dia - en to ca translation catalogue (2316 entries)

note: This is not an errror
en: invalid layer range %lu - %lu
ca: interval de capes no vàlid %lu - %lu

en: Layer %lu (%s) selected more than once.
ca: La capa %lu (%s) està seleccionada més d'una vegada.

en: Layer %d (%s) selected more than once.
ca: La capa %d (%s) està seleccionada més d'una vegada.

en: There is no layer named %s.
ca: No hi ha cap capa anomenada %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
ca: Error %s: es desconeix el procediment per a exportar-ho a %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
ca: Error %s: els fitxers d'entrada i de sortida són idèntics: %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
ca: Importa

en: %s error: need valid input file %s
ca: Error %s: cal un fitxer d'entrada vàlid %s

en: Can't find output format/filter %s
ca: No es pot trobar el format/fitxer de sortida %s

en: Input directory '%s' must exist!
ca: El directori d'entrada «%s» ha d'existir!

en: Output directory '%s' must exist!
ca: El directori de sortida «%s» ha d'existir!

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
ca: Exporta el fitxer carregat i surt

en: OUTPUT
ca: SORTIDA

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
ca: Selecciona el filtre/format

en: TYPE
ca: TIPUS

en: List export filters/formats and exit
ca: Llista els filtres/formats d'exportació i surt

en: Export graphics size
ca: Exporta la mida dels gràfics

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
ca: Mostra només les capes especificades (p. ex. quan exportis). Pot ser el nom de la capa o un interval de números de capes (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
ca: CAPA,CAPA,...

en: Don't show the splash screen
ca: No mostris la pantalla de flaix

en: Don't create an empty diagram
ca: No creïs un diagrama buit

en: Start classic user interface (no diagrams in tabs)
ca: Inicia la interfície clàssica d'usuari (sense diagrames en pestanyes)

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
ca: Envia els missatges d'error a stderr en comptes de mostrar diàlegs.

en: Directory containing input files
ca: Directori que conté els fitxers d'entrada

en: DIRECTORY
ca: DIRECTORI

en: Directory containing output files
ca: Directori que conté els fitxers de sortida

en: Display credits list and exit
ca: Mostra la llista de crèdits i surt

en: Generate verbose output
ca: Genera una sortida detallada

en: Display version and exit
ca: Mostra la versió i surt

en: [FILE...]
ca: [FITXER...]

en: Invalid option?
ca: L'opció no és vàlida?

en: Filename conversion failed: %s
ca: No s'ha pogut convertir el nom del fitxer: %s

en: Missing input: %s
ca: Manca l'entrada: %s

en: Dia Diagram Editor
ca: Editor de diagrames Dia

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
ca: Dia versió %s, compilat %s %s

en: Dia version %s
ca: Dia versió %s

en: Object Defaults
ca: Opcions per defecte de l'objecte

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
ca: No s'ha pogut trobar objectes estàndard a la recerca de biblioteques d'objectes. S'està sortint...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in “%s”; exiting...
ca: No s'ha pogut trobar objectes estàndard a la recerca de biblioteques d'objectes a «%s». S'està sortint...

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia describing how you caused this message to appear.
ca: Això no hauria de passar. Informeu d'un error a https://gitlab.gnome.org/GNOME/dia descrivint la causa de l'aparició d'aquest missatge.

en: Save
ca: Desa

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
ca: S'està sortint sense desar els diagrames modificats

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
ca: Hi ha diagrames que s'han modificat. Esteu segur que voleu sortir de Dia sense desar-los?

en: Quit Dia
ca: Surt de Dia

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Quit
ca: _Surt

en: Exit
ca: Surt

en: Could not create per-user Dia configuration directory
ca: No s'ha pogut crear un directori de configuració de Dia per usuari

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
ca: No s'ha pogut crear un directori de configuració de Dia per usuari. Assegureu-vos que la variable d'entorn «HOME» apunta a un directori existent.

en: Objects and filters internal to Dia
ca: Objectes i filtres interns a Dia

en: The original author of Dia was:
ca: L'autor original de Dia és:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
ca: 
    Les persones que mantenen Dia actualment són:

en: 
    Other authors are:
ca: 
    Altres autors són:

en: 
    Dia is documented by:
ca: 
    Dia ha estat documentat per:

en: Available Export Filters (for --filter)
ca: Filtres disponibles d'exportació (per a --filter)

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
ca: Extensió

en: Identifier
ca: Identificador

en: Description
ca: Descripció

en: No print plugin found!
ca: No s'ha trobat cap connector d'impressió

en: Diagram%d.dia
ca: Diagrama%d.dia

en: No image from Clipboard to paste.
ca: No s'ha trobat cap imatge al porta-retalls.

en: No selected object can take an image.
ca: Cap dels objectes seleccionats pot acceptar una imatge.

en: Clipboard Paste
ca: Enganxa del porta-retalls

en: Failed to import '%s' as SVG.
ca: No s'ha pogut importar «%s» com SVG.

en: Paste failed: %s
ca: No s'ha pogut enganxar: %s

en: Clipboard Copy
ca: Copia al porta-retalls

en: No existing object to paste.
ca: No hi ha cap objecte per a enganxar.

en: Could not find help directory
ca: No s'ha pogut trobar el directori d'ajuda

en: Could not open help directory:
    %s
ca: No s'ha pogut obrir el directori d'ajuda:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
ca: Softcatalà <gnome@softcatala.net>
    Aleix Badia <abadia@ica.es>
    Xavier Conde <xavi.conde@gmail.com>
    Jordi Mas <jmas@softcatala.org>
    Maria Soler <mariasolercliment@gmail.com>
    David Planella <david.planella@gmail.com>
    Pere Orga <pere@orga.cat>
    Robert Antoni Buj Gelonch <rbuj@fedoraproject.org>

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ca: Aquest programa és programari lliure; podeu redistribuir-lo i/o modificar-lo
    sota els termes de la Llicència Pública General GNU tal com ha estat
    publicada per la Free Software Foundation; ja sigui la versió 2 de la
    Llicència o (si ho preferiu) qualsevol versió posterior.
    
    Aquest programa es distribueix amb l'expectativa de què serà útil,
    però SENSE CAP GARANTIA; fins i tot sense la garantia implícita de
    COMERCIALITZACIÓ o ADEQUACIÓ PER A CAP PROPÒSIT EN PARTICULAR. Vegeu la
    Llicència Pública General GNU per a obtenir-ne més detalls.
    
    Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU
    juntament amb aquest programa; en cas contrari, escriviu a la Free
    Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA  02111-1307, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
ca: Un programa per a dibuixar diagrames estructurats.

en: You are about to print a diagram with %d page. | You are about to print a diagram with %d pages.
ca[0]: Esteu a punt d'imprimir un diagrama amb %d pàgina.
ca[1]: Esteu a punt d'imprimir un diagrama amb %d pàgines.

en: You are about to export a diagram with %d page. | You are about to export a diagram with %d pages.
ca[0]: Esteu a punt d'exportar un diagrama amb %d pàgina.
ca[1]: Esteu a punt d'exportar un diagrama amb %d pàgines.

en: You are about to export a diagram which may require %s of memory.(%d page). | You are about to export a diagram which may require %s of memory.(%d pages).
ca[0]: Esteu a punt d'exportar un diagrama que podria requerir %s de memòria. (%d pàgina).
ca[1]: Esteu a punt d'exportar un diagrama que podria requerir %s de memòria. (%d pàgines).

en: You can adjust the size of the diagram by changing the 'Scaling' in the 'Page Setup' dialog.
    Alternatively use 'Best Fit' to move objects/handles into the intended bounds.
ca: Podeu ajustar la mida del diagrama en canviar l'«escalat» al diàleg de «configuració de la pàgina».
    Com a alternativa, podeu utilitzar el «millor ajustament» per a moure els objectes/nanses als límits desitjats.

en: Confirm Diagram Size
ca: Confirmeu la mida del diagrama

en: '%s' creation failed
ca: No s'ha pogut crear «%s»

en: Object defaults
ca: Opcions per defecte de l'objecte

en: _Close
ca: _Tanca

en: _Apply
ca: _Aplica

en: _OK
ca: _D'acord

en: This object has no defaults.
ca: Aquest objecte no té opcions per defecte.

en: Defaults:
ca: Opcions per defecte:

note: ToDo: move context further up in the callstack and to sth useful with it's content
en: Load Into
ca: Carrega a

en: Trying to group with no selected objects.
ca: S'està intentant agrupar sense cap objecte seleccionat.

en: Diagram
ca: Diagrama

en: Layer
ca: Capa

en: %d Layer | %d Layers
ca[0]: %d capa
ca[1]: %d capes

en: Type
ca: Tipus

en: Children
ca: Fills

en: %d Object | %d Objects
ca[0]: %d objecte
ca[1]: %d objectes

en: Select
ca: Selecciona

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
ca: Ubica

en: Properties
ca: Propietats

en: Name
ca: Nom

en: Diagram Tree
ca: Arbre del diagrama

en: Select foreground color
ca: Selecciona el color de primer pla

en: Select background color
ca: Selecciona el color de fons

en: Line width
ca: Amplada de la línia

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: OK
ca: D'acord

en: Line width:
ca: Amplada de la línia:

note: paper size
en: Paper Size
ca: Mida del paper

note: orientation
en: Orientation
ca: Orientació

note: margins
en: Margins
ca: Marges

en: Top:
ca: Superior:

en: Bottom:
ca: Inferior:

en: Left:
ca: Esquerre:

en: Right:
ca: Dret:

note: Scaling
en: Scaling
ca: Escalat

en: Scale:
ca: Escala:

en: Fit to:
ca: Ajusta a:

en: by
ca: per

en: Page Setup
ca: Configuració de la pàgina

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties
ca: Propietats del diagrama

en: Add New Guide
ca: Afegeix una guia nova

en: Horizontal
ca: Horitzontal

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
ca: Posició

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
ca: Aquest objecte no permet desfer o refer.
    S'ha esborrat la informació per a desfer.

en: Properties…
ca: Propietats…

en: Follow link…
ca: Segueix l'enllaç…

en: Convert to Path
ca: Converteix a camí

en: Union
ca: Unió

en: Difference
ca: Diferència

en: Intersection
ca: Intersecció

en: Exclusion
ca: Exclusió

en: Selection
ca: Selecció

en: Input _Methods
ca: _Mètodes d'entrada

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
ca: L'objecte que heu deixat anar no cap dins del seu pare.
    Amplieu l'objecte pare o bé deixeu-lo anar en un altre lloc.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
ca[0]: %d objecte seleccionat
ca[1]: %d objectes seleccionats

en: Selected '%s'
ca: S'ha seleccionat «%s»

en: Unsaved Diagram
ca: Diagrama no desat

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
ca: Si no deseu, perdreu definitivament tots els canvis.

en: Close _without Saving
ca: Tanca _sense desar

en: _Save
ca: _Desa

en: S_elect the diagrams you want to save:
ca: S_eleccioneu els diagrames que voleu desar:

en: There is %d diagram with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d diagrams with unsaved changes. Save changes before closing?
ca[0]: Hi ha %d diagrames amb canvis no desats. Voleu desar els canvis abans de tancar?
ca[1]: Hi ha %d diagrames amb canvis no desats. Voleu desar els canvis abans de tancar?

en: Supported Formats
ca: Formats admesos

en: By extension
ca: Per l'extensió

en: Open Diagram
ca: Obre el diagrama

en: _Open
ca: _Obre

en: Open Options
ca: Obre les opcions

en: Determine file type:
ca: Determina el tipus de fitxer:

en: All Files
ca: Tots els fitxers

en: Some characters in the filename are neither UTF-8
    nor your local encoding.
    Some things will break.
ca: Alguns dels caràcters del nom del fitxer no són ni UTF-8 ni tampoc de la codificació local del sistema.
    Es produiran errors.

en: File already exists
ca: El fitxer ja existeix

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
ca: El fitxer «%s» ja existeix.
    El voleu sobreescriure?

en: Save as
ca: Anomena i desa

en: Save Diagram
ca: Desa el diagrama

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
ca: Comprimeix els fitxers del diagrama

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
ca: La compressió redueix la mida del fitxer a una desena part i agilitza el procés de càrrega i desat. Alguns programes de text no poden manipular fitxers comprimits.

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
ca: Exporta

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
ca: No s'ha pogut determinar quin filtre d'exportació
    cal utilitzar per a desar «%s»

en: Export Diagram
ca: Exporta el diagrama

en: Export Options
ca: Opcions d'exportació

en: _Search for:
ca: _Cerca:

en: Replace _with:
ca: Substituei_x amb:

en: _Match case
ca: _Concordança de majúscules i minúscules

en: Match _entire word only
ca: Concordança només amb la paraula _completa

en: Match _all properties (not just object name)
ca: Concordança amb _totes les propietats (no només el nom d'objecte)

en: Find
ca: Cerca

en: _Find
ca: _Cerca

en: Replace
ca: Substitueix

en: Replace _All
ca: Substitueix-ho _tot

en: _Replace
ca: _Substitueix

en: Pops up the Navigation window.
ca: Mostra la finestra de navegació.

en: Close
ca: Tanca

en: Diagram menu.
ca: Menú del diagrama.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
ca: Commuta l'ajust a la graella en aquesta finestra.

en: Toggles object snapping for this window.
ca: Commuta l'ajust als objectes en aquesta finestra.

en: Toggles snap-to-guides for this window.
ca: Commuta l'ajust a les guies en aquesta finestra.

en: New layer %d
ca: Nova capa %d

en: New Layer
ca: Capa nova

en: Delete Layer
ca: Suprimeix la capa

en: Rename Layer
ca: Reanomena la capa

en: Raise Layer
ca: Puja la capa

en: Lower Layer
ca: Baixa la capa

en: Layers
ca: Capes

en: Edit Layer
ca: Edita la capa

en: Layer name:
ca: Nom de la capa:

en: Add Layer
ca: Afegeix una capa

en: Close Layer pane
ca: Tanca la barra lateral de capes

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
ca: S'ha produït un error en carregar el diagrama.
    L'objecte enllaçat no s'ha trobat al document.

en: Error loading diagram.
    Connection handle %d does not exist on '%s'.
ca: S'ha produït un error en carregar el diagrama.
    No existeix la nansa de connexió associada %d a «%s».

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
ca: S'ha produït un error en carregar el diagrama.
    No existeix el punt de connexió %d a «%s».

en: Can't find parent %s of %s object
ca: No es pot trobar el pare %s de l'objecte %s

en: You must specify a file, not a directory.
ca: Heu d'especificar un fitxer, no un directori.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
ca: No s'ha pogut obrir: «%s» per a la seva lectura.

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
ca: S'ha produït un error en carregar el diagrama %s.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
ca: S'ha produït un error en carregar el diagrama %s.
    Es desconeix el tipus de fitxer.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
ca: S'ha produït un error en carregar el diagrama %s.
    El fitxer no és un fitxer de Dia.

en: Error reading connections
ca: S'ha produït un error en llegir les connexions

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
ca: S'ha produït un error en carregar el diagrama:
    %s.
    Un fitxer vàlid de Dia defineix almenys una capa.

en: Error saving connections to layer '%s'
ca: S'ha produït un error en desar les connexions a la capa «%s»

en: Connection saving is incomplete for layer '%s'
ca: No s'ha completat el desament de les connexions per a la capa «%s»

en: Not allowed to write to output file %s
ca: No es permet escriure al fitxer de sortida %s

en: Not allowed to write temporary files in %s
ca: No es permet escriure els fitxers temporals a %s

en: Can't open output file %s
ca: No es pot obrir el fitxer de sortida %s

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
ca: S'ha produït l'error intern %d en escriure el fitxer %s

en: Can't rename %s to final output file %s
ca: No es pot reanomenar %s al fitxer final de sortida %s

en: Auto save
ca: Desa automàticament

en: Dia Diagram File
ca: Fitxer de diagrama de Dia

en: _File
ca: _Fitxer

en: _New
ca: _Nou

en: Create a new diagram
ca: Crea un nou diagrama

en: _Open…
ca: _Obre…

en: Open a diagram file
ca: Obre un fitxer de diagrama

en: _Help
ca: A_juda

en: Dia help
ca: Ajuda de Dia

en: _About
ca: _Quant a

en: Dia version, authors, license
ca: Versió, autors i llicència de Dia

en: S_heets and Objects
ca: F_ulls i objectes

en: Manage sheets and their objects
ca: Gestiona els fulls i els seus objectes

en: P_references
ca: P_referències

en: Dia preferences
ca: Preferències de Dia

en: P_lugins…
ca: C_onnectors…

en: Manage plug-ins
ca: Gestiona els connectors

en: Diagram _Tree
ca: _Arbre de diagrames

en: Tree representation of diagrams
ca: Representació en arbre dels diagrames

en: Show _Toolbar
ca: Mostra la barra d'_eines

en: Show or hide the toolbar
ca: Mostra o oculta la barra d'eines

en: Show _Statusbar
ca: Mostra la barra d'e_stat

en: Show or hide the statusbar
ca: Mostra o oculta la barra d'estat

en: Show _Layers
ca: Mostra les _capes

en: Show or hide the layers toolwindow
ca: Mostra o oculta la barra d'estat la finestra d'eines de les capes

en: Save the diagram
ca: Desa el diagrama

en: Save _As…
ca: _Anomena i desa…

en: Save the diagram with a new name
ca: Desa el diagrama amb un nou nom

en: _Export…
ca: _Exporta…

en: Export the diagram
ca: Exporta el diagrama

en: _Diagram Properties
ca: Propietats del _diagrama

en: Modify diagram properties (grid, background)
ca: Modifica les propietats del diagrama (graella, fons)

en: Page Set_up…
ca: Config_uració de la pàgina…

en: Modify the diagram pagination
ca: Modifica la paginació del diagrama

en: _Print…
ca: Im_primeix…

en: Print the diagram
ca: Imprimeix el diagrama

en: Close the diagram
ca: Tanca el diagrama

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Undo
ca: _Desfés

en: Undo
ca: Desfés

en: _Redo
ca: _Refés

en: Redo
ca: Refés

en: _Copy
ca: _Copia

en: Copy selection
ca: Copia la selecció

en: Cu_t
ca: _Retalla

en: Cut selection
ca: Retalla la selecció

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: Paste selection
ca: Enganxa la selecció

en: _Duplicate
ca: _Duplica

en: Duplicate selection
ca: Duplica la selecció

en: D_elete
ca: _Suprimeix

en: Delete selection
ca: Suprimeix la selecció

en: _Find…
ca: _Cerca…

en: Search for text
ca: Cerca el text

en: _Replace…
ca: S_ubstitueix…

en: Search and replace text
ca: Cerca i substitueix el text

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: C_opy Text
ca: C_opia el text

en: Copy object's text to clipboard
ca: Copia el text de l'objecte al porta-retalls

en: C_ut Text
ca: Re_talla el text

en: Cut object's text to clipboard
ca: Retalla el text de l'objecte al porta-retalls

en: P_aste Text
ca: E_nganxa el text

en: Insert text from clipboard
ca: Insereix el text des del porta-retalls

en: Paste _Image
ca: Enganxa la _imatge

en: Insert image from clipboard
ca: Insereix la imatge des del porta-retalls

en: _Layers
ca: Ca_pes

en: _Add Layer…
ca: _Afegeix una capa...

