dia - en to fi translation catalogue (1729 entries)

note: This is not an errror
en: Warning: invalid layer range %lu - %lu
fi: Varoitus: virheellinen tasojakso %lu - %lu

en: Warning: Layer %lu (%s) selected more than once.
fi: Varoitus: Taso %lu (%s) valittu useammin kuin kerran.

en: Warning: Layer %d (%s) selected more than once.
fi: Varoitus: Taso %d (%s) valittu useammin kuin kerran.

en: Warning: There is no layer named %s.
fi: Varoitus: Ei tasoa nimeltä %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
fi: %s virhe: ei tiedä kuinka viedään %s

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
fi: Tuo

en: %s error: need valid input file %s
fi: %s virhe: tarvitaan käypä syötetiedosto %s

en: Can't find output format/filter %s
fi: Tulostemuotoa/suodatinta %s ei löydy

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
fi: Vie ladattu tiedosto ja lopeta

en: OUTPUT
fi: TULOSTE

en: TYPE
fi: TYYPPI

en: Export graphics size
fi: Vientigrafiikan koko

en: WxH
fi: L×K

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
fi: Näytä vain annetut tasot (esimerkiksi vietäessä). Voi olla joko kerroksen nimi tai lista tasojen numeroista (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
fi: TASO,TASO,...

en: Don't show the splash screen
fi: Älä näytä käynnistysruutua

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
fi: Lähetä virheviestit vakiovirheeseen pikaikkunoiden näyttämisen sijaan.

en: Directory containing input files
fi: Syötetiedostoja sisältävä kansio

en: DIRECTORY
fi: KANSIO

en: Directory containing output files
fi: Tulostiedostoja sisältävä kansio

en: Display credits list and exit
fi: Näytä tekijäluettelo ja lopeta

en: Generate verbose output
fi: Tulosta paljon viestejä

en: Display version and exit
fi: Näytä versio ja lopeta

en: [FILE...]
fi: [TIEDOSTO...]

en: Can't connect to session manager!
fi: Ei voitu yhdistää istunnonhallintaan.

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
fi: Dia, versio %s, käännetty %s %s

en: Dia version %s
fi: Dia, versio %s

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
fi: Standardiobjekteja ei löytynyt etsittäessä objektikirjastoja, lopetetaan...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in '%s'; exiting...
fi: Standardiobjekteja ei löytynyt etsittäessä objektikirjastoja kansiosta "%s", lopetetaan...

en: Diagram1.dia
fi: Kaavio1.dia

en: Exiting Dia
fi: Suljetaan dia

en: Save
fi: Tallenna

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
fi: Suljetaan tallentamatta muokuttuja kaavioita

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
fi: Kaavioita on muokattu. Haluatko varmasti lopettaa Dian tallentamatta muutoksia?

en: Quit Dia
fi: Lopeta Dia

en: The original author of Dia was:
fi: Dian alkuperäinen tekijä on:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
fi: 
    Nykyiset Dian ylläpitäjät ovat:

en: 
    Other authors are:
fi: 
    Muut tekijät ovat:

en: 
    Dia is documented by:
fi: 
    Dian on dokumentoinut:

en: Identifier
fi: Tunniste

en: Description
fi: Kuvaus

en: Select foreground color
fi: Valitse etualan väri

en: Select background color
fi: Valitse taustaväri

en: Diagram%d.dia
fi: Kaavio%d.dia

en: Paste failed: %s
fi: Liittäminen epäonnistui: %s

en: No existing object to paste.
fi: Ei objekteja liitettäväksi.

en: Could not find help directory
fi: Ohjehakemistoa ei löydy

en: Could not open help directory:
    %s
fi: Ohjehakemiston avaus ei onnistunut:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
fi: Tommi Vainikainen, 2003-2005, 2007
    Ilkka Tuohela, 2005-2006
    Sami Gerdt, 2000
    
    https://l10n.gnome.org/teams/fi/

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
fi: Tämä ohjelma on vapaa; tätä ohjelmaa on sallittu levittää edelleen ja
    muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL lisenssin) ehtojen mukaan sellaisina
    kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko Lisenssin version 2,
    tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.
    
    Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, 
    mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti 
    hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. 
    Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.
    
    Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL lisenssistä; jos näin ei
    ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 59 Temple 
    Place – Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
fi: Ohjelma rakenteisten kaavioiden piirtoon.

en: Confirm Diagram Size
fi: Vahvista kaavion koko

en: '%s' creation failed
fi: "%s" luonti epäonnistui

en: Object defaults
fi: Objektin oletusarvot

en: This object has no defaults.
fi: Tällä objektilla ei ole oletusarvoja.

en: Defaults:
fi: Oletusarvot:

en: Couldn't convert filename '%s' to UTF-8: %s
fi: Tiedostonimeä "%s" ei voi muuntaa UTF-8-muotoon: %s

en: Error
fi: Virhe

en: Trying to group with no selected objects.
fi: Yritettiin ryhmittää ilman valittuja kohteita.

en: Layer
fi: Taso

en: Type
fi: Tyyppi

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
fi: Paikallista

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Name
fi: Nimi

en: Diagram Tree
fi: Kaaviopuu

note: paper size
en: Paper Size
fi: Paperin koko

note: orientation
en: Orientation
fi: Suunta

note: margins
en: Margins
fi: Reunukset

en: Top:
fi: Ylä:

en: Bottom:
fi: Ala:

en: Left:
fi: Vasen:

en: Right:
fi: Oikea:

note: Scaling
en: Scaling
fi: Skaalaus

en: Scale:
fi: Skaala:

en: Fit to:
fi: Sovita:

en: by
fi: ×

en: %0.3gcm x %0.3gcm
fi: %0.3g cm × %0.3g cm

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: Diagram Properties
fi: Kaavion ominaisuudet

en: Dynamic grid
fi: Dynaaminen ruudukko

en: Spacing
fi: Harvennus

en: Visible spacing
fi: Näkyvä harvennus

note: Hexes!
en: Hex grid
fi: Kuusioruudukko

en: Hex grid size
fi: Kuusioruudukon koko

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Background
fi: Tausta

en: Grid Lines
fi: Ruudukon viivat

en: Page Breaks
fi: Sivun vaihdot

en: Colors
fi: Värit

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
fi: Kaavion ominaisuudet: %s

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
fi: Tämä objekti ei tue Peru/Tee uudestaan -toimintoja.
    Peru toiminto.

en: Properties…
fi: Ominaisuudet…

en: Union
fi: Liitos

en: Intersection
fi: Leikkaus

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
fi: Pudottamasi objekti ei sovi perheeseen.
    Joko laajenna isäobjektia tai pudota objekti muualle.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
fi[0]: %d kohteen valinta
fi[1]: %d kohteen valinta

en: Selected '%s'
fi: Valittu '%s'

en: <unnamed>
fi: <nimetön>

note: no standard buttons
en: Closing diagram without saving
fi: Suljetaan kaavio tallentamatta

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
fi: Kaaviota "%s"
    ei ole tallennettu. Tallennetaanko muutokset nyt?

en: Close Diagram
fi: Sulje kaavio

en: _Discard Changes
fi: _Hylkää muutokset

en: Do Not Exit
fi: Älä sulje

en: Exit Without Save
fi: Sulje tallentamatta

en: Save Selected
fi: Tallenna valittu

en: The following are not saved:
fi: Seuraavia ei ole tallennettu:

en: Path
fi: Polku

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select None
fi: Älä valitse mitään

en: Nothing selected for saving.  Would you like to try again?
fi: Mitään ei ole valittu tallennettavaksi. Haluatko yrittää uudestaan?

en: Supported Formats
fi: Tuetut muodot

en: By extension
fi: Tiedostopäätteestä

en: Open Diagram
fi: Avaa kaavio

en: Open Options
fi: Avaa asetukset

en: Determine file type:
fi: Määrittele tiedoston tyyppi:

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Some characters in the filename are neither UTF-8
    nor your local encoding.
    Some things will break.
fi: Osa tiedostonimen merkeistä ei ole UTF-8-
    eikä paikallista merkistöä.
    Jotain tulee hajoamaan.

en: File already exists
fi: Samanniminen tiedosto on jo olemassa

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto "%s" on jo olemassa.
    Korvataanko uudella?

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Save Diagram
fi: Tallenna kaavio

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
fi: Pakkaa kaaviotiedostot

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
fi: Pakkaaminen vähentää tiedostokokoa alle kymmenesosaan ja nopeuttaa avaamista ja tallentamista. Jotkin tekstiohjelmat eivät osaa käsitellä pakattuja tiedostoja.

