dia - en to ast translation catalogue (1815 entries)

note: This is not an errror
en: Warning: invalid layer range %lu - %lu
ast: Curiáu: rangu de capa inválidu %lu - %lu

en: Warning: Layer %lu (%s) selected more than once.
ast: Curiáu: Capa %lu (%s) esbillada más d'una vegada.

en: Warning: Layer %d (%s) selected more than once.
ast: Curiáu: Capa %d (%s) esbillada más d'una vegada.

en: Warning: There is no layer named %s
ast: Curiáu: Nun hai denguna capa col nome %s

en: %s error: don't know how to export into %s
ast: %s fallu: nun se sabe como esportar a %s

en: %s error: input and output file name is identical: %s
ast: %s fallu: el nome de los ficheros d'entrada y salida son idénticos: %s

en: %s error: need valid input file %s
ast: %s fallu: necesítase un ficheru d'entrada válidu %s

en: Can't find output format/filter %s
ast: Nun se pudo atopar el formatu/peñera de salida %s

en: Input-directory '%s' must exist!
ast: El direutoriu d'entrada '%s' tien d'esistir

en: Output-directory '%s' must exist!
ast: El direutoriu de salida '%s' tien d'esistir

note: Translators:  The argument is a list of options, not to be translated
en: Select the filter/format out of: %s
ast: Escueyi la peñera/formatu de salida de: %s

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
ast: Esportar ficheru cargáu y colar

en: OUTPUT
ast: SALIDA

note: &export_file_format &export_format_string
en: TYPE
ast: TRIBA

en: Export graphics size
ast: Tamañu del gráficu esportáu

en: WxH
ast: AnchorxAltura

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
ast: Amosar sólo les capes especificaes (ex: al esportar). Puede ser el nome de capa o un rangu de númberos de capes (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
ast: CAPA,CAPA...

en: Don't show the splash screen
ast: Nun amosar la pantalla de bienvenida

en: Don't create empty diagram
ast: Nun crear un diagrama baleru

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
ast: Mandar los mensaxes de fallu a stderr en vez d'amosar diálogos.

en: Display credits list and exit
ast: Amosar la llista de créditos y salir

en: Generate verbose output
ast: Xenerar salida detallada

en: Display version and exit
ast: Amosar la versión y colar

en: [FILE...]
ast: [FICHERU...]

en: Can't connect to session manager!
ast: ¡Nun se puede coneutar col xestor de sesiones!

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
ast: Versión %s de Dia, compilada %s %s

en: Dia version %s
ast: Versión %s de Dia

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
ast: Nun s'atoparon oxetos estándar n'object-libs, colando...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in '%s'; exiting...
ast: Nun s'atoparon oxetos estándar n'object-libs en '%s'; colando...

en: Diagram1.dia
ast: Diagrama1.dia

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at bugzilla.gnome.org
    describing how you can cause this message to appear.
ast: Esto nun tenía que pasar. Por favor, rellena un informe de fallu en bugzilla.gnome.org
    describiendo cómo ser quien a qu'apaeza esti mensaxe otra vuelta.

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
ast: ¿Salir ensin grabar los diagrames camudaos?

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
ast: Hai diagrames camudaos. ¿Tas seguru de que quies colar de Dia
    ensin grabalos?

en: Quit Dia
ast: Colar de Dia

en: Could not create per-user Dia config directory
ast: Nun se pudo crear el directoriu de configuración de Dia pal usuariu

en: Could not create per-user Dia config directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
ast: Nun se pudo crear el direutoriu de configuración de Dia pal usuariu. Por favor, asegúrate de que la variable d'entornu HOME apunta a un direutoriu existente.

en: Objects and filters internal to dia
ast: Oxetos y peñeres internos pa dia

en: The original author of Dia was:
ast: L'autor orixinal de Dia foi:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
ast: 
    Los mantenedores de Dia agora son:

en: 
    Other authors are:
ast: 
    Otros autores son:

en: 
    Dia is documented by:
ast: 
    Dia ta documentáu por:

en: Recovering autosaved diagrams
ast: Recuperando los diagrames guardaos automáticamente

en: Autosaved files exist.
    Please select those you wish to recover.
ast: Hai ficheros guardaos automáticamente.
    Esbilla los que quies recuperar.

en: Select foreground color
ast: Escueyi color de primer planu

en: Select background color
ast: Escueyi color de fondu

en: Diagram%d.dia
ast: Diagrama%d.dia

en: No existing object to paste.
ast: Nun hai oxetos pa pegar.

en: Could not find help directory
ast: Nun se pudo atopar el direutoriu d'aida

en: Could not open help directory:
    %s
ast: Nun se pudo abrir el direutoriu d'aida:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
ast: Arcipiescu (Xandru Martino Ruz) <xandru.martino@gmail.com>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ast: Esti programa ye software llibre, puedes redistribuyilu y/o camudalu
    baxo los términos de la Llicencia Pública GNU asoleyada por
    la Free Software Foundation; tanto la versión 2 de la Llicencia o
    (a escoyeta) cualquier versión posterior.
    
    Esti programa distribúyese col envís de que seya útil,
    pero ENSIN GARANTÍA, nin siquiera la garantía Mercantil
    o AFAYADIZA PA PROPÓSITU PARTICULAR.
    Llei la Llicencia Pública GNU pa más detalles.
    
    Deberíes de recibir una copia de la Llicencia Pública GNU
    con esti programa, si nun ye asina, escribi a la Free Software
    Foundation, Inc., 59 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
ast: Un programa pa dibuxar diagrames encadarmaos.

en: Object defaults
ast: Opciones predeterminaes pal oxetu

en: This object has no defaults.
ast: Esti oxetu nun tien opciones predeterminaes.

en: Defaults:
ast: Predeterminaos:

en: Diagram Properties
ast: Propiedaes del diagrama

en: Dynamic grid
ast: Rexáu dinámicu

en: Spacing
ast: Espaciáu

en: Visible spacing
ast: Espaciáu visible

note: Hexes!
en: Hex grid
ast: Rexáu Hex.

en: Hex grid size
ast: Tamañu del rexáu Hex.

en: Grid
ast: Rexáu

en: Background
ast: Fondu

en: Grid Lines
ast: Llinia de rexáu

en: Page Breaks
ast: Saltos de páxina

en: Colors
ast: Colores

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
ast: Propiedaes del diagrama: %s

en: X position
ast: Posición X

en: X position of child widget
ast: Posición X del widget fíu

en: Y position
ast: Posición Y

en: Y position of child widget
ast: Posición Y del widget fíu

en: Couldn't convert filename '%s' to UTF-8: %s
ast: Nun se pudo convertir el nome de ficheru «%s» a UTF-8: %s

en: Error
ast: Fallu

en: /_Sort objects
ast: /_Tresnar oxetos

en: /Sort objects/by _name
ast: /Tresnar oxetos/por _nome

en: /Sort objects/by _type
ast: /Tresnar oxetos/por _triba

en: /Sort objects/as _inserted
ast: /Tresnar oxetos/por _inserción

en: /Sort objects/All by name
ast: /Tresnar oxetos/Toos por nome

en: /Sort objects/All by type
ast: /Tresnar oxetos/Toos por triba

en: /Sort objects/All as inserted
ast: /Tresnar oxetos/Toos por inserción

en: /Sort objects/_Default
ast: /Tresnar oxetos^/Pre_determináu

en: /Sort objects/Default/by _name
ast: /Tresnar oxetos^/Predetermináu/por _nome

en: /Sort objects/Default/by _type
ast: /Tresnar oxetos^/Predetermináu/por _triba

en: /Sort objects/Default/as _inserted
ast: /Tresnar oxetos^/Predetermináu/por _inserción

en: /Sort _diagrams
ast: /Tresnar _diagrames

en: /Sort _diagrams/by _name
ast: /Tresnar _diagrames/por _nome

en: /Sort _diagrams/as _inserted
ast: /Tresnar _diagrames/por _inserción

en: /Sort diagrams/_Default
ast: /Tresnar diagrames/_Predetermináu

en: /Sort diagrams/Default/by _name
ast: /Tresnar diagrames/Predetermináu/por _nome

en: /Sort diagrams/Default/as _inserted
ast: /Tresnar diagrames/Predetermináu/por _inserción

en: /_Locate
ast: /_Atopar

en: /_Properties
ast: /_Propiedaes

en: /_Hide this type
ast: /_Tapecer esta triba

en: Type
ast: Triba

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
ast: Posición

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
ast: Allugar

note: *** board of value **************
en: Name
ast: Nome

en: Diagram Tree
ast: Árbol del diagrama

note: paper size
en: Paper Size
ast: Tamañu del papel

note: orientation
en: Orientation
ast: Orientación

note: margins
en: Margins
ast: Márxenes

en: Top:
ast: Enriba:

en: Bottom:
ast: Abaxo:

en: Left:
ast: Izquierda:

en: Right:
ast: Drecha:

note: Scaling
en: Scaling
ast: Escaláu

en: Scale:
ast: Escala:

en: Fit to:
ast: Axustar a:

en: by
ast: por

en: Page Setup
ast: Configurar páxina

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
ast: Esti oxetu nun soporta Desfacer/Refacer.
    Información pa desfacer desaniciada.

en: Properties...
ast: Propiedaes...

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
ast: L'oxetu que solteste nun cabe nel so pá.
    Abri l'oxetu pá o suelta l'oxetu n'otru sitiu.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
ast[0]: Esbilla d' %d oxetu
ast[1]: Esbilla d' %d oxetos

en: Selected '%s'
ast: Esbillaos «%s»

en: <unnamed>
ast: <ensin nome>

note: no standard buttons
en: Closing diagram without saving
ast: Zarrando'l diagrama ensin grabar

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
ast: Esti diagrama «%s»
    nun se grabó. ¿Grabar los cambeos agora?

en: Close Diagram
ast: Zarrar el diagrama

en: _Discard Changes
ast: _Descartar los cambeos

en: Supported Formats
ast: Formatos soportaos

en: By extension
ast: Por estensión

en: Open Diagram
ast: Abrir diagrama

en: Open Options
ast: Abrir opciones

en: Determine file type:
ast: Determinar triba de ficheru:

en: All Files
ast: Tolos Ficheros

en: Some characters in the filename are neither UTF-8
    nor your local encoding.
    Some things will break.
ast: Dellos carauteres del nome del ficheru nun tán nin en UTF-8
    nin na so codificiación llocal.
    Delles coses nun van furrular.

en: File already exists
ast: El ficheru yá existe

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
ast: El ficheru '%s' yá existe.
    ¿Quies sobrescribilu?

en: Save Diagram
ast: Grabar diagrama

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
ast: Comprimir el ficheru del diagrama

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
ast: La comprensión reduz el tamañu del ficheru a menos de la décima parte y aumenta la velocidá de llectura y grabación. Delles aplicaciones de testu nun son quien a remanar ficheros comprimíos.

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
ast: Nun se pudo determinar qué peñera d'esportación
    usar pa grabar «%s»

en: Export Diagram
ast: Esportar diagrama

en: Export Options
ast: Esportar opciones

en: Replace
ast: Reemplazar

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
ast: Camuda oxetu(os)
    Usa <Espaciu> pa camudar entre esta y otra ferramienta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
ast: Ampliar

en: Scroll around the diagram
ast: Desplazar sobro'l diagrama

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
ast: Testu

en: Box
ast: Caxa

en: Ellipse
ast: Elipse

en: Polygon
ast: Polígonu

en: Beziergon
ast: Polígonu Bézier

en: Line
ast: Llinia

en: Arc
ast: Arcu

en: Zigzagline
ast: Llinia en zigzag

en: Polyline
ast: Polillinia

en: Bezierline
ast: Llinia Bézier

en: Image
ast: Imaxe

en: Pops up the Navigation window.
ast: Abri un ventanu de navegación

en: Diagram menu.
ast: Menú de diagrama.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
ast: Conmuta l'axuste al rexáu pa esta ventana.

en: Toggles object snapping for this window.
ast: Conmuta l'axuste del oxetu pa esta ventana.

en: No sheet named %s
ast: Nun hai denguna fueya llamada %s

en: Other sheets
ast: Otres fueyes

en: Flowchart
ast: Diagrama de fluxu

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double click to change colors.
ast: Colores de primer planu y fondu pa oxetos nuevos. Los cuadradinos negru y blancu restablecen los colores. Les flechines camuden los colores. Calca dos vegaes pa camudar los colores.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
ast: Anchor de llinies. Calca na llinia p'afitar l'anchor de llinia preafitada pa los oxetos nuevos. Calca dos vegaes p'afitar l'anchor con mayor precisión.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details...
ast: Estilu de flecha al entamu de les llinies nueves. Calca pa escoyer una flecha o afita los parámetros de la flecha en Detalles...

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details...
ast: Estilu de llinia pa les llinies nueves. Calca pa escoyer un estilu de llinia o afita los parámetros d'estilu de llinia en Detalles...