en: _Rename Layer…
ca: _Canvia el nom de la capa...

en: _Move Selection to Layer above
ca: _Mou la selecció a la capa de sobre

en: Move _Selection to Layer below
ca: Mou la _selecció a la capa de sota

en: _Layers…
ca: _Capes…

en: _View
ca: _Visualitza

en: Zoom _In
ca: _Amplia

en: Zoom in
ca: Amplia

en: Zoom _Out
ca: _Redueix

en: Zoom out
ca: Redueix

en: _Zoom
ca: _Ampliació

en: _Normal Size
ca: _Mida normal

en: 70.7
ca: 70,7

en: 35.4
ca: 35,4

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Best _Fit
ca: Millor _ajust

en: Zoom fit
ca: Ajusta

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
ca: _Visualització nova

en: C_lone View
ca: C_lona la visualització

en: _Refresh
ca: _Ajusta

en: _Guides
ca: _Guies

en: _New Guide...
ca: Guia _nova...

en: _Objects
ca: _Objectes

en: Send to _Back
ca: Envia al _fons

en: Move selection to the bottom
ca: Mou la selecció a la part inferior

en: Bring to _Front
ca: Porta al p_rimer pla

en: Move selection to the top
ca: Mou la selecció a la part superior

en: Send Ba_ckwards
ca: Envia cap _enrere

en: Bring F_orwards
ca: Porta cap e_ndavant

en: _Group
ca: _Agrupa

en: Group selected objects
ca: Agrupa els objectes seleccionats

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
ca: Desagr_upa

en: Ungroup selected groups
ca: desagrupa els objectes seleccionats

en: _Parent
ca: Associa amb un _pare

en: _Unparent
ca: D_issocia del pare

en: _Unparent Children
ca: D_issocia els fills

en: _Align
ca: _Alinea

en: _Left
ca: _Esquerra

en: _Center
ca: _Centrat

en: _Right
ca: _Dreta

en: _Top
ca: _Superior

en: _Middle
ca: Ce_ntre

en: _Bottom
ca: _Inferior

en: Spread Out _Horizontally
ca: Escampa _horitzontalment

en: Spread Out _Vertically
ca: Escampa _verticalment

en: _Stacked
ca: A_pilat

en: _Connected
ca: _Connectat

en: _Properties
ca: P_ropietats

en: _Select
ca: _Selecciona

en: _All
ca: _Tot

en: _None
ca: _Res

en: _Invert
ca: _Inverteix

en: _Transitive
ca: Tr_ansitiu

en: Same _Type
ca: _Mateix tipus

note: display_select_radio_entries go here
en: _Select By
ca: Selecciona _per

note: For placment of the toplevel Layout menu and it's accelerator
en: L_ayout
ca: D_isposició

en: D_ialogs
ca: D_iàlegs

en: D_ebug
ca: D_epura

en: _Tools
ca: Ei_nes

en: _Modify
ca: _Modifica

en: _Magnify
ca: _Augmenta

en: _Edit Text
ca: _Edita el text

en: _Scroll
ca: _Desplaçament

en: _Box
ca: _Quadre

en: _Ellipse
ca: _El·lipse

en: _Polygon
ca: _Polígon

en: _Line
ca: _Línia

en: _Zigzagline
ca: Línia en _ziga-zaga

en: _Polyline
ca: Pol_ilínia

en: _Bezierline
ca: Línia de Bézie_r

en: _Outline
ca: C_ontorn

en: _Image
ca: _Imatge

en: _Fullscreen
ca: _Pantalla completa

en: _Antialiased
ca: Su_avitza el traçat de línies

en: Show _Grid
ca: Mostra la _graella

en: _Snap to Grid
ca: Aju_sta a la graella

en: _Show Guides
ca: _Mostra les guies

en: Snap to _Guides
ca: Ajusta a les _guies

en: _Remove all Guides
ca: _Suprimeix totes les guies

en: Snap to _Objects
ca: Ajusta als _objectes

en: Show _Rulers
ca: Mostra els _regles

en: Show Scroll_bars
ca: Mostra les _barres de desplaçament

en: Show _Connection Points
ca: Mostra els punts de _connexió

en: _Union
ca: _Unió

en: I_ntersection
ca: I_ntersecció

en: R_emove
ca: Suprim_eix

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: In_verse
ca: In_vers

en: NULL tooldata in tool_menu_select
ca: Dades d'eina NULL a tool_menu_select

en: Fit
ca: Encaixa

en: Toggles snap-to-grid.
ca: Commuta l'ajust a la graella.

en: Toggles object snapping.
ca: Commuta l'ajust als objectes.

en: Toggles guide snapping.
ca: Commuta l'ajust a les guies.

en: The function is not available anymore.
ca: La funció ja no estarà disponible mai més.

en: Couldn't get GTK+ settings
ca: No s'han pogut obtenir els paràmetres de la GTK+

note: build up the user interface
en: Plugins
ca: Connectors

en: Loaded
ca: Carregat

en: Load at Startup
ca: Càrrega automàtica a l'inici

en: Filename
ca: Nom del fitxer

note: TRANSLATORS: The user hasn't set a prefered filter
en: Unset
ca: Desassigna

en: _Done
ca: _Fet

en: Preferences
ca: Preferències

note: GtkWidget *actionbox; GList *buttons;
en: Object properties
ca: Propietats de l'objecte

en: This object has no properties.
ca: Aquest objecte no té propietats.

en: Properties:
ca: Propietats:

en: Object properties:
ca: Propietats de l'objecte:

en: System
ca: Sistema

en: User
ca: Usuari

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
ca: El símbol «custom_type» no es pot obtenir de cap mòdul.
    S'ha inhabilitat l'edició de figures.

en: Widget not found: %s
ca: No s'ha trobat l'estri %s

en: SVG Shape
ca: Forma SVG

en: Programmed DiaObject
ca: DiaObject programat

en: Select SVG Shape File
ca: Selecciona el fitxer de forma SVG

en: Copy ->
ca: Copia ->

en: Copy All ->
ca: Copia-ho tot ->

en: Move ->
ca: Mou ->

en: Move All ->
ca: Mou tot ->

en: <- Copy
ca: <- Copia

en: <- Copy All
ca: <- Copia-ho tot

en: <- Move
ca: <- Mou

en: <- Move All
ca: <- Mou tot

en: Line Break
ca: Salt de línia

en: %s
    Shape
ca: %s
    Forma

en: %s
    Object
ca: %s
    Objecte

en: %s
    Unassigned type
ca: %s
    Tipus no assignat

en: Please select a .shape file
ca: Seleccioneu un fitxer .shape

en: Filename must end with '%s': '%s'
ca: El nom de fitxer ha d'acabar amb «%s»: «%s»

en: Error examining %s: %s
ca: S'ha produït un error en examinar %s: %s

en: Please export the diagram as a shape.
ca: Hauríeu d'exportar el diagrama com a forma.

en: Could not interpret shape file: '%s'
ca: No s'ha pogut interpretar el fitxer de forma: «%s»

en: Sheet must have a Name
ca: El full ha de tenir un nom

en: Couldn't open '%s': %s
ca: No s'ha pogut obrir «%s»: %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
ca: No s'ha pogut obrir: «%s» per a escriure-hi

en: a user
ca: un usuari

en: File: %s
ca: Fitxer: %s

en: Date: %s
ca: Data: %s

en: For: %s
ca: Per: %s

en: add shapes here
ca: afegeix les formes aquí

en: Loading …
ca: S'està carregant…

en: Dia v %s
ca: Dia versió %s

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
ca: Modifiqueu els objectes
    Utilitzeu la tecla <Espai> per a commutar entre aquesta i altres eines

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
ca: Edició de text
    Utilitzeu la tecla Esc per a abandonar aquesta eina

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
ca: Augmenta

en: Scroll around the diagram
ca: Desplaça pel diagrama

en: Box
ca: Quadre

en: Ellipse
ca: El·lipse

en: Polygon
ca: Polígon

en: Line
ca: Línia

en: Zigzagline
ca: Línia en ziga-zaga

en: Polyline
ca: Polilínia

en: Bezierline
ca: Línia de Bézier

en: Image
ca: Imatge

en: Outline
ca: Contorn

en: No sheet named %s
ca: No hi ha cap full anomenat %s

note: Author: Alan Horkan, 2002, mailto:horkana@tcd.ie Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
ca: Variat

en: Flowchart
ca: Diagrama de flux

en: All Sheets
ca: Tots els fulls

en: Reset Menu
ca: Restableix el menú

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
ca: Els colors de primer pla i de fons per als nous objectes. Els quadrats petits en blanc i negre reinicien els colors. Les fletxes petites intercanvien els colors. Feu un doble clic per a canviar-los.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
ca: L'amplada de la línia. Feu clic sobre una línia per a especificar l'amplada per defecte de les línies dels nous objectes. Feu doble clic per a especificar-la de forma més precisa.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
ca: L'estil de fletxa a l'inici de les noves línies. Feu clic per a escollir una fletxa, o definiu els paràmetres de la fletxa amb «Detalls…»

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
ca: L'estil de línia de les noves línies. Feu clic per a escollir un estil de línia, o definiu els paràmetres d'estil de línia amb «Detalls…»

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
ca: L'estil de fletxa al final de les noves línies. Feu clic per a escollir una fletxa, o definiu els paràmetres de la fletxa amb «Detalls…»

en: Dia is a program for drawing diagrams
ca: Dia és un programa per a dibuixar diagrames

en: Dia is a GTK+ based diagram creation program for GNU/Linux, MacOS X, Unix, and Windows, and is released under the GPL license.
ca: Dia és un programa de creació de diagrames basat en GTK+ per a GNU/Linux, MacOS X, Unix i Windows, i es distribueix sota la llicència GPL.

en: Dia is roughly inspired by the commercial Windows program 'Visio,' though more geared towards informal diagrams for casual use. It can be used to draw many different kinds of diagrams. It currently has special objects to help draw entity relationship diagrams, UML diagrams, flowcharts, network diagrams, and many other diagrams. It is also possible to add support for new shapes by writing simple XML files, using a subset of SVG to draw the shape.
ca: Dia està més o menys inspirat en el programa comercial de Windows «Visio», tot i que està més orientat a diagrames informals d'ús ocasional. Es pot utilitzar per a dibuixar molts tipus diferents de diagrames. Actualment compta amb objectes especials que ajuden a dibuixar diagrames de relacions d'entitats, diagrames UML, diagrames de flux, diagrames de xarxa i molts altres. També és possible afegir suport per a noves formes escrivint fitxers XML senzills i utilitzant un subconjunt d'SVG per a dibuixar la forma.

en: It can load and save diagrams to a custom XML format (gzipped by default, to save space), can export diagrams to a number of formats, including EPS, SVG, XFIG, WMF and PNG, and can print diagrams (including ones that span multiple pages).
ca: Pot carregar i desar diagrames en un format XML personalitzat (comprimit per defecte per a estalviar espai), pot exportar diagrames a diversos formats, com ara EPS, SVG, XFIG, WMF i PNG, i pot imprimir diagrames (inclús els que abasten diverses pàgines).

en: Main Window
ca: Finestra principal

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: Diagram Editor
ca: Editor de diagrames

en: Edit your Diagrams
ca: Editeu els vostres diagrames

en: _Reset tools after create
ca: _Restableix les eines després de crear

en: Re_verse drag selects intersecting objects
ca: L'arrossegament in_vers selecciona els objectes que s'intersequen

en: R_ecent Document List Length
ca: Mida de la llista de documents r_ecents

en: U_ndo Levels
ca: Nivells de _desfer

en: _Length Unit
ca: Unitat de _llargada

en: F_ont Size Unit
ca: Unitat de mida del _tipus de lletra

en: Grid _snapping distance
ca: Distància d'_ajust a la graella

en: Classic Mode
ca: Mode clàssic

en: Use _Menu Bar
ca: Utilitza la barra de _menú

en: Keep _toolbox above diagram
ca: Mantén el _quadre d'eines al capdamunt del diagrama

en: _User Interface
ca: Interfície d'_usuari

en: _Portrait
ca: _Vertical

en: Paper _Type
ca: _Tipus de paper

en: _Background Color
ca: Color de _fons

en: _Compress saved files
ca: _Comprimeix els fitxers desats

en: Connection Points
ca: Punts de connexió

en: _Snap to Object
ca: Ajusta a l'_objecte

en: _Diagram Defaults
ca: Opcions per defecte del _diagrama

en: _Width
ca: _Amplada

en: _Height
ca: A_lçada

en: Page Breaks
ca: Salts de pàgina

en: Guides
ca: Guies

en: Snap to Guid_es
ca: Ajusta a les _guies

en: _Solid Lines
ca: Línies _sòlides

en: _View Defaults
ca: Opcions per defecte de la _visualització

en: Export Providers
ca: Proveïdors d'exportació

en: Portable _Network Graphics
ca: Format d'imatge _PNG

en: _Scalable Vector Graphics
ca: Gràfics vectorials _escalables

en: _Windows Metafile
ca: Metafitxer del _Windows

en: _Enhanced Metafile
ca: Metafitxer _millorat

en: _Favorites
ca: _Preferits

en: D_ynamic Grid
ca: Graella d_inàmica

en: _Manual Grid
ca: Graella _manual

en: Spacing
ca: Espaiat

en: Visible Spacing
ca: Espaiat visible

en: Column
ca: Columna

en: Row
ca: Fila

en: _Hex Grid
ca: Graella _hexagonal

en: H_ex Grid Size
ca: Mida de la graella h_exagonal

en: _Lines per Major Line
ca: _Línies per cada línia principal

en: _Grid Lines
ca: Línies de la _graella

en: _Dynamic Grid
ca: Graella _dinàmica

en: Hex Grid Size
ca: Mida de la graella hexagonal

en: Grid
ca: Graella

en: Background
ca: Fons

en: Grid Lines
ca: Línies de la graella

en: Edit Attributes
ca: Edita els atributs

en: Description:
ca: Descripció:

en: Type:
ca: Tipus:

en: Name:
ca: Nom:

en: Sheet
ca: Full

en: Sheets and Objects
ca: Fulls i objectes

en: _Up
ca: Am_unt

en: _Down
ca: _Avall

en: _Remove
ca: _Suprimeix

en: <- C_opy
ca: <- C_opia

en: <- Copy _All
ca: <- Copi_a-ho tot

en: <- _Move
ca: <- _Mou

en: <- Move A_ll
ca: <- Mou _tot

en: _Revert
ca: _Reverteix

en: New
ca: Nou

en: SVG Shape:
ca: Forma SVG:

en: Sheet name:
ca: Nom del full:

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
ca: Suprimeix

[ctx: Arrow]
en: None
ca: Sense

[ctx: Arrow]
en: Lines
ca: Línies

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
ca: Triangle buit

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
ca: Triangle ple

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
ca: Triangle sense emplenar

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
ca: Diamant buit

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
ca: Diamant ple

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
ca: Mig diamant

[ctx: Arrow]
en: Half Head
ca: Mig cap

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
ca: Aspa

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
ca: El·lipse emplenada

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
ca: El·lipse buida

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
ca: Punt ple

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
ca: Origen de la dimensió

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
ca: Punt blanc

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
ca: Triangle buit doble

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
ca: Triangle ple doble

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
ca: Triangle i punt plens

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
ca: Quadre ple

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
ca: Caixa blanca

[ctx: Arrow]
en: Slashed
ca: Barrat

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
ca: Símbol d'integració

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
ca: Pota de gall

[ctx: Arrow]
en: Cross
ca: Creu

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
ca: 1-o-uns-quants

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
ca: 0-o-uns-quants

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
ca: 1-o-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
ca: 1 exactament

