devhelp - en to sv translation catalogue (96 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
sv: Ett utvecklingsverktyg för att bläddra genom samt söka i API-dokumentation

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
sv: Devhelp är ett utvecklingsverktyg för att bläddra genom samt söka i API-dokumentation. Det erbjuder ett lätt sätt att navigera genom bibliotek samt att söka efter funktioner, strukturer eller makron.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
sv: Dokumentationen måste finnas installerad lokalt, så en internetanslutning krävs inte för att använda Devhelp.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
sv: Devhelp arbetar internt med GTK-Doc, så det finns bra stöd för GTK- och GNOME-biblioteken. Men andra utvecklingsplattformar kan också stödjas, under förutsättning att API-dokumentationen finns tillgänglig i HTML samt att en *.devhelp2-indexfil skapas.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
sv: Devhelp integrerar med andra program såsom Glade, Builder eller Anjuta, och insticksmoduler finns tillgängliga för olika textredigerare (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
sv: Devhelps huvudfönster

en: Devhelp's main window with an open book
sv: Devhelps huvudfönster med en öppen bok

en: Devhelp supports opening multiple books
sv: Devhelp stöder att öppna flera böcker

en: Devhelp supports HTML documentation formats
sv: Devhelp stöder HTML-dokumentformat

en: API Documentation Browser
sv: API-dokumentationsläsare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
sv: dokumentation;information;manual;utvecklare;api;

en: Main window maximized state
sv: Maximerat tillstånd för huvudfönstret

en: Whether the main window should start maximized.
sv: Huruvida huvudfönstret ska starta maximerat.

en: Width of the main window
sv: Bredd på huvudfönstret

en: The width of the main window.
sv: Bredden på huvudfönstret.

en: Height of main window
sv: Höjd på huvudfönstret

en: The height of the main window.
sv: Höjden på huvudfönstret.

en: Width of the index and search pane
sv: Bredd på index- och sökpanelen

en: The width of the index and search pane.
sv: Bredden på index- och sökpanelen.

en: Width of the assistant window
sv: Bredd på assistentfönstret

en: The width of the assistant window.
sv: Bredden på assistentfönstret.

en: Height of assistant window
sv: Höjd på assistentfönstret

en: The height of the assistant window.
sv: Höjden på assistentfönstret.

en: Books disabled
sv: Böcker inaktiverade

en: List of books disabled by the user.
sv: Lista över böcker som inaktiverats av användaren.

en: Group books by language
sv: Gruppera böcker efter språk

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
sv: Huruvida böcker ska grupperas efter programmeringsspråk i användargränssnittet.

en: Use system fonts
sv: Använd systemtypsnitt

en: Use the system default fonts.
sv: Använd systemets standardtypsnitt.

en: Font for text
sv: Typsnitt för text

en: Font for text with variable width.
sv: Typsnitt för text med variabel bredd.

en: Font for fixed width text
sv: Typsnitt för text med fast bredd

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
sv: Typsnitt för text med fast bredd, som kodexempel.

en: Book:
sv: Bok:

en: Language: %s
sv: Språk: %s

en: Language: Undefined
sv: Språk: Odefinierat

en: _Collapse All
sv: _Fäll ihop alla

note: i18n: a documentation book
en: Book
sv: Bok

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
sv: Sida

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
sv: Nyckelord

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
sv: Funktion

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
sv: Makro

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
sv: Typ

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
sv: Egenskap

en: Empty Page
sv: Tom sida

en: Devhelp support
sv: Stöd för Devhelp

en: Show API Documentation
sv: Visa API-dokumentation

en: Devhelp (development build)
sv: Devhelp (utvecklingsbygge)

en: Devhelp Website
sv: Webbplatsen för Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
sv: Öppnar ett nytt Devhelp-fönster

en: Search for a keyword
sv: Sök efter ett nyckelord

en: KEYWORD
sv: NYCKELORD

en: Search and display any hit in the assistant window
sv: Sök och visa eventuell träff i assistentfönstret

en: Display the version and exit
sv: Visa versionen och avsluta

en: Quit any running Devhelp
sv: Avsluta alla körande Devhelp

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
sv: Devhelp — Assistent

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Title
sv: Titel

en: Preferences
sv: Inställningar

en: _Group by language
sv: _Gruppera efter språk

en: Book Shelf
sv: Bokhylla

en: _Use system fonts
sv: _Använd systemets typsnitt

en: _Variable width:
sv: _Variabel bredd:

en: _Fixed width:
sv: _Fast bredd:

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: _Print
sv: _Skriv ut

en: _Find
sv: Sö_k

en: _Larger Text
sv: S_törre text

en: S_maller Text
sv: _Mindre text

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Devhelp
sv: _Om Devhelp

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Toggle Side Panel
sv: Visa/dölj sidopanel

en: New Tab
sv: Ny flik

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
sv: Fokusera global sökning

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
sv: Sök i aktuell sida

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
sv: Sök nästa matchning

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
sv: Sök föregående matchning

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
sv: Växla synlighet för sidopanel

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sv: Gå bakåt

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
sv: Gå framåt

[ctx: shortcut window]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
sv: Stäng aktuellt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
sv: Stäng alla fönster

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
sv: Återställ zoom