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details...
ast: Estilu de flecha al final de les llinies nueves. Calca pa escoyer una flecha o afita los parámetros de la flecha en Detalles...

en: Diagram Editor
ast: Editor de diagrames

en: New Layer
ast: Nueva capa

en: Raise Layer
ast: Xubir capa

en: Lower Layer
ast: Fundir capa

en: Delete Layer
ast: Desaniciar capa

en: Layers
ast: Capes

en: Diagram:
ast: Diagrama:

en: New layer %d
ast: Capa nueva %d

en: none
ast: denguna

en: Layer name:
ast: Nome de la capa:

en: Line width
ast: Anchor de llinia

en: Line width:
ast: Anchor de llinia:

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
ast: Fallu al cargar diagrama.
    Nun s'atopó nel documentu l'oxetu enllazáu.

en: Can't find parent %s of %s object
ast: Nun se pudo atopar l'oxetu pá %s de %s

en: You must specify a file, not a directory.
ast: Tienes d'especificar un ficheru, non un direutoriu.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
ast: Nun se pudo abrir: «%s» pa llectura.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
ast: Fallu al cargar el diagrama %s.
    Triba de ficheru desconocíu.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
ast: Fallu al cargar el diagrama %s.
    Nun ye un ficheru de Dia.

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
ast: Fallu al cargar el diagrama:
    %s.
    Un ficheru buenu de Día define polo menos una capa.

en: Can't open output file %s: %s
ast: Nun se pudo abrir el ficheru de salida «%s»: %s

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
ast: Fallu internu %d escribiendo ficheru %s

en: Can't rename %s to final output file %s: %s
ast: Nun se pudo renomar %s a ficheru de salida %s: %s

en: Dia Diagram File
ast: Ficheru de diagrama de Dia

en: _File
ast: _Ficheru

en: _Help
ast: Ai_da

en: Sheets and Objects...
ast: Fueyes y oxetos...

en: Plugins...
ast: Complementos…

en: _Diagram tree...
ast: Árbol del _diagrama…

en: _Export ...
ast: _Esportar…

en: Page Set_up...
ast: _Configurar páxina…

en: _Edit
ast: _Editar

en: _Duplicate
ast: _Duplicar

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control>>alt> doesn't work either
en: Copy Text
ast: Copiar testu

en: Cut Text
ast: Cortar testu

en: Paste _Text
ast: Pegar _testu

en: _Layers...
ast: _Capes…

en: _View
ast: _Ver

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
ast: _Vista nueva

en: C_lone View
ast: C_lonar vista

en: _Objects
ast: _Oxetos

en: Send to _Back
ast: Mandar al _fondu

en: Bring to _Front
ast: Trayer al f_rente

en: Send Backwards
ast: Mandar p'atrás

en: Bring Forwards
ast: Trayer al frente

en: _Group
ast: _Aconceyar

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
ast: _Desaconceyar

en: _Parent
ast: _Pá

en: _Unparent
ast: _Desvenceyar pá

en: _Unparent Children
ast: _Desvenceyar fíos del pá

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
ast: Alliniar

en: Top
ast: Cimeru

en: Middle
ast: Mediu

en: Bottom
ast: Baxeru

en: Spread Out Horizontally
ast: Esparder horizontalmente

en: Spread Out Vertically
ast: Esparder verticalmente

en: Adjacent
ast: Averáu

en: Stacked
ast: Amontonáu

en: _Select
ast: E_scoyíu

en: All
ast: Too

en: None
ast: Nada

en: Invert
ast: Invertir

en: Transitive
ast: Transitivu

en: Connected
ast: Coneutáu

en: Same Type
ast: Mesma triba

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
ast: Esbillar por

en: _Input Methods
ast: Mé_todos d'entrada

en: D_ialogs
ast: _Diálogos

en: D_ebug
ast: D_epurar

en: _Tools
ast: _Ferramientes

en: Modify
ast: Camudar

en: Edit text
ast: Editar testu

en: Scroll
ast: Desplazar

en: Fullscr_een
ast: Pantalla _completa

en: _AntiAliased
ast: _Antialcuñu

en: Show _Grid
ast: Amosar _Rexáu

en: _Snap To Grid
ast: A_xustar al Rexáu

en: Snap To _Objects
ast: Axustar a _oxetos

en: Show _Rulers
ast: Amosar _regles

en: Show _Connection Points
ast: Amosar puntos de _conexón

en: Union
ast: Xuntura

en: Intersection
ast: Interseición

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
ast: Desaniciar

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
ast: Inversu

en: NULL tooldata in tool_menu_select
ast: Datos de ferramienta NULL en tool_menu_select

en: Couldn't get GTK settings
ast: Nun s'atoparon les preferencies de GTK

en: Plug-ins
ast: Complementos

en: Loaded
ast: Cargáu

en: Description
ast: Descripción

en: Load at Startup
ast: Cargar al arrancar

en: File Name
ast: Nome del ficheru

en: User Interface
ast: Interfaz d'usuariu

en: Diagram Defaults
ast: Diagrama por defeutu

en: View Defaults
ast: Ver opciones por defeutu

en: Reset tools after create
ast: Reentamar ferramientes darréu de crear:

en: Number of undo levels:
ast: Númberu de niveles de desfacer:

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
ast: L'arrastre inversu escueye
    oxetos que s'intesecten

en: Recent documents list size:
ast: Tamañu de la llista de documentos recientes:

en: Use menu bar
ast: Usar barra de menú

en: Keep tool box on top of diagram windows
ast: Caltener la caxa de ferramientes enriba de les ventanes del diagrama

en: New diagram:
ast: Diagrama nuevu:

en: Portrait
ast: Vertical

en: Paper type:
ast: Triba de papel:

en: Background Color:
ast: Color de fondu:

en: Compress saved files
ast: Comprimir ficheros grabaos

en: Connection Points:
ast: Puntos de conexón:

en: New window:
ast: Ventana nueva:

en: Width:
ast: Anchor:

en: Height:
ast: Altura:

en: Magnify:
ast: Ampliar:

en: Page breaks:
ast: Divisiones de páxines:

en: Solid lines
ast: Llinies sólides

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
ast: Esportar

en: Snap to
ast: Axustar a

en: Dynamic grid resizing
ast: Redimensionáu de rexáu dinámicu

en: X Size:
ast: Tamañu X:

en: Y Size:
ast: Tamañu Y:

en: Lines per major line
ast: Llinies por cada llinia principal

en: Hex Size:
ast: Tamañu Hex:

note: There's really no reason to not pretty format it, and allowing non-pretty can lead to problems with long lines, CVS etc. { "pretty_formated_xml", PREF_BOOLEAN,PREF_OFFSET(pretty_formated_xml), &default_true,0,"pretty formated xml",NULL, TRUE},
en: Diagram tree window:
ast: Ventana del árbol del diagrama

en: Save hidden object types
ast: Grabar tribes d'oxetos tapecíos

en: Yes
ast: Sí

en: No
ast: Non

en: Preferences
ast: Preferencies

en: Object properties
ast: Propiedaes del oxetu

en: This object has no properties.
ast: Esti oxetu nun tien propiedaes.

en: Properties:
ast: Propiedaes:

en: Object properties:
ast: Propiedaes del oxetu:

en: %s
    System sheet
ast: %s
    Fueya del sistema

en: %s
    User sheet
ast: %s
    Fueya del usuariu

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
ast: Nun se pudo garrar el símbolu «custom_type» de dengún módulu.
    La edición de formes ta desactivada.

en: Widget not found: %s
ast: L'elementu nun s'atopa: %s

en: SVG Shape
ast: Forma SVG

en: Programmed DiaObject
ast: Oxetu BiaObject programáu

en: Select SVG Shape File
ast: Escoyer ficheru de forma SVG

en: Copy ->
ast: Copiar ->

en: Copy All ->
ast: Copiar too ->

en: Move ->
ast: Mover ->

en: Move All ->
ast: Mover too ->

en: <- Copy
ast: <- Copiar

en: <- Copy All
ast: <- Copiar too

en: <- Move
ast: <- Mover

en: <- Move All
ast: <- Mover too

en: Line Break
ast: Saltu de llinia

en: %s
    Shape
ast: %s
    Forma

en: %s
    Object
ast: %s
    Oxetu

en: %s
    Unassigned type
ast: %s
    Triba ensin asignar

en: Filename must end with '%s': '%s'
ast: El nome de ficheru tien de terminar en «%s»: «%s»

en: Error examining %s: %s
ast: Fallu al examinar %s: %s

en: Could not interpret shape file: '%s'
ast: Nun se pudo interpretar el ficheru de forma: «%s»

en: Sheet must have a Name
ast: La fueya tien que tener un nome

en: Couldn't open '%s': %s
ast: Nun se pudo abrir «%s»: %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
ast: Nun se pudo abrir: «%s» pa escritura.

en: a user
ast: un usuariu

en: File: %s
ast: Ficheru: %s

en: Date: %s
ast: Data: %s

en: For: %s
ast: Pa: %s

en: add shapes here
ast: amestar formes equí

en: Loading ...
ast: Cargando ...

en: Dia Diagram Editor
ast: Editor de diagrames

en: Edit your Diagrams
ast: Edita los tos diagrames

en: Lines
ast: Llinies

en: Hollow Triangle
ast: Triángulu güecu

en: Filled Triangle
ast: Triángulu rellenu

en: Unfilled Triangle
ast: Triángulu ensin rellenu

en: Hollow Diamond
ast: Diamante güecu

en: Filled Diamond
ast: Diamante rellenu

en: Half Diamond
ast: Mediu diamante

en: Half Head
ast: Media cabeza

en: Slashed Cross
ast: Cruz discontinua

en: Filled Ellipse
ast: Elipse rellena

en: Hollow Ellipse
ast: Elipse güeca

en: Filled Dot
ast: Puntu rellenu

en: Dimension Origin
ast: Orixe de la dimensión

en: Blanked Dot
ast: Puntu blancu

en: Double Hollow Triangle
ast: Triángulu doble güecu

en: Double Filled Triangle
ast: Triángulu doble rellenu

en: Filled Dot and Triangle
ast: Puntu rellenu y triángulu

en: Filled Box
ast: Caxa rellena

en: Blanked Box
ast: Caxa blanca

en: Slashed
ast: Con barres

en: Integral Symbol
ast: Símbolu de la integral

en: Crow Foot
ast: Filigrana

en: Cross
ast: Cruz

en: 1-or-many
ast: 1 o munchos

en: 0-or-many
ast: 0 o munchos

en: 1-or-0
ast: 1 ó 0

en: 1 exactly
ast: 1 exautamente

en: Filled Concave
ast: Cóncavu rellenu

en: Blanked Concave
ast: Cóncavu baleru

en: Round
ast: Curva

en: Open Round
ast: Curva abierta

en: Backslash
ast: Barra invertida

en: Infinite Line
ast: Llinia infinita

en: Arrow head of unknown type
ast: Punta de flecha de una triba desconocida

en: Arrow head of type %s has too small dimensions, removing.
ast: La punta de flecha de la triba %s tien unes dimensiones demasiao pequeñes; quítase.

en: unknown arrow
ast: flecha desconocida

en: Internal error: Setting corner type of endpoint of bezier
ast: Fallu internu: al afitar triba esquina de puntu final bézier

en: Can't find standard object
ast: Nun se pudo atopar l'oxetu estándar

en: Too many ..'s in filename %s
ast: Demasiaos .. nel nome del ficheru %s

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
ast: El ficheru %s nun tien especificada la codificación;
    suponiendo que tea codificáu en %s

en: Taking point value of non-point node.
ast: Tomando'l valor del puntu de un nodu que nun ye un puntu.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
ast: Valor incorrechu del puntu x "%s" %f; descártase.

en: Error parsing point.
ast: Fallu analizando el puntu.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
ast: Valor incorrechu del puntu y "%s" %f; descártase.

en: Arrow Properties
ast: Propiedaes de la flecha

en: Line Style Properties
ast: Propiedaes d'estilu de la llinia

en: Details...
ast: Detalles...

en: Ok
ast: Val

en: Cancel
ast: Encaboxar

en: Multiple export filters with unique name %s
ast: Peñeres múltiples d'esportación con nome únicu %s

en: Can't load font %s.
ast: Nun se puede cargar la tipografía %s.

en: Warning
ast: Avisu

en: There is one similar message.
ast: Hai un mensaxe asemeyáu.

en: Show repeated messages
ast: Amosar mensaxes repitíos.

en: There are %d similar messages.
ast: Hai %d mensaxes asemeyaos.

en: Notice
ast: Nota

en: Open group
ast: Abrir grupu

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
ast: Fallu al cargar los valores predeterminaos «%s».
    Nun ye  un ficheru de diagrama de Dia.