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
fi: Vie

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
fi: Ei pystynyt määrittelemään mitä vientisuodatinta
    tulisi käyttää tallennettaessa tiedostoa "%s"

en: Export Diagram
fi: Vie kaavio

en: Export Options
fi: Vientiasetukset

en: _Search for:
fi: _Etsi:

en: Replace _with:
fi: _Korvaa:

en: _Match case
fi: _Täsmää kirjainkoko

en: Match _entire word only
fi: Täsmää _koko sanat

en: Find
fi: Etsi

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

note: not adding the button in the list above to modify it's text; * the default "Find and Replace" is just too long for my taste ;)
en: _Replace
fi: Ko_rvaa

en: Pops up the Navigation window.
fi: Näytä navigointi-ikkuna.

en: Diagram menu.
fi: Kaaviovalikko.

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Toggles snap-to-grid for this window.
fi: Kiinnitä ruudukkoon -kytkin tälle ikkunalle.

en: Toggles object snapping for this window.
fi: Kiinnitetäänkö kohteet tässä ikkunassa.

en: Diagram Editor
fi: Kaaviomuokkain

en: New Layer
fi: Uusi taso

en: Rename Layer
fi: Nimeä taso uudelleen

en: Raise Layer
fi: Kohota taso

en: Lower Layer
fi: Laske taso

en: Delete Layer
fi: Poista taso

en: Layers:
fi: Tasot:

en: Layers
fi: Tasot

en: Diagram:
fi: Kaavio:

en: New layer %d
fi: Uusi taso %d

en: none
fi: ei mitään

en: Edit Layer
fi: Muokkaa tasoa

en: Add Layer
fi: Lisää taso

en: Layer name:
fi: Tason nimi:

en: Line width
fi: Viivan paksuus

en: Line width:
fi: Viivan paksuus:

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
fi: Virhe ladattaessa kaaviota.
    Linkitettyä objektia ei löytynyt dokumentista.

en: Can't find parent %s of %s object
fi: Objektin %2$s isää %1$s ei löydy

en: Couldn't open: '%s' for reading.
fi: Ei pystynyt aukaisemaan tiedostoa "%s" luettavaksi.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
fi: Virhe ladattaessa kaaviota %s.
    Tuntematon tiedostotyyppi.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
fi: Virhe ladattaessa kaaviota %s.
    Ei ole Dia-tiedosto.

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
fi: Virhe ladattaessa kaaviota:
    %s.
    Kelvollisessa Dia-tiedostossa on vähintään yksi taso.

en: Not allowed to write to output file %s
fi: Tulostiedostoa "%s" ei ole lupaa kirjoittaa

en: Not allowed to write temporary files in %s
fi: Väliaikaistiedostoja kansiion "%s" ei ole lupaa kirjoittaa

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
fi: Sisäinen virhe %d kirjoitettassa tiedostoa %s

en: Dia Diagram File
fi: Dia-kaaviotiedosto

en: Fit
fi: Sovita

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: _Help
fi: O_hje

en: Plugins…
fi: Liitännäiset…

en: Show Toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Show Statusbar
fi: Näytä tilarivi

en: Show Layers
fi: Näytä tasot

en: Save _As…
fi: Tallenna _nimellä…

en: _Export…
fi: _Vie…

en: _Print…
fi: _Tulostsa…

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: _Duplicate
fi: _Monista

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: Search for text
fi: Etsi tekstiä

en: _Replace…
fi: _Ko_rvaa…

en: Search and replace text
fi: Etsi ja korvaa tekstiä

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: Copy Text
fi: Kopioi teksti

en: Cut Text
fi: Leikkaa teksti

en: Paste _Text
fi: Liitä _teksti

en: Paste _Image
fi: Liitä _kuva

en: _Layers
fi: Tas_ot

en: Add Layer…
fi: Lisää taso…

en: Rename Layer…
fi: Nimeä taso uudelleen…

en: _Layers…
fi: _Tasot…

en: _View
fi: _Näytä

en: _Zoom
fi: _Kuvasuhde

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
fi: Uusi _näkymä

en: C_lone View
fi: K_loonaa näkymä

en: _Objects
fi: _Objektit

en: Send to _Back
fi: Siirrä _taustalle

en: Bring to _Front
fi: Tuo _päällimmäiseksi

en: Send Backwards
fi: Siirrä taaemmas

en: Bring Forwards
fi: Tuo edemmäs

en: _Group
fi: _Kasaa ryhmään

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
fi: _Pura ryhmä

en: _Parent
fi: _Kasaa perheeksi

en: _Unparent
fi: _Pura perhe

en: _Unparent Children
fi: _Pura lapsi perheestä

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
fi: Tasaa

en: Top
fi: Päällä

en: Middle
fi: Keskellä

en: Bottom
fi: Alla

en: Spread Out Horizontally
fi: Levitä vaakasuoraan

en: Spread Out Vertically
fi: Levitä pystysuoraan

en: Adjacent
fi: Vierekkäin

en: Stacked
fi: Pinossa

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: _Select
fi: _Valitse

en: All
fi: Kaikki

en: None
fi: Ei mitään

en: Invert
fi: Invertoi

en: Transitive
fi: Transitiivinen

en: Same Type
fi: Sama tyyppi

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
fi: Valitse kriteerillä

en: D_ialogs
fi: D_ialogit

en: D_ebug
fi: Vian_etsintä

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: Modify
fi: Muokkaa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
fi: Suurenna

en: Edit Text
fi: Muokkaa tekstiä

en: Scroll
fi: Vieritä

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
fi: Teksti

en: Box
fi: Laatikko

en: Ellipse
fi: Ellipsi

en: Polygon
fi: Monikulmio

en: Beziergon
fi: Bezier-kulmio

en: Line
fi: Viiva

en: Arc
fi: Kaari

en: Zigzagline
fi: Siksakkiviiva

en: Polyline
fi: Moniviiva

en: Bezierline
fi: Bezier-viiva

en: Image
fi: Kuva

en: Show _Grid
fi: Näytä _ruudukko

en: Show _Rulers
fi: Näytä _sarkaimet

en: Show _Connection Points
fi: Näytä _liitoskohdat

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
fi: Poista

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
fi: Käännetty

en: NULL tooldata in tool_menu_select
fi: TYHJÄ työkalutieto työkalu_valinta_valikossa

en: Toggles snap-to-grid.
fi: Vaihtelee kiinnitä ruudukkoon -kytkintä

en: Toggles object snapping.
fi: Kiinnitetäänkö kohteet tässä ikkunassa.

en: Loaded
fi: Ladattu

en: Load at Startup
fi: Lataa käynnistettäessä

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: any
fi: mikä tahansa

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Diagram Defaults
fi: Kaavion oletukset

en: View Defaults
fi: Katso oletusarvoja

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Reset tools after create
fi: Palauta työkalut alkutilaansa luomisen jälkeen

en: Number of undo levels:
fi: Perumistasojen lukumäärä:

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
fi: Käänteinen veto valitsee
    päällekkäin menevät objektit

en: Recent documents list size:
fi: Viimeksi avattujen listan koko:

en: Use menu bar
fi: Käytä valikkopalkkia

en: Keep tool box on top of diagram windows
fi: Pidä työkalulaatikko kaavioikkunoiden päällä

en: Length unit:
fi: Pituusyksikkö:

en: Font size unit:
fi: Fonttikoon yksikkö:

en: New diagram:
fi: Uusi kaavio:

en: Portrait
fi: Paperi pystysuunnassa

en: Paper type:
fi: Paperin tyyppi:

en: Background Color:
fi: Taustaväri:

en: Compress saved files
fi: Pakkaa tallennetut tiedostot

en: Connection Points:
fi: Liitoskohdat:

note: { NULL, PREF_NONE, 0, NULL, 3, N_("Grid:") },
en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Snap to object
fi: Kiinnitä kohteisiin

en: New window:
fi: Uusi ikkuna:

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Magnify:
fi: Suurennus:

en: Page breaks:
fi: Sivun vaihtoja:

en: Color:
fi: Väri:

en: Solid lines
fi: Kiinteät viivat

en: Antialias:
fi: Antialiasointi:

en: view antialiased
fi: näytä antialiasoituna

en: Snap to
fi: Kiinnitä

en: Dynamic grid resizing
fi: Dynaaminen ruudukon koon muuttaminen

en: X Size:
fi: X-Koko:

en: Y Size:
fi: Y-Koko:

en: Lines per major line
fi: Viivoja per iso viiva

en: Hex Size:
fi: Kuutiokoko:

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Object properties
fi: Objektin ominaisuudet

en: This object has no properties.
fi: Tällä objektilla ei ole ominaisuuksia.