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
ca: Còncau emplenat

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
ca: Còncau blanc

[ctx: Arrow]
en: Round
ca: Cercle

[ctx: Arrow]
en: Open Round
ca: Cercle obert

[ctx: Arrow]
en: Backslash
ca: Barra inversa

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
ca: Línia infinita

en: Arrow head of unknown type
ca: Punta de fletxa de tipus desconegut

en: Arrow head of type %s has too small dimensions; removing.
ca: Les dimensions de la punta de fletxa del tipus %s són massa petites; se suprimirà.

en: unknown arrow
ca: tipus de fletxa desconegut

en: Can't find standard object
ca: No es pot trobar l'objecte estàndard

en: Arrow Properties
ca: Propietats de la fletxa

en: Size:
ca: Mida:

en: Select color
ca: Seleccioneu el color

en: More Colors…
ca: Més colors…

en: Couldn't find font family for %s
ca: No s'ha pogut trobar la família del tipus de lletra %s

en: Other Fonts
ca: Altres tipus de lletra

note: pathologic case - pixbuf not even supporting PNG?
en: Unsupported file format for saving:
    %s
ca: No s'admet el format de fitxer per a desar:
    %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
ca: No s'ha pogut desar el fitxer:
    %s
    %s

en: Line Style Properties
ca: Propietats de l'estil de línia

en: Details…
ca: Detalls…

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
ca: Mida dels guionets:

en: Yes
ca: Sí

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
ca: El fitxer %s no té cap especificació de la codificació;
    s'assumirà que està codificat en %s

en: Unknown type of DataNode '%s'
ca: Es desconeix el tipus de node de dades «%s»

en: Taking int value of non-int node.
ca: El valor de l'enter es prendrà d'un node que no és enter.

en: Taking point value of non-point node.
ca: El valor del punt es prendrà d'un node que no és un punt.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
ca: El valor «%s» %f del punt x és incorrecte; es descartarà.

en: Error parsing point.
ca: S'ha produït un error en analitzar el punt.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
ca: El valor «%s» %f del punt y és incorrecte; es descartarà.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
ca: El valor del punt Bézier es prendrà d'un node que no és un punt.

en: Error parsing bezpoint p1.
ca: S'ha produït un error en analitzar el punt Bézier p1.

en: Error parsing bezpoint p2.
ca: S'ha produït un error en analitzar el punt Bézier p2.

en: Error parsing bezpoint p3.
ca: S'ha produït un error en analitzar el punt Bézier p3.

en: Taking rectangle value of non-rectangle node.
ca: El valor del rectangle es prendrà d'un node que no és un rectangle.

en: Error parsing rectangle.
ca: S'ha produït un error en analitzar el rectangle.

en: Taking string value of non-string node.
ca: El valor de la cadena es prendrà d'un node que no és una cadena.

en: Error in string tag.
ca: S'ha produït un error en l'etiqueta de la cadena.

en: Error in file, string not starting with #
ca: S'ha produït un error en el fitxer, una cadena no comença per #

en: Taking font value of non-font node.
ca: El valor del tipus de lletra es prendrà d'un node que no és un tipus de lletra.

en: Multiple export filters with unique name %s
ca: Múltiples filtres d'exportació amb un únic nom %s

en: Multiple import filters with unique name %s
ca: Hi ha múltiples filtres d'importació amb el nom identificatiu %s

en: Can't load font %s.
ca: No es pot carregar el tipus de lletra %s.

en: Transformation
ca: Transformació

en: Warning
ca: Advertiment

en: There is one similar message.
ca: Hi ha un missatge similar.

en: Show repeated messages
ca: Mostra els missatges repetits

en: Don't show this message again
ca: No tornis a mostrar aquest missatge

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
ca[0]: Hi ha %d missatge similar.
ca[1]: Hi ha %d missatges similars.

en: Notice
ca: Avís

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
ca: S'ha produït un error en carregar els valors predeterminats «%s».
    El fitxer no és un diagrama de Dia.

note: base property stuff...
en: Autoroute
ca: Camí automàtic

en: Autorouting
ca: Encaminament automàtic

en: Persistence
ca: Persistència

en: Missing dependencies for '%s'?
ca: Manquen les dependències de «%s»?

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
ca: Manca el símbol «dia_plugin_init»

en: dia_plugin_init() call failed
ca: La crida dia_plugin_init() ha fallat

en: Plugin Configuration
ca: Configuració del connector

en: Author
ca: Autor

en: Creation date
ca: Data de creació

en: Modification date
ca: Data de modificació

en: Key
ca: Clau

en: Value
ca: Valor

en: Left
ca: Esquerra

en: Center
ca: Centre

en: Right
ca: Dreta

en: Never
ca: Mai

en: When Needed
ca: Quan sigui necessari

en: Always
ca: Sempre

[ctx: LineJoin]
en: Miter
ca: Rectangular

[ctx: LineJoin]
en: Round
ca: Cercle

[ctx: LineJoin]
en: Bevel
ca: Obliqua

[ctx: LineCap]
en: Butt
ca: Punta

[ctx: LineCap]
en: Round
ca: Cercle

[ctx: LineCap]
en: Projecting
ca: S'està projectant

en: Line color
ca: Color de la línia

en: Line style
ca: Estil de línia

en: Fill color
ca: Color de l'emplenat

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
ca: Dibuixa el fons

en: Start arrow
ca: Fletxa d'inici

en: End arrow
ca: Fletxa de final

en: Text alignment
ca: Alineació del text

en: Font
ca: Tipus de lletra

en: Font size
ca: Mida del tipus de lletra

en: Text color
ca: Color del text

en: Line join
ca: Unió de la línia

en: Line caps
ca: Extrems de línia

en: Text fitting
ca: Ajustament del text

en: Pattern
ca: Patró

en: Property cast from int to enum out of range
ca: La propietat de conversió de tipus int a enum està fora de l'interval

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
ca: No hi ha cap atribut «%s» (%p) o no hi ha dades (%p) en aquest atribut

en: Failed to load image form diagram:
    %s
ca: No s'ha pogut carregar la imatge del diagrama:
    %s

en: Saving inline pixbuf failed:
    %s
ca: No s'ha pogut desar el pixbuf en línia:
    %s

en: Cant create image data from scratch!
ca: No es poden crear les dades de la imatge des de zero.

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
ca: Paràmetres

en: Group with %d object | Group with %d objects
ca[0]: Agrupa amb %d objecte
ca[1]: Agrupa amb %d objectes

en: DiaObject '%s' needed in sheet '%s' was not found.
    It will not be available for use.
ca: No s'ha trobat el DiaObject «%s» necessari per al full «%s».
    Com a conseqüència, no es podrà utilitzar.

en: The system sheet '%s' appears to be more recent than your custom
    version and has been loaded as '%s' for this session.
    
    Move new objects (if any) from '%s' into your custom sheet
    or remove '%s', using the 'Sheets and Objects' dialog.
ca: El full de sistema «%s» pel que sembla és més recent que la vostra versió
    personalitzada i en aquesta sessió s'ha carregat com a «%s».
    
    Traslladeu els nous objectes (si n'hi ha) de «%s» cap al vostre full
    personalitzat, o bé suprimiu «%s» a través del diàleg «Fulls i objectes».

en: %s: you should use object tags rather than shape tags now
ca: %s: a partir d'ara hauríeu d'utilitzar etiquetes d'objecte en comptes d'etiquetes de forma

en: Stroke
ca: Traça

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
ca: Emplena

en: Fill & Stroke
ca: Emplena i traça

en: Bezier points
ca: Punts Bézier

en: Drawing
ca: Dibuixat

en: Draw Control Lines
ca: Dibuixa les línies de control

en: Convert to Bezier
ca: Converteix a Bézier

en: Invert Path
ca: Inverteix el camí

en: Flip Horizontal
ca: Volteja horitzontalment

en: Flip Vertical
ca: Volteja verticalment

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
ca: Gira

en: Shear
ca: Retalla

en: Show Control Lines
ca: Mostra les línies de control

en: Centimeter
ca: Centímetre

en: Decimeter
ca: Decímetre

en: Feet
ca: Peus

en: Inch
ca: Polzada

en: Meter
ca: Metre

en: Millimeter
ca: Mil·límetre

en: Point
ca: Punt

en: Select image file
ca: Selecciona el fitxer d'imatge

en: Browse
ca: Navega

en: Zoom pointer
ca: Punter d'ampliació

en: Visible rect pointer
ca: Punter rectangular visible

en: Can't open output file %s.
ca: No es pot obrir el fitxer de sortida %s.

en: Can't convert output filename '%s' to locale encoding.
    Please choose a different name to save with Cairo.
ca: No es pot convertir el nom del fitxer de sortida «%s» a la
    configuració regional actual. Hauríeu de triar un
    nom diferent per a poder-lo desar amb la Cairo.

en: Can't write %d bytes to %s
ca: No s'han pogut escriure %d bytes a %s

en: Clipboard copy failed
ca: No s'ha pogut copiar al porta-retalls

en: Nothing to print
ca: No hi ha res a imprimir

en: Declaration
ca: Declaració

en: Add Access Provider
ca: Afegeix un proveïdor d'accés

en: Add Access Requirer
ca: Afegeix un requeridor d'accés

en: Add In Data Port
ca: Afegeix un port d'entrada de dades

en: Add In Event Port
ca: Afegeix un port d'entrada d'esdeveniments

en: Add In Event Data Port
ca: Afegeix un port d'entrada de dades d'esdeveniments

en: Add Out Data Port
ca: Afegeix un port de sortida de dades

en: Add Out Event Port
ca: Afegeix un port de sortida d'esdeveniments

en: Add Out Event Data Port
ca: Afegeix un port de sortida de dades d'esdeveniments

en: Add In Out Data Port
ca: Afegeix un port d'entrada i sortida de dades

en: Add In Out Event Port
ca: Afegeix un port d'entrada i sortida d'esdeveniments

en: Add In Out Event Data Port
ca: Afegeix un port d'entrada i sortida de dades d'esdeveniments

en: Add Port Group
ca: Afegeix un grup de ports

en: Add Connection Point
ca: Afegeix un punt de connexió

en: Delete Port
ca: Suprimeix el port

en: Edit Port Declaration
ca: Edita la declaració del port

en: Delete Connection Point
ca: Suprimeix el punt de connexió

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
ca: Objectes de diagrama del llenguatge per al disseny i anàlisi d'arquitectura

en: Chronogram diagram objects
ca: Objectes de diagrama de cronograma

en: Data
ca: Dades

en: Data name
ca: Nom de les dades

en: Events
ca: Esdeveniments

en: Event specification
ca: Especificació d'esdeveniments

en: @ time    set the pointer to an absolute time.
    ( duration  set the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  set the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  set the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    Example: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
ca: @ temps    defineix el punter a un temps absolut.
    ( duració  activa el senyal, després s'espera «duració».
    ) duració  desactiva el senyal, després s'espera «duració».
    u duració  posa el senyal en estat «desconegut», després s'espera «duració».
    Exemple: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time
ca: Hora d'inici

en: End time
ca: Hora final

en: Rise time
ca: Temps de pujada

en: Fall time
ca: Temps de baixada

en: Multi-bit data
ca: Dades de bits múltiples

en: Aspect
ca: Aspecte

en: Data color
ca: Color de les dades

en: Data line width
ca: Amplada de la línia de dades

en: Time data
ca: Dades de temps

en: Major time step
ca: Major pas de temps

en: Minor time step
ca: Menor pas de temps

en: Minor step line width
ca: Amplada de la línia de menor pas de temps

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Custom XML shapes loader
ca: Carregador de formes XML personalitzades

en: Flip horizontal
ca: Volteja horitzontalment

en: Flip vertical
ca: Volteja verticalment

en: Scale of the sub-shapes
ca: Escala de les subformes

en: Text padding
ca: Farciment de text

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer d'icona %s del tipus d'objecte «%s».

en: Custom XML lines loader
ca: Carregador de línies XML personalitzades

en: INTERNAL: CustomLines: Illegal line type in LineInfo object.
ca: INTERN: CustomLines: el tipus de línia de l'objecte LineInfo no és vàlid.

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
ca: El fitxer «%s» conté dades no vàlides de camins.
    Les dades svg:path han de començar amb moveto.

en: Number of arms
ca: Nombre de braços

en: Flip arms vertically
ca: Volteja els braços verticalment

en: Flip arms horizontally
ca: Volteja els braços horitzontalment

en: Center mount point vertically
ca: Centra el punt de muntatge verticalment

en: Center mount point horizontally
ca: Centra el punt de muntatge horitzontalment

en: Center mount point
ca: Centra el punt de muntatge

en: Compound
ca: Compost

en: Entity/Relationship table diagram objects
ca: Objectes del diagrama de taula Entitat/Relació

en: Corner radius
ca: Radi de les cantonades

en: Start description
ca: Descripció d'inici

en: End description
ca: Descripció de final

en: Add segment
ca: Afegeix un segment

en: Delete segment
ca: Suprimeix el segment

en: Reference
ca: Referència

en: Comment
ca: Comentari

en: Primary
ca: Primària

en: Primary key
ca: Clau primària

en: Nullable
ca: Pot ser nul

en: Unique
ca: Únic

en: Default
ca: Per defecte

en: Default value
ca: Valor per defecte

note: init data
en: Table
ca: Taula

en: Visible comments
ca: Comentaris visibles

en: Underline primary keys
ca: Subratlla les claus primàries

en: Comment tagging
ca: Marcatge de comentaris

en: Use bold font for primary keys
ca: Utilitza negreta per a les claus primàries

en: Attributes
ca: Atributs

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
ca: Estil

en: Fonts
ca: Tipus de lletres

en: Table name
ca: Nom de la taula

en: Show comments
ca: Mostra els comentaris

en: Key:
ca: Clau:

en: Weak key:
ca: Clau feble:

en: Derived:
ca: Derivat:

en: Multivalue:
ca: Multivalor:

en: Attribute
ca: Atribut

en: Weak:
ca: Feble:

en: Associative:
ca: Associativa:

en: Entity
ca: Entitat

en: Entity/Relationship diagram objects
ca: Objectes del diagrama Entitat/Relació

en: Left Cardinality:
ca: Cardinalitat esquerra:

en: Right Cardinality:
ca: Cardinalitat dreta:

en: Rotate:
ca: Gira:

en: Identifying:
ca: Identificant:

en: Relationship
ca: Relació

en: Flowchart objects
ca: Objectes de diagrama de flux

en: Shear angle
ca: Retalla l'angle

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
ca: Energia

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
ca: Senyal

en: Function structure diagram objects
ca: Objectes del diagrama d'estructura de funció

en: Wish function
ca: Funció desitjada

en: User function
ca: Funció de l'usuari

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
ca: Canal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
ca: Entrada

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
ca: Rep

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
ca: Permet

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
ca: Entrada del formulari

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
ca: Captura

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
ca: Descàrrega

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
ca: Expulsa

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
ca: Col·loca

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
ca: Transfereix

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
ca: Transporta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
ca: Aixeca

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
ca: Mou

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
ca: Transmet

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
ca: Condueix

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
ca: Transporta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
ca: Guia

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
ca: Dirigeix

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
ca: Redreça

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
ca: Guia

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
ca: Tradueix

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
ca: Tomba

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
ca: Fes rodar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
ca: Permet DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
ca: Restricció

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
ca: Desbloqueja

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
ca: Admet

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
ca: Atura

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
ca: Aïlla

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
ca: Protegeix

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
ca: Impedeix

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
ca: Capa protectora

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
ca: Inhibeix

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
ca: Estabilitza

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
ca: Estable

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
ca: Assegura

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
ca: Adjunta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
ca: Munta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
ca: Bloqueja

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
ca: Fixa

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
ca: Aguanta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
ca: Orienta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
ca: Alinea

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
ca: Connecta

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
ca: Aparella

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
ca: Uneix

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
ca: Agrupa

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
ca: Barreja

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
ca: Combina

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
ca: Mescla

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
ca: Afegeix

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
ca: Empaqueta

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
ca: Fusiona

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
ca: Branca

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
ca: Separa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
ca: Canvia

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
ca: Divideix

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
ca: Deixa anar

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
ca: Desenganxa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
ca: Desconnecta

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
ca: Retalla

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
ca: Poleix

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
ca: Sorra

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
ca: Perfora

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
ca: Torn

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
ca: Refina

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
ca: Purifica

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
ca: Tiba

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
ca: Filtra

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
ca: Passa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
ca: Neteja

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
ca: Distribueix

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
ca: Divergeix

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
ca: Escampa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
ca: Dispersa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
ca: Difon

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
ca: Buida

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
ca: Dissipa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
ca: Absorbeix

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
ca: Apaga

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
ca: Esvaeix

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
ca: Resisteix

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
ca: Proveeix

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
ca: Emmagatzema

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
ca: Contén

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
ca: Recull

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
ca: Reserva

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
ca: Subministra

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
ca: Proveeix

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
ca: Reomple

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
ca: Exposa

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
ca: Extreu

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
ca: Control de la magnitud

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
ca: Acciona

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
ca: Comença

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
ca: Inicia

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
ca: Regula

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
ca: Controla

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
ca: Habilita

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
ca: Inhabilita

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
ca: Limita

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
ca: Interromp

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
ca: Canvia

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
ca: Incrementa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
ca: Redueix

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
ca: Amplifica

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
ca: Redueix

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
ca: Normalitza

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
ca: Multiplica

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
ca: Escala

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
ca: Rectifica

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
ca: Ajusta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
ca: Forma

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
ca: Compacta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
ca: Esclafa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
ca: Forma