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
ast: Nun s'atopa'l símbolu «dia_plugin_init»

en: dia_plugin_init() call failed
ast: falló la llamada a dia_plugin_init()

en: %s Plugin could not be unloaded
ast: El complementu %s nun se pudo descargar

en: Could not open `%s'
    `%s'
ast: Nun se pudo abrir «%s»
    «%s»

en: Group with %d objects
ast: Grupu con %d oxetos

en: Left
ast: Izquierda

en: Center
ast: Centru

en: Right
ast: Drecha

en: Line color
ast: Color de llinia

en: Line style
ast: Estilu de la llinia

en: Fill color
ast: Color de rellenu

en: Draw background
ast: Dibuxar fondu

en: Start arrow
ast: Flecha d'entamu

en: End arrow
ast: Flecha de fin

en: Text alignment
ast: Alliniamientu del testu

note: all this just to make the defaults selectable ...
en: Font
ast: Fonte

en: Font size
ast: Tamañu de la fonte

en: Text color
ast: Color de testu

en: No attribute '%s' (%p) or no data(%p) in this attribute
ast: Nun hai dengún atributu «%s» (%p) o nun hai datos (%p) nesti ficheru

en: Other fonts
ast: Otres tipografíes

en: Couldn't find font family for %s
ast: Nun se pudo atopar la familia de tipografíes pa %s

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
ast: Sólidu

en: Dashed
ast: Discontinuu

en: Dash-Dot
ast: Llinia-Puntu

en: Dash-Dot-Dot
ast: Llinia-Puntu-Puntu

en: Dotted
ast: Puntiáu

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
ast: Llargor de la discontinuidá

en: Select color
ast: Escueyi color

en: More colors...
ast: Más colores

en: More arrows
ast: Más fleches

en: Size:
ast: Tamañu:

en: Select image file
ast: Escoyer ficheru d'imaxe

en: Browse
ast: Restolar

en: Reset menu
ast: Reentamar menú

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
ast: Oxetos de diagrama d'analís d'arquiteutura y llinguax de diseñu

en: Declaration
ast: Declaración

en: Add Access Provider
ast: Amestar apurridor d'accesu

en: Add Access Requirer
ast: Ametar solicitante d'accesu

en: Add In Data Port
ast: Amestar puertu de datos entrantes

en: Add In Event Port
ast: Amestar puertu d'eventos entrantes

en: Add In Event Data Port
ast: Amestar puertu d'eventos entrantes

en: Add Out Data Port
ast: Amestar puertu de datos salientes

en: Add Out Event Port
ast: Amestar puertu d'eventos salientes

en: Add Out Event Data Port
ast: Amestar puertu de datos y eventos salientes

en: Add In Out Data Port
ast: Amestar puertu de datos d'entrada salida

en: Add In Out Event Port
ast: Amestar puertu d'eventos d'entrada salida

en: Add In Out Event Data Port
ast: Amestar puertu d'eventos de datos d'entrada salida

en: Add Port Group
ast: Amestar grupu de puertos

en: Add Connection Point
ast: Amestar puntu de conexón

en: Delete Port
ast: Desaniciar puertu

en: Edit Port Declaration
ast: Editar declaración de puertu

en: Delete Connection Point
ast: Desaniciar puntu de conexón

en: Comment
ast: Comentariu

en: Comment tagging
ast: Etiquetáu de comentarios

en: Attributes
ast: Atributos

note: Attributes page:
en: _Attributes
ast: _Atributos

note: the "new" button
en: _New
ast: _Nuevu

note: the "delete" button
en: _Delete
ast: _Desaniciar

note: the "Move up" button
en: Move up
ast: Mover p'arriba

note: the "Move down" button
en: Move down
ast: Mover p'abaxo

en: Attribute data
ast: Datos d'atributu

en: Name:
ast: Nome:

en: Type:
ast: Triba:

en: Comment:
ast: Comentariu:

en: Show documentation tag
ast: Amosar etiqueta de documentación

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
ast: E_stilu

note: head line
en: Kind
ast: Triba

en: Size
ast: Tamañu

en: Text Color:
ast: Color de testu:

en: Foreground Color:
ast: Color de primer planu:

en: Corner radius
ast: Radiu de esquina

en: Add segment
ast: Amestar segmentu

en: Delete segment
ast: Desaniciar segmentu

en: Reference
ast: Referencia

en: Key:
ast: Llave:

en: Weak key:
ast: Llave débil:

en: Derived:
ast: Deriváu:

en: Multivalue:
ast: Multivalor:

en: Attribute
ast: Atributu

en: Weak:
ast: Débil:

en: Associative:
ast: Asociativu:

en: Entity
ast: Entidá

en: Entity/Relationship diagram objects
ast: Oxetos de diagrama Entidá/Rellación

en: Left Cardinality:
ast: Cardinalida pa la manzorga

en: Right Cardinality:
ast: Cardinalida pa la mandrecha

en: Rotate:
ast: Rotar:

en: Identifying:
ast: Identificar:

en: Relationship
ast: Rellación

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
ast: Enerxía

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
ast: Señal

en: Function structure diagram objects
ast: Oxetos de diagrama d'estructura de función

en: Wish function
ast: Función de deséu

en: User function
ast: Función d'usuariu

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
ast: Verbu

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
ast: Canal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
ast: Importar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
ast: Entrada

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
ast: Recibir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
ast: Permitir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
ast: Entrada por formulariu

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
ast: Capturar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
ast: Descargar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
ast: Espulsar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
ast: Llantar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
ast: Tresferir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
ast: Tresportar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
ast: Xubir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
ast: Mover

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
ast: Tresmitir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
ast: Guiar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
ast: Tresportar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
ast: Guía

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
ast: Direutu

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
ast: Endrezar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
ast: Empobinar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
ast: Treslladar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
ast: Rotar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
ast: Tornar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
ast: Xirar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
ast: Permitir DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
ast: Restrinxir

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
ast: Desbloquear

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
ast: Sofitu

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
ast: Parar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
ast: Aisllar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
ast: Protexer

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
ast: Prevenir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
ast: Blindar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
ast: Torgar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
ast: Estabilizar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
ast: Firme

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
ast: Seguru

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
ast: Xuncir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
ast: Montar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
ast: Bloquear

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
ast: Fixar

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
ast: Tener por

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
ast: Orientar

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
ast: Coneutar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
ast: Pareya

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
ast: Xuncir

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
ast: Amachambrar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
ast: Mecer

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
ast: Combinar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
ast: Entemecer

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
ast: Amestar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
ast: Empaquetar

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
ast: Aconceyar

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
ast: Bifurcar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
ast: Serpartar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
ast: Camudar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
ast: Dividir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
ast: Lliberar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
ast: Soltar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
ast: Desconeutar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
ast: Cortar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
ast: Pulir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
ast: Anubrir de sable

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
ast: Afuracar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
ast: Torniar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
ast: Refinar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
ast: Purificar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
ast: Tensar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
ast: Peñerar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
ast: Colar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
ast: Llimpiar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
ast: Distribuyir

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
ast: Diverxer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
ast: Esparder

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
ast: Esperdigar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
ast: Apregonar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
ast: Vaciar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
ast: Disipar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
ast: Absorber

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
ast: Empapar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
ast: Desapaecer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
ast: Resistir

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
ast: Provisión

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
ast: Almacenar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
ast: Contener

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
ast: Acollechar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
ast: Acutar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
ast: Suministrar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
ast: Rellenar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
ast: Apurrir

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
ast: Reponer

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
ast: Asoleyar

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
ast: Sacar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
ast: Magnitúde control

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
ast: Animar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
ast: Arrancar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
ast: Entamar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
ast: Regular

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
ast: Controlar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
ast: Habilitar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
ast: Desactivar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
ast: Llendar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
ast: Interrumpir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
ast: Camudar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
ast: Aumentar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
ast: Menguar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
ast: Amplificar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
ast: Reducir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
ast: Normalizar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
ast: Multiplicar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
ast: Escalar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
ast: Rectificar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
ast: Axustar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
ast: Formar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
ast: Compactar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
ast: Chocar

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
ast: Figura

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
ast: Comprimir

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
ast: Atravesar

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
ast: Convertir

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
ast: Tresformar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
ast: Llicuar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
ast: Solidificar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
ast: Evaporar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
ast: Sublimar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
ast: Condensar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
ast: Integrar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
ast: Estremar

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
ast: Procesar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
ast: Sentíu

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
ast: Recibir

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
ast: Reconocer

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
ast: Entender

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
ast: Probar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
ast: Verificar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
ast: Indicar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
ast: Marcar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
ast: Amosar

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
ast: Midir

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
ast: Calcular

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
ast: Representar

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
ast: Nome

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
ast: Llíquidu

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
ast: Humanu

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
ast: Mano

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
ast: Pie

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
ast: Cabeza

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
ast: Deu

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
ast: Dea

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
ast: Biolóxicu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
ast: Mecánicu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
ast: Enerxía mec.

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
ast: Torna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
ast: Forzar

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
ast: Rotación

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
ast: Torsión

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
ast: Movimientu al debalu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
ast: Vibración

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
ast: Enerxía de rotación

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
ast: Enerxía translacional

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
ast: Llétrica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
ast: Lletricidá

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
ast: Voltaxe

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
ast: Corriente

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
ast: Hidráulica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
ast: Presión

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
ast: Fluxu volumétricu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
ast: Termal

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
ast: Calor

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
ast: Conducción

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
ast: Conveición

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
ast: Radiación

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
ast: Neumáticu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
ast: Química

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
ast: Radiactiva

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
ast: Microondes

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
ast: Ondes de radio

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
ast: Rayos X

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
ast: Rayos Gamma

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
ast: Enerxía acústica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
ast: Enerxía óptica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
ast: Enerxía solar

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
ast: Enerxía magnética

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
ast: Movimientu humanu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
ast: Fuerza humana

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
ast: Estáu

en: User/Device Fn
ast: Fn usuariu/dispositivu

en: Wish Fn
ast: Deseyu Fn

en: Macro call
ast: Llamada a macro

en: This action is a call to a macro-step
ast: Esta aición ye una llamada a un pasu de la macro

en: Condition
ast: Condición

en: The boolean equation of the condition
ast: La ecuación booleana de la condición

en: The condition's font
ast: La fonte de la condición

en: The condition's font size
ast: El tamañu de la fonte de la condición

en: The condition's color
ast: El color de la condición

en: GRAFCET diagram objects
ast: Oxetos de diagrama GRAFCET

en: Regular step
ast: Pasu normal

en: Initial step
ast: Pasu d'entamu

en: Macro entry step
ast: Pasu d'entrada a macro

en: Macro exit step
ast: Pasu de salida a macro

en: Macro call step
ast: Pasu de llamada a macro

en: Subprogram call step
ast: Pasu de llamada a subprograma

en: Step name
ast: Nome del pasu

en: The name of the step
ast: El nome del pasu

en: Step type
ast: Triba de pasu

en: The kind of step
ast: La triba de pasu

en: Active
ast: Activu

en: Shows a red dot to figure the step's activity
ast: Amuesa un puntu colloráu qu'indica l'actividá del pasu

en: Receptivity
ast: Receptividá

en: The boolean equation of the receptivity
ast: La ecuación booleana de la receptividá

en: The receptivity's font
ast: La fonte de la receptividá

en: The receptivity's font size
ast: El tamañu de fonte de la receptividá

en: The receptivity's color
ast: El color de la receptividá

en: North point
ast: Puntu norte

en: South point
ast: Puntu sur

en: Draw arrow heads on upward arcs:
ast: Pintar cabeces de fleches sobre arcos ascendentes:

en: OR
ast: O

en: AND
ast: Y

en: Vergent type:
ast: Triba de diverxencia:

en: Add connection point
ast: Amestar puntu de conexón

en: Delete connection point
ast: Desaniciar puntu de conexón

en: GRAFCET OR/AND vergent
ast: Diverxencia Y/O de GRAFCET

en: Unspecified
ast: Ensin especificar

en: Agent
ast: Axente

en: Role
ast: Rol

en: Softgoal
ast: Meta suave

en: Goal
ast: Meta

en: Goal Type
ast: Triba de meta

en: Istar diagram
ast: Diagrama Istar

en: Positive contrib
ast: Contribución positiva

en: Negative contrib
ast: Contribución negativa

en: Dependency
ast: Dependencia

en: Decomposition
ast: Descomposición

en: Means-Ends
ast: Medies finales

en: Resource
ast: Recursu

en: Task
ast: Xera

en: i* other
ast: i* otru

en: Given Domain
ast: Dominiu dau

en: Designed Domain
ast: Dominiu diseñáu

en: Machine Domain
ast: Dominiu máquina

en: Biddable
ast: Venceyable

en: Lexical
ast: Léxicu

en: Domain Type
ast: Triba de dominiu

en: Domain Kind
ast: Triba de dominiu

en: Optional kind which appears in the lower right corner of the Domain
ast: Triba opcional qu'apaez na esquina inferior drecha del Dominiu

en: Jackson domain
ast: Dominiu Jackson

en: Jackson diagram
ast: Diagrama de Jackson

en: Shared
ast: Compartíu

en: Requirement
ast: Requisitu

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
ast: Mensaxe:

en: Assumption
ast: Asunción

en: Obstacle
ast: Pilancu

en: KAOS goal
ast: Oxetivu KAOS

en: KAOS diagram
ast: Diagrama de KAOS

en: AND Refinement
ast: Refinamientu AND

en: Complete AND Refinement
ast: Refinamientu AND ensembre

en: OR Refinement
ast: Refinamientu OR

en: Operationalization
ast: Operacionalización

en: Text:
ast: Testu:

en: Contributes
ast: Contribúi

en: Obstructs
ast: Torga

en: Conflicts
ast: Engarra

en: Responsibility
ast: Responsabilidá

en: Monitors
ast: Monitoriza

en: Controls
ast: Controla

en: CapableOf
ast: Capaz de

en: Performs
ast: Fai

en: Output
ast: Salida

en: KAOS other
ast: KAOS otru

en: Arrow color
ast: Color de la flecha

en: Arrow line width
ast: Anchor de l'aguya

en: Seconds arrow color
ast: Color de l'aguya de segundos

en: Seconds arrow line width
ast: Anchor de l'aguya de segundos

en: Show hours
ast: Amosar hores

en: Rows
ast: Fileres

en: Columns
ast: Columnes

en: Miscellaneous objects
ast: Figures estremaes

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
ast: Midía

en: Add Handle
ast: Amestar remanador

en: Delete Handle
ast: Desaniciar remanador

en: Import resource (not shown upstairs)
ast: Importar recursu (nun s'amuesa enriba)

en: Imply resource (not shown downstairs)
ast: Implicar recursu (nun s'amuesa embaxo)

en: Dotted arrow
ast: Aguya punteada

en: disable arrow heads
ast: desactivar cabeces d'aguyes

en: Flow style:
ast: Estilu de fluxu:

en: Automatically gray vertical flows:
ast: Fluxos verticales grises automáticamente:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
ast: Pa meyorar la calidá de la llectura, los fluxos qu'entamen y acaben verticalmente pueden amosar gris.