en: Properties:
fi: Ominaisuudet:

en: Object properties:
fi: Objektin ominaisuudet:

en: %s
    System sheet
fi: %s
    Järjestelmäluokka

en: %s
    User sheet
fi: %s
    Käyttäjäluokka

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
fi: Symbolia "custom_type" ei löydy mistään moduulista.
    Kuvioiden muokkaus ei ole käytössä.

en: Widget not found: %s
fi: Säädintä ei löydy: %s

en: SVG Shape
fi: SVG-muoto

en: Programmed DiaObject
fi: Ohjelmoitu Dia-objekti

en: Select SVG Shape File
fi: Valitse SVG-muototiedosto

en: Copy ->
fi: Kopioi ->

en: Copy All ->
fi: Kopioi kaikki ->

en: Move ->
fi: Siirrä ->

en: Move All ->
fi: Siirrä kaikki ->

en: <- Copy
fi: <- Kopioi

en: <- Copy All
fi: <- Kopioi kaikki

en: <- Move
fi: <- Siirrä

en: <- Move All
fi: <- Siirrä kaikki

en: Line Break
fi: Rivinvaihto

en: %s
    Shape
fi: %s
    Muoto

en: %s
    Object
fi: %s
    Objekti

en: %s
    Unassigned type
fi: %s
    Sijoittamaton tyyppi

en: Please select a .shape file
fi: Valitse .shape-tiedosto

en: Filename must end with '%s': '%s'
fi: Tiedostonimen päätteen täytyy olla "%s": "%s"

en: Error examining %s: %s
fi: Virhe tutkittaessa %s: %s

en: Please export the diagram as a shape.
fi: Vie kaavio muotona.

en: Could not interpret shape file: '%s'
fi: Muototiedostoa ei voitu tulkita: "%s"

en: Sheet must have a Name
fi: Luokalla täytyy olla nimi

en: Couldn't open '%s': %s
fi: Tiedostoa "%s" ei voi avata: %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
fi: Tiedostoa "%s" ei voitu avata kirjoittamista varten

en: a user
fi: käyttäjä

en: File: %s
fi: Tiedosto: %s

en: Date: %s
fi: Päiväys: %s

en: For: %s
fi: Varten: %s

en: add shapes here
fi: lisää luokkia tänne

en: Loading …
fi: Ladataan…

en: Dia v %s
fi: Dia, v %s

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
fi: Muokkaa objektia/objekteja
    Käytä <Välilyöntiä> vaihtamaan tämän ja muiden työkalujen välillä

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
fi: Tekstin muokkain
    Poistu työkalusta Esc:illä

en: Scroll around the diagram
fi: Vieritä kaaviota

en: No sheet named %s
fi: Ei luokkaa nimeltä %s

en: Other sheets
fi: Muut luokat

en: Flowchart
fi: Vuokaavio

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
fi: Viivan paksuudet.  Napsauta viivaa asettaaksesi viivan oletuspaksuuden uusille objekteille.  Kaksoisnapsauta jos haluat asettaa tarkemmin.

en: Dia Diagram Editor
fi: Dia-kaaviomuokkain

en: Edit your Diagrams
fi: Muokkaa kaavioitasi

note: Installer message:  License Page
en: Next >
fi: Seuraava >

note: Installer message: Components page
en: Dia Diagram Editor (required)
fi: Dia-kaaviomuokkain (vaadittu)

note: Installer message: Components page
en: Translations
fi: Käännökset

note: Installer message: Component description
en: Optional translations of the Dia user interface
fi: Dian käyttöliittymän käännökset

note: Installer message: Component description
en: Core Dia files and dlls
fi: Dian ydintiedostot ja kirjastot

note: Installer message: Component name
en: Python plug-in
fi: Python-liitännäinen

en: Arrow head of unknown type
fi: Tuntematon nuolenpäätyyppi

en: unknown arrow
fi: tuntematon nuoli

en: Can't find standard object
fi: Standardiobjekteja ei löydy

en: Arrow Properties
fi: Nuolen ominaisuudet

en: More arrows
fi: Lisää nuolia

en: Size:
fi: Koko:

en: Select color
fi: Valitse väri

en: Reset menu
fi: Nollausvalikko

en: Other fonts
fi: Muut fontit

en: Couldn't find font family for %s
fi: Fonttiperhettä %s ei löydy

en: Line Style Properties
fi: Viivan tyyliominaisuudet

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
fi: Viivan pituus:

en: Cancel
fi: Peru

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
fi: Tiedostossa %s ei ole merkistömäärettä;
    oletetaan merkistöksi %s

en: Taking point value of non-point node.
fi: Otetaan pistearvo ei-pistemäiseltä solmulta.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
fi: Virheellinen x-pistearvo "%s" %f; ohitetaan se.

en: Error parsing point.
fi: Virhe jäsennettäessä pistettä.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
fi: Virheellinen y-pistearvo "%s" %f; ohitetaan se.

en: Multiple export filters with unique name %s
fi: Useita vientisuodattimia uniikilla nimellä %s

en: Can't load font %s.
fi: Fonttia %s ei voi ladata.

en: Warning
fi: Varoitus

en: There is one similar message.
fi: Yksi samankaltainen viesti.

en: Show repeated messages
fi: Näytä toistuvat viestit

en: Don't show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: Notice
fi: Huomaa

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
fi: Virhe ladattaessa oletuksia "%s".
    Ei ole Dia-kaaviotiedosto.

en: Missing dependencies for '%s'?
fi: Puuttuvatko "%s"-riippuvuudet?

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
fi: Symboli "dia_plugin_init" puuttuu

en: dia_plugin_init() call failed
fi: dia_plugin_init()-kutsu epäonnistui

en: Author
fi: Tekijä

en: Creation date
fi: Luontipäivä

en: Modification date
fi: Muokkauspäivä

en: Key
fi: Avain

en: Value
fi: Arvo

en: Left
fi: Vasen

en: Center
fi: Keski

en: Right
fi: Oikea

en: When Needed
fi: Tarvittaessa

en: Always
fi: Aina

en: Line color
fi: Janan väri

en: Line style
fi: Viivan tyyli

en: Fill color
fi: Täyttöväri

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
fi: Piirrä tausta

en: Start arrow
fi: Lähtönuoli

en: End arrow
fi: Päättönuoli

en: Text alignment
fi: Tekstin tasaus

en: Font
fi: Fontti

en: Font size
fi: Fonttikoko

en: Text color
fi: Tekstin väri

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
fi: Parametrit

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
fi: Täytä

en: Flip horizontal
fi: Pyöräytä vaakatasossa

en: Flip vertical
fi: Pyöräytä pystytasossa

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
fi: Kierrä

en: Select image file
fi: Valitse kuvatiedosto

en: Browse
fi: Selaa

en: Declaration
fi: Määrittely

en: Add Access Provider
fi: Lisää pääsyn tarjoaja

en: Add Access Requirer
fi: Lisää pääsyn vaatija

en: Add In Data Port
fi: Lisää saapuva dataportti

en: Add In Event Port
fi: Lisää saapuva tapahtumaportti

en: Add In Event Data Port
fi: Lisää saapuva tapahtumadataportti

en: Add Out Data Port
fi: Lisää lähtevä dataportti

en: Add Out Event Port
fi: Lisää lähtevä tapahtumaportti

en: Add Out Event Data Port
fi: Lisää lähtevä tapahtumadataportti

en: Add In Out Data Port
fi: Lisää lähtevä dataportti

en: Add In Out Event Port
fi: Lisää saapuva/lähtevä tapahtumaportti

en: Add In Out Event Data Port
fi: Lisää saapuva/lähtevä tapahtumalevyportti

en: Add Port Group
fi: Lisää porttiryhmä

en: Add Connection Point
fi: Lisää liitoskohta

en: Delete Port
fi: Poista portti

en: Edit Port Declaration
fi: Muokkaa portin määrittelyä

en: Delete Connection Point
fi: Poista liitoskohta

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
fi: Arkkitehtuurin analyysi ja suunnittelukielen kaavio-oliot

en: Chronogram diagram objects
fi: Kronogrammikaavio-objektit

en: Data
fi: Tieto

en: Data name
fi: Tiedon nimi

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Event specification
fi: Tapahtuman määrittely

en: Start time
fi: Lähtöaika

en: End time
fi: Lopetusaika

en: Rise time
fi: Nousuaika

en: Fall time
fi: Laskuaika

en: Multi-bit data
fi: Monibittinen tieto

en: Aspect
fi: Näkökohta

en: Data color
fi: Tiedon väri

en: Data line width
fi: Tietojanan leveys

en: Time data
fi: Aikatieto

en: Major time step
fi: Suuri aika-askel

en: Minor time step
fi: Pieni aika-askel

en: Minor step line width
fi: Pienen askeleen jananleveys

en: Custom
fi: Räätälöity

en: Custom XML shapes loader
fi: Räätälöity XML-kuviolataaja

en: Text padding
fi: Tekstin täyttö

en: Flip Horizontal
fi: Pyöräytä vaakatasossa

en: Flip Vertical
fi: Pyöräytä pystytasossa

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
fi: Kuvaketiedostoa %s ei voi avata objektityyppiä "%s" varten.

en: CustomLines
fi: OmatRivit

en: Custom XML lines loader
fi: Omien XML-rivien lataaja

en: INTERNAL: CustomLines: Illegal line type in LineInfo object.
fi: SISÄINEN: CustomLines: Virheellinen rivin tyyppi LineInfo-oliossa.

