devhelp - en to tr translation catalogue (97 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
tr: API belgelendirmesini taramak ve gözden geçirmek için geliştirici aracı

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
tr: Devhelp, API belgelendirmesini taramak ve gözden geçirmek için kullanılan bir geliştirici aracıdır. Bu, kütüphaneler arasında kolayca gezinmek; işlev, yapı ve ya makrolar ile arama yapmak için kolay bir yol sunar.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
tr: Belgelendirme yerel olarak kurulmalıdır, böylece Devhelpʼi kullanmak için İnternet bağlantısı gerekmez.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
tr: Devhelp GTK-Doc ile doğal olarak çalışır; dolayısıyla, GTK ve GNOME kütüphaneleri iyi desteklenir. Fakat API belgeleri HTML biçiminde olduğu ve bir *.devhelp2 dizin dosyası üretildiği sürece, diğer geliştirme platformları da desteklenebilir.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
tr: Devhelp; Glade, Builder veya Anjuta gibi diğer uygulamalarla tümleşir ve başka metin düzenleyicilerle (gedit, Vim, Emacs, Geany, …) kullanım için uzantıları bulunur.

en: Devhelp's main window
tr: Devhelp ana penceresi

en: Devhelp's main window with an open book
tr: Devhelpʼin ana penceresi, açık kitap ile

en: Devhelp supports opening multiple books
tr: Devhelp, çoklu kitap açımını destekler

en: Devhelp supports HTML documentation formats
tr: Devhelp, HTML belgelendirme biçimlerini destekler

en: API Documentation Browser
tr: API Belgeleri Tarayıcısı

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
tr: belgelendirme;bilgiler;el kitabı;rehber;kılavuz;geliştirici;api;

en: Main window maximized state
tr: Ana pencerenin büyültülme durumu

en: Whether the main window should start maximized.
tr: Ana pencerenin büyültülmüş olarak başlatılması.

en: Width of the main window
tr: Ana pencerenin genişliği

en: The width of the main window.
tr: Ana pencerenin genişliği.

en: Height of main window
tr: Ana pencerenin yüksekliği

en: The height of the main window.
tr: Ana pencerenin yüksekliği.

en: Width of the index and search pane
tr: Dizin ve arama panelinin genişliği

en: The width of the index and search pane.
tr: Dizin ve arama panelinin genişliği.

en: Width of the assistant window
tr: Yardımcı pencerenin genişliği

en: The width of the assistant window.
tr: Yardımcı pencerenin genişliği.

en: Height of assistant window
tr: Yardımcı pencerenin yüksekliği

en: The height of the assistant window.
tr: Yardımcı pencerenin yüksekliği.

en: Books disabled
tr: Kitaplar devre dışı

en: List of books disabled by the user.
tr: Kullanıcı tarafından devre dışı bırakılan kitap listesi.

en: Group books by language
tr: Kitapları dile göre kümele

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
tr: Kitapların kullanıcı arayüzünde dile göre kümelenip kümelenmemesi.

en: Use system fonts
tr: Sistem yazı tiplerini kullan

en: Use the system default fonts.
tr: Sistem öntanımlı yazı tiplerini kullan.

en: Font for text
tr: Metin için yazı tipi

en: Font for text with variable width.
tr: Değişken genişlikli metin için yazı tipi.

en: Font for fixed width text
tr: Sabit genişlikli metin için yazı tipi

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
tr: Sabit genişlikli metin, örneğin kod örnekleri, için yazı tipi.

en: Book:
tr: Kitap:

en: Language: %s
tr: Dil: %s

en: Language: Undefined
tr: Dil: Tanımlanmamış

en: _Collapse All
tr: Tüm Dalları _Kapat

note: i18n: a documentation book
en: Book
tr: Kitap

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
tr: Sayfa

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
tr: Anahtar Sözcük

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
tr: İşlev

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
tr: Makro

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
tr: Tür

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
tr: Özellik

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
tr: Sinyal

en: Empty Page
tr: Boş Sayfa

en: Devhelp support
tr: Devhelp desteği

en: Show API Documentation
tr: API Belgelendirmesini Göster

en: Devhelp (development build)
tr: Devhelp (geliştirme inşası)

en: Devhelp Website
tr: Devhelp Web Sitesi

en: Opens a new Devhelp window
tr: Yeni Devhelp penceresi açar

en: Search for a keyword
tr: Anahtar sözcüğü ara

en: KEYWORD
tr: ANAHTAR SÖZCÜK

en: Search and display any hit in the assistant window
tr: Ara ve bulunan herhangi bir ögeyi yardımcı penceresinde göster

en: Display the version and exit
tr: Sürümü göster ve çık

en: Quit any running Devhelp
tr: Çalışan herhangi bir Devhelp’ten çık

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
tr: Devhelp — Yardımcı

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Title
tr: Başlık

en: Preferences
tr: Tercihler

en: _Group by language
tr: Dile göre _kümele

en: Book Shelf
tr: Kitap Rafı

en: _Use system fonts
tr: Sistem yazı tiplerini _kullan

en: _Variable width:
tr: _Değişken genişlik:

en: _Fixed width:
tr: _Sabit genişlik:

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: _Print
tr: _Yazdır

en: _Find
tr: _Bul

en: _Larger Text
tr: Daha _Büyük Metin

en: S_maller Text
tr: Daha _Küçük Metin

en: _Normal Size
tr: _Olağan Boyut

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About Devhelp
tr: Devhelp _Hakkında

en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

en: Toggle Side Panel
tr: Yan Bölmeyi Değiştir

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
tr: Küresel aramaya odaklan

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
tr: Geçerli sayfada bul

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
tr: Sonraki eşleşmeyi bul

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
tr: Önceki eşleşmeyi bul

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
tr: Yeni pencere aç

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
tr: Yeni sekme aç

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
tr: Yan bölme görünürlüğünü değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Go back
tr: Geri git

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
tr: İleri git

[ctx: shortcut window]
en: Print
tr: Yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
tr: Geçerli pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
tr: Tüm pencereleri kapat

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
tr: Yakınlaştırmayı sıfırla