en: SADT Arrow
ast: Flecha SADT

en: Text padding
ast: Rellenu de testu

en: Activity/Data identifier
ast: Identificador de actividá/datu

en: The identifier which appears in the lower right corner of the Box
ast: L'identificador que s'amuesa na esquina inferior drecha de la caxa

en: SADT box
ast: Caxa SADT

en: SADT diagram objects
ast: Oxetos de diagrama SADT

en: Network
ast: Rede

en: From A to B
ast: D'A a B

en: From B to A
ast: De B a A

en: Composition
ast: Composición

en: Side A
ast: Llau A

en: Visibility
ast: Visibilidá

en: Show arrow
ast: Amosar flecha

en: Side B
ast: Llau B

en: Class
ast: Clase

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
ast: Estereotipu

en: Abstract
ast: Abstracta

en: Template
ast: Plantía

en: Suppress Attributes
ast: Suprimir atributos

en: Suppress Operations
ast: Suprimir operaciones

en: Visible Attributes
ast: Atributos visibles

en: Visible Operations
ast: Operaciones visibles

en: Visible Comments
ast: Comentarios visibles

en: Wrap Operations
ast: Operaciones de wrap

en: Wrap after char
ast: Wrap darréu del caráuter

en: Comment line length
ast: Llargor de la llinia de comentarios

en: Polymorphic
ast: Polimórficu

en: Classname
ast: Nome de la clase

en: Abstract Classname
ast: Nome de clase abstracta

en: Operations
ast: Operaciones

en: Template Parameters
ast: Parámetros de plantíes

note: Class page:
en: _Class
ast: _Clase

en: Class name:
ast: Nome de la clase:

en: Stereotype:
ast: Estereotipu:

en: Attributes visible
ast: Atributos visibles

en: Operations visible
ast: Operaciones visibles

en: Suppress operations
ast: Suprimir operaciones

en: Wrap after this length:
ast: Wrap darréu d'esti llargor:

en: Comments visible
ast: Comentarios visibles

en: Wrap comment after this length:
ast: Axustar el comentariu darréu d'esti llargor:

en: Class Name
ast: Nome de la clase

en: Abstract Class
ast: Clase abstracta

en: Text Color
ast: Color de testu

en: Foreground Color
ast: Color de primer planu

en: Background Color
ast: Color de fondu

en: Value:
ast: Valor:

en: Visibility:
ast: Visibilidá:

en: Public
ast: Públicu

en: Private
ast: Priváu

en: Protected
ast: Protexíu

en: Implementation
ast: Implementación

note: end: Inheritance type
en: Class scope
ast: Vista de clase

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
ast: Triba d'herencia:

en: Polymorphic (virtual)
ast: Polimórficu (virtual)

en: Leaf (final)
ast: Fueya (final)

en: Query
ast: Consulta

en: Parameters:
ast: Parámetros:

en: Parameter data
ast: Datos de parámetros

en: Def. value:
ast: Valor por defeutu:

en: Direction:
ast: Direición:

en: Undefined
ast: Ensin definir

en: In
ast: Entrada

en: Out
ast: Salida

en: In & Out
ast: Entrada y salida

note: Operations page:
en: _Operations
ast: _Operaciones

en: Operation data
ast: Datos d'operación

note: Templates page:
en: _Templates
ast: Plan_tíes

en: Template class
ast: Plantía de clase

en: Formal parameter data
ast: Datos de parámetros formales

en: Boundary
ast: Llende

en: Is object
ast: Ye oxetu

en: Facet
ast: Faceta

en: Receptacle
ast: Receptáculu

en: Event Source
ast: Fonte d'eventos

en: Event Sink
ast: Boluga d'eventos

en: Constraint:
ast: Restricciones:

en: Show arrow:
ast: Amosar flecha:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
ast: Interfaz:

en: Draw focus of control:
ast: Dibuxar focu de control:

en: Draw destruction mark:
ast: Dibuxar marca de destrucción:

en: Add connection points
ast: Amestar puntos de conexón

en: Remove connection points
ast: Desaniciar puntos de conexón

en: UML Lifeline
ast: Llinia de la vida UML

en: Call
ast: Llamada

en: Create
ast: Crear

en: Destroy
ast: Destruyir

en: Return
ast: Volver

en: Send
ast: Unviar

en: Recursive
ast: Recursiva

en: Message type:
ast: Triba de mensaxe:

en: Explicit state
ast: Estáu explícitu

en: Active object
ast: Activar oxetu

en: Show attributes
ast: Amosar atributos

en: Multiple instance
ast: Instancies múltiples

en: Entry action
ast: Aición d'entrada

en: Do action
ast: Actuar

en: Exit action
ast: Aición de salida

note: Would like to create a state_term instead, but making the connections * is a pain
en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    That option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead
ast: Esti diagrama usa un oxetu d'estáu pa los estaos inicial/final.
    Esta opción nun va tar en futures versiones.
    Por favor, usa l'oxetu d'estáu inicial/final nel so sitiu

en: Is final
ast: Ye final

en: Trigger
ast: Disparador

en: The event that causes this transition to be taken
ast: L'eventu que fai qu'haya esta transición

en: Action
ast: Aición

en: Action to perform when this transition is taken
ast: Aición pa facer cuando haya esta transición

en: Guard
ast: Guarda

en: Condition for taking this transition when the event is fired
ast: Condición pa facer esta transición cuando l'eventu se dispare

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
ast: Oxetos de diagrama Llinguax de Modeláu Unificáu UML 1.3

en: Value
ast: Valor

en: Abstract (?)
ast: Abstracta (?)

en: Class scope (static)
ast: Visibilidá de clase (static)

en: Inheritance type
ast: Triba d'herencia

en: Query (const)
ast: Consulta

en: Parameters
ast: Parámetros

en: Text outside
ast: Testu de fuera

en: Collaboration
ast: Gabitu

en: Chronogram diagram objects
ast: Oxetos de diagrama cronograma

en: Data
ast: Datos

en: Data name
ast: Nome de los datos

en: Events
ast: Eventos

en: Event specification
ast: Especificación d'eventos

en: @ time    set the pointer at an absolute time.
    ( duration  sets the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  sets the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  sets the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    example : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
ast: @ tiempu pon el punteru nun tiempu absolutu.
    ( duración pon la señal enriba, llueu espera 'duración'.
    ) duración pon la señal embaxo, llueu espera 'duración'.
    u duración pon la señal a estáu "desconocíu", llueu espera 'duración'.
    exemplu : @ 1,0 (2,0) 1,0 (2,0)

en: Start time
ast: Tiempu d'arranque

en: End time
ast: Tiempu de fin

en: Rise time
ast: Tiempu de xubida

en: Fall time
ast: Tiempu de baxada

en: Multi-bit data
ast: Datos multi-bit

en: Aspect
ast: Aspeutu

en: Data color
ast: Color de los datos

en: Data line width
ast: Anchor de la llinia datos

en: Time data
ast: Datos de tiempu

en: Major time step
ast: Pasu de tiempu mayor

en: Minor time step
ast: Pasu de tiempu menor

en: Minor step line width
ast: Anchor de llinia de pasu menor

en: Custom
ast: Personalizar

en: Custom XML shapes loader
ast: Cargador de formes personalizaes XML

en: Flip horizontal
ast: Invertir horizontal

en: Flip vertical
ast: Invertir vertical

en: Flip Horizontal
ast: Invertir horizontal

en: Flip Vertical
ast: Invertir vertical

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
ast: Nun se puede abrir el ficheru d'iconu %s pa la triba d'oxetu «%s».

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
ast: El ficheru de datos «%s» tien un camín de datos inválidu.
    svg:el camín de datos tien d'entamar con moveto.

en: Flowchart objects
ast: Oxetos de diagrama de fluxu

en: Shear angle
ast: Recortar ángulu

en: Sectors
ast: Seutores

en: Base Station
ast: Estación base

en: Network diagram objects
ast: Oxetos de diagrama de rede

en: Radius
ast: Radiu

en: Width
ast: Anchor:

en: Curve distance
ast: Distancia de curva

en: Line gaps
ast: Furacos de llinies

en: Absolute start gap
ast: Furacu d'entamu absolutu

en: Absolute end gap
ast: Furacu de fin absolutu

en: Add Segment
ast: Amestar Segmentu

en: Symmetric control
ast: Control simétricu

en: Smooth control
ast: Control de suavidá

en: Cusp control
ast: Control de cume

en: Free
ast: Lliberar

en: Fixed
ast: Fixáu

en: Square
ast: Cuadráu

en: Aspect ratio
ast: Proporción

en: Free aspect
ast: Lliberar proporción

en: Fixed aspect
ast: Proporción fixa

en: Circle
ast: Círculu

en: Image file
ast: Ficheru d'imaxe

en: Draw border
ast: Dibuxar borde

en: Keep aspect ratio
ast: Caltener proporción

note: Found file in same dir as diagram. Found file in current dir.
en: The image file '%s' was not found in that directory.
    Using the file '%s' instead
ast: El ficheru d'imaxe «%s» nun s'atopó nesi direutoriu.
    Úsase'l ficheru «%s» por elli

note: Didn't find file in current dir.
en: The image file '%s' was not found.
ast: Nun s'atopó'l ficheru d'imaxe «%s».

en: Arrows
ast: Fleches

en: Start point
ast: Puntu d'arranque

en: End point
ast: Puntu de llegada

en: Add Corner
ast: Amestar esquina

en: Delete Corner
ast: Desaniciar esquina

en: Standard objects
ast: Oxetos estándar

en: First Line
ast: Primera llinia

en: Vertical text alignment
ast: Alliniamientu vertical del testu

en: Can't convert output filename '%s' to locale encoding.
    Please choose a different name to save with cairo.
ast: Nun se puede convertir el nome del ficheru de salida '%s' a la codificación llocal.
    Por favor escueyi otru nome pa grabar con cairo.

en: Cairo Portable Document Format
ast: Formatu de Documentu Portable PDF de Cairo

en: Cairo PNG (with alpha)
ast: Cairo PNG (con alfa)

en: Cairo based Rendering
ast: Renderizáu sofitáu en Cairo

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
ast: Llargor de files d'imaxe mayor que máximu vector de celdes.
    Nun s'esportó la imaxe a CGM.

en: Computer Graphics Metafile export filter
ast: Peñera d'esportación de Computer Graphics Metafile

en: read_dxf_codes failed on '%s'
ast: falló read_dxf_codes en «%s»

en: Binary DXF from '%s' not supported
ast: DXF binariu dende «%s» nun se soporta

en: Drawing Interchange File import and export filters
ast: Peñeres d'importación y esportación de Drawing Interchange File

en: HP Graphics Language
ast: Llinguax de gráficos de HP

en: HP Graphics Language export filter
ast: Peñera d'esportación de HP Graphics Language

en: Could not create PNG write structure
ast: Nun se pudo crear estructura d'escritura de PNG

en: Could not create PNG header info structure
ast: Nun se pudo crear estructura d'información de testera PNG

en: Error occurred while writing PNG
ast: Hebo un fallu mentanto s'escribía PNG

note: Create a dialog
en: PNG Export Options
ast: Opciones d'esportación PNG

en: Image width:
ast: Anchor de la imaxe:

en: Image height:
ast: Altura de la imaxe:

en: gdk_renderer: Unsupported fill mode specified!
ast: gdk_renderer: Especificó un mou de rellenu que nun s'almite

en: TeX Metapost export filter
ast: Peñera d'esportación Metapost de TeX

en: TeX Metapost macros
ast: Macros Metapost de TeX

en: LaTeX PGF export filter
ast: Peñera d'esportación LaTeX PGF

en: Not valid UTF8
ast: UTF-8 inválidu

en: LaTeX PGF macros
ast: Macros LaTeX PGF

en: Could not save file:
    %s
    %s
ast: Nun se pudo grabar el ficheru:
    %s
    %s

en: gdk-pixbuf based bitmap export/import
ast: esportación/importación de mapa de bits basada en gdk-pixbuf

en: Select Printer
ast: Escoyer imprentadora

en: Printer
ast: Imprentadora

en: File
ast: Ficheru

en: OK
ast: Val

en: Could not run command '%s': %s
ast: Nun se pudo executar el comandu «%s»: %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
ast: Nun se pudo abrir «%s» pa escritura: %s

en: Printing error: command '%s' returned %d
ast: Fallu d'imprentación: el comandu '%s' devolvió %d

en: Printing error: command '%s' caused sigpipe.
ast: Fallu d'imprentación: el comandu «%s» causó un sigpipe.

en: Encapsulated PostScript (using Pango fonts)
ast: PostScript encapsuláu (usando tipografía Pango)

en: Encapsulated PostScript with preview (using Pango fonts)
ast: PostScript encapsuláu con vista previa (usando tipografía Pango)

en: Encapsulated PostScript (using PostScript Latin-1 fonts)
ast: PostScript encapsuláu (usando tipografía PostScript Latin-1)

en: TeX Pstricks export filter
ast: Peñera d'esportación Pstricks de TeX

en: TeX PSTricks macros
ast: Macros PSTricks de TeX

en: Couldn't open '%s' for writing.
ast: Nun se pudo abrir «%s» pa escritura.

en: Python scripting support
ast: Sofitu de scripts de python

en: Dia Shape File
ast: Ficheru de forma de Dia

en: dia shape export filter
ast: Peñera d'esportación de ficheru de figura de Dia

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
ast: Camín de datos inválidu.
    svg:el camín de datos tien d'entamar con moveto.

en: Expected SVG Namespace not found in file
ast: Nun s'atopó nel ficheru l'espaciu de nomes SVG que s'esperaba

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
ast: l'elementu raigañu yera «%s» -- esperábase «svg».