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
fi: Tiedoston "%s" sisältää virheellisiä polkutietoja.
    svg:path -tiedon täytyy alkaa tagilla moveto.

en: Center mount point
fi: Keskitä liitoskohta

en: Compound
fi: Yhdiste

en: Entity/Relationship table diagram objects
fi: ER-kaavioiden oliot

en: Corner radius
fi: Kulmanpyöristyssäde

en: Start description
fi: Aloita kuvaus

en: End description
fi: Lopeta kuvaus

en: Add segment
fi: Lisää osa

en: Delete segment
fi: Poista osa

en: Reference
fi: Viite

en: Comment
fi: Kommentti

en: Primary key
fi: Pääavain

en: Nullable
fi: Voi olla NULL

en: Unique
fi: Yksikäsitteinen

en: Default
fi: Oletus

en: Default value
fi: Oletusarvo

note: init data
en: Table
fi: Taulu

en: Visible comments
fi: Näkyvät kommentit

en: Underline primary keys
fi: Alleviivaa pääavaimet

en: Comment tagging
fi: Kommentin merkinnät

en: Use bold font for primary keys
fi: Käytä korostettua fonttia pääavaimille

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
fi: Tyyli

en: Fonts
fi: Fontit

note: property rows
en: Normal
fi: Normaali

en: Show comments
fi: Näytä kommentit

en: Name:
fi: Nimi:

en: Key:
fi: Avain:

en: Weak key:
fi: Heikko avain:

en: Derived:
fi: Johdannainen:

en: Multivalue:
fi: Moniarvo:

en: Attribute
fi: Ominaisuus

en: Weak:
fi: Heikko:

en: Associative:
fi: Assosiatiivinen:

en: Entity
fi: Olio

en: Entity/Relationship diagram objects
fi: Olio/suhde-kaavio-objektit

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Left Cardinality:
fi: Vasen kardinaliteetti:

en: Right Cardinality:
fi: Oikea kardinaliteetti:

en: Rotate:
fi: Kierrä:

en: Identifying:
fi: Tunnistaminen:

en: Relationship
fi: Suhde

en: Flowchart objects
fi: Vuokaavio-objektit

en: Shear angle
fi: Vääntökulma:

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
fi: Energia

note: Translators: Menu item Noun/Material
en: Material
fi: Materiaali

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
fi: Signaali

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Function structure diagram objects
fi: Funktion rakenne -kaavio-objektit

en: Wish function
fi: Toivetoiminto

en: User function
fi: Käyttäjätoiminto

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
fi: Verbi

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
fi: Kanava

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
fi: Syötä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
fi: Vastaanota

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
fi: Salli

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
fi: Kaavakkeen hyväksyntä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
fi: Kaappaa

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
fi: Vapauta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
fi: Työnnä ulos

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
fi: Hävitä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
fi: Siirrä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
fi: Kuljeta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
fi: Nosta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
fi: Siirrä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
fi: Lähetä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
fi: Johda

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
fi: Välitä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
fi: Opasta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
fi: Suunta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
fi: Suorista

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
fi: Ohjaa

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
fi: Käännä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
fi: Käännä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
fi: Pyöritä

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
fi: Salli DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
fi: Rajoita

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
fi: Avaa

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
fi: Tue

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
fi: Pysäytä

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
fi: Eristä

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
fi: Turvaa

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
fi: Torju

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
fi: Suojele

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
fi: Estä

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
fi: Vakauta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
fi: Tasaannuta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
fi: Varmista

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
fi: Kiinnitä

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
fi: Liitä

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
fi: Lukitse

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
fi: Nopeuta

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
fi: Pidä

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
fi: Sijainti

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
fi: Suuntaa

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
fi: Yhdistä

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
fi: Kytke

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
fi: Liitä

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
fi: Kokoa

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
fi: Sekoita

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
fi: Liitä yhteen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
fi: Sulauta

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
fi: Lisää

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
fi: Pakkaa

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
fi: Yhteensulauta

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
fi: Haara

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
fi: Erottele

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
fi: Vaihda

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
fi: Jaa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
fi: Vapauta

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
fi: Irrota

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
fi: Katkaise

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
fi: Leikkaa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
fi: Kiillota

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
fi: Hiekoita

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
fi: Poraa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
fi: Sorvaa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
fi: Hienonna

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
fi: Puhdista

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
fi: Terästä

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
fi: Suodata

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
fi: Siivilöi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
fi: Puhdista

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
fi: Hajauta

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
fi: Eriytä

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
fi: Sirottele

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
fi: Hajottaa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
fi: Levitä

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
fi: Tyhjennä

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
fi: Hajauta

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
fi: Absorboi

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
fi: Vaimenna

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
fi: Hälvennä

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
fi: Vastusta

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
fi: Valmistaudu

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
fi: Varastoi

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
fi: Sisällytä

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
fi: Kerää

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
fi: Varaa

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
fi: Toimita

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
fi: Tarjoa

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
fi: Täydennä

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
fi: Paljasta

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
fi: Pura

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
fi: Kontrollin magnitudi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
fi: Pätevöitä

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
fi: Käynnistä

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
fi: Aloita

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
fi: Sääntele

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
fi: Hallinnoi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
fi: Ota käyttöön

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
fi: Poista käytöstä

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
fi: Rajoita

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
fi: Keskeytä

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
fi: Muuta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
fi: Kasvata

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
fi: Vähennä

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
fi: Vahvista

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
fi: Supista

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
fi: Normaalisoi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
fi: Moninkertaista

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
fi: Skaalaa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
fi: Suorista

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
fi: Sopeuta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
fi: Järjestäydy

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
fi: Puserra

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
fi: Murskaa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
fi: Muodosta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
fi: Pakkaa

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
fi: Lävistä

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
fi: Muunna

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
fi: Siirrä

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
fi: Nesteytä

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
fi: Kiinteytä

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
fi: Höyrystä

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
fi: Sublimoi

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
fi: Tiivistä

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
fi: Integroi

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
fi: Derivoi

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
fi: Käsittele

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
fi: Aisti

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
fi: Hahmota

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
fi: Tunnista

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
fi: Käsitä

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
fi: Tarkista

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
fi: Varmista

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
fi: Osoita

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
fi: Merkitse

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
fi: Näytä

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
fi: Mittaa

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
fi: Laske

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
fi: Esitä

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
fi: Substantiivi

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
fi: Yhtenäinen

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
fi: Neste

note: Translators: Menu item Noun/Material/Gas
en: Gas
fi: Kaasu

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
fi: Ihminen

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
fi: Käsi

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
fi: Jalka

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
fi: Pää

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
fi: Sormi

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
fi: Varvas

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
fi: Biologinen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
fi: Mekaaninen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
fi: Mekaaninen energia

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
fi: Muunnos

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
fi: Voima

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
fi: Pyörimis-

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
fi: Vääntömomentti

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
fi: Satunnaisliike

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
fi: Värähtely

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
fi: Pyörimisenergia

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
fi: Etenemisenergia

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
fi: Sähköinen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
fi: Sähkö

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
fi: Jännite

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
fi: Virta

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
fi: Hydraulinen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
fi: Paine

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
fi: Plastinen tilavuudenmuutos

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
fi: Lämpö

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
fi: Kuumuus

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
fi: Johtuminen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
fi: Kulkeutuminen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
fi: Säteily

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
fi: Paineilma

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
fi: Kemiallinen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
fi: Radioaktiivinen