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
ca: Comprimeix

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
ca: Perfora

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
ca: Converteix

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
ca: Transforma

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
ca: Liqua

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
ca: Solidifica

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
ca: Evapora

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
ca: Sublima

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
ca: Condensa

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
ca: Integra

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
ca: Diferencia

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
ca: Processa

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
ca: Sent

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
ca: Observa

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
ca: Reconeix

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
ca: Distingeix

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
ca: Comprova

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
ca: Verifica

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
ca: Indica

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
ca: Marca

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
ca: Mostra

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
ca: Mesura

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
ca: Calcula

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
ca: Representa

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
ca: Nom

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
ca: Sòlid

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
ca: Líquid

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
ca: Humà

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
ca: Mà

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
ca: Peu

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
ca: Cap

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
ca: Dit

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
ca: Dit del peu

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
ca: Biològic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
ca: Mecànic

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
ca: Energia mecànica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
ca: Translació

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
ca: Força

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
ca: Rotació

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
ca: Parell de forces

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
ca: Moviment aleatori

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
ca: Vibració

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
ca: Energia rotacional

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
ca: Energia translacional

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
ca: Elèctric

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
ca: Electricitat

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
ca: Voltatge

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
ca: Intensitat

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
ca: Hidràulica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
ca: Pressió

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
ca: Cabal volumètric

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
ca: Tèrmica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
ca: Calor

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
ca: Conducció

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
ca: Convecció

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
ca: Radiació

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
ca: Pneumàtica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
ca: Química

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
ca: Radioactiu

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
ca: Microones

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
ca: Ones de ràdio

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
ca: Raigs X

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
ca: Raigs Gamma

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
ca: Energia acústica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
ca: Energia òptica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
ca: Energia solar

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
ca: Energia magnètica

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
ca: Moviment humà

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
ca: Força humana

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
ca: Estat

en: User/Device Fn
ca: Funció de l’usuari o del dispositiu

en: Wish Fn
ca: Funció desitjada

en: Macro call
ca: Crida a la macro

en: This action is a call to a macro-step
ca: Aquesta acció és una crida a un pas macro

en: Condition
ca: Condició

en: The boolean equation of the condition
ca: L'equació booleana de la condició

en: The condition's font
ca: El tipus de lletra de la condició

en: The condition's font size
ca: La mida del tipus de lletra de la condició

en: The condition's color
ca: El color de la condició

en: GRAFCET diagram objects
ca: Objectes de diagrama GRAFCET

en: Regular step
ca: Etapa normal

en: Initial step
ca: Etapa inicial

en: Macro entry step
ca: Etapa d'entrada de macro

en: Macro exit step
ca: Etapa de sortida de macro

en: Macro call step
ca: Etapa de crida de macro

en: Subprogram call step
ca: Etapa de crida de subprograma

en: Step name
ca: Nom de l'etapa

en: The name of the step
ca: El nom de l'etapa

en: Step type
ca: Tipus d'etapa

en: The kind of step
ca: El tipus de l'etapa

en: Active
ca: Activa

en: Shows a red dot to figure the step's activity
ca: Mostra un punt vermell per a identificar l'activitat de l'etapa

en: Receptivity
ca: Receptivitat

en: The boolean equation of the receptivity
ca: L'equació booleana de la receptivitat

en: The receptivity's font
ca: El tipus de lletra de la receptivitat

en: The receptivity's font size
ca: La mida del tipus de lletra de la receptivitat

en: The receptivity's color
ca: El color de la receptivitat

en: North point
ca: Punt nord

en: South point
ca: Punt sud

en: Draw arrow heads on upward arcs:
ca: Dibuixa les puntes de fletxa en els arcs cap amunt:

en: OR
ca: O

en: AND
ca: I

en: Vergent type:
ca: Tipus de divergència:

en: Add connection point
ca: Afegeix un punt de connexió

en: Delete connection point
ca: Suprimeix el punt de connexió

en: GRAFCET OR/AND vergent
ca: Divergència I/O de GRAFCET

en: Unspecified
ca: Indefinit

en: Role
ca: Rol

en: Softgoal
ca: Objectiu suau

en: Goal
ca: Objectiu

en: Goal Type
ca: Tipus d'objectiu

en: Istar diagram
ca: Diagrama d'Istar

en: Positive contrib
ca: Contribució positiva

en: Negative contrib
ca: Contribució negativa

en: Dependency
ca: Dependència

en: Decomposition
ca: Descomposició

en: Means-Ends
ca: Mitjans-Fins

en: Resource
ca: Recurs

en: Task
ca: Tasca

en: i* other
ca: altres i*

en: Given Domain
ca: Domini donat

en: Designed Domain
ca: Domini dissenyat

en: Machine Domain
ca: Domini de la màquina

en: None
ca: Res

en: Biddable
ca: Obedient

en: Lexical
ca: Lèxic

en: Domain Type
ca: Tipus de domini

en: Domain Kind
ca: Classe de domini

en: Optional kind which appears in the lower-right corner of the Domain
ca: Classe opcional que apareix a la cantonada inferior dreta del domini

en: Jackson domain
ca: Domini de Jackson

en: Jackson diagram
ca: Diagrama de Jackson

en: Shared
ca: Compartit

en: Requirement
ca: Requisit

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
ca: Missatge:

en: Assumption
ca: Assumpció

en: KAOS goal
ca: Objectiu KAOS

en: KAOS diagram
ca: Diagrama KAOS

en: AND Refinement
ca: Refinament I

en: Complete AND Refinement
ca: Refinament I complet

en: OR Refinement
ca: Refinament O

en: Operationalization
ca: Operacionalització

en: Contributes
ca: Contribueix

en: Obstructs
ca: Obstrueix

en: Conflicts
ca: Entra en conflicte

en: Responsibility
ca: Responsabilitat

en: CapableOf
ca: CapaçDe

en: Performs
ca: Executa

en: Output
ca: Sortida

en: KAOS other
ca: un altre KAOS

en: Arrow color
ca: Color de la fletxa

en: Arrow line width
ca: Amplada de la línia de la fletxa

en: Seconds arrow color
ca: Color de l'agulla dels segons

en: Seconds arrow line width
ca: Amplada de la línia de l'agulla dels segons

en: Show hours
ca: Mostra les hores

en: Diagram file
ca: Fitxer de diagrama

en: Rows
ca: Files

en: Columns
ca: Columnes

en: Grid line color
ca: Color de la línia de la graella

en: Grid line width
ca: Amplada de la línia de la graella

en: Miscellaneous objects
ca: Objectes variats

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
ca: Mesura

en: Unit
ca: Unitat

en: Precision
ca: Precisió

en: Concave
ca: Còncau

en: Crossing
ca: Encreuat

en: N-gon kind
ca: Tipus N-gon

en: Number of rays
ca: Nombre de raigs

en: Density
ca: Densitat

en: Winding number for Crossing
ca: Nombre de voltes per l'encreuament

note: no property widget, but still to be serialized
en: Center position
ca: Posició central

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
ca: Mida del raig

en: Square
ca: Quadrat

en: Pentagon
ca: Pentàgon

en: Pentagram
ca: Pentagrama

en: Hexagon
ca: Hexàgon

en: Hexagram
ca: Hexagrama

en: Heptagon
ca: Heptàgon

en: Heptagram
ca: Heptagrama

en: Octagon
ca: Octàgon

en: Octagram
ca: Octagrama

en: Enneagram
ca: Enneagrama

en: Decagon
ca: Decàgon

en: Decagram
ca: Decagrama

en: Hendecagon
ca: Hendecàgon

en: Hendecagram
ca: Hendecagrama

en: Dodecagon
ca: Dodecàgon

en: Dodecagram
ca: Dodecagrama

en: Tridecagon
ca: Triskaidecàgon

en: Tridecagram
ca: Triskaidecagrama

en: Tetradecagon
ca: Tetrakaidecàgon

en: Tetradecagram
ca: Tetrakaidecagrama

en: Pentadecagon
ca: Pentadecàgon

en: Pentadecagram
ca: Pentadecagrama

en: Hexadecagon
ca: Hexadecàgon

en: Hexadecagram
ca: Hexadecagrama

en: Heptadecagon
ca: Heptadecàgon

en: Heptadecagram
ca: Heptadecagrama

en: Octadecagon
ca: Octadecàgon

en: Octadecagram
ca: Octadecagrama

en: Enneadecagon
ca: Enneadecàgon

en: Enneadecagram
ca: Enneadecagrama

en: Icosagon
ca: Icosàgon

en: Icosagram
ca: Icosagrama

en: N-gram
ca: N-grama

en: Star
ca: Estrella

en: Add Handle
ca: Afegeix un gestor

en: Delete Handle
ca: Suprimeix el gestor

en: Base Station
ca: Estació base

en: Network diagram objects
ca: Objectes de diagrama de xarxa

en: Radius
ca: Radi

en: Width
ca: Amplada

en: Import resource (not shown upstairs)
ca: Recurs d'importació (no es mostra al pis superior)

en: Imply resource (not shown downstairs)
ca: Recurs d'implicació (no es mostra al pis inferior)

en: Dotted arrow
ca: Línia de punts

en: disable arrow heads
ca: inhabilita les puntes de les fletxes

en: Flow style:
ca: Estil de flux:

en: Automatically gray vertical flows:
ca: Posa en gris automàticament els fluxos verticals:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
ca: Per a millorar la facilitat de lectura, els fluxos que comencen i acaben verticalment es poden renderitzar en gris

en: SADT Arrow
ca: Fletxa SADT

en: Activity/Data identifier
ca: Identificador d'activitat o de dades

en: The identifier which appears in the lower-right corner of the Box
ca: L'identificador que apareix a la cantonada inferior dreta del quadre

en: SADT box
ca: Quadre SADT

en: SADT diagram objects
ca: Objectes de diagrama SADT

en: Curve distance
ca: Distància de la corba

en: Line gaps
ca: Distàncies de la línia

en: Absolute start gap
ca: Distància absoluta d'inici

en: Absolute end gap
ca: Distància absoluta de final

en: Add Segment
ca: Afegeix un segment

en: Delete Segment
ca: Suprimeix el segment

en: Symmetric control
ca: Control simètric

en: Smooth control
ca: Control suau

en: Cusp control
ca: Control de punta

en: Free
ca: Lliure

en: Fixed
ca: Fixat

en: Aspect ratio
ca: Relació d'aspecte

en: Rotation angle
ca: Angle de rotació

en: Free aspect
ca: Aspecte lliure

en: Fixed aspect
ca: Aspecte fixat

en: Circle
ca: Cercle

en: Image file
ca: Fitxer d'imatge

en: Inline data
ca: Dades en línia

en: Store image data in diagram
ca: Emmagatzema les dades de la imatge al diagrama

en: The Pixbuf reference
ca: Manual de referència de la Pixbuf

en: Draw border
ca: Dibuixa el contorn

en: Keep aspect ratio
ca: Mantén la relació de l'aspecte

en: Can't save image without filename
ca: No es pot desar un fitxer sense cap nom

en: Inconsistent pixbuf during image save.
ca: La Pixbuf és inconsistent durant el desat de la imatge.

note: Didn't find file in current directory.
en: The image file '%s' was not found.
ca: No s'ha trobat el fitxer d'imatge «%s».

en: Arrows
ca: Fletxes

en: Start point
ca: Punt d'inici

en: End point
ca: Punt final

en: Upgrade to Polyline
ca: Promociona a polilínia

en: Upgrade to Zigzagline
ca: Promociona a línia en ziga-zaga

en: Text content
ca: Contingut del text

en: Angle to rotate the outline
ca: Angle de rotació del contorn

en: Add Corner
ca: Afegeix una cantonada

en: Delete Corner
ca: Suprimeix la cantonada

en: Standard objects
ca: Objectes estàndard

en: Bottom
ca: Inferior

en: Top
ca: Superior

en: First Line
ca: Primera línia

en: Vertical text alignment
ca: Alineació vertical del text

en: Text angle
ca: Angle del text

en: Text margin
ca: Marge del text

en: Upgrade to Bezierline
ca: Promociona a línia de Bézier

en: From A to B
ca: Des d'A fins a B

en: From B to A
ca: Des de B fins a A

en: Aggregation
ca: Agregació

en: Composition
ca: Composició

en: Direction
ca: Direcció

en: Show direction
ca: Mostra la direcció

en: Show the small arrow denoting the reading direction
ca: Mostra la fletxa petita que indica la direcció de lectura

en: Side A
ca: Cara A

en: Multiplicity
ca: Multiplicitat

en: Visibility
ca: Visibilitat

en: Show arrow
ca: Mostra sageta

en: Side B
ca: Cara B

note: Attributes page:
en: _Attributes
ca: _Atributs

en: Add Attribute
ca: Afegeix un atribut

en: Remove Attribute
ca: Suprimeix l'atribut

en: Move Attribute Up
ca: Mou l'atribut cap amunt

en: Move Attribute Down
ca: Mou l'atribut cap avall

en: Attribute data
ca: Dades dels atributs

en: Value:
ca: Valor:

en: Comment:
ca: Comentari:

en: Visibility:
ca: Visibilitat:

en: Public
ca: Públic

en: Private
ca: Privat

en: Protected
ca: Protegit

en: Implementation
ca: Implementació

note: end: Inheritance type
en: Class scope
ca: Abast de la classe

en: Class
ca: Classe

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
ca: Estereotip

en: Abstract
ca: Abstracta

en: Visible Attributes
ca: Atributs visibles

en: Visible Operations
ca: Operacions visibles

en: Wrap Operations
ca: Ajusta les operacions

en: Visible Comments
ca: Comentaris visibles

en: Allow resizing
ca: Permet el redimensionat

en: Template
ca: Plantilla

en: Suppress Attributes
ca: Elimina els atributs

en: Suppress Operations
ca: Elimina les operacions

en: Wrap after char
ca: Ajusta després del caràcter

en: Comment line length
ca: Llargada de la línia de comentaris

note: umlattribute_extra
en: Operations
ca: Operacions

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
ca: Paràmetres de la plantilla

en: Polymorphic
ca: Polimòrfic

en: Class Name
ca: Nom de la classe

en: Abstract Class Name
ca: Nom de la classe abstracta

note: Class page:
en: _Class
ca: _Classe

en: Class name:
ca: Nom de la classe:

en: Stereotype:
ca: Estereotip:

en: Attributes visible
ca: Atributs visibles

en: Operations visible
ca: Operacions visibles

en: Suppress operations
ca: Elimina les operacions

en: Wrap after this length:
ca: Ajusta després d'aquesta llargada:

en: Comments visible
ca: Comentaris visibles

en: Wrap comment after this length:
ca: Ajusta el comentari després d'aquesta llargada:

en: Show documentation tag
ca: Mostra l'etiqueta de la documentació

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
ca: E_stil

note: head line
en: Kind
ca: Tipus

en: Size
ca: Mida

en: Abstract Class
ca: Classe abstracta

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
ca: Amplada de la línia

en: Text Color
ca: Color del text

en: Foreground Color
ca: Color del primer pla

en: Background Color
ca: Color del fons

en: Boundary
ca: Límits

en: Is object
ca: És un objecte

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
ca: Tipus d'herència:

en: Polymorphic (virtual)
ca: Polimòrfic (virtual)

en: Leaf (final)
ca: Full (final)

en: Query
ca: Consulta

en: Parameters:
ca: Paràmetres:

en: Add Parameter
ca: Afegeix un paràmetre

en: Remove Parameter
ca: Suprimeix el paràmetre

en: Move Parameter Up
ca: Mou el paràmetre cap amunt

en: Move Parameter Down
ca: Mou el paràmetre cap avall

en: Parameter data
ca: Dades del paràmetre

en: Def. value:
ca: Valor per defecte:

en: Direction:
ca: Direcció:

en: Undefined
ca: Indefinit

en: In
ca: Entrada

en: Out
ca: Sortida

en: In & Out
ca: Entrada i sortida

note: Operations page:
en: _Operations
ca: _Operacions

en: Add Operation
ca: Afegeix una operació

en: Remove Operation
ca: Suprimeix l'operació

en: Move Operation Up
ca: Mou l'operació cap amunt

en: Move Operation Down
ca: Mou l'operació cap avall

en: Operation data
ca: Dades de les operacions

note: Templates page:
en: _Templates
ca: Plan_tilles

en: Template class
ca: Classe plantilla

en: Add Formal Parameter
ca: Afegeix un paràmetre formal

en: Remove Formal Parameter
ca: Suprimeix el paràmetre formal

en: Move Formal Parameter Up
ca: Mou el paràmetre formal cap amunt

en: Move Formal Parameter Down
ca: Mou el paràmetre formal cap avall

en: Formal parameter data
ca: Dades dels paràmetres formals

en: Facet
ca: Faceta

en: Event Source
ca: Font d'esdeveniments

en: Event Sink
ca: Pica d'esdeveniments

en: Constraint:
ca: Restricció:

en: Show arrow:
ca: Mostra la fletxa:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
ca: Interfície:

en: Draw focus of control:
ca: Dibuixa el focus de control:

en: Draw destruction mark:
ca: Dibuixa la marca de destrucció:

en: Add connection points
ca: Afegeix punts de connexió

en: Remove connection points
ca: Suprimeix punts de connexió

en: Increase connection points distance
ca: Incrementa la distància entre els punts de connexió

en: Decrease connection points distance
ca: Redueix la distància entre els punts de connexió

en: Set default connection points distance
ca: Estableix la distància predeterminada entre els punts de connexió

en: UML Lifeline
ca: Línia de vida UML

en: Call
ca: Crida

en: Create
ca: Crea

en: Destroy
ca: Destrueix

en: Return
ca: Retorna

en: Send
ca: Envia

en: Recursive
ca: Recursiu

en: Message type:
ca: Tipus de missatge:

en: Explicit state
ca: Estat explícit

en: Active object
ca: Objecte actiu

en: Show attributes
ca: Mostra els atributs

en: Multiple instance
ca: Instàncies múltiples

en: Entry action
ca: Acció d'entrada

en: Do action
ca: Acció a fer

en: Exit action
ca: Acció de sortida

note: Would like to create a state_term instead, but making the connections * is a pain
en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    This option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead.
ca: Aquest diagrama utilitza l'objecte Estat per als estats inicial i final.
    Aquesta opció desapareixerà en pròximes versions.
    En lloc d'això hauríeu d'utilitzar l'objecte Estat inicial o final.

