X position of the main window.
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝවේ X කන්දාංක

en: Y position of main window
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝවේ Y කන්දාංක

en: The Y position of the main window.
si: ප්‍රධාන වින්ඩෝවේ X කන්දාංක

en: Width of the assistant window
si: සහකාරක වින්ඩෝවේ පළල

en: The width of the assistant window.
si: සහකාරක වින්ඩෝවේ පළල

en: Height of assistant window
si: සහකාරක වින්ඩෝවේ උස

en: The height of the assistant window.
si: සහකාරක වින්ඩෝවේ පළල

en: X position of assistant window
si: සහකාරක වින්ඩෝවේ X කන්දාංක

en: The X position of the assistant window.
si: සහකාරක වින්ඩෝවේ X කන්දාංක

en: Y position of assistant window
si: සහකාරක වින්ඩෝවේ Y කන්දාංක

en: The Y position of the assistant window.
si: සහකාරක වින්ඩෝවේ Y කන්දාංක

en: Width of the index and search pane
si: සුචියේ හා සෙවුම් කොටුවේ පළල

en: The width of the index and search pane.
si: සුචියේ හා සෙවුම් කොටුවේ පළල

en: Books disabled
si: පොත් අක්‍රිය කර ඇත

en: List of books disabled by the user.
si: පොත් ලේකනය පරිශීලකයා විසින් අක්‍රිය කර ඇත

en: Group by language
si: භාෂාව අනුපිලිවලට ගොනු ගත කරන්න

en: Whether books should be grouped by language in the UI
si: පොත් භාෂා අනුව ගොනුගත කල යුතුද යන්න වග

en: Use system fonts
si: පද්ධතියේ ඇති අකුරු රටා භාවිතා කරන්න

en: Use the system default fonts.
si: පද්ධතියේ ඇති මුලික අකුරු රටා භාවිතා කරන්න

en: Font for text
si: වචන කාණ්ඩය සඳහා අකුරු රටාව

en: Font for text with variable width.
si: විචල්‍ය දිගක් ඇති වචන කාණ්ඩයට අකුරු රටා

en: Font for fixed width text
si: අචල දිගක් ඇති වචන කාණ්ඩයට අකුරු රටා

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
si: කේත උදාහරණ වැනි අචල දිගක් ඇති වචන කාණ්ඩයට අකුරු රටා

en: _Group by language
si: _භාෂා වශයෙන් ගොනුගත කරන්න

en: Enabled
si: සක්‍රිය කර ඇත

en: Title
si: මාතෘකාව

en: Book Shelf
si: පොත් රාක්කය

en: _Use system fonts
si: _පද්ධතියේ ඇති අකුරු රටා භාවිත කරන්න

en: _Variable width:
si: _විචල්‍ය පළල

en: _Fixed width:
si: _අචල පළල

en: Fonts
si: අකුරු රටා

en: Devhelp support
si: DevHelp උපකාර

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
si: F2 මගින් කසරය ඇති වචනයට DevHelp උපකාර ලබා දෙයි

en: Show API Documentation
si: API ලිපි ලේකන පෙන්වයි

en: Show API Documentation for the word at the cursor
si: කසරය ඇති වචනයට API ලිපි ලේකන පෙන්වයි

note: i18n: Please don't translate "Devhelp".
en: Devhelp — Assistant
si: DevHelp සහයක

en: Book:
si: පොත:

en: Language: %s
si: භාෂාව: %s

en: Language: Undefined
si: භාෂාව: අර්ථදක්වා නැත

note: i18n: a documentation book
en: Book
si: පොත

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
si: පිටුව

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
si: මුල පදය

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
si: කාර්‍ය

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
si: විශාල

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
si: වර්ගය

en: Search for a keyword
si: මුල පදයක් සොයන්න

en: Quit any running Devhelp
si: ධාවනය වන ඕනෑම DevHelp උපකාරයක් විසන්ධි කරන්න

en: Display the version and exit
si: අනුවාදය පෙන්වා ඉවත්වන්න

en: Focus the Devhelp window with the search field active
si: සක්‍රිය සෙවුම් ක්ෂේත්‍රය සහිත වින්ඩෝව වෙත යොමුවන්න

en: All books
si: සියලු පොත්

en: Search in:
si: තුල සොයන්න

en: A developers' help browser for GNOME
si: GNOME සඳහා විකෂකයන්ගේ බ්‍රව්සරය

en: DevHelp Website
si: DevHelp වෙබ් අඩවිය

en: _File
si: ගොනුව (_F)

en: _Edit
si: සැකසුම් (_E)

en: _View
si: දසුන (_V)

en: _Go
si: යන්න (_G)

en: _Help
si: උදව් (_H)

note: File menu
en: _New Window
si: නව කවුළුව (_N)

en: New _Tab
si: නව ටැබය (_T)

en: _Print…
si: මුද්‍රණය... (_P)

en: Find Next
si: පසුවට සොයන්න

en: Find Previous
si: ඉදිරියට සොයන්න

en: Go to the previous page
si: පෙර පිටුව වෙත යන්න

en: Go to the next page
si: පසු පිටුව වෙත යන්න

en: _Contents Tab
si: අන්තර්ගත ටැබය (_C)

en: _Search Tab
si: සෙවුම් ටැබය (_S)

note: View menu
en: _Larger Text
si: විශාල අකුරු (_L)

en: Increase the text size
si: අකුරු ප්‍රමාණය වැඩි කරන්න

en: S_maller Text
si: කුඩා අකුරු (_m)

en: Decrease the text size
si: අකුරු ප්‍රමාණය අඩු කරන්න

en: _Normal Size
si: සාමාන්‍ය ප්‍රමාණය (_N)

en: Use the normal text size
si: අකුරු ප්‍රමාණය සාමාන්‍ය කරන්න

en: Leave fullscreen mode
si: මුලුතිර මොඩය හැර යන්න

en: Display in full screen
si: මුලුතිරයේ පෙන්වන්න

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
si: විශාල

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
si: කුඩා

en: Contents
si: අන්තර්ගතය

en: Search
si: සෙවීම

en: Error opening the requested link.
si: අයදුම් කරන ලද බන්ධයේ(link) දෝෂයක් පවතී

en: Empty Page
si: හිස් පිටුව

en: Find:
si: සොයන්න:

en: Find previous occurrence of the search string
si: පෙර සෙවුම් වචනය සොයන්න

en: Find next occurrence of the search string
si: පසු සෙවුම් වචනය සොයන්න