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
fi: Mikroaallot

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
fi: Radioaallot

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
fi: Röntgensäteet

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
fi: Gammasäteet

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
fi: Akustinen energia

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
fi: Optinen energia

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
fi: Aurinkoenergia

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
fi: Magneettinen energia

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
fi: Ihmisliike

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
fi: Ihmisvoima

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
fi: Tila

en: User/Device Fn
fi: Käyttäjä/laitetoiminto

en: Wish Fn
fi: Toivetoiminto

en: Macro call
fi: Makro-kutsu

en: This action is a call to a macro-step
fi: Tämä toiminto on kutsu makroaskeleeseen

en: Condition
fi: Ehto

en: The boolean equation of the condition
fi: Ehdon boolen lauseke

en: The condition's font
fi: Ehdon fontti

en: The condition's font size
fi: Ehdon fontin koko

en: Color
fi: Väri

en: The condition's color
fi: Ehdon väri

en: GRAFCET diagram objects
fi: GRAFCET-kaavio-objektit

en: Regular step
fi: Tavallinen askel

en: Initial step
fi: Lähtöaskel

en: Macro entry step
fi: Makron tuloaskel

en: Macro exit step
fi: Makron poistumisaskel

en: Macro call step
fi: Makron kutsuaskel

en: Subprogram call step
fi: Aliohjelman kutsuaskel

en: Step name
fi: Askeleen nimi

en: The name of the step
fi: Askeleen nimi

en: Step type
fi: Askeleen tyyppi

en: The kind of step
fi: Millainen askel

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Shows a red dot to figure the step's activity
fi: Näyttää punaisella pistellä kuvaamassa askeleen toimintaa

en: Receptivity
fi: Vastaanottavuus

en: The boolean equation of the receptivity
fi: Vastaanottavuuden boolen yhtälö

en: The receptivity's font
fi: Vastaanottavuuden fontti

en: The receptivity's font size
fi: Vastaanottavuuden fontin koko

en: The receptivity's color
fi: Vastaanottavuuden väri

en: North point
fi: Pohjoispiste

en: South point
fi: Eteläpiste

en: Draw arrow heads on upward arcs:
fi: Piirrä nuolenpäitä nouseviin kaariin:

en: OR
fi: TAI

en: AND
fi: JA

en: Vergent type:
fi: Vergentin tyyppi:

en: Add connection point
fi: Lisää liitoskohta

en: Delete connection point
fi: Poista liitoskohta

en: GRAFCET OR/AND vergent
fi: GRAFCET ja/tai vergentti

en: Unspecified
fi: Määrittelemätön

en: Agent
fi: Agentti

en: Role
fi: Rooli

en: Softgoal
fi: Välitavoite

en: Goal
fi: Tavoite

en: Goal Type
fi: Tavoitetyyppi

en: Istar diagram
fi: Istar-kaavio

en: Positive contrib
fi: Positiivinen myötävaikutus

en: Negative contrib
fi: Negatiivinen myötävaikutus

en: Dependency
fi: Riippuvuus

en: Decomposition
fi: Hajoitus

en: Resource
fi: Resurssi

en: Task
fi: Tehtävä

en: i* other
fi: i* muu

en: Given Domain
fi: Annettu kenttä

en: Designed Domain
fi: Suunniteltu kenttä

en: Machine Domain
fi: Konekenttä

en: Causal
fi: Kausaalinen

en: Biddable
fi: Kilpailtava

en: Lexical
fi: Leksikaalinen

en: Domain Type
fi: Kentän tyyppi

en: Domain Kind
fi: Kentän laji

en: Jackson domain
fi: Jackson-kenttä

en: Jackson diagram
fi: Jackson-kaavio

en: Shared
fi: Jaettu

en: Requirement
fi: Vaatimus

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
fi: Viesti:

en: Assumption
fi: Oletus

en: Obstacle
fi: Este

en: KAOS goal
fi: KAOS-tavoite

en: KAOS diagram
fi: KAOS-kaavio

en: AND Refinement
fi: AND-tarkennus

en: Complete AND Refinement
fi: Täydellinen AND-tarkennus

en: OR Refinement
fi: OR-tarkennus

en: Operationalization
fi: Operationalisointi

en: Text:
fi: Teksti:

en: Contributes
fi: Avustaa

en: Obstructs
fi: Estää

en: Conflicts
fi: Konfliktoi

en: Responsibility
fi: Vastuu

en: Monitors
fi: Valvoo

en: Controls
fi: Hallitsee

en: CapableOf
fi: Kykenevä

en: Performs
fi: Suorittaa

en: Output
fi: Tuloste

en: KAOS other
fi: KAOS muu

en: Arrow color
fi: Nuolen väri

en: Arrow line width
fi: Nuolen viivan paksuus

en: Seconds arrow color
fi: Toisten nuolien väri

en: Seconds arrow line width
fi: Toisten nuolien viivojen paksuus

en: Show hours
fi: Näytä tunnit

en: Rows
fi: Rivejä

en: Columns
fi: Sarakkeita

en: Miscellaneous objects
fi: Sekalaiset objektit

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
fi: Mittaus

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Square
fi: Neliö

en: Add Handle
fi: Lisää kahva

en: Delete Handle
fi: Poista kahva

en: Sectors
fi: Sektorit

en: Base Station
fi: Tukiasema

en: Network diagram objects
fi: Verkkokaavio-objektit

en: Radius
fi: Säde

en: Width
fi: Leveys

en: Import resource (not shown upstairs)
fi: Tuo lähde muualta (ei näy ylöspäin)

en: Imply resource (not shown downstairs)
fi: Viittaa lähteeseen (ei näy alaspäin)

en: Dotted arrow
fi: Pistenuoli

en: disable arrow heads
fi: Poista käytöstä nuolenpäät

en: Flow style:
fi: Virtaustyyli:

en: Automatically gray vertical flows:
fi: Automaattisesti harmaat vaakatasovirtaukset:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
fi: Lukemisen helpottamiseksi virrat, jotka alkavat ja päättyvät pystyssä, voidaan piirtää harmaalla

en: SADT Arrow
fi: SADT-nuoli

en: Activity/Data identifier
fi: Toiminnan/Tiedon tunnistaja

en: SADT box
fi: SADT-laatikko

en: SADT diagram objects
fi: SADT-kaavio-objektit

en: Free
fi: Vapaa

en: Fixed
fi: Kiinnitetty

en: Aspect ratio
fi: Kuvasuhde

en: Curve distance
fi: Polun etäisyys

en: Line gaps
fi: Rivivälit

en: Absolute start gap
fi: Absoluuttinen alkuväli

en: Absolute end gap
fi: Absoluuttinen lopetusväli

en: Add Segment
fi: Lisää osa

en: Delete Segment
fi: Poista osa

en: Symmetric control
fi: Symmetrinen kontrolli

en: Smooth control
fi: Pehmeä kontrolli

en: Cusp control
fi: Leikkauspiste kontrolli

en: Free aspect
fi: Vapaa suhde

en: Fixed aspect
fi: Kiinnitetty suhde

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Image file
fi: Kuvatiedosto

en: Draw border
fi: Piirrä raja

en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä suhde

note: Didn't find file in current directory.
en: The image file '%s' was not found.
fi: Kuvatiedostoa "%s" ei löytynyt.

en: Arrows
fi: Nuolet

en: Start point
fi: Aloituspiste

en: End point
fi: Lopetuspiste

en: Text content
fi: Tekstisisältö

en: Add Corner
fi: Lisää kulma

en: Delete Corner
fi: Poista kulma

en: Standard objects
fi: Vakio-objektit

en: First Line
fi: Ensimmäinen viiva

en: Vertical text alignment
fi: Tekstin vaakasuuntainen tasaus

en: Actor
fi: Tekijä

en: From A to B
fi: A:sta B:hen

en: From B to A
fi: B:stä A:han

en: Aggregation
fi: Kooste

en: Composition
fi: Koostumus

en: Direction
fi: Suunta

en: Show direction
fi: Näytä suunta

en: Show the small arrow denoting the reading direction
fi: Näytä pieni nuoli, joka kertoo lukusuunnan

en: Side A
fi: A-puoli

en: Multiplicity
fi: Monimuotoisuus

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Show arrow
fi: Näytä nuoli

en: Side B
fi: B-puoli

note: Attributes page:
en: _Attributes
fi: _Määritteet

en: Attribute data
fi: Attribuuttidata

en: Value:
fi: Arvo:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Visibility:
fi: Näkyvyys:

en: Public
fi: Julkinen

en: Private
fi: Yksityinen

en: Protected
fi: Suojattu

en: Implementation
fi: Toimeenpano

note: end: Inheritance type
en: Class scope
fi: Luokan vaikutusalue

en: Class
fi: Luokka

note: how it used to be before 0.96+SVN one name, one type: but breaks forward-compatibiliy so kind of reverted
en: Stereotype
fi: Stereotyyppi