en: Is final
ca: És final

en: Trigger
ca: Activador

en: The event that causes this transition to be taken
ca: L'esdeveniment que fa que s'activi aquesta transició

en: Action
ca: Acció

en: Action to perform when this transition is taken
ca: Acció a emprendre quan s'activa aquesta transició

en: Guard
ca: Guarda

en: Condition for taking this transition when the event is fired
ca: Condició per a activar aquesta transició quan es llança l'esdeveniment

en: Scope
ca: Abast

en: Class scope (C++ static class variable)
ca: Abast de la classe (variable de classe «static» de C++)

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
ca: Objectes de diagrama del Llenguatge Unificat de Modelatge UML 1.3

en: Inheritance
ca: Herència

en: C++ const method
ca: Mètode «const» de C++

en: Class scope (C++ static method)
ca: Abast de la classe (mètode «static» de C++)

en: Collaboration
ca: Col·laboració

en: Text outside
ca: Text exterior

en: Cairo PostScript
ca: PostScript de Cairo

en: Cairo Portable Document Format
ca: Format de document portable de Cairo

en: Cairo Scalable Vector Graphics
ca: Gràfics vectorials escalables de Cairo

en: Cairo PNG
ca: PNG de Cairo

en: Cairo PNG (with alpha)
ca: PNG de Cairo (amb transparència)

en: Cairo EMF
ca: EMF de Cairo

en: Cairo WMF
ca: WMF de Cairo

en: Cairo Clipboard Copy
ca: Còpia del porta-retalls de Cairo

en: Copy _Diagram
ca: Copia el _diagrama

en: Print (GTK) …
ca: Imprimeix (GTK)…

en: Cairo-based Rendering
ca: Renderització basada en la Cairo

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
ca: La llargada de la imatge és superior a la llargada màxima de la cel·la.
    La imatge no es pot exportar a CGM.

en: Computer Graphics Metafile
ca: Metafitxer d'imatges d'ordinador (CGM)

en: Computer Graphics Metafile export filter
ca: Filtre de Metafitxer d'imatges d'ordinador (CGM)

en: DiaRenderScript filter
ca: Filtre de DiaRenderScript

en: Broken file?
ca: El fitxer està trencat?

en: Drawing Interchange File import and export filters
ca: Filtres d'importació i exportació de fitxers d'intercanvi de dibuixos (DIF)

en: Drawing Interchange File
ca: Fitxer d'intercanvi de dibuixos (DIF)

en: read_dxf_codes failed on '%s'
ca: Ha fallat read_dxf_codes a «%s»

en: Binary DXF from '%s' not supported
ca: No es pot utilitzar el binari DXF de «%s»

en: HP Graphics Language
ca: Llenguatge de gràfics d'HP

en: HP Graphics Language export filter
ca: Filtre d'exportació del Llenguatge de gràfics d'HP

en: Please select edges and nodes to layout.
ca: Si us plau, seleccioneu les vores i els nodes de disposició.

en: Graph creation failed
ca: No s'ha pogut crear el gràfic

en: No such module.
ca: No s'ha trobat aquest mòdul.

en: Out of memory.
ca: S'ha esgotat la memòria.

en: Not a tree.
ca: No és un arbre.

en: Not a forest.
ca: No és un bosc.

en: Failed algorithm.
ca: Ha fallat l'algorisme.

en: Failed precondition.
ca: Ha fallat la condició prèvia.

en: OGDF crashed.
ca: Ha fallat l'OGDF.

en: Unknown reason
ca: Se'n desconeix la raó

en: Layout '%s' failed.
    %s
ca: Ha fallat la disposició «%s».
    %s

note: Quick 'n Nasty hack to mark strings as translatable
en: Grow
ca: Expandeix

en: Shrink
ca: Encongeix

en: Heighten
ca: Eleva

en: Widen
ca: Eixampla

en: OGDF Layout Algorithms
ca: Algorismes de disposició de l'OGDF

en: TeX Metapost export filter
ca: Filtre d'exportació de TeX de Metapost

en: Not enough memory for image drawing.
ca: No hi ha prou memòria per a dibuixar la imatge.

en: TeX Metapost macros
ca: Macros de TeX Metapost

en: PDF import not available.
ca: La importació PDF no està disponible.

en: Portable Document File
ca: Fitxer de document portable

en: PDF import filter
ca: Filtre d'importació de PDF

en: Page %d
ca: Pàgina %d

en: PDF document not OK.
    %s
ca: El document PDF està malmès.
    %s

en: LaTeX PGF export filter
ca: Filtre d'exportació de LaTeX de PGF

en: Not valid UTF-8
ca: No és UTF-8 vàlid

en: LaTeX PGF macros
ca: Macros de LaTeX PGF

en: Failed to create pixbuf from drawable.
ca: No s'ha pogut crear la pixbuf a partir del dibuixable.

en: Could not save file:
    %s
    %s
ca: No s'ha pogut desar el fitxer:
    %s
    %s

en: Calling error, missing user_data.
ca: Error en la crida, manca «user_data».

en: Pixbuf[%s] can't load:
    %s
ca: No s'ha pogut carregar la pixbuf[%s]:
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
ca: Exportació/importació de mapes de bits basats en la gdk-pixbuf

en: Select Printer
ca: Selecciona la impressora

en: Printer
ca: Impressora

en: File
ca: Fitxer

en: Could not run command '%s': %s
ca: No s'ha pogut executar l'ordre «%s»: %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
ca: No s'ha pogut obrir «%s» per a la seva escriptura: %s

en: Printing error: command '%s' returned %d
ca: Error d'impressió: l'ordre «%s» ha retornat %d

en: Printing error: command '%s' caused sigpipe.
ca: Error d'impressió: l'ordre «%s» ha causat un senyal de conducte (sigpipe).

en: Print (PS)
ca: Imprimeix (PS)

en: PostScript Rendering
ca: Renderització per PostScript

en: Encapsulated PostScript (using PS Latin-1 fonts)
ca: PostScript encapsulat (amb els tipus de lletra PS Latin-1)

en: TeX PSTricks export filter
ca: Filtre d'exportació TeX PSTricks

en: TeX PSTricks macros
ca: Macros de TeX PSTricks

en: Couldn't open '%s' for writing.
ca: No s'ha pogut obrir «%s» per a la seva escriptura.

en: Python scripting support
ca: Compatible amb la creació de scripts de Python

en: All Object _Properties
ca: Totes les _propietats de l'objecte

en: Dia _Sheets Inspection
ca: Inspecció de _fulls de Dia

en: All _Objects
ca: Tots els _objectes

note: # \file arrange.py \brief Arrange Objects Plugin this module is loaded by some other plug-ins but can also work on it's own if it is loaded first as Dia plug-in and later as Python module everything works fine due to Pythoninitializing the module only once \ingroup PyDia
en: Arrange _Objects
ca: Organitza els _objectes

en: _Layout (force)
ca: _Disposició (força)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Code Generation (Python)
ca: Generació de codi PyDia (Python)

en: PyDia Code Generation (C++)
ca: Generació de codi PyDia (C++)

en: PyDia Code Generation (Pascal)
ca: Generació de codi PyDia (Pascal)

en: PyDia Code Generation (Java)
ca: Generació de codi PyDia (Java)

en: PyDia Code Generation (JavaScript)
ca: Generació de codi PyDia (JavaScript)

en: PyDia Code Generation (PHP)
ca: Generació de codi PyDia (PHP)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dia _BoundingBox Debugger
ca: Depurador de _BoundingBox de Dia

en: Dia _Property API Debugger
ca: Depurador d'API _propietària de Dia

en: Rotate counter-clockwise
ca: Gira en sentit antihorari

en: Rotation around (0,0). Rotation angle in degrees:
ca: Gir al volant (0,0). Angle de rotació en graus:

en: Simple _Rotation
ca: _Gir senzill

note: XXX: check image, e.g. existing file name dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Dissect
ca: Dissipa

note: dia.register_import("Cpp via GCC_XML", "cpp", ImportCpp)
en: XML from GCC_XML
ca: XML des de GCC_XML

note: register the renderer
en: Dia plain
ca: Dia pla

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: SVG plain
ca: SVG pla

en: SVG compressed
ca: SVG comprimit

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia DOT Export
ca: Exportació DOT PyDia

en: Graphviz Dot
ca: Dot de Graphviz

en: Dox2UML (multiple)
ca: Dox2UML (múltiple)

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Object Export
ca: Exportació d'objecte PyDia

note: # \brief Register the renderer with Dia's export system dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: PyDia Render Export
ca: Exportació de renderització PyDia

en: Group Properties
ca: Propietats del grup

en: The selected objects don't share any
     properties to change at once.
ca: Els objectes seleccionats no comparteixen cap
    propietat que es pugui modificar alhora.

en: Dia _Group Properties
ca: Propietats del _grup de Dia

en: Python Dia Console
ca: Consola de Dia de Python

en: _Python Console
ca: Consola de _Python

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Imagemap
ca: Mapa d'imatge

en: _Mark Connection Points
ca: _Marca els punts de connexió

en: Dia Object _Types
ca: _Tipus d'objecte de Dia

en: PyDia _HTML Docs
ca: Documents _HTML PyDia

en: PyDia _Docs
ca: _Documents PyDia

en: PyDia Docs _Update
ca: _Actualització de documents PyDia

en: Simple Scaling
ca: Escalat senzill

en: Simple _Scaling
ca: _Escalat senzill

en: Select by name
ca: Selecciona per nom

en: Enter name
ca: Introdueix el nom

en: _Name
ca: _Nom

en: _Fill Color
ca: _Color de l'emplenat

en: _Line Color
ca: Color de la _línia

en: _Text Color
ca: Color del _text

en: _Size
ca: _Mida

en: _Empty
ca: _Buida

note: dia-python keeps a reference to the renderer class and uses it on demand
en: Uninline Images
ca: Extreu les imatges de línia

en: Dia shape export filter
ca: Filtre d'exportació de formes de Dia

en: Shape files must end in .shape, or they cannot be loaded by Dia
ca: Els fitxers de formes han d'acabar en .shape; en cas contrari el Dia no els podrà carregar

en: Can't export PNG icon without export plugin!
ca: No es pot exportar una icona PNG sense el connector d'exportació!

en: Dia Shape File
ca: Fitxer de formes de Dia

en: Scalable Vector Graphics
ca: Gràfics vectorials escalables

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
ca: Filtres d'importació i exportació de gràfics vectorials escalables (SVG)

en: Failed to apply transformation for '%s'
ca: No s'ha pogut aplicar la transformació per «%s»

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
ca: Dades no vàlides del camí.
    svg:path ha de començar amb moveto.

en: 'Shape Design' shapes missing.
ca: Manquen les formes «Disseny de formes».

en: Object '%s' creation failed
ca: No s'ha pogut crear l'objecte «%s»

en: Parse error for memory block.
    %s
ca: S'ha produït un error en analitzar el bloc de memòria.
    %s

en: SVG parser error for %s
    %s
ca: S'ha produït un error en l'anàlisi sintàctica SVG per %s
    %s

note: just a warning
en: SVG parser warning for %s
    %s
ca: Avís de l'analitzador sintàctic de SVG per %s
    %s

en: Expected SVG name-space not found in file
ca: No s'ha trobat l'espai de noms d'SVG esperat al fitxer

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
ca: l'element arrel era «%s» -- s'esperava 'svg'.

en: Visio XML Format import and export filter
ca: Filtre d'importació i d'exportació del format XML de Visio

en: Saving file '%s' failed.
ca: No s'ha pogut desar el fitxer «%s».

en: Visio XML format
ca: Format XML de Visio

en: Couldn't read color: %s
ca: No s'ha pogut llegir el color: %s

en: Couldn't find shape %d
ca: No s'ha pogut trobar la forma %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
ca: No s'esperava l'objecte el·lipse: %s

en: Can't rotate ellipse
ca: No s'ha pogut girar l'el·lipse

en: MoveTo not at start of Bezier
ca: MoveTo no s'ha executat a l'inici de la corba de Bézier

en: Invalid NURBS formula
ca: Fórmula NURBS no vàlida

en: Couldn't handle foreign object type %s
ca: No s'ha pogut gestionar el tipus d'objecte forà %s

en: VDX parser error for %s
    %s
ca: S'ha produït un error en l'anàlisi sintàctica VDX per %s
    %s

en: Nothing in document!
ca: No hi ha res al document

en: Expecting VisioDocument, got %s
ca: S'esperava un document del Visio, s'ha obtingut %s

en: Visio XML File Format
ca: Format de fitxer XML del Visio

en: Can't decode object %s
ca: No s'ha pogut descodificar l'objecte %s

en: Couldn't write file %s
    %s
ca: No s'ha pogut escriure el fitxer %s
    %s

en: Cannot render unknown font:
    %s
ca: No es pot renderitzar el tipus de lletra desconegut:
    %s

en: Windows Metafile
ca: Metafitxer del Windows

en: Enhanced Metafile
ca: Metafitxer millorat

en: Print (GDI) ...
ca: Imprimeix (GDI)...

en: WMF export filter
ca: Filtre d'exportació de WMF

en: WordPerfect Graphics
ca: Gràfic de WordPerfect

en: WordPerfect Graphics export filter
ca: Filtre d'exportació de gràfics de WordPerfect

en: File: %s type/version unsupported.
ca: Fitxer: tipus/versió %s no suportat.

en: Unknown WPG type %d size %d.
ca: Tipus WPG desconegut %d mida %d.

en: Size 0 on WPG type %d, expecting WPG_END
ca: Mida 0 al tipus WPG %d, esperant WPG_END

en: Unexpected end of file. WPG type %d, size %d.
ca: Final inesperat de fitxer. Tipus WPG %d, mida %d.

en: Empty WPG file?
ca: Fitxer WPG buit?

en: Fig Format import and export filter
ca: Filtre d'importació i exportació del format Fig

en: Fig format has no equivalent of arrow style %s; using simple arrow.
ca: El format FIG no té cap equivalència per l'estil de fletxa %s, s'utilitzarà una fletxa simple.

en: No more user-definable colors - using black
ca: No hi ha més colors definibles per l'usuari - s'utilitzarà el negre

en: Xfig format
ca: Format de Xfig

en: Color index %d too high; only 512 colors allowed. Using black instead.
ca: L'índex de color %d és massa alt, només es permeten 512 colors. S'utilitzarà el negre.

en: Patterns are not supported by Dia
ca: El Dia no permet l'ús de patrons

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia; using double-dotted
ca: El Dia no admet línies de tres punts; s'utilitzaran línies de dos punts

en: Line style %d should not appear
ca: No hauria d'aparèixer l'estil de línia %d

en: Error while reading %dth of %d points
ca: S'ha produït un error en llegir el punt %d de %d

en: Unexpected end of file.
ca: El fitxer ha acabat inesperadament.

en: Error while reading arrowhead
ca: S'ha produït un error en llegir la punta de la fletxa

en: Unknown arrow type %d
ca: Tipus de fletxa desconegut %d

en: Depth %d out of range, only 0-%d allowed.
ca: La profunditat %d està fora de l'interval, només es permet 0-%d.

en: Couldn't read ellipse info.
ca: No s'ha pogut llegir la informació de l'el·lipse.

en: Couldn't read polyline info.
ca: No s'ha pogut llegir la informació de la polilínia.

en: Couldn't read flipped bit.
ca: No s'ha pogut llegir el bit canviat.

en: Negative corner radius; negating
ca: El radi de la cantonada és negatiu; es negarà

en: Unknown polyline subtype: %d
ca: Subtipus de polilínia desconegut: %d

en: Couldn't read spline info.
ca: No s'ha pogut llegir la informació de la funció spline.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
ca: Encara no s'ha pogut convertir la funció spline aproximada.

en: Unknown spline subtype: %d
ca: Subtipus de funció spline desconegut: %d

en: Couldn't read arc info.
ca: No s'ha pogut llegir la informació de l'arc.

note: set new fill property on arc?
en: Filled arc treated as unfilled
ca: L'arc emplenat es tracta com a no emplenat

en: Unknown polyline arc: %d
ca: Arc de polilínia desconegut: %d

en: Couldn't read text info.
ca: No s'ha pogut llegir la informació del text.

en: Can't find LaTeX font nr. %d, using sans
ca: No es pot trobar el tipus de lletra LaTeX núm. %d, s'utilitzarà la sans

en: Can't find PostScript font nr. %d, using sans
ca: No es pot trobar el tipus de lletra PostScript núm. %d, s'utilitzarà la sans

en: Couldn't identify Fig object.
ca: No s'ha pogut identificar l'objecte Fig.

en: Compound end outside compound
ca: El final de l'objecte compost es troba fora d'ell

en: Couldn't read color
ca: No s'ha pogut llegir el color

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
ca: El número del color %d està fora de l'interval 0..%d.  Es descartarà el color.

