devhelp - en to uk translation catalogue (98 entries)

en: A developer tool for browsing and searching API documentation
uk: Інструмент розробника для навігації і пошуку у документації із програмних інтерфейсів

en: Devhelp is a developer tool for browsing and searching API documentation. It provides an easy way to navigate through libraries and to search by function, struct, or macro.
uk: Devhelp — інструмент розробника для навігації і пошуку документацією з програмного інтерфейсу. Він надає легкий спосіб переміщатись між бібліотеками, шукати функції, структури і макроси.

en: The documentation must be installed locally, so an internet connection is not needed to use Devhelp.
uk: Документацію має бути встановлено локально, тому інтернет-з'єднання для користування Devhelp не є необхідним.

en: Devhelp works natively with GTK-Doc, so the GTK and GNOME libraries are well supported. But other development platforms can be supported as well, as long as the API documentation is available in HTML and a *.devhelp2 index file is generated.
uk: Devhelp, природно, працює із GTK-Doc, тому підтримка бібліотек GTK і GNOME є доволі якісною. Втім, передбачено підтримку інших платформ для розробки, якщо документація із програмного інтерфейсу доступна у форматі HTML і створено файл покажчика *.devhelp2.

en: Devhelp integrates with other applications such as Glade, Builder or Anjuta, and plugins are available for different text editors (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).
uk: Devhelp інтегровано з іншими програмами, зокрема Glade, Builder або Anjuta. Передбачено додатки для різних текстових редакторів (gedit, Vim, Emacs, Geany, …).

en: Devhelp's main window
uk: Головне вікно Devhelp

en: Devhelp's main window with an open book
uk: Головне вікно Devhelp із відкритою книгою

en: Devhelp supports opening multiple books
uk: У Devhelp передбачено підтримку відкриття декількох книг одночасно

en: Devhelp supports HTML documentation formats
uk: У Devhelp передбачено підтримку форматів документації на основі HTML

en: API Documentation Browser
uk: Переглядач документації з програмного інтерфейсу

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: documentation;information;manual;developer;api;
uk: документація;інформація;посібник;розробник;api;

en: Main window maximized state
uk: Головне вікно у розгорнутому вигляді

en: Whether the main window should start maximized.
uk: Чи розгортати головне вікно на старті.

en: Width of the main window
uk: Ширина головного вікна

en: The width of the main window.
uk: Ширина головного вікна

en: Height of main window
uk: Висота головного вікна

en: The height of the main window.
uk: Висота головного вікна.

en: Width of the index and search pane
uk: Ширина панелі змісту та пошуку

en: The width of the index and search pane.
uk: Ширина панелі змісту та пошуку.

en: Width of the assistant window
uk: Ширина допоміжного вікна

en: The width of the assistant window.
uk: Ширина вікна помічника.

en: Height of assistant window
uk: Висота вікна помічника

en: The height of the assistant window.
uk: Висота вікна помічника.

en: Books disabled
uk: Книги вимкнено

en: List of books disabled by the user.
uk: Список книг вимкнено користувачем.

en: Group books by language
uk: Групувати книги за мовами

en: Whether books should be grouped by programming language in the user interface.
uk: Чи книги слід групувати у інтерфейсі користувача за мовою.

en: Use system fonts
uk: Використовувати системні шрифти

en: Use the system default fonts.
uk: Використовувати системні типові шрифти.

en: Font for text
uk: Шрифт для тексту

en: Font for text with variable width.
uk: Шрифт для тексту із змінною шириною.

en: Font for fixed width text
uk: Шрифт для фіксованого тексту

en: Font for text with fixed width, such as code examples.
uk: Шрифт для тексту із фіксованою шириною, для прикладів програм.

en: Book:
uk: Книга:

en: Language: %s
uk: Мова: %s

en: Language: Undefined
uk: Мова: Невизначена

en: _Collapse All
uk: З_горнути усе

note: i18n: a documentation book
en: Book
uk: Книга

note: i18n: a "page" in a documentation book
en: Page
uk: Сторінка

note: i18n: a search hit in the documentation, could be a * function, macro, struct, etc
en: Keyword
uk: Ключове слово

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Function
uk: Функція

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Struct
uk: Структура

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Macro
uk: Макрос

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Type
uk: Тип

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Property
uk: Властивість

note: i18n: in the programming language context, if you don't * have an ESTABLISHED term for it, leave it * untranslated.
en: Signal
uk: Сигнал

en: Empty Page
uk: Порожня сторінка

en: Devhelp support
uk: Підказки Devhelp

en: Show API Documentation
uk: Показати документацію з API

en: Devhelp (development build)
uk: Devhelp (тестова збірка)

en: Devhelp Website
uk: Сайт Devhelp

en: Opens a new Devhelp window
uk: Відкриває нове вікно Devhelp

en: Search for a keyword
uk: Знайти ключове слово

en: KEYWORD
uk: ФРАЗА

en: Search and display any hit in the assistant window
uk: Шукати та показувати будь-які відповідності у вікні помічника

en: Display the version and exit
uk: Показати версію та вийти

en: Quit any running Devhelp
uk: Вийти з Devhelp

note: Please don't translate "Devhelp"
en: Devhelp — Assistant
uk: Devhelp — Помічник

en: Enabled
uk: Увімкнуто

en: Title
uk: Заголовок

en: Preferences
uk: Параметри

en: _Group by language
uk: _Групувати за мовою

en: Book Shelf
uk: Книжкова полиця

en: _Use system fonts
uk: _Використовувати системні шрифти

en: _Variable width:
uk: _Змінна ширина:

en: _Fixed width:
uk: _Фіксована ширина:

en: Fonts
uk: Шрифти

en: New _Window
uk: Створити _вікно

en: _Print
uk: _Надрукувати

en: _Find
uk: З_найти

en: _Larger Text
uk: _Більший шрифт

en: S_maller Text
uk: _Менший шрифт

en: _Normal Size
uk: _Звичайний розмір

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Devhelp
uk: _Про Devhelp

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Далі

en: Toggle Side Panel
uk: Увімкнути/Вимкнути бічну панель

en: New Tab
uk: Нова вкладка

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcut window]
en: Focus global search
uk: Фокусувати поле загального пошуку

[ctx: shortcut window]
en: Find in current page
uk: Знайти на поточній сторінці

[ctx: shortcut window]
en: Find the next match
uk: Знайти наступний збіг

[ctx: shortcut window]
en: Find the previous match
uk: Знайти попередній збіг

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
uk: Відкрити нове вікно

[ctx: shortcut window]
en: Open a new tab
uk: Відкрити нову вкладку

[ctx: shortcut window]
en: Toggle side panel visibility
uk: Увімкнути або вимкнути видимість бічної панелі

[ctx: shortcut window]
en: Go back
uk: Перейти назад

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
uk: Перейти вперед

[ctx: shortcut window]
en: Print
uk: Надрукувати

[ctx: shortcut window]
en: Close the current window
uk: Закрити поточне вікно

[ctx: shortcut window]
en: Close all windows
uk: Закрити всі вікна

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
uk: Масштаб

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
uk: Збільшити

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
uk: Зменшити

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
uk: Відновити масштаб