en: Abstract
fi: Abstrakti

en: Visible Attributes
fi: Ominaisuudet näkyvissä

en: Visible Operations
fi: Operaatiot näkyvissä

en: Wrap Operations
fi: Pilko operaatiot

en: Visible Comments
fi: Kommentit näkyvissä

en: Template
fi: Malli

en: Suppress Attributes
fi: Ominaisuudet eivät näy

en: Suppress Operations
fi: Operaatiot eivät näy

en: Wrap after char
fi: Pilko merkin jälkeen

en: Comment line length
fi: Kommenttiviivan pituus

note: umlattribute_extra
en: Operations
fi: Operaatiot

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
fi: Malliparametrit

en: Polymorphic
fi: Polymorfinen

en: Class Name
fi: Luokan nimi

note: Class page:
en: _Class
fi: _Luokka

en: Class name:
fi: Luokan nimi:

en: Stereotype:
fi: Stereotyyppi:

en: Attributes visible
fi: Ominaisuudet näkyvät

en: Operations visible
fi: Operaatiot näkyvät

en: Suppress operations
fi: Operaatiot eivät näy

en: Wrap after this length:
fi: Pilko tämän pituuden jälkeen:

en: Comments visible
fi: Kommentit näkyvät

en: Wrap comment after this length:
fi: Katkaise pidemmät kommentit kuin:

en: Show documentation tag
fi: Näytä dokumentointitagi

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
fi: _Tyyli

note: head line
en: Kind
fi: Laji

en: Size
fi: Koko

en: Abstract Class
fi: Abstrakti luokka

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
fi: Viivan paksuus

en: Text Color
fi: Tekstin väri

en: Foreground Color
fi: Edustaväri

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Boundary
fi: Raja

en: Is object
fi: On objekti

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
fi: Periytymisen tyyppi:

en: Polymorphic (virtual)
fi: Polymorfinen (virtuaalinen)

en: Leaf (final)
fi: Lehti (lopullinen)

en: Query
fi: Kysely

en: Parameters:
fi: Parametrit:

en: Parameter data
fi: Parametrin tiedot

en: Def. value:
fi: Oletusarvo:

en: Direction:
fi: Suunta:

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: In
fi: Sisään

en: Out
fi: Ulos

en: In & Out
fi: Sisään ja ulos

note: Operations page:
en: _Operations
fi: _Operaatiot

en: Operation data
fi: Operaatiodata

note: Templates page:
en: _Templates
fi: _Mallit

en: Template class
fi: Malliluokka

en: Formal parameter data
fi: Muodollisen parametrin tiedot

en: Facet
fi: Näkökohta

en: Receptacle
fi: Säiliö

en: Event Source
fi: Tapahtumalähde

en: Event Sink
fi: Tapahtumakohde

en: Constraint:
fi: Rajoite:

en: Show arrow:
fi: Näytä nuoli:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
fi: Liitäntä:

en: Draw focus of control:
fi: Piirrä kontrollin fokus:

en: Draw destruction mark:
fi: Piirrä hävitysmerkki:

en: Add connection points
fi: Lisää liitoskohtia

en: Remove connection points
fi: Poista liitoskohtia

en: Increase connection points distance
fi: Kasvata liitoskohtien etäisyyttä

en: Decrease connection points distance
fi: Pienennä liitoskohtien etäisyyttä

en: Set default connection points distance
fi: Aseta liitoskohtien etäisyyden oletusarvo

en: UML Lifeline
fi: UML-elämänjana

en: Call
fi: Kutsu

en: Create
fi: Luo

en: Destroy
fi: Hävitä

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Return
fi: Paluu

en: Send
fi: Lähetä

en: Recursive
fi: Rekursiivinen

en: Message type:
fi: Viestin tyyppi:

en: Explicit state
fi: Eksplisiittinen tila

en: Active object
fi: Toiminnallinen objekti

en: Show attributes
fi: Näytä ominaisuudet

en: Multiple instance
fi: Moniperintä

en: Entry action
fi: Saapumistoiminto

en: Do action
fi: Tehtävä toiminto

en: Exit action
fi: Poistumistoiminto

en: Is final
fi: On lopullinen

en: Trigger
fi: Liipaisin

en: The event that causes this transition to be taken
fi: Tapahtuma, joka aiheuttaa tämän siirroksen tapahtumisen

en: Action
fi: Toiminta

en: Action to perform when this transition is taken
fi: Toiminto joka suoritetaan, kun tämä siirros tapahtuu

en: Guard
fi: Ehto

en: Condition for taking this transition when the event is fired
fi: Ehto tämän siirtymän tapahtuman laukaisemiseen

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
fi: Unified Modelling Language -kaavio-objektit UML 1.3

en: Collaboration
fi: Myötävaikutus

en: Text outside
fi: Teksti ulkopuolella

en: Can't write %d bytes to %s
fi: Ei voitu kirjoittaa %d tavua kohteeseen %s

en: Nothing to print
fi: Ei tulostettavaa

en: Cairo PostScript
fi: Cairo-PostScript

en: Cairo Portable Document Format
fi: Cairo-PDF

en: Cairo Scalable Vector Graphics
fi: Cairo-SVG

en: Cairo PNG
fi: Cairo-PNG

en: Cairo PNG (with alpha)
fi: Cairo-PNG (alfalla)

en: Cairo EMF
fi: Cairo-EMF

en: Cairo WMF
fi: Cairo-WMF

en: Copy _Diagram
fi: Kopioi _kaavio

en: Zoom pointer
fi: Suurenna kohdistinta

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
fi: Kuvan rivipituus on suurempi kuin solun enimmäskoko.
    Kuvaa ei viety CGM:ään.

en: Computer Graphics Metafile export filter
fi: Computer Graphics Metafile -vientisuodatin

en: Drawing Interchange File import and export filters
fi: Drawing Interchange File tuonti- ja vientisuodattimet

en: HP Graphics Language export filter
fi: HP Graphics Language -vientisuodatin

en: Can't open output file %s: %s
fi: Tulostetiedostoa %s ei voi avata: %s

en: Could not create PNG write structure
fi: Ei pystynyt luomaan PNG-kirjoitusrakennetta

en: Could not create PNG header info structure
fi: Ei pystynyt luomaan PNG-otsaketietorakennetta

en: Error occurred while writing PNG
fi: Tapahtui virhe kirjoitettaessa PNG:tä

note: Create a dialog
en: PNG Export Options
fi: PNG-vientiasetukset

en: Image width:
fi: Kuvan leveys:

en: Image height:
fi: Kuvan korkeus:

en: TeX Metapost export filter
fi: TeX Pstricks -vientisuodatin

en: TeX Metapost macros
fi: TeX Metapost -makrot

en: LaTeX PGF export filter
fi: LaTeX PGF-vientisuodatin

en: LaTeX PGF macros
fi: LaTeX PGF-makrot

en: Select Printer
fi: Valitse Tulostin

en: Printer
fi: Tulostin

en: File
fi: Tiedosto

en: Could not run command '%s': %s
fi: Komentoa "%s" ei voitu suorittaa: %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
fi: Ei voitu avata "%s" kirjoittamista varten: %s

en: Printing error: command '%s' returned %d
fi: Tulostusvirhe: komento "%s" palautti arvon %d

en: Printing error: command '%s' caused sigpipe.
fi: Tulostusvirhe: komento "%s" aiheutti sigpipe-signaalin.

en: Print (PS)
fi: Tulosta (PS)

en: Encapsulated PostScript (using Pango fonts)
fi: Encapsulated PostScriptiä (Pango-fonteilla)

en: Encapsulated PostScript with preview (using Pango fonts)
fi: Encapsulated PostScriptiä esikatselulla (Pango-fonteilla)

en: TeX PSTricks macros
fi: TeX PSTricks -makrot

en: Couldn't open '%s' for writing.
fi: Ei voitu avata tiedostoa "%s" kirjoittamista varten.

en: Python scripting support
fi: Python-skriptaustuki

en: Dia Shape File
fi: Dia-muototiedosto

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
fi: Scalable Vector Graphics -tuonti- ja -vientisuodattimet

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
fi: Virheellistä polkutietoa.
    svg:path -tiedon tulee alkaa tagilla moveto.