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
ast: Peñera d'importación y esportación de gráficos de vector escalables (SVG)

en: Couldn't read file %s
ast: Nun se pudo lleer el ficheru %s

en: Visio XML format
ast: Formatu Visio XML

en: Couldn't read color: %s
ast: Nun se pudo lleer color %s

en: Couldn't find shape %d
ast: Nun se pudo atopar la figura %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
ast: Oxetu elipse que nun s'esperaba: %s

en: Can't rotate ellipse
ast: Nun se puede rotar la elipse

en: MoveTo not at start of Bezier
ast: MoveTo nun apaez al entamu d'una Bezier

en: Invalid NURBS formula
ast: Fórmula NURBS incorrecha

en: Couldn't write file %s
ast: Nun se pudo escribir el ficheru %s

en: Couldn't handle foreign object type %s
ast: Nun se pudo remanar l'oxetu FIG: %s

en: Couldn't make object dir %s
ast: Nun se pudo crear l'oxetu dir %s

en: Visio XML File Format
ast: Formatu de ficheru XFig

en: Can't decode object %s
ast: Nun se puede decodificar l'oxetu %s

en: Can't write object %u
ast: Nun se puede escribir l'oxetu %u

en: Visio XML Format import and export filter
ast: Peñera d'importación y esportación del formatu Visio XML

en: Couldn't open: '%s' for writing.
ast: Nun se pudo abrir: «%s» pa escritura.

en: Windows Meta File
ast: Meta-ficheru de Windows (WMF)

en: Enhanced Meta File
ast: Meta-ficheru meyoráu

en: WMF export filter
ast: Peñera d'esportación de WMF

en: File: %s type/version unsupported.
ast: Ficheru: triba/versión de %s nun se tien por elli.

en: WordPerfect Graphics export filter
ast: Peñera d'esportación de WordPerfect Graphics

en: FIG format has no equivalent of arrow style %s, using simple arrow.
ast: Formatu FIG nun tien un estilu de flecha equivalente a %s, usando flecha simple.

en: No more user-definable colors - using black
ast: L'usuariu nun puede definir más colores - va usase'l negru

en: XFig format
ast: Formatu XFig

en: Color index %d too high, only 512 colors allowed. Using black instead.
ast: Índiz del color %d demasiáu altu, sólo se permiten 512 colores. Va usase'l negru por elli.

en: Patterns are not supported by Dia
ast: Dia nun almite patrones

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia, using double-dotted
ast: Dia nun tien poles llinies triplemente punteaes, va usase doble punteáu

en: Line style %d should not appear
ast: L'estilu de llinia %d nun tenía qu'apaecer

en: Error while reading %dth of %d points: %s
ast: Fallu lleendo'l puntu %dº de %d: %s

en: Error while reading arrowhead
ast: Fallu lleendo cabeza de flecha

en: Unknown arrow type %d
ast: Triba de flecha desconocida %d

en: Depth %d of of range, only 0-%d allowed.
ast: La fondura %d ta fuera del rangu, sólo se permite 0-%d.

en: Couldn't read ellipse info: %s
ast: Nun se puede lleer la información d'elipse: %s

en: Couldn't read polyline info: %s
ast: Nun se puede lleer la información de polillinia: %s

en: Couldn't read flipped bit: %s
ast: Nun se pudo lleer bit camudáu: %s

en: Negative corner radius, negating
ast: Radiu d'esquina negativu, negaráse

en: Unknown polyline subtype: %d
ast: Subtriba de polillinia desconocíu: %d

en: Couldn't read spline info: %s
ast: Nun se puede lleer la información de spline: %s

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
ast: Entá nun se puede convertir aproximadamente la llinia spline.

en: Unknown spline subtype: %d
ast: Subtriba de llinia spline desconocíu: %d

en: Couldn't read arc info: %s
ast: Nun se puede lleer la información d'arcu: %s

en: Couldn't read text info: %s
ast: Nun se puede lleer la información del testu: %s

en: Couldn't identify FIG object: %s
ast: Nun se puede identificar l'oxetu FIG: %s

en: Compound end outside compound
ast: Fin de compuestu fuera de compuestu

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
ast: El númberu de colores %d ta fuera de rangu 0..%d. Descartando'l color.

en: Couldn't read group extend: %s
ast: Nun se pudo lleer la estensión de grupu: %s

en: Unknown object type %d
ast: Triba d'oxetu desconocíu %d

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
ast: `%s' nun ye ún de `%s' o `%s'

en: Error reading paper size: %s
ast: Falu lleendo tamañu de papel: %s

en: Unknown paper size `%s', using default
ast: Tamañu de papel `%s' desconocíu, usando la opción por defeutu

en: Error reading paper orientation: %s
ast: Fallu lleendo orientación de papel: %s

en: Error reading justification: %s
ast: Fallu lleendo xustificación: %s

en: Error reading units: %s
ast: Fallu lleendo unidaes: %s

en: Error reading magnification: %s
ast: Fallu lleendo aumentu: %s

en: Error reading multipage indicator: %s
ast: Fallu lleendo indicador de múltiples páxines: %s

en: Error reading transparent color: %s
ast: Fallu lleendo color tresparente: %s

en: Error reading FIG file: %s
ast: Fallu lleendo ficheru FIG: %s

en: Premature end of FIG file
ast: Fin prematuru de ficheru FIG

en: Error reading resolution: %s
ast: Fallu lleendo resolución: %s

en: Doesn't look like a Fig file: %s
ast: Nun apaez un ficheru Fig: %s

en: This is a FIG version %d.%d file, I may not understand it
ast: Esto ye un ficheru FIG versión %d.%d, nun soi a entendelo

en: XFig File Format
ast: Formatu de ficheru XFig

en: Fig Format import and export filter
ast: Peñeera d'importación y esportación del formatu Fig

en: Error while parsing %s
ast: Fallu al analizar %s

en: Error while parsing stylesheet %s
ast: Fallu al analizar la fueya d'estilu %s

en: Error while applying stylesheet %s
ast: Fallu al aplicar la fueya d'estilu: %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
ast: Fallu al analizar la fueya d'estilu: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
ast: Fallu al aplicar la fueya d'estilu: %s

en: XSL Transformation filter
ast: Peñera de Tresformación XSL

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin, not loading.
ast: Nun s'atoparon ficheros de configuración válidos pa la estensión XSLT, nun se cargó

en: Export through XSLT
ast: Esportar per aciu de XSLT

en: From:
ast: De:

en: To:
ast: A:

en: AADL Shapes
ast: Formes AADL

en: Device
ast: Dispositivu

en: Memory
ast: Memoria

en: Package
ast: Paquete

en: Processor
ast: Procesador

en: Subprogram
ast: Subprograma

en: System
ast: Sistema

en: Thread
ast: Filu

en: Thread Group
ast: Grupu de filos

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
ast: Una esbilla bayurosa de polígonos, polígonos Bézier y otres figures xeométriques estremaes

note: Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
ast: Bayura

en: Curved eight point star
ast: Estrella curvada d'ocho puntes

en: Curved four point star
ast: Estrella curvada de cuatro puntes

en: Diamond
ast: Diamante

en: Down arrow
ast: Flecha p'abaxo

en: Eight point star
ast: Estrella d'ocho puntes

en: Five point star
ast: Estrella de cinco puntes

en: Four point star
ast: Estrella de cuatro puntes

en: Heart
ast: Corazón

en: Heptagon. Seven sided shape
ast: Heptágonu, figura de siete llaos

en: Hexagon. Six sided shape
ast: Hexágonu, figura de seyes llaos

en: Horizontal parallelogram
ast: Paralelogramu horizontal

en: Isoceles triangle
ast: Triángulu isósceles

en: Left arrow
ast: Flecha pa la izquierda

en: Left-right arrow
ast: Flecha d'izquierda a drecha

en: Left-right-up arrow
ast: Flecha izquierda-drecha-arriba

en: Left-up arrow
ast: Flecha izquierda-arriba

en: Maltese cross
ast: Cruz de Malta

en: Notched left arrow
ast: Flecha a la izquierda cortada

en: Notched right arrow
ast: Flecha a la drecha cortada

en: Octagon. Eight sided shape
ast: Octógonu, figura d'ocho llaos

en: Pentagon block arrow
ast: Flecha de bloque de pentágonu

en: Pentagon. Five sided shape
ast: Pentágonu, figura de cinco llaos

en: Perfect circle
ast: Círculu perfectu

en: Perfect square, height equals width
ast: Cuadráu perfectu, altu igual qu'anchu

en: Quad arrow
ast: Flecha cuadrada

en: Quarter circle
ast: Cuartu de círculu

en: Quarter moon
ast: Cuartu de lluna

en: Right angle triangle
ast: Triángulu rectángulu

en: Right arrow
ast: Flecha drecha

en: Seven point star
ast: Estrella de siete puntes

en: Sharp eight point star
ast: Estrella aguda d'ocho puntos

en: Six point star
ast: Estrella de seyes puntes

en: Sun
ast: Sol

en: Swiss cross
ast: Cruz suiza

en: Trapezoid
ast: Trapeciu

en: Turn-up arrow
ast: Flecha xirar-arriba

en: Up arrow
ast: Flecha p'arriba

en: Up-down arrow
ast: Flecha d'arriba p'abaxo

en: Up-down-left arrow
ast: Flecha arriba-abaxo-izquierda

en: Vertical parallelogram
ast: Paralelogramu vertical

en: Activity Looping
ast: Xera de reiteración

en: Ad-Hoc Collapsed Sub-Process
ast: Subprocesu colapsáu Ad-Hoc

en: Business Process Modeling Notation
ast: Notación de Modeláu de Procesu de Negocios

en: Collapsed Sub-Process
ast: Subprocesu colapsáu

en: Compensation Collapsed Sub-Process
ast: La compensación colapsó al subprocesu

en: Compensation Task
ast: Xera de compensación

en: Complex
ast: Complexu

en: Data Object
ast: Oxetu de datu

en: End Event
ast: Fin de eventu

en: End Event - Cancel
ast: Acabar l'Eventu - Encaboxar

en: End Event - Compensation
ast: Acabar Eventu - Compensación

en: End Event - Error
ast: Acabar l'Eventu - Fallu

en: End Event - Link
ast: Acavar Eventu - Enllaz

en: End Event - Message
ast: Acabar l'Eventu - Mensax

en: End Event - Multiple
ast: Acabar l'Eventu - Múltiple

en: End Event - Terminate
ast: Acabar l'Eventu - Finalizar

en: Exclusive (XOR) Data Based
ast: XOR Excluyente sofitáu en datos

en: Exclusive (XOR) Event Based
ast: XOR Escluyente sofitáu n'eventos

en: Gateway
ast: Puerta d'enllaz

en: Group
ast: Aconceyar

en: Inclusive (OR)
ast: (OR) Incluyente

en: Intermediate Event
ast: Eventu intermediu

en: Intermediate Event - Cancel
ast: Eventu intermediu - Encaboxar

en: Intermediate Event - Compensation
ast: Eventu intermediu - Compensación

en: Intermediate Event - Error
ast: Eventu intermediu - Fallu

en: Intermediate Event - Link
ast: Eventu intermediu - Enllaz

en: Intermediate Event - Message
ast: Eventu intermediu - Mensax

en: Intermediate Event - Multiple
ast: Eventu intermediu - Multiple

en: Intermediate Event - Rule
ast: Eventu intermediu - Regla

en: Intermediate Event - Timer
ast: Eventu intermediu - Temporizador

en: Looping Collapsed Sub-Process
ast: Reintentado con procesos subprocesos

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
ast: Instancies múltiples de sub-procesu colapsáu

en: Multiple Instance Task
ast: Xera d'instancies múltiples

en: Parallel (AND)
ast: Paralelu (AND)

en: Start Event
ast: Entamar Eventu

en: Start Event - Link
ast: Entamar Eventu - Enllaz

en: Start Event - Message
ast: Entamar Eventu - Mensax

en: Start Event - Multiple
ast: Eventu inicial - Multiple

en: Start Event - Rule
ast: Eventu inicial - Regla

en: Start Event - Timer
ast: Entamar Eventu - Temporizador

en: Text Annotation
ast: Anotación de testu

en: Transaction
ast: Transaición

en: AC Generator
ast: Xenerador de CA

en: Air Cooler
ast: Enfriador d'aire

en: Axial Flow Fan
ast: Ventilador de fluxu axal

en: Basic Filter
ast: Peñera cenciella

en: Centrifugal Pump or Fan
ast: Ventilador o bomba centrífuga

en: Centrifuge
ast: Centrífuga

note: For: zenith
en: ChemEng
ast: Motor químicu

en: Clarifier or Settling Tank
ast: Clarificador o Tanque de precipitaos

en: Collection for chemical engineering
ast: Esbilla pa inxeniería química

en: Compressor or Turbine
ast: Compresor o Turbina

en: Covered tank
ast: Tanque cubiertu

en: Cyclone and hydrocyclone
ast: Ciclón o hidrociclón

en: Double-Pipe Exchanger
ast: Intercambiador de doble tubu

en: Ejector or Injector
ast: Eyeutor o inyeutor

en: Fan or Stirrer
ast: Ventilador o Batuyador

en: Fixed-Sheet Exchanger
ast: Intercambiador de fueya fixa

en: Floating-Head or U-Tube Exchanger
ast: Testeru flotante o Intercambiador de tubu n'U

