devhelp - en to th translation catalogue (112 entries)

en: Developer's Help program
th: โปรแกรมช่วยเหลือนักพัฒนา

en: Devhelp is an API documentation browser. It provides an easy way to navigate through libraries, search by function, struct, or macro. It provides a tabbed interface and allows to print results.
th: Devhelp เป็นเบราว์เซอร์เอกสาร API ซึ่งช่วยให้ง่ายในการท่องดูส่วนต่างๆ ของไลบรารี, ค้นหาด้วยชื่อฟังก์ชั่น, struct หรือแมโคร มีส่วนติดต่อแบบแท็บ และสามารถพิมพ์ผลการค้นหาได้

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Anjuta, or Geany.
th: Devhelp มีการเชื่อมรวมกับโปรแกรมอื่น เช่น Glade, Anjuta หรือ Geany

en: Documentation Browser
th: เครื่องมือเรียกดูเอกสาร

en: documentation;information;manual;developer;api;
th: เอกสารประกอบ;สอบถาม;คู่มือ;นักพัฒนา;api;

en: Main window maximized state
th: สถานะขยายแผ่ของหน้าต่างหลัก

en: Whether the main window should start maximized.
th: กำหนดว่าควรเปิดหน้าต่างหลักแบบขยายแผ่หรือไม่

en: Width of the main window
th: ความกว้างของหน้าต่างหลัก

en: The width of the main window.
th: ความกว้างของหน้าต่างหลัก

en: Height of main window
th: ความสูงของหน้าต่างหลัก

en: The height of the main window.
th: ความสูงของหน้าต่างหลัก

en: X position of main window
th: ตำแหน่ง X ของหน้าต่างหลัก

en: The X position of the main window.
th: ตำแหน่ง X ของหน้าต่างหลัก

en: Y position of main window
th: ตำแหน่ง Y ของหน้าต่างหลัก

en: The Y position of the main window.
th: ตำแหน่ง Y ของหน้าต่างหลัก

en: Width of the index and search pane
th: ความกว้างของช่องดัชนีและค้นหา

en: The width of the index and search pane.
th: ความกว้างของช่องดัชนีและค้นหา

en: Selected tab: "content" or "search"
th: แท็บที่เลือก: "content" หรือ "search"

en: Which of the tabs is selected: "content" or "search".
th: แท็บไหนที่เลือกอยู่: "content" หรือ "search"

en: Books disabled
th: หนังสือที่ไม่ใช้

en: List of books disabled by the user.
th: รายชื่อหนังสือที่ผู้ใช้ปิดการใช้งาน

en: Group by language
th: จัดกลุ่มตามภาษา

en: Whether books should be grouped by language in the UI
th: หนังสือควรจะจัดกลุ่มตามภาษาใน UI หรือไม่

en: Whether the assistant window should be maximized
th: กำหนดว่าควรเปิดหน้าต่างผู้ช่วยแบบขยายแผ่หรือไม่

en: Whether the assistant window should be maximized.
th: กำหนดว่าควรเปิดหน้าต่างผู้ช่วยแบบขยายแผ่หรือไม่

en: Width of the assistant window
th: ความกว้างของหน้าต่างผู้ช่วย

en: The width of the assistant window.
th: ความกว้างของหน้าต่างผู้ช่วย

en: Height of assistant window
th: ความสูงของหน้าต่างผู้ช่วย

en: The height of the assistant window.
th: ความสูงของหน้าต่างผู้ช่วย

en: X position of assistant window
th: ตำแหน่ง X ของหน้าต่างผู้ช่วย

en: The X position of the assistant window.
th: ตำแหน่ง X ของหน้าต่างผู้ช่วย

en: Y position of assistant window
th: ตำแหน่ง Y ของหน้าต่างผู้ช่วย

en: The Y position of the assistant window.
th: ตำแหน่ง Y ของหน้าต่างผู้ช่วย

en: Use system fonts
th: ใช้แบบอักษรของระบบ

en: Use the system default fonts.
th: ใช้แบบอักษรปริยายของระบบ

en: Font for text
th: แบบอักษรสำหรับข้อความ

en: Font for text with variable width.
th: แบบอักษรสำหรับข้อความที่ใช้อักษรความกว้างไม่คงที่

en: Font for fixed width text
th: แบบอักษรสำหรับอักษรความกว้างคงที่

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
th: แบบอักษรสำหรับข้อความที่ใช้อักษรความกว้างคงที่ เช่น ตัวอย่างโค้ด

en: Devhelp support
th: การรองรับ Devhelp

en: Makes F2 bring up Devhelp for the word at the cursor
th: ทำให้ใช้ F2 เปิด Devhelp สำหรับคำที่ตำแหน่งเคอร์เซอร์ได้

en: Show API Documentation
th: แสดงเอกสารของ API

note: ex:ts=4:et:
en: New _Window
th: หน้าต่างใ_หม่

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: _Keyboard Shortcuts
th: ปุ่ม_ลัดแป้นพิมพ์