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
fi: juurialkio oli "%s" -- odotus oli "svg".

en: Visio XML Format import and export filter
fi: Visio-XML-muodon tuonti- ja vientisuodattimet

en: Visio XML format
fi: Visio-XML-muoto

en: Invalid NURBS formula
fi: Virheellinen NURBS-kaava

en: Couldn't handle foreign object type %s
fi: Ei voitu käsitellä vierasta objektityyppiä %s

en: Visio XML File Format
fi: Visio-XML-tiedostomuoto

en: Can't decode object %s
fi: Ei voitu purkaa objektia %s

en: Cannot render unknown font:
    %s
fi: Tuntematonta fonttia ei voi tulostaa:
    %s

en: Print (GDI) ...
fi: Tulostus (GDI) ....

en: WMF export filter
fi: WMF-vientisuodatin

en: WordPerfect Graphics export filter
fi: WordPerfect Graphics -vientisuodatin

en: File: %s type/version unsupported.
fi: Tiedosto: %s tyyppi/versio ei tuettu.

en: Fig Format import and export filter
fi: FIG-muodon tuonti- ja vientisuodattimet

en: No more user-definable colors - using black
fi: Käyttäjän määriteltäviä värejä ei riitä - käytetään mustaa

en: Patterns are not supported by Dia
fi: Dia ei tue täyttökuvioita

en: Unknown arrow type %d
fi: Tuntematon nuolityyppi %d

en: Unknown polyline subtype: %d
fi: Tuntematon monijanan alityyppi: %d

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
fi: Ei voida vielä muuntaa likimääräikseksi spline-viivaksi.

en: Unknown spline subtype: %d
fi: Tuntematon splinen alityyppi: %d

en: Compound end outside compound
fi: Yhdistelmän loppu yhdistelmän ulkopuolella

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
fi: Värin numero %d alueen 0..%d ulkopuolella, hylätään väri.

en: Unknown object type %d
fi: Tuntematon objektityyppi %d

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
fi: "%s" ei ole "%s" eikä "%s"

en: Unknown paper size `%s', using default
fi: Tuntematon paperikoko "%s", käytetään oletuskokoa

en: Error while parsing stylesheet %s
fi: Virhe jäsennettäessä tyylitiedostoa %s

en: Error while applying stylesheet %s
fi: Virhe sovellettaessa tyylitiedostoa %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
fi: Virhe jäsennettäessä tyylitiedostoa: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
fi: Virhe jäsennettäessä tyylitiedostoa: %s

en: Error while saving result: %s
fi: Virhe tallennettaessa tulosta: %s

en: XSL Transformation filter
fi: XSL-muunnossuodatin

en: Export through XSLT
fi: Vienti XSLT:n läpi

en: From:
fi: Mistä:

en: To:
fi: Mihin:

en: AADL Shapes
fi: AADL-muodot

en: Thread
fi: Säie

en: Processor
fi: Käsittelijä

en: Memory
fi: Muisti

en: Bus
fi: Väylä

en: System
fi: Järjestelmä

en: Subprogram
fi: Aliohjelma

en: Thread Group
fi: Säieryhmä

en: Device
fi: Laite

en: Package
fi: Pakkaus

note: Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
fi: Muotoja

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
fi: Sekalainen kokoelma moni-, Bezier-kulmioita sekä muita kirjavia geometrisiä kuvioita

en: Right angle triangle
fi: Suorakulmainen kolmio

en: Perfect square, height equals width
fi: Täydellinen neliö, korkeus sama kuin leveys

en: Perfect circle
fi: Täysi ympyrä

en: Quarter circle
fi: Neljäsosaympyrä

en: Diamond
fi: Timantti

en: Horizontal parallelogram
fi: Vaakasuunnikas

en: Vertical parallelogram
fi: Pystysuunnikas

en: Trapezoid
fi: Puolisuunnikas

en: Swiss cross
fi: Sveitsiläinen risti

en: Maltese cross
fi: Maltalainen risti

en: Down arrow
fi: Nuoli alas

en: Up arrow
fi: Nuoli ylös

en: Left arrow
fi: Nuoli vasen

en: Right arrow
fi: Nuoli oikea

en: Notched left arrow
fi: Lovettu nuoli vasemmalle

en: Notched right arrow
fi: Lovettu nuoli oikealle

en: Left-up arrow
fi: Nuoli vasen-ylös

en: Turn-up arrow
fi: Kääntönuoli

en: Left-right arrow
fi: Nuoli vasen-oikea

en: Up-down arrow
fi: Nuoli ylös-alas

en: Quad arrow
fi: Nuoli neljään suuntaan

en: Left-right-up arrow
fi: Nuoli vasen-oikea-ylös

en: Up-down-left arrow
fi: Nuoli ylös-alas-vasen

en: Pentagon block arrow
fi: Pentagonilohkonuoli

en: Chevron
fi: Kulmarauta

en: Heart
fi: Sydän

en: Sun
fi: Aurinko

en: Quarter moon
fi: Neljäsosakuu

en: Business Process Modeling Notation
fi: Liiketoimintaprosessien mallinnusnotattio

en: Start Event
fi: Aloitustapahtuma

en: Intermediate Event
fi: Välitapahtuma

en: End Event
fi: Lopputapahtuma

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Complex
fi: Monimutkainen

en: Parallel (AND)
fi: Rinnakkainen (AND)

en: Multiple Instance Task
fi: Monen instanssin tapahtuma

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
fi: Monen instanssin pienennetty aliprosessi

en: Group
fi: Ryhmä

en: Transaction
fi: Transaktio

en: Data Object
fi: Data-objekti

en: Text Annotation
fi: Tekstin huomautukset

note: For: zenith
en: ChemEng
fi: Kemian suunnittelu

en: Collection for chemical engineering
fi: Kokoelma kemialliseen suunnitteluun

en: Fan or Stirrer
fi: Tuuletin tai sekoitin

en: Spraying Device
fi: Suihkutuslaite

en: Pneumatic Line
fi: Paineilmalinja

en: Pneumatic Line, vertical
fi: Paineilmalinja, pystysuuntainen

en: Simple Heat Exchanger
fi: Yksinkertainen lämmönvaihdin

en: Simple Heat Exchanger, vertical
fi: Yksinkertainen lämmönvaihdin, vaakasuunnassa

en: Water Cooler
fi: Vesijäähdytin

en: Water Cooler, vertical
fi: Vesijäähdytin, pysty

en: Air Cooler
fi: Ilmanjäähdytin

en: Heating/Cooling Coil
fi: Lämmitys- tai jäähdytyskela

en: Heating/Cooling Coil, vertical
fi: Lämmitys- tai jäähdytyskela, pystyssä

en: Simple Furnace
fi: Yksinkertainen uuni

en: Simple Vessel
fi: Yksinkertainen astia

en: Autoclave
fi: Autoklaavi

en: Open Tank
fi: Avoin tankki

en: Clarifier or Settling Tank
fi: Selvitys- tai asettumistankki

en: Sealed Tank
fi: Suljettu tankki

en: Covered tank
fi: Peitetty tankki

en: Tank with Fixed Roof
fi: Kiinteäkattoinen tankki

en: Tank with Floating Roof
fi: Kelluvakattoinen tankki

en: Storage Sphere
fi: Tallennusalue

en: Gas Holder, basic
fi: Kaasusäiliö, tavallinen

en: Centrifugal Pump or Fan
fi: Sentrifugipumppu- tai tuuletin

en: Compressor or Turbine
fi: Kompressori tai turbiini

en: AC Generator
fi: Vaihtovirtageneraattori

en: Valve
fi: Venttiili

en: Valve, vertical
fi: Venttiili, pysty

en: Regulable Valve
fi: Säädettävä venttiili

en: Regulable Valve, vertical
fi: Säädettävä venttiili, pystysuunnassa

en: Basic Filter
fi: Perussuodatin

en: Mixer
fi: Sekoitin

en: Spray Drier
fi: Suihkukuivaaja

en: Centrifuge
fi: Sentrifugi

en: Chronogram
fi: Kronogrammi

en: Objects to design chronogram charts
fi: Objektit kronogrammikaavioiden suunnitteluun

en: Time scale
fi: Aikaskaala

en: Data line
fi: Tietojana

en: Circuit
fi: Virtapiiri

en: Components for circuit diagrams
fi: Komponentit virtapiirikaavioille

en: Vertically aligned resistor
fi: Pystysuuntainen vastus

en: Horizontally aligned inductor
fi: Vaakasuuntainen kuristin

en: Vertically aligned inductor
fi: Pystysuuntainen kuristin

en: Horizontally aligned resistor
fi: Vaakasuuntainen vastus

en: Vertically aligned resistor (European)
fi: Pystysuuntainen vastus (eurooppalainen)

en: Horizontally aligned inductor (European)
fi: Vaakasuuntainen kuristin (eurooppalainen)

en: Vertically aligned inductor (European)
fi: Pystysuuntainen kuristin (eurooppalainen)