en: Fluid Contacting Vessel, simple
ast: Recipiente pa contautu de fluyíos, cenciellu

en: Forced-Flow Air Cooler
ast: Enfriador d'aire de fluxu forzáu

en: Gas Holder, basic
ast: Mantenedor de gas, cenciellu

en: Heating/Cooling Coil
ast: Calentador/Enfirador de carbón

en: Heating/Cooling Coil, vertical
ast: Enfriador/Calentador de carbón, vertical

en: Induced-Flow Air Cooler
ast: Enfriador d'aire de fluxu inducíu

en: Kettle Reboiler
ast: Caldera d'evaporación

en: Knock-out Drum (with demister pad)
ast: Tambor eliminatoriu (cola alfombriella desenlluxadora)

en: Mixer
ast: Entemecedor

en: Open Tank
ast: Tanque abiertu

en: Plate Exchanger
ast: Intercambiador de platos

en: Pneumatic Line
ast: Llinia neumática

en: Pneumatic Line, vertical
ast: Llinia neumática, vertical

en: Positive Displacement Rotary Pump or Compressor
ast: Bomba o compresor de desplazamientu positivu rotatoriu

en: Reactor or Absorption Vessel, simple
ast: Recipiente reactor o d'absorción, cenciellu

en: Reciprocating Compressor or Pump
ast: Bomba o compresor recíprocu

en: Regulable Valve
ast: Válvula regulable

en: Regulable Valve, vertical
ast: Válvula regulable, vertical

en: Sealed Tank
ast: Tanque selláu

en: Simple Furnace
ast: Mueble cenciellu

en: Simple Heat Exchanger
ast: Intercambiador de calor cenciellu

en: Simple Heat Exchanger, vertical
ast: Intercambiador de calor cenciellu, vertical

en: Simple Vessel
ast: Contenedor cenciellu

en: Spray Drier
ast: Secadora difusora

en: Spraying Device
ast: Dispositivu difusor

en: Storage Sphere
ast: Esfera d'almacenamientu

en: Tank with Fixed Roof
ast: Tanque con cubierta fixa

en: Tank with Floating Roof
ast: Tanque con cubierta flotante

en: Tray Column, detailed
ast: Columna de bandexes, detalláu

en: Tray Column, simple
ast: Columna de bandexes, cenciella

en: Valve
ast: Válvula

en: Valve, vertical
ast: Válvula, vertical

en: Water Cooler
ast: Enfriador d'agua

en: Water Cooler, vertical
ast: Enfriador d'agua, vertical

en: Circuit
ast: Circuitu

en: Components for circuit diagrams
ast: Componentes pa diagrames de circuitos

en: Ground point
ast: Toma de tierra

en: Horizontal jumper
ast: Jumper horizontal

en: Horizontally aligned LED
ast: Un LED alliniáu horizontalmente

en: Horizontally aligned capacitor
ast: Un condensador alliniáu horizontalmente

en: Horizontally aligned diode
ast: Un diodu alliniáu horizontalmente

en: Horizontally aligned fuse
ast: Un fusible alliniáu horizontalmente

en: Horizontally aligned inductor
ast: Un inductor alliniáu horizontalmente

en: Horizontally aligned inductor (European)
ast: Un inductor alliniáu horizontalmente (européu)

en: Horizontally aligned powersource
ast: Una fonte d'alimentación alliniada horizontalmente

en: Horizontally aligned resistor
ast: Una resistencia alliniada horizontalmente

en: Horizontally aligned resistor (European)
ast: Una resistencia alliniada horizontalmente (européu)

en: Horizontally aligned zener diode
ast: Un diodu zener alliniáu horizontalmente

en: Lamp
ast: Llámpara

en: Microphone
ast: Micrófonu

en: NMOS transistor
ast: Transistor NMOS

en: NPN bipolar transistor
ast: Un transistor bipolar NPN

en: Operational amplifier
ast: Amplificador operacional

en: PMOS transistor
ast: Transistor PMOS

en: PNP bipolar transistor
ast: Transistor bipolar NPN

en: Speaker
ast: Altavoz

en: Vertically aligned LED
ast: LED alliniáu verticalmente

en: Vertically aligned capacitor
ast: Condensador alliniáu verticalmente

en: Vertically aligned diode
ast: Diodu alliniáu verticalmente

en: Vertically aligned fuse
ast: Fusible alliniáu verticalmente

en: Vertically aligned inductor
ast: Inductor alliniáu verticalmente

en: Vertically aligned inductor (European)
ast: Inductor alliniáu verticalmente (européu)

en: Vertically aligned powersource
ast: Fonte d'alimentación alliniada verticalmente

en: Vertically aligned resistor
ast: Resistencia alliniada verticalmente

en: Vertically aligned resistor (European)
ast: Resistencia alliniada verticalmente (européu)

en: Vertically aligned zener diode
ast: Un diodu zener alliniáu verticalmente

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
ast: Contautu d'escalera 'if not' (davezu peslláu)

en: 'if' (normally open) ladder contact
ast: Contautu d'escalera 'if' (davezu abiertu)

en: 'jump' output variable
ast: Variable de salida 'jump'

en: 'reset' output variable
ast: Variable de salida 'reset'

en: 'set' output variable
ast: Variable de salida 'set'

en: Components for LADDER circuits
ast: Componente pa circuitos d'escalera (LADDER)

en: Ladder
ast: Escalera

en: Negative output variable
ast: Variable de salida negativa

en: Power-saved 'reset' output variable
ast: Variable de salida 'reset' de potencia guardada

en: Power-saved 'set' output variable
ast: Variable de salida 'set' de potencia guardada

en: Power-saved negative output variable
ast: Variable de salida negativa de potencia guardada

en: Power-saved simple output variable
ast: Variable de salida cenciella de potencia guardada

en: Receptivity output variable
ast: Variable de salida de receptividá

en: Simple output variable
ast: Variable de salida cenciella

en: Constant factor below -1
ast: Factor constante menor que -1

en: Constant factor between 0 and -1
ast: Factor constante entre 0 y -1

en: Constant factor between 0 and 1
ast: Factor constante entre 0 y 1

en: Constant factor greater 1
ast: Factor constante mayor que 1

en: Constant negative shift on the y-axis
ast: Desplazamientu constante negativu na exa y

en: Constant positive shift on the y-axis
ast: Desplazamientu constante positivu na exa y

en: Cybernetics
ast: Cibernética

en: Elements of cybernetic circuits
ast: Elementos de circuitos cibernéticos

en: Full wave rectifier (absolute value)
ast: Rectificador d'onda completa (valor absolutu)

en: Half wave rectifier or ramp input
ast: Rectificador de media onda o entrada en rampla

en: High pass filter
ast: Peñera de pasu altu

en: Integrator - input bottom
ast: Integrador - entrada inferior

en: Integrator - input left
ast: Integrador - entrada izquierda

en: Integrator - input right
ast: Integrador - entrada drecha

en: Integrator - input top
ast: Integrador - entrada superior

en: Low pass filter
ast: Peñera pasu baxu

en: Product
ast: Productu

en: Relay characteristic (sigma)
ast: Carauterística del relay (sigma)

en: Saturation characteristic
ast: Carauterística de saturación

en: Sensor - bottom
ast: Sensor - inferior

en: Sensor - left
ast: Sensor - izquierdu

en: Sensor - right
ast: Sensor drechu

en: Sensor - top
ast: Sensor superior

en: Sigmoid characteristic
ast: Carauterística sigmoide

en: Sine characteristic or input
ast: Carauterística senu o entrada

en: Sum
ast: Suma

en: Sum, subtracting bottom input
ast: Suma, sustraición de la entrada inferior

en: Sum, subtracting left input
ast: Suma, sustraición de la entrada drecha

en: Sum, subtracting right input
ast: Suma, sustrayendo la entrada drecha

en: Sum, subtracting top input
ast: Suma, sustrayendo la entrada superior

en: Template for custom characteristics
ast: Plantía pa carauterístiques personalizaes

en: Time delay
ast: Retardu

en: Editor for Entity Relations Diagrams
ast: Editor pa diagrames entidá rellaciones

en: Participation
ast: Participación

en: Weak entity
ast: Entidá débil

en: Components for electric circuits
ast: Componentes pa circuitos llétricos

en: Connection point
ast: Puntu de conexón

en: Electric
ast: Llétricu

en: Lamp or indicator light (horizontal)
ast: Llámpara o indicador de lluz (horizontal)

en: Lamp or indicator light (vertical)
ast: Llámpara o indicador de lluz (vertical)

en: Normally closed contact (horizontal)
ast: Contautu normalmente zarráu (horizontal)

en: Normally closed contact (vertical)
ast: Contautu normalmente zarráu (vertical)

en: Normally closed position switch (horizontal)
ast: Posición del interruptor normalmente azrráu (horizontal)

en: Normally closed position switch (vertical)
ast: Posición del interruptor normalmente zarráu (vertical)

en: Normally open contact (horizontal)
ast: Contautu normalmente abiertu (horizontal)

en: Normally open contact (vertical)
ast: Contautu normalmente abiertu (vertical)

en: Normally open position switch (horizontal)
ast: Interruptor en posición normalmente abierta (horizontal)

en: Normally open position switch (vertical)
ast: Interruptor en posición normalmente abierta (horizontal)

en: Relay (horizontal)
ast: Relé (horizontal)

en: Relay (vertical)
ast: Relé (vertical)

en: The command organ of a relay (horizontal)
ast: El muérganu de comandu d'un relé (horizontal)

en: The command organ of a relay (vertical)
ast: El muérganu de comandu d'un relé (vertical)

en: Editor for Function Structure Diagrams.
ast: Editor pa diagrames d'estructura de función.

en: Flow
ast: Fluxu

en: Function
ast: Función

en: Orthogonal polyline flow
ast: Fluxu poligonal ortogonal

note: XXX
en: Collate
ast: Cotexar

en: Connector
ast: Coneutor

en: Data source
ast: Orixe de datos

en: Decision
ast: Decisión

en: Delay
ast: Retardu

en: Document
ast: Documentu

en: Input/Output
ast: Entrada/Salida

en: Internal storage
ast: Almacenamientu internu

en: Magnetic disk
ast: Discu magnéticu

en: Magnetic drum
ast: Tambor magnéticu

en: Magnetic tape
ast: Cinta magnética

en: Manual input
ast: Entrada manual

en: Manual operation
ast: Operación manual

en: Merge
ast: Combinar

en: Objects to draw flowcharts
ast: Oxetos pa dibuxar diagrames de fluxu

note: XXX
en: Off page connector
ast: Coneutor fuera de páxina

en: Offline storage
ast: Almacenamientu fuera de llinia

en: Or
ast: O

en: Predefined process
ast: Procesu predefiníu

en: Preparation
ast: Preparación

en: Process/Auxiliary Operation
ast: Procesu/Operación auxiliar

en: Punched card
ast: Tarxeta afuracada

en: Punched tape
ast: Cinta afuracada

en: Sort
ast: Ordenación

note: XXX
en: Summing junction
ast: Combinación de salíes

en: Terminal Interrupt
ast: Interrupción de terminal

en: Transaction file
ast: Ficheru de transaición

en: Transmittal tape
ast: Cinta de transmisión

en: AND vergent
ast: Verxente Y

en: Action to associate to a step
ast: Aición pa venceyar a un pasu

en: Arc (upward)
ast: Arcu (p'arriba)

en: Condition (of an action)
ast: Condición (d'una aición)

en: Macro sub-program call step
ast: Pasu de llamada a subprograma de macro

en: OR vergent
ast: Verxente OR

en: Objects to design GRAFCET charts
ast: Oxetos pa diseñar gráficos GRAFCET

en: Transition
ast: Transición

en: Alternate external entity
ast: Entidá esterna alternativa

en: Data store
ast: Almacén de datos

en: External entity
ast: Entidá esterna

note: Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
ast: Gane y Sarson

en: Gane and Sarson DFD
ast: DFD de Gane y Sarson

en: Block 1, 2:4
ast: Bloque 1 2:4

en: Block 2, 2:8
ast: Bloque 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
ast: Bloque 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
ast: Bloque 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
ast: Bloque 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
ast: Bloque 6, 4:6

en: Block 7
ast: Bloque 7

en: Car 1, Front View
ast: Coche 1, Vista frontal

en: Car 2, Rear View
ast: Coche 2, vista trasera

en: Corner 1
ast: Esquina 1

en: Corner 2
ast: Esquina 2

en: Crossroads
ast: Cruce de carreteres

en: Elevated Road
ast: Carretera llevantada

en: Factory
ast: Fábrica

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
ast: Ponte pa peatones

note: use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
ast: Formes de mapes isométriques direicionales