en: Couldn't read group extent.
ca: No s'ha pogut llegir l'extensió del grup.

en: Unknown object type %d
ca: Tipus d'objecte %d desconegut

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
ca: «%s» no és un dels «%s» o «%s»

en: Error reading paper size.
ca: S'ha produït un error en llegir la mida del paper.

en: Unknown paper size `%s', using default
ca: Es desconeix la mida del paper «%s», s'utilitzarà la mida per defecte

en: Error reading paper orientation.
ca: S'ha produït un error en llegir l'orientació del paper.

en: Error reading justification.
ca: S'ha produït un error en llegir la justificació.

en: Error reading units.
ca: S'ha produït un error en llegir les unitats.

en: Error reading magnification.
ca: S'ha produït un error en llegir el nivell d'ampliació.

en: Error reading multipage indicator.
ca: S'ha produït un error en llegir l'indicador de pàgines múltiples.

en: Error reading transparent color.
ca: S'ha produït un error en llegir el color transparent.

en: Error reading Fig file.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer Fig.

en: Premature end of Fig file
ca: El fitxer Fig ha acabat prematurament

en: Error reading resolution.
ca: S'ha produït un error en llegir la resolució.

en: Doesn't look like a Fig file
ca: No sembla un fitxer Fig

en: This is a Fig version %d.%d file.
     It may not be importable.
ca: La versió del fitxer FIG és %d.%d.
    Segurament no es podrà importar.

en: Premature end of Fig file
ca: El fitxer Fig ha acabat prematurament

en: Xfig File Format
ca: Format de fitxer Xfig

en: Can't open output file %s: %s
ca: No es pot obrir el fitxer de sortida %s: %s

en: Error while parsing %s
    %s
ca: S'ha produït un error mentre s'analitzava sintàcticament %s
    %s

en: Error while parsing stylesheet %s
ca: S'ha produït un error en analitzar el full d'estil %s

en: Error while applying stylesheet %s
ca: S'ha produït un error en aplicar el full d'estil %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
ca: S'ha produït un error en aplicar el full d'estil: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
ca: S'ha produït un error en aplicar el full d'estil: %s

en: Error while saving result: %s
ca: S'ha produït un error en desar el resultat: %s

en: XSL Transformation filter
ca: Filtre de transformació XSL

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin; not loading.
ca: No s'ha trobat cap fitxer de configuració vàlid per al connector d'XSLT; no es carregarà.

en: Export through XSLT
ca: Exporta a través d'XSLT

en: From:
ca: De:

en: To:
ca: A:

en: AADL Shapes
ca: Formes ADDL

en: Thread
ca: Flux

en: Processor
ca: Processador

en: Memory
ca: Memòria

en: Subprogram
ca: Subprograma

en: Thread Group
ca: Grup de fluxos

en: Device
ca: Dispositiu

en: Package
ca: Paquet

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
ca: Una col·lecció variada de polígons, beziergons i altres formes geomètriques

en: Right angle triangle
ca: Triangle rectangle

en: Isosceles triangle
ca: Triangle isòsceles

en: Perfect square, height equals width
ca: Quadrat perfecte, l'alçada és igual que l'amplada

en: Perfect circle
ca: Cercle perfecte

en: Quarter circle
ca: Quart de cercle

en: Diamond
ca: Diamant

en: Pentagon. Five-point shape
ca: Pentàgon. Figura de cinc puntes

en: Hexagon. Six-point shape
ca: Hexàgon. Figura de sis puntes

en: Heptagon. Seven-point shape
ca: Heptàgon. Figura de set puntes

en: Octagon. Eight-point shape
ca: Octàgon. Figura de vuit puntes

en: Horizontal parallelogram
ca: Paral·lelogram horitzontal

en: Vertical parallelogram
ca: Paral·lelogram vertical

en: Trapezoid
ca: Trapezoide

en: Four-point star
ca: Estrella de quatre puntes

en: Curved four-point star
ca: Estrella de quatre puntes corbada

en: Five-point star
ca: Estrella de cinc puntes

en: Six-point star
ca: Estrella de sis puntes

en: Seven-point star
ca: Estrella de set puntes

en: Eight-point star
ca: Estrella de vuit puntes

en: Sharp eight-point star
ca: Estrella de vuit puntes afilades

en: Curved eight-point star
ca: Estrella de vuit puntes corbada

en: Swiss cross
ca: Creu suïssa

en: Maltese cross
ca: Creu maltesa

en: Down arrow
ca: Fletxa cap avall

en: Up arrow
ca: Fletxa ascendent

en: Left arrow
ca: Fletxa a l'esquerra

en: Right arrow
ca: Fletxa a la dreta

en: Notched left arrow
ca: Fletxa a l'esquerra tallada

en: Notched right arrow
ca: Fletxa a la dreta tallada

en: Left-up arrow
ca: Fletxa a l'esquerra i ascendent

en: Turn-up arrow
ca: Fletxa que gira amunt

en: Left-right arrow
ca: Fletxa a l'esquerra i a la dreta

en: Up-down arrow
ca: Fletxa ascendent i descendent

en: Quad arrow
ca: Fletxa quadrada

en: Left-right-up arrow
ca: Fletxa a l'esquerra, a la dreta i ascendent

en: Up-down-left arrow
ca: Fletxa ascendent, descendent i a l'esquerra

en: Pentagon block arrow
ca: Fletxa pentagonal

en: Chevron
ca: Galó

en: Heart
ca: Cor

en: Sun
ca: Sol

en: Quarter moon
ca: Quart de lluna

en: Business Process Modeling Notation
ca: Notació per a la modelització de processos de negocis (BPMN)

en: Start Event
ca: Esdeveniment inicial

en: Start Event — Message
ca: Esdeveniment inicial — missatge

en: Start Event — Timer
ca: Esdeveniment inicial — temporitzador

en: Start Event — Rule
ca: Esdeveniment inicial — regla

en: Start Event — Link
ca: Esdeveniment inicial — enllaç

en: Start Event — Multiple
ca: Esdeveniment inicial — múltiple

en: Intermediate Event
ca: Esdeveniment intermedi

en: Intermediate Event — Message
ca: Esdeveniment intermedi — missatge

en: Intermediate Event — Timer
ca: Esdeveniment intermedi — temporitzador

en: Intermediate Event — Error
ca: Esdeveniment intermedi — error

en: Intermediate Event — Cancel
ca: Esdeveniment intermedi — cancel·lació

en: Intermediate Event — Compensation
ca: Esdeveniment intermedi — compensació

en: Intermediate Event — Rule
ca: Esdeveniment intermedi — regla

en: Intermediate Event — Link
ca: Esdeveniment intermedi — enllaç

en: Intermediate Event — Multiple
ca: Esdeveniment intermedi — múltiple

en: End Event
ca: Esdeveniment final

en: End Event — Message
ca: Esdeveniment final — missatge

en: End Event — Error
ca: Esdeveniment final — error

en: End Event — Cancel
ca: Esdeveniment final — cancel·lació

en: End Event — Compensation
ca: Esdeveniment final — compensació

en: End Event — Link
ca: Esdeveniment final — enllaç

en: End Event — Multiple
ca: Esdeveniment final — múltiple

en: End Event — Terminate
ca: Esdeveniment final — terminació

en: Gateway
ca: Passarel·la

en: Exclusive (XOR) Data Based
ca: Basat en dades exclusives (XOR)

en: Exclusive (XOR) Event Based
ca: Basat en esdeveniments exclusius (XOR)

en: Inclusive (OR)
ca: Inclusiu (O)

en: Parallel (AND)
ca: Paral·lel (I)

en: Activity Looping
ca: Repetició de l'activitat

en: Multiple Instance Task
ca: Tasca d'instàncies múltiples

en: Compensation Task
ca: Tasca de compensació

en: Collapsed Sub-Process
ca: Subprocés reduït

en: Looping Collapsed Sub-Process
ca: Subprocés reduït en bucle

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
ca: Subprocés reduït d'instàncies múltiples

en: Ad-Hoc Collapsed Sub-Process
ca: Subprocés ad-hoc reduït

en: Compensation Collapsed Sub-Process
ca: Subprocés reduït de compensació

en: Group
ca: Grup

en: Transaction
ca: Transacció

en: Data Object
ca: Objecte de dades

en: Text Annotation
ca: Anotació de text

note: Dia-Version: 0.91 File: /home/zenith/.dia/sheets/Chemeng.sheet Date: Wed Jun 25 14:15:42 2003 For: zenith
en: ChemEng
ca: Enginyeria química

en: Collection for chemical engineering
ca: Col·lecció per a l’enginyeria química

en: Fan or Stirrer
ca: Ventilador o agitador

en: Spraying Device
ca: Dispositiu ruixador

en: Pneumatic Line
ca: Línia pneumàtica

en: Pneumatic Line, vertical
ca: Línia pneumàtica, vertical

en: Simple Heat Exchanger
ca: Intercanviador de calor simple

en: Simple Heat Exchanger, vertical
ca: Intercanviador de calor simple, vertical

en: Water Cooler
ca: Refrigerador d'aigua

en: Water Cooler, vertical
ca: Refrigerador d'aigua, vertical

en: Fixed-Sheet Exchanger
ca: Intercanviador de placa fixa

en: Floating-Head or U-Tube Exchanger
ca: Intercanviador de tub en U o de cap flotant

en: Kettle Reboiler
ca: Rebullidor

en: Air Cooler
ca: Refrigerador d'aire

en: Forced-Flow Air Cooler
ca: Refrigerador d'aire de flux forçat

en: Induced-Flow Air Cooler
ca: Refrigerador d'aire de flux induït

en: Plate Exchanger
ca: Intercanviador de placa

en: Double-Pipe Exchanger
ca: Intercanviador de doble tub

en: Heating/Cooling Coil
ca: Bobina escalfadora o refrigeradora

en: Heating/Cooling Coil, vertical
ca: Bobina escalfadora o refrigeradora, vertical

en: Simple Furnace
ca: Forn simple

en: Simple Vessel
ca: Vas simple

en: Knock-out Drum (with demister pad)
ca: Timbal d'eliminació (amb coixinet)

en: Tray Column, simple
ca: Columna de safata, simple

en: Tray Column, detailed
ca: Columna de safata, detallada

en: Fluid Contacting Vessel, simple
ca: Vas de contacte de fluids, simple

en: Reactor or Absorption Vessel, simple
ca: Reactor o vas d'absorció, simple

en: Autoclave
ca: Esterilitzador

en: Open Tank
ca: Tanc obert

en: Clarifier or Settling Tank
ca: Esclaridor o tanc d'assentament

en: Sealed Tank
ca: Tanc segellat

en: Covered tank
ca: Tanc cobert

en: Tank with Fixed Roof
ca: Tanc amb coberta fixa

en: Tank with Floating Roof
ca: Tanc amb coberta flotant

en: Storage Sphere
ca: Esfera d'emmagatzematge

en: Gas Holder, basic
ca: Contenidor de gas, bàsic

en: Centrifugal Pump or Fan
ca: Ventilador o bomba centrífuga

en: Positive Displacement Rotary Pump or Compressor
ca: Compressor o bomba rotatòria de desplaçament positiu

en: Reciprocating Compressor or Pump
ca: Bomba o Compressor bescanviador

en: Axial Flow Fan
ca: Ventilador de flux axial

en: Compressor or Turbine
ca: Compressor o turbina

en: Ejector or Injector
ca: Expulsor o injector

en: AC Generator
ca: Generador de CA

en: Valve
ca: Vàlvula

en: Valve, vertical
ca: Vàlvula, vertical

en: Regulable Valve
ca: Vàlvula regulable

en: Regulable Valve, vertical
ca: Vàlvula regulable, vertical

en: Basic Filter
ca: Filtre bàsic

en: Mixer
ca: Mesclador

en: Cyclone and hydrocyclone
ca: Cicló i hidrocicló

en: Spray Drier
ca: Assecador d'esprai

en: Centrifuge
ca: Centrifugadora

en: Pressure Relief Valve
ca: Vàlvula de pressió de seguretat

en: Chronogram
ca: Cronograma

en: Objects to design chronogram charts
ca: Objectes per a dissenyar cronogrames

en: Time scale
ca: Escala de temps

en: Data line
ca: Línia de dades

en: Components for circuit diagrams
ca: Components per als diagrames de circuits

en: Vertically aligned resistor
ca: Resistència alineada verticalment

en: Horizontally aligned inductor
ca: Bobina alineada horitzontalment

en: Vertically aligned inductor
ca: Bobina alineada horitzontalment

en: Horizontally aligned resistor
ca: Resistència alineada horitzontalment

en: Vertically aligned resistor (European)
ca: Resistència alineada verticalment (Europeu)

en: Horizontally aligned inductor (European)
ca: Bobina alineada horitzontalment (Europeu)

en: Vertically aligned inductor (European)
ca: Bobina alineada horitzontalment (Europeu)

en: Horizontally aligned resistor (European)
ca: Resistència alineada horitzontalment (Europeu)

en: Horizontally aligned capacitor
ca: Condensador alineat horitzontalment

en: Vertically aligned capacitor
ca: Condensador alineat verticalment

en: NPN bipolar transistor
ca: Transistor bipolar NPN

en: PNP bipolar transistor
ca: Transistor bipolar PNP

en: Horizontally aligned diode
ca: Díode alineat horitzontalment

en: Vertically aligned diode
ca: Díode alineat horitzontalment

en: Horizontally aligned zener diode
ca: Díode Zener alineat horitzontalment

en: Vertically aligned zener diode
ca: Díode Zener alineat verticalment

en: Ground point
ca: Presa de terra

en: Operational amplifier
ca: Amplificador operacional

en: Horizontally aligned fuse
ca: Fusible alineat horitzontalment

en: Vertically aligned fuse
ca: Fusible alineat horitzontalment

en: Horizontally aligned power source
ca: Generador alineat horitzontalment

en: Vertically aligned power source
ca: Generador alineat verticalment

en: Lamp
ca: Bombeta

en: Speaker
ca: Altaveu

en: Microphone
ca: Micròfon

en: Horizontally aligned LED
ca: LED alineat horitzontalment

en: Vertically aligned LED
ca: LED alineat verticalment

en: NMOS transistor
ca: Transistor NMOS

en: PMOS transistor
ca: Transistor PMOS

en: Horizontal jumper
ca: Pont horitzontal

en: Horizontal xtal
ca: Oscil·lador de cristall horitzontal

en: Vertical xtal
ca: Oscil·lador de cristall vertical

en: Cisco — Computer
ca: Cisco — Ordinador

en: Computer shapes by Cisco
ca: Figures d'ordinadors de Cisco

en: PC
ca: Ordinador

en: SUN workstation
ca: Estació de treball SUN

en: CiscoWorks workstation
ca: Estació de treball CiscoWorks

en: PC Router Card
ca: Targeta encaminadora de l'ordinador

en: PC Software
ca: Programari d'ordinador

en: PC with Router-Based Software
ca: Ordinador amb programari basat en encaminadors

en: Workgroup director
ca: Director del grup de treball

en: WWW server
ca: Servidor WWW

en: Web browser
ca: Navegador web

en: File Server
ca: Servidor de fitxers

en: Software-Based Router on File Server
ca: Encaminador basat en programari en un servidor de fitxers

en: Server with PC Router
ca: Servidor amb encaminador d'ordinador

en: IBM Tower
ca: Torre IBM

en: Front End Processor
ca: Processador per a la interfície amb l'usuari

en: IBM mainframe
ca: Servidor IBM

en: IBM mainframe with FEP
ca: Unitat principal IBM amb FEP

en: Supercomputer
ca: Supercomputador

en: Web cluster
ca: Clúster web

en: PC Card
ca: Targeta d'ordinador

en: Scanner
ca: Escàner

en: Tablet
ca: Ordinador de mà

en: EtherClient
ca: Client Ethernet

en: Handheld
ca: Agenda electrònica

en: Wireless
ca: Sense fil

en: Laptop
ca: Ordinador portàtil

en: PC Video
ca: Vídeo d'ordinador

en: Modem
ca: Mòdem

en: Relational Database
ca: Base de dades relacional

en: Diskette
ca: Disquet

en: Host
ca: Ordinador central

en: Tape array
ca: Matriu de cinta

en: Disk subsystem
ca: Subsistema del disc

en: Storage array
ca: Matriu d'emmagatzematge

en: FC Storage
ca: Emmagatzemament Fibre Channel

en: PC Adapter Card
ca: Targeta adaptadora d'ordinador

en: Cisco — Switch
ca: Cisco — Commutació

en: Router and switch shapes by Cisco
ca: Figures del commutador i l'encaminador de Cisco

en: Router
ca: Encaminador

en: Router subdued
ca: Encaminador suavitzat

en: Router with Silicon Switch
ca: Encaminador amb commutador en xip

en: NetFlow router
ca: Encaminador NetFlow

en: Broadband router
ca: Encaminador de banda ampla

en: Wavelength router
ca: Encaminador de longitud d'ona

en: Wireless router
ca: Encaminador sense fil

en: 7507 Router
ca: Encaminador 7507

en: 7505 Router
ca: Encaminador 7505

en: 7500ARS (7513) Router
ca: Encaminador 7500ARS (7513)