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Quit
th: _ออก

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
th: โฟกัสที่ช่องค้นหารวม

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
th: ค้นหาในหน้าปัจจุบัน

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
th: เปิดหน้าต่างบานใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
th: เปิดแท็บใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar visibility
th: เปิด-ปิดการแสดงช่องด้านข้าง

[ctx: shortcut window]
en: Go back
th: ย้อนกลับ

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
th: ต่อไป

[ctx: shortcut window]
en: Print
th: พิมพ์

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
th: ปิดหน้าต่างปัจจุบัน

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
th: ปิดหน้าต่างทั้งหมด

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
th: ซูม

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
th: ซูมเข้า

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
th: ซูมออก

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
th: ซูมปกติ

en: A developers' help browser for GNOME
th: เบราว์เซอร์คู่มือนักพัฒนาสำหรับ GNOME

en: Devhelp Website
th: เว็บไซต์ Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
th: เปิดหน้าต่าง Devhelp บานใหม่

en: Search for a keyword
th: ค้นหาคำหลัก

en: KEYWORD
th: คำหลัก

en: Search and display any hit in the assistant window
th: ค้นหาและแสดงรายการที่พบในหน้าต่างผู้ช่วย

en: Display the version and exit
th: แสดงข้อมูลรุ่นโปรแกรมแล้วจบการทำงาน

en: Quit any running Devhelp
th: ปิด Devhelp ทุกตัวที่กำลังทำงานอยู่

note: Please don
en: Devhelp — Assistant
th: Devhelp — ผู้ช่วย

en: Book:
th: หนังสือ:

en: Language: %s
th: ภาษา: %s

en: Language: Undefined
th: ภาษา: ไม่ระบุ

note: i18n: a documentation book
en: Book
th: หนังสือ

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
th: หน้า

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
th: คำหลัก

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
th: ฟังก์ชัน

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
th: โครงสร้าง

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
th: แมโคร

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
th: ชนิด

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
th: คุณสมบัติ

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
th: สัญญาณ

en: Expected '%s', got '%s' at line %d, column %d
th: ต้องการ '%s' แต่พบ '%s' ที่บรรทัด %d, คอลัมน์ %d

en: Invalid namespace '%s' at line %d, column %d
th: namespace '%s' ไม่ถูกต้อง ที่บรรทัด %d, คอลัมน์ %d

en: "title", "name" and "link" elements are required at line %d, column %d
th: ต้องมีอิลิเมนต์ "title", "name" และ "link" ที่บรรทัด %d, คอลัมน์ %d

en: "name" and "link" elements are required inside <sub> on line %d, column %d
th: ต้องมีอิลิเมนต์ "name" และ "link" ภายใต้ <sub> ที่บรรทัด %d, คอลัมน์ %d

en: "name" and "link" elements are required inside '%s' on line %d, column %d
th: ต้องมีอิลิเมนต์ "name" และ "link" ภายใต้ '%s' ที่บรรทัด %d, คอลัมน์ %d

en: "type" element is required inside <keyword> on line %d, column %d
th: ต้องมีอิลิเมนต์ "type" ภายใต้ <keyword> ที่บรรทัด %d, คอลัมน์ %d

en: Cannot uncompress book '%s': %s
th: ไม่สามารถคลายข้อมูลหนังสือ '%s': %s

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: _Group by language
th: จัด_กลุ่มตามภาษา

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Title
th: ชื่อ

en: Book Shelf
th: หิ้งหนังสือ

en: _Use system fonts
th: ใ_ช้แบบอักษรของระบบ

en: _Variable width:
th: ความกว้างไ_ม่คงที่:

en: _Fixed width:
th: ความกว้าง_คงที่:

en: Fonts
th: แบบอักษร

en: Error opening the requested link.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดลิงก์ที่ร้องขอ

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Empty Page
th: หน้าว่าง

en: New _Tab
th: แ_ท็บใหม่

en: _Print
th: _พิมพ์

en: _Find
th: _หา

en: _Larger Text
th: ตัวอักษรใ_หญ่ขึ้น

en: S_maller Text
th: ตัวอักษรเ_ล็กลง

en: _Normal Size
th: ขนาด_ปกติ

en: _Side pane
th: ช่องด้าน_ข้าง

en: _About Devhelp
th: เ_กี่ยวกับ Devhelp

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Forward
th: ถัดไป