en: Long Straight Road Section
ast: Estaya de carretera llarga recta

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
ast: Mapa, isométricu

en: One Way Road Sign
ast: Signu d'una carretera d'una direición

en: River
ast: Ríu

en: Road Section
ast: Estaya de carretera

en: Roof1
ast: Teyáu1

en: T-Junction
ast: Xunción T

en: Train 1, angled downward
ast: Tren 1, baxada angular

en: Train 2, angled upward
ast: Tren 2, xubida angular

en: Tree 1
ast: Árbol 1

en: An i* agent
ast: Un axente i*

en: An i* decomposition link
ast: Un enllaz de descomposición i*

en: An i* dependency link
ast: Un enllaz de dependencia i*

en: An i* goal
ast: Un oxetivu i*

en: An i* means-ends link
ast: Una i* significa fin del enllaz

en: An i* negative contribution
ast: Una contribución negativa i*

en: An i* position
ast: Una posición i*

en: An i* positive contribution
ast: Una contribución positiva i*

en: An i* resource
ast: Un recursu i*

en: An i* role
ast: Un rol i*

en: An i* softgoal
ast: Un oxetivu secundariu i*

en: An i* task
ast: Una xera i*

en: An i* unspecified actor
ast: Un actor i* ensin especificar

en: An i* unspecified link
ast: Un enllaz i* ensin especificar

en: Objects to design i* diagrams
ast: Oxetos pa diseñar diagrames i*

en: A Jackson designed domain
ast: Un dominiu denomáu por  Jackson

en: A Jackson given domain
ast: Un dominiu dau por Jackson

en: A Jackson machine domain
ast: Un dominiu de máquines Jackson

en: A Jackson requirement
ast: Un requisitu Jackson

en: A Jackson requirement phenomenon
ast: Un fenómenu requeríu por Jackson

en: A Jackson shared phenomenon
ast: Un fenómenu compartíu por Jackson

en: Objects to design Jackson diagrams
ast: Oxetos pa diseñar diagrames de Jackson

en: A KAOS AND refinement
ast: Un refinamientu KAOS AND

en: A KAOS OR refinement
ast: Un refinamientu KAOS OR

en: A KAOS agent
ast: Un axente KAOS

en: A KAOS assumption
ast: Una asunción KAOS

en: A KAOS binary conflict
ast: Un conflictu binariu KAOS

en: A KAOS capable-of
ast: Una capacidá KAOS

en: A KAOS complete AND refinement
ast: Un refinamientu ensembre KAOS AND

en: A KAOS complete OR refinement
ast: Un refinamientu ensembre KAOS OR

en: A KAOS contribution
ast: Una contribución KAOS

en: A KAOS control link
ast: Un enllaz de control KAOS

en: A KAOS goal
ast: Un oxetivu KAOS

en: A KAOS input
ast: Una entrada KAOS

en: A KAOS monitor link
ast: Un monitor de enllaz KAOS

en: A KAOS obstacle
ast: Un pilancu KAOS

en: A KAOS obstruction
ast: Una torga KAOS

en: A KAOS operation
ast: Una operación KAOS

en: A KAOS operationalization
ast: Una operacionalización KAOS

en: A KAOS output
ast: Una salida KAOS

en: A KAOS performs
ast: Un KAOS fai

en: A KAOS requirement
ast: Un requisitu KAOS

en: A KAOS responsibility
ast: Una responsabilidá KAOS

en: A KAOS softgoal
ast: Un oxetivu secundariu KAOS

en: Objects to design KAOS diagrams
ast: Oxetos pa diseñar diagrames KAOS

en: AND gate
ast: Puerta AND

en: Boolean Logic
ast: Lóxica booleana

en: Crossconnector
ast: Coneutor en cruz

en: Inverter
ast: Inversor

en: Logic
ast: Lóxica

en: NAND gate
ast: Puerta NAND

en: NOR gate
ast: Puerta NOR

en: OR gate
ast: Puerta OR

en: Simple buffer
ast: Búfer cenciellu

en: XOR gate
ast: Puerta XOR

en: Demultiplexer
ast: Demultiplexor

en: Large extension node
ast: Nodu d'estensión grande

en: Multiplexer
ast: Multiplexor

en: Node center
ast: Nodu central

en: Small extension node
ast: Nodu d'estensión pequeña

en: Tactical satellite communications terminal
ast: Terminal táuticu de comunicaciones per satélite

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
ast: Componentes d'equipu d'abonáu móvil del exércitu de los E.E.X.X. (MSE)

en: Folder
ast: Carpeta

en: Miscellaneous Shapes
ast: Figures estremaes

en: New-style group object, for testing
ast: Oxetu grupal New-style, pa pruebes

en: Traditional clock
ast: Reló tradicional

en: 2/2 distributor
ast: Distribuidor 2/2

en: 3/2 distributor
ast: Distribuidor 3/2

en: 4/2 distributor
ast: Distribuidor 4/2

en: 5/2 distributor
ast: Distribuidor 5/2

en: Air exhaust orifice
ast: Furacu pa la salida del aire

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
ast: Componentes pa circuitos hidráulicos y neumáticos

en: Double-effect jack
ast: Calaviya d'efeutu doble

en: Electric command (double coil)
ast: Comandu llétricu (bobina doble)

en: Electric command (single coil)
ast: Comandu llétricu (bobina cenciella)

en: Generic pressure source
ast: Fonte de presión xenérica

en: Hydraulic pressure source
ast: Fonte de presión hidráulica

en: Indirect command by hydraulic driver
ast: Comandu indireutu por remanador hidráulicu

en: Indirect command by pneumatic driver
ast: Comandu indireutu por remanador neumáticu

en: Mechanical command by spring
ast: Comandu mecánicu por muelle

en: Mechanical command by tappet
ast: Comandu mecánico por taqué

en: Muscular command
ast: Comandu muscular

en: Normally-in simple-effect jack
ast: Calaviya d'efeutu cenciellu enchufada davezu

en: Normally-out simple-effect jack
ast: Calaviya d'efeutu cenciellu desenchufada davezu

en: Pneumatic pressure source
ast: Fonte de presión neumática

en: Pneumatic/Hydraulic
ast: Neumáticu/Hidráulicu

en: Push-button command
ast: Comandu de botón

en: Activity/data box
ast: Caxa de xera/datos

en: Activity/data flow arrow
ast: Flecha de datos de xera/datos

en: Flow label
ast: Etiqueta de fluxu

en: Objects to design SADT diagrams
ast: Oxetos pa diseñar diagrames SADT

en: Action being executed
ast: Aición que se ta executando

en: Block type reference
ast: Referencia de triba de bloque

en: Function call
ast: Llamada a función

en: Function header
ast: Testera de función

en: Generic text note
ast: Nota de testu xenérica

en: In/Out connector
ast: Coneutor entrada/salida

en: Procedure return
ast: Retornu de procedimientu

en: Process type reference
ast: Referencia a la triba de procesu

en: Receive message
ast: Recibir mensax

en: Save state
ast: Grabar estáu

en: Send message
ast: Mandar mensax

en: Service type reference
ast: Referencia de triba de serviciu

en: Specification and Description Language.
ast: Llinguax de descripción y especificación (SDL).

en: State
ast: Estáu

en: File cabinet
ast: Archivador de ficheros

en: Laptop
ast: Portátil

en: Network cloud
ast: Ñube de la rede

en: Relational Database
ast: Base datos rellacional

en: Storage array
ast: Array d'almacenamientu

en: Telephone
ast: Teléfonu

en: Activity
ast: Xera

en: Aggregation, one class is part of another
ast: Amiestu, una clase ye parte d'otra

en: Association, two classes are associated
ast: Asociación, dos clases tán asociaes

en: Class stereotype icon
ast: Iconu d'estereotipu de clase

en: Component
ast: Componente

en: Constraint, place a constraint on something
ast: Restricción, pon una restricción en daqué

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
ast: Editor pa diagrames d'estructura estáticos UML

en: Fork/union
ast: Dixebra/xunión

en: Generalization, class inheritance
ast: Xeneralización, herencia de clase

en: Implements, class implements a specific interface
ast: Implementa, la clase implementa un interfaz específicu

en: Initial/end state
ast: Estáu inicial/final

en: Large package
ast: Paquete grande

en: Lifeline
ast: Lliniade vida

en: Message
ast: Mensax

en: Node
ast: Nodu

en: Note
ast: Nota

en: Object
ast: Oxetu

en: Realizes, implements a specific interface
ast: Fai, implementa un interfaz específicu

en: Small package
ast: Paquete pequeñu

en: Use case
ast: Casu d'usu

en: Chronogram
ast: Cronograma

en: Data line
ast: Llinia de datos

en: Objects to design chronogram charts
ast: Oxetos pa diseñar gráficos de cronograma

en: Time scale
ast: Escala de tiempu

en: Cisco - Computer
ast: Computadora Cisco

en: CiscoWorks workstation
ast: Estación de trabayu Cisco

en: Computer shapes by Cisco
ast: Formes de computadores de Cisco

en: Disk subsystem
ast: Subsistema de discu

en: Diskette
ast: Disquete

en: FC Storage
ast: Almacenamientu FC

en: File Server
ast: Sirvidor de ficheros

en: Front End Processor
ast: Procesador frontal

en: IBM mainframe with FEP
ast: IBM mainframe con FEP

en: PC Adapter Card
ast: Tarxeta adaptador PC

en: PC Card
ast: Tarxeta PC

en: PC Router Card
ast: Tarxeta Router PC

en: PC Software
ast: Software PC

en: PC with Router-Based Software
ast: PC con software de Router

en: SUN workstation
ast: Estación de trabayu Sun

en: Server with PC Router
ast: Sirvidor con Router PC

en: Software-Based Router on File Server
ast: Router sofitáu en software nel sirvidor de ficheros

en: Supercomputer
ast: Supercomputadora

en: Tablet
ast: Tabla

en: Tape array
ast: Array de cintes

en: WWW server
ast: Sirvidor WWW

en: Web browser
ast: Restolador de web

en: Web cluster
ast: Cluster de web

en: Wireless
ast: Inalámbricu

en: Workgroup director
ast: Direutor de grupu de trabayu

en: 100BaseT Hub
ast: Hub 100BaseT

en: 7500ARS (7513) Router
ast: Router 7500ARS (7513)

en: 7505 Router
ast: Router 7505

en: 7507 Router
ast: Router 7507

en: ASIC Processor
ast: Procesador ASIC

en: ATM Switch
ast: Conmutador ATM

en: Access Gateway
ast: Pasarela d'accesu

en: Broadband router
ast: Router de banda ancha

en: Carrier Routing System
ast: Sistema d'empobinamientu de portadora

en: Cisco - Switch
ast: Cisco - Conmutador

en: Cisco Hub
ast: Hub Cisco

en: Content Router
ast: Router de conteníu

en: Content Service Module
ast: Módulu de servicios de conteníu

en: Content Service Switch 1100
ast: Conmutador de servicios de conteníu 1100

en: Content Switch
ast: Conmutador de conteníos

en: Data Center Switch
ast: Conmutador de centru de datos

en: Data Center Switch Reversed
ast: Conmutador invertíu de centru de datos

en: Data Switch Processor
ast: Procesador de conmutación de datos

en: Director-class Fibre Channel intelligent switch
ast: Conmutador intelixente de clase Direutor de canal de fibra

en: Edge Label Switch Router
ast: Etiqueta de borde de conmutador router

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
ast: Etiqueta de borde de conmutador router con NetFlow

en: Generic Processor
ast: Procesador xenérico

en: ISDN switch
ast: Conmutador RDSI

en: LAN2LAN Switch
ast: Conmutador LAN2LAN

en: Label Switch Router
ast: Etiqueta de Router conmutador

en: Layer 2 Remote Switch
ast: Conmutador remotu de capa 2

en: Multi-Fabric Server Switch
ast: Conmutador Multi-Fabric Server

en: MultiSwitch Device
ast: Dispositivu Multiconmutador

en: Multilayer Remote Switch
ast: Conmutador multicapa remotu

en: Multilayer Switch
ast: Conmutador multicapa

en: Multilayer Switch with Silicon
ast: Conmutador Multicapa con Silicon

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
ast: Conmutador Multicapa con Silicon subdued

en: NetFlow router
ast: Router NetFlow

en: Optical Services Router
ast: Router de servicios ópticos

en: Programmable Switch
ast: Conmutador programable

en: Route Switch Processor
ast: Procesador de conmutación de Caminos

en: Route Switch Processor with Si
ast: Procesador de conmutación de Caminos con Si

en: Router and switch shapes by Cisco
ast: Formas de routers y conmutadores de Cisco

en: Router with Firewall
ast: Router con torgafueos

en: Router with Silicon Switch
ast: Router con conmutador de siliciu

en: Server Switch
ast: Conmutador sirvidor

en: Small Hub
ast: Hub pequeñu

en: Storage Router
ast: Router d'almacenamientu

en: Switch Processor
ast: Procesador de conmutación

en: Universal Gateway
ast: Pasarela Universal

en: Virtual Layer Switch
ast: Conmutador de capa virtual

en: Wavelength router
ast: Router de llargor  d'onda

en: Wireless router
ast: Router inalámbricu

en: Workgroup Fibre Channel intelligent switch
ast: Conmutador intelixente Workgroup Fibre Channel