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
ca: Encaminador de commutació d'etiquetes frontera

en: Edge Label Switch Router
ca: Encaminador de commutació d'etiquetes frontera

en: Router with Firewall
ca: Encaminador amb tallafoc

en: Optical Services Router
ca: Encaminador de serveis òptics

en: Content Router
ca: Encaminador de continguts

en: Carrier Routing System
ca: Sistema d'encaminament per a operadors de telefonia

en: Storage Router
ca: Encaminador d'emmagatzemament

en: Hub
ca: Concentrador

en: Hub subdued
ca: Concentrador suavitzat

en: Cisco Hub
ca: Concentrador Cisco

en: Small Hub
ca: Concentrador petit

en: 100BaseT Hub
ca: Concentrador 100BaseT

en: Workgroup switch
ca: Commutador de grup de treball

en: Workgroup switch Subdued
ca: Commutador de grup de treball suavitzat

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
ca: Commutador de grup de treball amb veu habilitada

en: ATM Tag Switch Router
ca: Encaminador per commutació d'etiquetes ATM

en: Switch Processor
ca: Processador del commutador

en: Route Switch Processor
ca: Processador del commutador de rutes

en: Route Switch Processor with Si
ca: Processador del commutador de rutes amb Si

en: ASIC Processor
ca: Processador ASIC

en: Generic Processor
ca: Processador genèric

en: Data Center Switch
ca: Interruptor del centre de dades

en: Data Center Switch Reversed
ca: Commutador de centre de dades invertit

en: Data Switch Processor
ca: Processador del commutador de dades

en: Content Switch
ca: Commutador de continguts

en: Content Service Module
ca: Mòdul de serveis de continguts

en: Access Gateway
ca: Passarel·la d'accés

en: ATM Switch
ca: Commutador ATM

en: ISDN switch
ca: Commutador XDSI

en: Label Switch Router
ca: Encaminador d'interruptor d'etiqueta

en: MultiSwitch Device
ca: Dispositiu commutador múltiple

en: LAN2LAN Switch
ca: Commutador LAN2LAN

en: Multilayer Switch
ca: Commutador de capes múltiples

en: Multilayer Switch with Silicon
ca: Commutador de capes múltiples en xip

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
ca: Commutador de capes múltiples en xip suavitzat

en: Programmable Switch
ca: Commutador programable

en: Content Service Switch 1100
ca: Commutador de servei de continguts 1100

en: ATM Fast Gigabit Etherswitch
ca: Commutador d'Ethernet ATM Fast Gigabit

en: Workgroup 5500
ca: Grup de treball 5500

en: Workgroup 5000
ca: Grup de treball 5000

en: Workgroup 5002
ca: Grup de treball 5002

en: Universal Gateway
ca: Passarel·la universal

en: iSCSI switch
ca: Commutador iSCSI

en: Workgroup Fibre Channel intelligent switch
ca: Commutador intel·ligent pel canal de fibra del grup de treball

en: Director-class Fibre Channel intelligent switch
ca: Interruptor intel·ligent del canal de fibra de classe Director

en: Multi-Fabric Server Switch
ca: Commutador de servidor multi-teixit

en: Server Switch
ca: Commutador del servidor

en: Multilayer Remote Switch
ca: Commutador remot multicapa

en: Layer 2 Remote Switch
ca: Commutador de capa 2 remot

en: Virtual Layer Switch
ca: Commutador de capes virtuals

en: Cisco — Miscellaneous
ca: Cisco — Miscel·lània

en: Miscellaneous shapes by Cisco
ca: Figures variades de Cisco

en: Government Building
ca: Edifici governamental

en: University
ca: Universitat

en: Small Business
ca: Negoci petit

en: Home office
ca: Oficina principal

en: Branch office
ca: Oficina filial

en: Branch office subdued
ca: Oficina filial suavitzada

en: Branch office blue
ca: Oficina filial blava

en: Generic Building
ca: Edifici genèric

en: Generic Building subdued
ca: Edifici genèric suavitzat

en: Generic Building blue
ca: Edifici genèric blau

en: Medium Building
ca: Edifici mitjà

en: Medium Building subdued
ca: Edifici mitjà suavitzat

en: Medium Building blue
ca: Edifici mitjà blau

en: House
ca: Casa

en: House blue
ca: Casa blava

en: Telecommuter house
ca: Lloc del telecommutador

en: Telecommuter house subdued
ca: Lloc del telecommutador suavitzat

en: Man
ca: Home

en: Man red
ca: Home vermell

en: Man gold
ca: Home daurat

en: Man blue
ca: Home blau

en: Standing Man
ca: Home que està dret

en: Standing woman
ca: Dona que està dreta

en: Woman
ca: Dona

en: Woman red
ca: Dona vermella

en: Woman gold
ca: Dona daurada

en: Woman blue
ca: Dona blava

en: Running man
ca: Home que està corrent

en: Running man subdued
ca: Home que està corrent suavitzat

en: Telecommuter
ca: Telecommutador

en: Running woman
ca: Dona que està corrent

en: CiscoWorks Man
ca: Home de CiscoWorks

en: PC Man
ca: Home d'ordinador

en: Sitting Woman
ca: Dona que està asseguda

en: Mac Woman
ca: Dona Mac

en: Androgynous Person
ca: Persona andrògina

en: Lock and Key
ca: Cadenat

en: Satellite dish
ca: Antena del satèl·lit

en: Satellite
ca: Satèl·lit

en: Antenna
ca: Antena

en: File cabinet
ca: Arxivador de fitxers

en: Car
ca: Cotxe

en: Truck
ca: Camió

en: Video Camera
ca: Càmera de vídeo

en: Headphones
ca: Auriculars

en: Cisco — Network
ca: Cisco — Xarxa

en: Network shapes by Cisco
ca: Figura de xarxa de Cisco

en: Network Management
ca: Gestió de xarxa

en: Protocol Translator
ca: Traductor de protocol

en: IP Old-style
ca: IP d'estil antic

en: Terminal Server
ca: Servidor de terminal

en: Access Server
ca: Servidor d'accés

en: System controller
ca: Controlador del sistema

en: Directory Server
ca: Servidor de directori

en: Firewall
ca: Tallafoc

en: Firewall subdued
ca: Tallafoc suavitzat

en: Firewall horizontal
ca: Tallafoc horitzontal

en: Firewall Service Module
ca: Mòdul de servei de tallafoc

en: IOS Firewall
ca: Tallafoc IOS

en: PIX Firewall
ca: Tallafoc PIX

en: Centri Firewall
ca: Tallafoc Centri

en: Security appliance
ca: Aparell de seguretat

en: VPN Concentrator
ca: Concentrador de VPN

en: VPN Gateway
ca: Passarel·la de VPN

en: LAN to LAN
ca: LAN a LAN

en: SSL Terminator
ca: Terminal de processament SSL

en: IP DSL Switch
ca: Commutador IP DSL

en: Cable Modem
ca: Mòdem de cable

en: Wireless Connectivity
ca: Connectivitat sense fil

en: Wireless Transport
ca: Transport sense fil

en: AccessPoint
ca: Punt d'accés

en: Wireless Bridge
ca: Pont sense fil

en: Dual Mode AccessPoint
ca: Punt d'accés en mode dual

en: Wi-Fi Tag
ca: Etiqueta Wi-Fi

en: Wireless Location Appliance
ca: Aparell d'ubicació sense fil

en: Location server
ca: Servidor d'ubicacions

en: Lightweight AP
ca: AP lleuger

en: WLAN controller
ca: Controlador de WLAN

en: BBFW media
ca: Medi BBFW

en: Channelized Pipe
ca: Tub canalitzat

en: Concatenated Payload
ca: Càrrega útil concatenada

en: Optical Cross-Connect
ca: Connectat en creu òpticament

en: Optical Transport
ca: Transport òptic

en: Optical Fiber
ca: Fibra òptica

en: Optical Amplifier
ca: Amplificador òptic

en: Digital Cross-Connect
ca: Connectat en creu digitalment

en: IP Transport Concentrator
ca: Concentrador de transport d'IP

en: DWDM Filter
ca: Filtre DWDM

en: Automatic Protection Switching
ca: Commutador de protecció automàtic

en: LongReach CPE
ca: CPE LongReach

en: 3X74 (floor) cluster controller
ca: Controlador del clúster 3x74 (terra)

en: 3174 (desktop) cluster controller
ca: Controlador del clúster 3174 (escriptori)

en: Cloud
ca: Núvol

en: Cloud Gold
ca: Núvol daurat

en: Cloud White
ca: Núvol blanc

en: Cloud Dark
ca: Núvol fosc

en: Distributed Director
ca: Director distribuït

en: LocalDirector
ca: Director local

en: IOS SLB
ca: Balanceig de càrrega de servidor de IOS

en: General Appliance
ca: Aparell general

en: CDDI/FDDI Concentrator
ca: Concentrador de CDDI/FDDI

en: FDDI Ring
ca: Anell FDDI

en: Repeater
ca: Repetidor

en: Bridge
ca: Pont

en: Breakout box
ca: Capsa de fugues

en: STB (set top box)
ca: STB fixa la capsa de dalt (set top box)

en: IPTV broadcast server
ca: Servidor de difusió IPTV

en: IPTV content manager
ca: Gestor de continguts IPTV

en: Catalyst Access Gateway
ca: Passarel·la d'accés Catalyst

en: Generic Gateway
ca: Passarel·la genèrica

en: Storage Solution Engine
ca: Motor de la solució d'emmagatzemament

en: Content Engine (Cache Director)
ca: Motor de continguts (director de memòria cau)

en: CDM Content Distribution Manager
ca: Gestor de la distribució de continguts CDM

en: Content Transformation Engine (CTE)
ca: Motor de transformació de continguts (CTE)

en: MAS Gateway
ca: Passarel·la MAS

en: File Engine
ca: Motor de fitxers

en: Service Control
ca: Control del servei

en: Cisco — Telephony
ca: Cisco — Telefonia

en: Telephony shapes by Cisco
ca: Figures de xarxa de Cisco

en: Phone
ca: Telèfon

en: Phone 2
ca: Telèfon 2

en: Phone Ethernet
ca: Telèfon amb ethernet

en: Phone Appliance
ca: Aparell telefònic

en: Phone Feature
ca: Característica del telèfon

en: Phone/Fax
ca: Telèfon/Fax

en: HootPhone
ca: Telèfon de sirena

en: IP Phone
ca: Telèfon IP

en: IP Softphone
ca: Telèfon IP per programari

en: Cellular Phone
ca: Telèfon mòbil

en: Mobile Access IP Phone
ca: Telèfon IP amb accés mòbil

en: Pager
ca: Cercapersones

en: Turret
ca: Torreta

en: Radio Tower
ca: Torre de ràdio

en: PBX Switch
ca: Commutador PBX

en: Class 4/5 switch
ca: Commutador de classe 4/5

en: SIP Proxy Server
ca: Servidor intermediari de SIP

en: Gatekeeper
ca: Porter

en: MGX 8000 Series Voice Gateway
ca: Passarel·la de veu MGX 8000 Series

en: End Office
ca: Oficina final

en: Voice-Enabled Access Server
ca: Servidor d'accés de veu

en: Voice-Enabled Router
ca: Encaminador de veu

en: Voice-Enabled ATM Switch
ca: Commutador de veu ATM

en: CallManager
ca: Gestor de trucades

en: IP Telephony Router
ca: Encaminador de telefonia IP

en: Mobile Access Router
ca: Encaminador d'accés mòbil

en: Generic softswitch
ca: Commutador de programari genèric

en: SC2200/VSC3000 host
ca: Ordinador central SC2200/VSC3000

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
ca: Controlador de commutador virtual (VSC 3000)

en: SC2200 (Signalling Controller)
ca: SC2200 (controlador de senyalització)

en: MoH server (Music on Hold)
ca: Servidor MoH (Music on Hold)

en: TDM router
ca: Encaminador de TDM

en: IAD router
ca: Encaminador de IAD

en: IntelliSwitch Stack
ca: Pila IntelliSwitch

en: Unity server
ca: Unitat servidor

en: Unity Express
ca: Unitat urgent

en: uMG series
ca: sèries uMG

en: Civil
ca: Ponts i camins

en: Civil Engineering Components
ca: Components d'enginyeria civil

en: Vertical rest
ca: Recolzament vertical

en: Horizontal rest
ca: Recolzament horitzontal

en: Bivalent vertical rest
ca: Recolzament vertical ambivalent

en: Reference line
ca: Línia de referència

en: Water level
ca: Nivell de l'aigua

en: Soil
ca: Terra

en: Horizontally aligned arrow
ca: Fletxa alineada horitzontalment

en: Vertically aligned arrow
ca: Fletxa alineada verticalment

en: Horizontal limiting line
ca: Línia de limitació horitzontal

en: Vertical limiting line
ca: Línia de limitació vertical

en: Horizontally aligned pump
ca: Bomba alineada horitzontalment

en: Vertically aligned pump
ca: Bomba alineada verticalment

en: Horizontally aligned compressor
ca: Compressor alineat horitzontalment

en: Vertically aligned compressor
ca: Compressor alineat verticalment

en: Vertically aligned valve
ca: Vàlvula alineada verticalment

en: Horizontally aligned valve
ca: Vàlvula alineada horitzontalment

en: Backflow preventer
ca: Previsor de corrent invers

en: Gas bottle
ca: Ampolla de gas

en: Frequency converter
ca: Convertidor de freqüència

en: Vertically aligned propeller
ca: Hèlix alineada verticalment

en: Aerator with bubbles
ca: Gasificador amb bombolles

en: Final-settling basin
ca: Pica d'assentament final

en: Preliminary clarification tank
ca: Dipòsit d'aclariment preliminar

en: Basin
ca: Pica

en: Container
ca: Contenidor

en: Ladder
ca: Diagrama de contactes

en: Components for LADDER circuits
ca: Components per als circuits de diagrama de contactes

en: 'if' (normally open) ladder contact
ca: Contacte «si» (normalment obert) del diagrama de contactes

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
ca: Contacte «si no» (normalment tancat) del diagrama de contactes

en: Simple output variable
ca: Variable de sortida simple

en: Negative output variable
ca: Variable de sortida negativa

en: 'set' output variable
ca: Variable de sortida «set»

en: 'reset' output variable
ca: Variable de sortida «reset»

en: 'jump' output variable
ca: Variable de sortida «jump»

en: Receptivity output variable
ca: Variable de sortida de receptivitat

en: Power-saved simple output variable
ca: Variable de sortida simple amb protecció de potència

en: Power-saved negative output variable
ca: Variable de sortida negativa amb protecció de potència

en: Power-saved 'set' output variable
ca: Variable de sortida «set» amb protecció de potència

en: Power-saved 'reset' output variable
ca: Variable de sortida «reset» amb protecció de potència

en: Cybernetics
ca: Cibernètica

en: Elements of cybernetic circuits
ca: Elements de circuits cibernètics

en: Sensor — left
ca: Sensor — esquerra

en: Sensor — right
ca: Sensor — dreta

en: Sensor — bottom
ca: Sensor — a baix

en: Sensor — top
ca: Sensor — a dalt

en: Sum, subtracting left input
ca: Suma, restant l'entrada esquerra

en: Sum, subtracting right input
ca: Suma, restant l'entrada dreta

en: Sum, subtracting bottom input
ca: Suma, restant l'entrada de baix

en: Sum, subtracting top input
ca: Suma, restant l'entrada de dalt

en: Integrator — input left
ca: Integrador — entrada esquerra

en: Integrator — input right
ca: Integrador — entrada dreta

en: Integrator — input bottom
ca: Integrador — entrada baixa

en: Integrator — input top
ca: Integrador — entrada dalt

en: Sum
ca: Suma

en: Product
ca: Producte

en: High pass filter
ca: Filtre passaalt

en: Low pass filter
ca: Filtre passabaix

en: Sine characteristic or input
ca: Característica de sinus o entrada

en: Sigmoid characteristic
ca: Característica de sigmoid

en: Saturation characteristic
ca: Característica de saturació

en: Relay characteristic (sigma)
ca: Característica de relé (sigma)

en: Half wave rectifier or ramp input
ca: Rectificador de mitja ona o entrada de rampa

en: Full wave rectifier (absolute value)
ca: Rectificador d'ona completa (valor absolut)

en: Constant positive shift on the y-axis
ca: Desplaçament positiu constant a l'eix y

en: Constant negative shift on the y-axis
ca: Desplaçament negatiu constant a l'eix y

en: Constant factor greater 1
ca: Factor constant més gran que 1

en: Constant factor between 0 and 1
ca: Factor constant entre 0 i 1

en: Constant factor between 0 and -1
ca: Factor constant entre 0 i -1

en: Constant factor below -1
ca: Factor constant per sota de -1

en: Template for custom characteristics
ca: Plantilla per a característiques personalitzades

en: Time delay
ca: Retard de temps

en: Database
ca: Base de dades

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
ca: Editor de diagrames de relacions de taules de bases de dades

en: Attribute compound
ca: Atribut compost

en: Objects to draw event-driven process chains
ca: Objectes per a dibuixar cadenes de processos orientats a esdeveniments

en: Business Process
ca: Procés de negocis

en: Process Group
ca: Grup de processos

en: Function
ca: Funció

en: Event
ca: Esdeveniment

en: Organisation Unit
ca: Unitat organitzativa

en: Operator AND (Input)
ca: Operador AND (Entrada)

en: Operator AND (Output)
ca: Operador AND (Sortida)

en: Operator Inclusive (OR) (Input)
ca: Operador Inclusiu (OR) (Entrada)

en: Operator Inclusive (OR) (Output)
ca: Operador Inclusiu (OR) (Sortida)

en: Operator Exclusive (XOR) (Input)
ca: Operador Exclusiu (XOR) (Entrada)