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
ast: Conmutador Workgroup con voz

en: Workgroup switch
ast: Conmutador Workgroup

en: Workgroup switch Subdued
ast: Conmutador Workgroup Subdued

en: iSCSI switch
ast: Conmutador iSCSI

en: Androgynous Person
ast: Persona andróxina

en: Antenna
ast: Antena

en: Branch office
ast: Rama d'oficina

en: Branch office blue
ast: Rama d'oficina azul

en: Branch office subdued
ast: Rama d'oficina subdued

en: Car
ast: Coche

en: Generic Building
ast: Edificiu xenéricu

en: Generic Building blue
ast: Edificiu xenéricu azul

en: Generic Building subdued
ast: Edificiu xenéricu subdued

en: Government Building
ast: Edificiu del Gobiernu

en: Headphones
ast: Auriculares

en: Home office
ast: Oficina en casa

en: House
ast: Casa

en: House blue
ast: Casa azul

en: Key
ast: Llave

en: Lock and Key
ast: Pesllera y llave

en: Mac Woman
ast: Muyer Mac

en: Man
ast: Home

en: Man blue
ast: Home azul

en: Man gold
ast: Home d'oru

en: Man red
ast: Home colloráu

en: Medium Building
ast: Edificiu mediu

en: Medium Building blue
ast: Edificiu azul mediu

en: Medium Building subdued
ast: Edificiu Mediu subdued

en: Miscellaneous shapes by Cisco
ast: Figures estremaes de Cisco

en: PC Man
ast: Home PC

en: PC Man left
ast: Home PC izquierda

en: Running man
ast: Home corriendo

en: Running man subdued
ast: Home corriendo subdued

en: Running woman
ast: Muyer corriendo

en: Satellite
ast: Satélite

en: Satellite dish
ast: Discu de satélite

en: Sitting Woman
ast: Muyer sentada

en: Sitting Woman right
ast: Muyer sentada drecha

en: Small Business
ast: Empresa Pequeña

en: Standing Man
ast: Home de pie

en: Standing woman
ast: Muyer de pie

en: Telecommuter
ast: Teleconmutador

en: Telecommuter house
ast: Sitiu de teleconmutación

en: Truck
ast: Camión

en: University
ast: Universidá

en: Video Camera
ast: Cámara de vídeo

en: Video Camera right
ast: Cámara de vídeo drecha

en: Woman
ast: Muyer

en: Woman blue
ast: Muyer azul

en: Woman gold
ast: Muyer d'oru

en: Woman red
ast: Muyer collorada

en: 3174 (desktop) cluster controller
ast: 3174 controlador de cluster (escritoriu)

en: 3X74 (floor) cluster controller
ast: 3X74 (suelu) controlador de cluster

en: Access Server
ast: Sirvidor d'accesu

en: AccessPoint
ast: Puntu d'accesu

en: Automatic Protection Switching
ast: Conmutador con proteición automática

en: BBFW media
ast: Mediu BBFW

en: Breakout box
ast: Caxa breakout

en: Bridge
ast: Ponte

en: CDDI/FDDI Concentrator
ast: Concentrador CDDI/FDDI

en: CDM Content Distribution Manager
ast: Alministrador de distribución de conteníu CDM

en: Cable Modem
ast: Módem de cable

en: Catalyst Access Gateway
ast: Pasarela d'accesu Catalyst

en: Centri Firewall
ast: Torgafueos Centri

en: Channelized Pipe
ast: Conductu canalizáu

en: Cisco - Network
ast: Cisco - Rede

en: Cloud
ast: Ñube

en: Cloud Dark
ast: Ñube escura

en: Cloud Gold
ast: Ñube dorada

en: Cloud White
ast: Ñube blanca

en: Concatenated Payload
ast: Carga concatenada

en: Content Engine (Cache Director)
ast: Motor de conteníos (Direutor de caché)

en: Content Transformation Engine (CTE)
ast: Motor de tresformación de conteníos (CTE)

en: DWDM Filter
ast: Peñera DWDM

en: Detector
ast: Deteutor

en: Digital Cross-Connect
ast: Coneutor en cruz dixital

en: Directory Server
ast: Sirvidor de direutoriu

en: Distributed Director
ast: Direutor distribuyíu

en: Dual Mode AccessPoint
ast: Puntu d'accesu dual

en: FDDI Ring
ast: Aniellu FDDI

en: File Engine
ast: Motor de ficheros

en: Firewall
ast: Torgafueos

en: Firewall Service Module
ast: Módulu de serviciu de torgafueos

en: Firewall horizontal
ast: Torgafueos horizontal

en: Firewall subdued
ast: Torgafueos subdued

en: Generic Gateway
ast: Pasarela xenérica

en: IOS Firewall
ast: Torgafueos IOS

en: IP DSL Switch
ast: Conmutador IP DSL

en: IP Old-style
ast: IP estilu antiguu

en: IP Transport Concentrator
ast: Concentrador de tresporte IP

en: IPTV broadcast server
ast: Sirvidor IPTV d'espardimientu

en: IPTV content manager
ast: Xestor de conteníu IPTV

en: LAN to LAN
ast: LAN a LAN

en: Lightweight AP
ast: AP llixeru

en: LocalDirector
ast: Direutor llocal

en: Location server
ast: Sirvidor de comunicaciones

en: MAS Gateway
ast: Pasarela MAS

en: Network Management
ast: Xestión de rede

en: Network shapes by Cisco
ast: Formes de xestión de rede por Cisco

en: Optical Amplifier
ast: Amplificador ópticu

en: Optical Cross-Connect
ast: Tresporte ópticu

en: Optical Fiber
ast: Fibra óptica

en: Optical Transport
ast: Tresporte ópticu

en: PIX Firewall
ast: Torgafueos PIX

en: PIX Firewall Left
ast: Torgafueos PIX

en: Protocol Translator
ast: Traductor de protocolu

en: Repeater
ast: Repitidor

en: SSL Terminator
ast: Terminador SSL

en: Service Control
ast: Control de serviciu

en: System controller
ast: Controlador de sistema

en: Terminal Server
ast: Sirvidor de terminal

en: TransPath
ast: Camín de tresporte

en: VPN Concentrator
ast: Concentrador VPN

en: VPN Gateway
ast: Pasarela VPN

en: WLAN controller
ast: Controlador WLAN

en: Wi-Fi Tag
ast: Etiqueta Wi-Fi

en: Wireless Bridge
ast: Ponte inalámbrica

en: Wireless Connectivity
ast: Conectividá inalámbrica

en: Wireless Transport
ast: Tresporte inalámbrico

en: CallManager
ast: Xestor de llamaes

en: Cellular Phone
ast: Teléfonu móvil

en: Cisco - Telephony
ast: Cisco - Telefonía

en: Class 4/5 switch
ast: Conmutador clase 4/5

en: End Office
ast: Fin d'oficina

en: Gatekeeper
ast: Porteru

en: Generic softswitch
ast: Conmutador software xenéricu

en: IP Phone
ast: Teléfonu IP

en: IP Telephony Router
ast: Router de telefonía IP

en: MGX 8000 Series Voice Gateway
ast: Pasarela de voz MGX 8000 Series

en: MoH server (Music on Hold)
ast: Sirvidor MoH (Music on Hold)

en: Mobile Access IP Phone
ast: Teléfonu IP d'accesu móvil

en: Mobile Access Router
ast: Router d'accesu móvil

en: PBX Switch
ast: Conmutador PBX

en: Pager
ast: Buscapersones

en: Phone
ast: Teléfonu

en: Phone 2
ast: Teléfonu 2

en: Phone Ethernet
ast: Teléfonu Ethernet

en: Phone Feature
ast: Carauterística del teléfonu

en: Phone/Fax
ast: Teléfonu/Fax

en: Radio Tower
ast: Torre de radio

en: SC2200 (Signalling Controller)
ast: SC2200 (controlador de señales)

en: SC2200/VSC3000 host
ast: Host SC2200/VSC3000

en: SIP Proxy Server
ast: Sirvidor proxy SIP

en: TDM router
ast: Router TDM

en: Telephony shapes by Cisco
ast: Formes de telefonía de Cisco

en: Turret
ast: Torreta

en: Unity server
ast: Sirvidor Unity

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
ast: Controlador virtual de conmutación (VSC 3000)

en: Voice-Enabled ATM Switch
ast: Conmutador de voz ATM

en: Voice-Enabled Access Server
ast: Sirvidor d'accesu de voz

en: Voice-Enabled Router
ast: Router de voz

en: Aerator with bubbles
ast: Ventilador con burbuyes

en: Backflow preventer
ast: Una válvula anti-retornu

en: Basin
ast: Bañal

en: Bivalent vertical rest
ast: Descansu vertical bivalente

en: Civil Engineering Components
ast: Componentes d'inxeniería civil

en: Container
ast: Contenedor

en: Final-settling basin
ast: L'allugamientu final d'un bañal

en: Frequency converter
ast: Convertidor de frecuencia

en: Gas bottle
ast: Botella de gas

en: Horizontal limiting line
ast: Llinia de llimitación horizontal

en: Horizontal rest
ast: Descansu horizontal

en: Horizontally aligned arrow
ast: Una flecha alliniada horizontalmente

en: Horizontally aligned compressor
ast: Compresor alliniáu horizontalmente

en: Horizontally aligned pump
ast: Bomba alliniada horizontalmente

en: Horizontally aligned valve
ast: Válvula alliniada horizontalmente

en: Preliminary clarification tank
ast: Un tanque de clarificación preliminar

en: Reference line
ast: Llinia de referencia

en: Soil
ast: Tierra

en: Vertical limiting line
ast: Llinia de llimitación vertical

en: Vertical rest
ast: Descansu vertical

en: Vertically aligned arrow
ast: Flecha alliniada verticalmente

en: Vertically aligned compressor
ast: Compresor alliniáu verticalmente

en: Vertically aligned propeller
ast: Héliz alliniada verticalmente

en: Vertically aligned pump
ast: Bomba alliniada verticalmente

en: Vertically aligned valve
ast: Válvula alliniada verticalmente

en: Water level
ast: Nivel del agua

en: Jigsaw
ast: Puzzle

en: Jigsaw - part_iiii
ast: Puzzle - parte_iiii

en: Jigsaw - part_iiio
ast: Puzzle - parte_iiio

en: Jigsaw - part_iioi
ast: Puzzle - parte_iioi

en: Jigsaw - part_iioo
ast: Puzzle - parte_iioo

en: Jigsaw - part_ioii
ast: Puzzle - parte_ioii

en: Jigsaw - part_ioio
ast: Puzzle - parte_ioio

en: Jigsaw - part_iooi
ast: Puzzle - parte_iooi

en: Jigsaw - part_iooo
ast: Puzzle - parte_iooo

en: Jigsaw - part_oiii
ast: Puzzle - parte_oiii

en: Jigsaw - part_oiio
ast: Puzzle - parte_oiio

en: Jigsaw - part_oioi
ast: Puzzle - parte_oioi

en: Jigsaw - part_oioo
ast: Puzzle - parte_oioo

en: Jigsaw - part_ooii
ast: Puzzle - parte_ooii

en: Jigsaw - part_ooio
ast: Puzzle - parte_ooio

en: Jigsaw - part_oooi
ast: Puzzle - parte_oooi

en: Jigsaw - part_oooo
ast: Puzzle - parte_oooo

en: Pieces of a jigsaw
ast: Pieces d'un puzzle

en: 24 Port Patch Panel
ast: Panel encastrador de 24 puertos

en: 3 1/2 inch diskette
ast: Disquí de 3 1/2 pulgaes

en: ATM switch symbol
ast: Símbolu de switch ATM

en: Antenna for wireless transmission
ast: Una antena pa la tresmisión inalámbrica

en: Bigtower PC
ast: PC de torre grande

en: Computer
ast: Computadora

en: Desktop PC
ast: PC d'escritoriu

en: Digitizing board
ast: Tableta de dixitalización

en: Ethernet bus
ast: Bus Ethernet

en: External DAT drive
ast: Unidá DAT esterna

en: Firewall router
ast: Router torgafueos

en: Laptop PC
ast: PC portátil

en: Miditower PC
ast: PC de torre media

en: Minitower PC
ast: PC de torre pequeña

en: Mobile phone
ast: Teléfonu móvil

en: Mobile telephony base station
ast: Estación base de telefonía móvil

en: Mobile telephony cell
ast: Celda de telefonía móvil

en: Modular switching system
ast: Sistema de conexón modular

en: Objects to design network diagrams with
ast: Oxetos pa diseñar diagrames de rede

en: RJ45 wall-plug
ast: Enchufe de parea RJ45

en: Router symbol
ast: Símbolo del router

en: Simple modem
ast: Módem cenciellu

en: Simple printer
ast: Impresora cenciella

en: Speaker with integrated amplifier
ast: Altavoz con amplificador integráu

en: Speaker without amplifier
ast: Altavoz ensin amplificador

en: Stackable hub or switch
ast: Hub o switch apilable

en: Storage
ast: Almacenamientu

en: Switch symbol
ast: Símbolu de switch

en: UNIX workstation
ast: Estación de trabayu UNIX

en: WAN connection
ast: Conexón WAN

en: WAN link
ast: Enllaz WAN

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
ast: Enchufe de parea pal sistema de cableáu scEAD

en: Workstation monitor
ast: Monitor d'estación de trabayu

en: ZIP disk
ast: Discu ZIP

en: Log transfer manager or rep agent
ast: Axente rep o xestor de tresferencia de rexistro

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
ast: Oxetos pa diseñar diagrames nel dominiu de replica de Sybase

en: Replication server manager
ast: Xestor del sirvidor de replica

en: Stable storage device
ast: Dispositivu d'almacenamientu estable

en: Sybase client application
ast: Una aplicación vecera de sybase

en: Sybase dataserver
ast: Un sirvidor de datos sybase

en: Sybase replication server
ast: Un sirvidor de replica de sybase