en: Operator Exclusive (XOR) (Output)
ca: Operador Exclusiu (XOR) (Sortida)

en: Electric
ca: Elèctric

en: Components for electric circuits
ca: Components per als circuits elèctrics

en: Normally open contact (horizontal)
ca: Contacte normalment obert (horitzontal)

en: Normally closed contact (horizontal)
ca: Contacte normalment tancat (horitzontal)

en: Normally open position switch (horizontal)
ca: Interruptor de posició normalment obert (horitzontal)

en: Normally closed position switch (horizontal)
ca: Interruptor de posició normalment tancat (horitzontal)

en: Normally open contact (vertical)
ca: Contacte normalment obert (vertical)

en: Normally closed contact (vertical)
ca: Contacte normalment tancat (vertical)

en: Normally open position switch (vertical)
ca: Interruptor de posició normalment obert (vertical)

en: Normally closed position switch (vertical)
ca: Interruptor de posició normalment tancat (vertical)

en: The command organ of a relay (horizontal)
ca: Actuador d'un relé (horitzontal)

en: Relay (horizontal)
ca: Relé (horitzontal)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
ca: Bombeta o indicador lluminós (horitzontal)

en: The command organ of a relay (vertical)
ca: Actuador d'un relé (vertical)

en: Relay (vertical)
ca: Relé (vertical)

en: Lamp or indicator light (vertical)
ca: Bombeta o indicador lluminós (vertical)

en: Connection point
ca: Punt de connexió

en: ER
ca: Relacions entre entitats

en: Editor for Entity Relations Diagrams
ca: Editor de diagrames de relacions d'entitats

en: Weak entity
ca: Entitat feble

en: Participation
ca: Participació

en: Objects to draw flowcharts
ca: Objectes per a dibuixar diagrames de flux

en: Process/Auxiliary Operation
ca: Operació de procés/auxiliar

en: Input/Output
ca: Entrada o sortida

en: Decision
ca: Decisió

en: Transaction file
ca: Fitxer de transacció

note: XXX
en: Off page connector
ca: Connector fora de pàgina

en: Manual operation
ca: Operació manual

en: Preparation
ca: Preparació

en: Manual input
ca: Entrada manual

en: Predefined process
ca: Procés predefinit

en: Terminal Interrupt
ca: Interrupció del terminal

en: Magnetic disk
ca: Disc magnètic

en: Magnetic drum
ca: Tambor magnètic

en: Magnetic tape
ca: Cinta magnètica

en: Internal storage
ca: Emmagatzematge intern

en: Merge
ca: Combina

en: Delay
ca: Retard

note: XXX
en: Summing junction
ca: Encreuament de suma

note: XXX
en: Collate
ca: Intercala

en: Sort
ca: Ordena

en: Or
ca: O

en: Punched card
ca: Targeta perforada

en: Punched tape
ca: Cinta perforada

en: Transmittal tape
ca: Cinta de transmissió

en: Offline storage
ca: Emmagatzematge fora de línia

en: Data source
ca: Font de dades

en: Editor for Function Structure Diagrams.
ca: Editor de diagrames d'estructures de funcions.

en: Flow
ca: Flux

en: Orthogonal polyline flow
ca: Flux de polilínia ortogonal

note: Dia-Version: 0.94 Date: Sun Oct 23 17:12:11 2005 Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
ca: Gane i Sarson

en: Gane and Sarson DFD
ca: DFD de Gane i Sarson

en: Alternate external entity
ca: Entitat externa alternativa

en: Data store
ca: Emmagatzemament de les dades

en: External entity
ca: Entitat externa

en: Objects to design GRAFCET charts
ca: Objectes per a dissenyar gràfic GRAFCET

en: Macro sub-program call step
ca: Etapa de crida de subprograma de macro

en: Action to associate to a step
ca: Acció a associar a un pas

en: Condition (of an action)
ca: Condició (d'una acció)

en: Transition
ca: Transició

en: OR vergent
ca: Divergència O

en: AND vergent
ca: Divergència I

en: Arc (upward)
ca: Arc (ascendent)

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
ca: Mapa, isomètric

note: Visio calls theses Map, Directional Map 3D. use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
ca: Formes de mapa direccional isomètric

en: Road Section
ca: Secció de carretera

en: Long Straight Road Section
ca: Secció de carretera recta

en: Crossroads
ca: Encreuament

en: T-Junction
ca: Intersecció en T

en: Elevated Road
ca: Carretera elevada

en: Corner 1
ca: Cantonada 1

en: Corner 2
ca: Cantonada 2

en: River
ca: Riu

en: Roof 1
ca: Teulada 1

en: Block 1, 2:4
ca: Bloc 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
ca: Bloc 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
ca: Bloc 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
ca: Bloc 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
ca: Bloc 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
ca: Bloc 6, 4:6

en: Block 7
ca: Bloc 7

en: Factory
ca: Fàbrica

en: Car 1, Front View
ca: Cotxe 1, vista frontal

en: Car 2, Rear View
ca: Cotxe 2, vista posterior

en: Train 1, angled downward
ca: Tren 1, mirant avall

en: Train 2, angled upward
ca: Tren 2, mirant amunt

en: Tree 1
ca: Arbre 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
ca: Pont per als vianants

en: One Way Road Sign
ca: Senyal de carretera d'un sol sentit

en: Objects to design i* diagrams
ca: Objectes per a dissenyar diagrames i*

en: An i* softgoal
ca: Un objectiu suau de i*

en: An i* goal
ca: Un objectiu de i*

en: An i* resource
ca: Un recurs de i*

en: An i* task
ca: Una tasca de i*

en: An i* unspecified actor
ca: Un actor indeterminat de i*

en: An i* agent
ca: Un agent de i*

en: An i* position
ca: Una posició de i*

en: An i* role
ca: Un rol de i*

en: An i* unspecified link
ca: Un enllaç indeterminat de i*

en: An i* positive contribution
ca: Una contribució positiva de i*

en: An i* negative contribution
ca: Una contribució negativa de i*

en: An i* dependency link
ca: Un enllaç de dependència de i*

en: An i* decomposition link
ca: Un enllaç de descomposició de i*

en: An i* means-ends link
ca: Un enllaç mitjans-fins de i*

en: Objects to design Jackson diagrams
ca: Objectes per a dissenyar diagrames Jackson

en: A Jackson given domain
ca: Un domini donat de Jackson

en: A Jackson designed domain
ca: Un domini dissenyat de Jackson

en: A Jackson machine domain
ca: Un domini màquina de Jackson

en: A Jackson requirement
ca: Un requisit de Jackson

en: A Jackson shared phenomenon
ca: Un fenomen compartit de Jackson

en: A Jackson requirement phenomenon
ca: Un fenomen requisit de Jackson

en: Jigsaw
ca: Trencaclosques

en: Pieces of a jigsaw
ca: Peces del trencaclosques

en: Jigsaw — part_oioi
ca: Trencaclosques — part_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
ca: Trencaclosques — part_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
ca: Trencaclosques — part_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
ca: Trencaclosques — part_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
ca: Trencaclosques — part_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
ca: Trencaclosques — part_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
ca: Trencaclosques — part_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
ca: Trencaclosques — part_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
ca: Trencaclosques — part_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
ca: Trencaclosques — part_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
ca: Trencaclosques — part_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
ca: Trencaclosques — part_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
ca: Trencaclosques — part_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
ca: Trencaclosques — part_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
ca: Trencaclosques — part_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
ca: Trencaclosques — part_iiio

en: Objects to design KAOS diagrams
ca: Objectes per a dissenyar diagrames KAOS

en: A KAOS softgoal
ca: Un objectiu suau de KAOS

en: A KAOS goal
ca: Un objectiu de KAOS

en: A KAOS requirement
ca: Un requisit de KAOS

en: A KAOS assumption
ca: Una assumpció de KAOS

en: A KAOS obstacle
ca: Un obstacle de KAOS

en: A KAOS AND refinement
ca: Un refinament I de KAOS

en: A KAOS complete AND refinement
ca: Un refinament I complet de KAOS

en: A KAOS OR refinement
ca: Un refinament O de KAOS

en: A KAOS complete OR refinement
ca: Un refinament O complet de KAOS

en: A KAOS operationalization
ca: Una operacionalització de KAOS

en: A KAOS contribution
ca: Una contribució de KAOS

en: A KAOS obstruction
ca: Una obstrucció de KAOS

en: A KAOS binary conflict
ca: Un conflicte binari de KAOS

en: A KAOS agent
ca: Un agent de KAOS

en: A KAOS responsibility
ca: Una responsabilitat de KAOS

en: A KAOS monitor link
ca: Un enllaç de monitor de KAOS

en: A KAOS control link
ca: Un enllaç de control de KAOS

en: A KAOS capable-of
ca: Un capaç-de KAOS

en: A KAOS performs
ca: Una execució de KAOS

en: A KAOS input
ca: Una entrada de KAOS

en: A KAOS output
ca: Una sortida de KAOS

en: Lights
ca: Llums

en: Objects to design simple lighting plots
ca: Objectes per a dissenyar plànols d'il·luminació simples

en: PAR
ca: PAR (Reflector parabòlic aluminitzat)

en: PAR on the floor
ca: PAR (Reflector parabòlic aluminitzat) a terra

en: ACL
ca: ACL (llum anticol·lisió)

en: Pebble Convex lantern
ca: Projector convex amb efecte granulat

en: Fresnel lantern
ca: Llanterna de Fresnel

en: Striplight
ca: Fluorescent

en: Ellipsoidal Reflector Spotlight
ca: Projector amb reflector el·lipsoidal

en: Blinders
ca: Llums de mutació

en: Black light
ca: Llum ultraviolada

en: Stroboscope light
ca: Llum estroboscòpica

en: Moving head
ca: Il·luminació intel·ligent

en: Structure
ca: Estructura

en: Logic
ca: Lògica

en: Boolean Logic
ca: Lògica booleana

en: OR gate
ca: Porta OR

en: AND gate
ca: Porta AND

en: XOR gate
ca: Porta XOR

en: Simple buffer
ca: Memòria intermèdia simple

en: Inverter
ca: Inversor

en: NAND gate
ca: Porta NAND

en: NOR gate
ca: Porta NOR

en: Cross-connector
ca: Connector creuat

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Miscellaneous Shapes
ca: Figures variades

en: Tree
ca: Arbre

en: Folder
ca: Carpeta

en: Expansible node
ca: Node expansible

en: Expanded node
ca: Node estès

en: Traditional clock
ca: Rellotge tradicional

en: Measure distance
ca: Mesura la distància

en: Resizable grid
ca: Graella redimensionable

en: Diagram object
ca: Objecte de diagrama

en: N-gon or Star object
ca: Objecte N-gon o estrella

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
ca: Components de l'equipament del subscriptor mòbil de l'exèrcit dels EUA

en: Node center
ca: Centre del node

en: Large extension node
ca: Node d'àmplia extensió

en: Small extension node
ca: Node de petita extensió

en: Tactical satellite communications terminal
ca: Terminal de comunicacions d'un satèl·lit de comunicacions

en: Multiplexer
ca: Multiplexor

en: Demultiplexer
ca: Desmultiplexor

en: Network
ca: Xarxa

en: Objects to design network diagrams with
ca: Objectes a utilitzar en el disseny de diagrames de xarxa

en: Computer
ca: Ordinador

en: Storage
ca: Emmagatzemament

en: Ethernet bus
ca: Bus ethernet

en: Simple printer
ca: Impressora simple

en: WAN connection
ca: Connexió WAN

en: WAN link
ca: Enllaç WAN

en: Stackable hub or switch
ca: Commutador o concentrador apilable

en: Modular switching system
ca: Sistema de commutació modular

en: 24 Port Patch Panel
ca: Tauler pedaç de 24 ports

en: RJ45 wall-plug
ca: connector de paret de RJ45

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
ca: Endoll de paret del sistema de cablejat scEAD

en: Simple modem
ca: Mòdem simple

en: Antenna for wireless transmission
ca: Antena per a la transmissió sense fil

en: Mobile telephony base station
ca: Estació base de telefonia mòbil

en: Network cloud
ca: Núvol de xarxa

en: Mobile telephony cell
ca: Cel·la de telefonia mòbil

en: Router symbol
ca: Símbol d'encaminador

en: Switch symbol
ca: Símbol de commutador

en: ATM switch symbol
ca: Símbol de commutador ATM

en: Firewall router
ca: Encaminador tallafoc

en: Workstation monitor
ca: Monitor d'estació de treball

en: UNIX workstation
ca: Estació de treball UNIX

en: Desktop PC
ca: Ordinador de sobretaula

en: Laptop PC
ca: Ordinador portàtil

en: Bigtower PC
ca: Ordinador de torre gran

en: Miditower PC
ca: Ordinador de torre mitjana

en: Minitower PC
ca: Ordinador de torre petita

en: Speaker with integrated amplifier
ca: Altaveu amb amplificador integrat

en: Speaker without amplifier
ca: Altaveu sense amplificador

en: 3 1/2 inch diskette
ca: Disquet de 3 polzades i 1/2

en: ZIP disk
ca: Disc ZIP

en: External DAT drive
ca: Unitat externa de cintes DAT

en: Mobile phone
ca: Telèfon mòbil

en: Telephone
ca: Telèfon

en: Plotter
ca: Traçador

en: Digitizing board
ca: Taula digitalitzadora

en: Pneumatic/Hydraulic
ca: Pneumàtic o hidràulic

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
ca: Components per als circuits hidràulics i pneumàtics

en: Double-effect jack
ca: Gat de doble efecte

en: Normally-in simple-effect jack
ca: Gat de simple efecte normalment dins

en: Normally-out simple-effect jack
ca: Gat de simple efecte normalment fora

en: Generic pressure source
ca: Origen de pressió genèric

en: Hydraulic pressure source
ca: Origen de pressió hidràulica

en: Pneumatic pressure source
ca: Origen de pressió pneumàtica

en: Air exhaust orifice
ca: Orifici d'escapada d'aire

en: 2/2 distributor
ca: Distribuïdor 2/2

en: 3/2 distributor
ca: Distribuïdor 3/2

en: 4/2 distributor
ca: Distribuïdor 4/2

en: 5/2 distributor
ca: Distribuïdor 5/2

en: Muscular command
ca: Comandament muscular

en: Push-button command
ca: Comandament amb polsador

en: Mechanical command by tappet
ca: Comandament mecànic per corissó

en: Mechanical command by spring
ca: Comandament mecànic per molla

en: Electric command (single coil)
ca: Comandament elèctric (bobina simple)

en: Electric command (double coil)
ca: Comandament elèctric (bobina doble)

en: Indirect command by hydraulic driver
ca: Comandament indirecte per transmissió hidràulica

en: Indirect command by pneumatic driver
ca: Comandament indirecte per transmissió pneumàtica

en: SADT/IDEF0
ca: SADT/IDEFO

en: Objects to design SADT diagrams
ca: Objectes per a dissenyar diagrames SADT

en: Activity/data flow arrow
ca: Fletxa de flux d'activitat o de dades

en: Activity/data box
ca: Quadre d'activitat o de dades

en: Flow label
ca: Etiqueta de flux

en: Specification and Description Language.
ca: Llenguatge d'especificació i descripció.

en: Block type reference
ca: Referència del tipus de bloc

en: Service type reference
ca: Referència del tipus de servei

en: Process type reference
ca: Referència del tipus de procés

en: State
ca: Estat

en: Function header
ca: Capçalera de la funció

en: Send message
ca: Envia un missatge

en: Receive message
ca: Rebre un missatge

en: Function call
ca: Crida a funció

en: Action being executed
ca: Acció que s'està executant

en: Save state
ca: Desa l'estat

en: In/Out connector
ca: Connector d'entrada/sortida

en: Procedure return
ca: Retorn del procediment

en: Generic text note
ca: Nota de text genèrica

en: Shape Design
ca: Disseny de formes

en: Design Dia objects with individual connection points
ca: Dissenya objectes de Dia amb punts de connexió individuals

en: Connection Point
ca: Punt de connexió

en: Main Connection Point
ca: Punt de connexió principal

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
ca: Objectes per a dissenyar diagrames de replicació de dominis Sybase

en: Sybase dataserver
ca: Servidor de dades del Sybase

en: Sybase replication server
ca: Servidor de replicació de Sybase

en: Log transfer manager or rep agent
ca: Gestor del registre de transferències o agent de replicació

en: Stable storage device
ca: Dispositiu d'emmagatzemament estable

en: Sybase client application
ca: Aplicació client del Sybase

en: Replication server manager
ca: Gestor del servidor de duplicat

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
ca: Editor de diagrames d'estructures estàtiques UML

en: Note
ca: Nota

en: Realizes, implements a specific interface
ca: Realitza, implementa una interfície específica

en: Generalization, class inheritance
ca: Generalització, herència de classes

en: Association, two classes are associated
ca: Associació; s'associen dues classes

en: Aggregation, one class is part of another
ca: Agregació, una classe és part d'una altra

en: Implements, class implements a specific interface
ca: Implementa, la classe implementa una interfície específica

en: Constraint, place a constraint on something
ca: Restricció, definició d’una restricció sobre alguna cosa

en: Small package
ca: Paquet petit

en: Large package
ca: Paquet gran

en: Use case
ca: Cas d'ús

en: Lifeline
ca: Línia de vida

en: Object
ca: Objecte

en: Message
ca: Missatge

en: Class stereotype icon
ca: Icona de l'estereotip de la classe

en: Initial/End state
ca: Estat inicial o final

en: Activity
ca: Activitat

en: Fork/Union
ca: Bifurcació o unió