en: Horizontally aligned resistor (European)
fi: Vaakasuuntainen vastus (eurooppalainen)

en: Horizontally aligned capacitor
fi: Vaakasuuntainen kondensaattori

en: Vertically aligned capacitor
fi: Pystysuuntainen kondensaattori

en: NPN bipolar transistor
fi: Kaksinapainen NPN-transistori

en: PNP bipolar transistor
fi: Kaksinapainen PNP-transistori

en: Horizontally aligned diode
fi: Vaakasuntainen diodi

en: Vertically aligned diode
fi: Pystysuuntainen diodi

en: Horizontally aligned zener diode
fi: Vaakasuuntainen zenerdiodi

en: Vertically aligned zener diode
fi: Pystysuuntainen zenerdiodi

en: Ground point
fi: Maadoituspiste

en: Operational amplifier
fi: Operaatiovahvistin

en: Horizontally aligned fuse
fi: Vaakasuuntainen sulake

en: Vertically aligned fuse
fi: Pystysuuntainen sulake

en: Lamp
fi: Lamppu

en: Speaker
fi: Kaiutin

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Horizontally aligned LED
fi: Vaakasuuntainen LED

en: Vertically aligned LED
fi: Pystysuuntainen LED

en: NMOS transistor
fi: NMOS-transistori

en: PMOS transistor
fi: PMOS-transistori

en: Horizontal jumper
fi: Vaakasuuntainen hyppyliitin

en: Computer shapes by Cisco
fi: Tietokonekuvioita Ciscolta

en: Terminal
fi: Pääte

en: SUN workstation
fi: SUN-työasema

en: CiscoWorks workstation
fi: CiscoWorks-työasema

en: PC Router Card
fi: PC-reititinkortti

en: PC Software
fi: PC-ohjelmisto

en: PC with Router-Based Software
fi: PC, jossa on reititinohjelmisto

en: Workgroup director
fi: Työryhmän ohjain

en: CiscoSecurity
fi: CiscoTietoturva

en: Cisco CA
fi: Cisco-CA

en: WWW server
fi: Www-palvelin

en: Web browser
fi: Www-selain

en: File Server
fi: Tiedostopalvelin

en: Software-Based Router on File Server
fi: Ohjelmistopohjainen reititin tai tiedostopalvelin

en: Server with PC Router
fi: Palvelin PC-reitittimellä

en: IBM Tower
fi: IBM-torni

en: IBM Mini (AS400)
fi: IBM-mini (AS400)

en: Front End Processor
fi: Edussuoritin

en: IBM mainframe
fi: IBM-suurtietokone

en: IBM mainframe with FEP
fi: IBM-suurtietokone, jossa PEP

en: HP Mini
fi: HP-mini

en: Supercomputer
fi: Supertietokone

en: Web cluster
fi: Www-klusteri

en: Mini VAX
fi: Mini-VAX

en: PC Card
fi: PC-kortti

en: Scanner
fi: Kuvanlukija

en: Tablet
fi: Lehtiö

en: Handheld
fi: Taskutietokone

en: Wireless
fi: Langaton

en: Laptop
fi: Kannettava

en: Monitor
fi: Näyttö

en: PC Video
fi: PC-video

en: Modem
fi: Modeemi

en: MicroWebserver
fi: Mikro-www-palvelin

en: Relational Database
fi: Relaatiotietokanta

en: Diskette
fi: Levyke

en: Host
fi: Isäntä

en: Tape array
fi: Nauharypäs

en: Disk subsystem
fi: Levyalijärjetelmä

en: Storage array
fi: Tallennusrypäs

en: FC Storage
fi: FC-tallennus

en: PC Adapter Card
fi: PC-sovitinkortti

en: Router and switch shapes by Cisco
fi: Ciscon reititin- ja kytkinkuviot

en: Router
fi: Reititin

en: Router subdued
fi: Reititin (ei käytössä)

en: Router with Silicon Switch
fi: Reititin piikytkimellä

en: NetFlow router
fi: NetFlow-reititin

en: Broadband router
fi: Laajakaistareititin

en: Wavelength router
fi: Aallonpituusreititin

en: Wireless router
fi: Langaton reititin

en: 7507 Router
fi: 7507-reititin

en: 7505 Router
fi: 7507-reititin

en: 7500ARS (7513) Router
fi: 7500ARS-reititin (7513)

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
fi: Merkkikytkentäinen reunareititin jossa on NetFlow

en: Edge Label Switch Router
fi: Merkkikytkentäinen reunareititin

en: Router with Firewall
fi: Reititin palomuurilla

en: Optical Services Router
fi: Optinen palvelureititin

en: Content Router
fi: Sisältöreititin

en: Carrier Routing System
fi: Runkoverkon reititysjärjestelmä

en: Storage Router
fi: Tallennusreititin

en: Hub
fi: Hubi

en: Hub subdued
fi: Hubi (ei käytössä)

en: Cisco Hub
fi: Cisco-hubi

en: Small Hub
fi: Pieni hubi

en: 100BaseT Hub
fi: 100BaseT-hubi

en: Workgroup switch
fi: Työryhmäkytkin

en: Workgroup switch Subdued
fi: Työryhmäkytkin

en: Workgroup Switch Voice-Enabled
fi: Työryhmäkytkin puheominaisuuksilla

en: ATM Tag Switch Router
fi: ATM-tagikytkinreititin

en: Switch Processor
fi: Kytkentäsuoritin

en: Route Switch Processor
fi: Reitinkytkentäsuoritin

en: Route Switch Processor with Si
fi: Reitinkytkentäsuoritin

en: ASIC Processor
fi: ASIC-suoritin

en: Generic Processor
fi: Yleinen suoritin

en: Data Center Switch
fi: Keskuskytkin

en: Data Center Switch Reversed
fi: Keskuskytkin (käänteinen)

en: Data Switch Processor
fi: Tietokytkimen prosessori

en: Content Switch
fi: Sisältökytkin

en: Content Service Module
fi: Sisältöpalvelumoduuli

en: Access Gateway
fi: Sisääntuloyhdyskäytävä

en: ATM Switch
fi: ATM-kytkin

en: ISDN switch
fi: ISDN-kytkin

en: Label Switch Router
fi: Merkkikytkentäinen reititin

en: MultiSwitch Device
fi: Monikytkiminen laite

en: LAN2LAN Switch
fi: LAN2LAN-kytkin

en: Multilayer Switch
fi: Monitasoinen kytkin

en: Multilayer Switch with Silicon
fi: Monitasoinen kytkin piillä

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
fi: Monitasoinen kytkinen piillä (ei käytössä)

en: Programmable Switch
fi: Ohjelmoitava kytkin

en: Content Service Switch 1100
fi: Sisältöpalvelukytkin 1100

en: ATM Fast Gigabit Etherswitch
fi: ATM-nopea gigabitin ether-kytkin

en: RateMUX
fi: Taso-MUX

en: Universal Gateway
fi: Yleinen yhdyskäytävä

en: iSCSI switch
fi: ISCSI-kytkin

en: Workgroup Fibre Channel intelligent switch
fi: Työryhmän älykäs kuitukanavakytkin

en: Director-class Fibre Channel intelligent switch
fi: Director-luokan älykäs kuitukanavakytkin

en: Multi-Fabric Server Switch
fi: Monirunkoinen palvelinkytkin

en: Server Switch
fi: Palvelinkytkin

en: Multilayer Remote Switch
fi: Monitasoinen etäkytkin

en: Layer 2 Remote Switch
fi: Tason 2 etäkytkin

en: Virtual Layer Switch
fi: Virtuaalitasollinen kytkin

en: Miscellaneous shapes by Cisco
fi: Sekalaisia kuvioita Ciscolta

en: Government Building
fi: Hallintorakennus

en: University
fi: Yliopisto

en: Small Business
fi: Pienyritys

en: Home office
fi: Kotitoimisto

en: Branch office
fi: Haaratoimisto

en: Branch office subdued
fi: Haaratoimisto (ei käytössä

en: Branch office blue
fi: Haaratoimisto (sininen)

en: Generic Building
fi: Yleinen rakennus

en: Generic Building subdued
fi: Yleinen rakennus (ei käytössä)

en: Generic Building blue
fi: Yleinen rakennus (sininen)

en: Medium Building
fi: Keskikokoinen rakennus

en: Medium Building subdued
fi: Keskikokoinen rakennus (ei käytössä)

en: Medium Building blue
fi: Keskikokoinen sininen rakennus

en: House
fi: Talo

en: House blue
fi: Sininen talo

en: Telecommuter house
fi: Etätyöntekijän talo

en: Telecommuter house subdued
fi: Etätyöntekijän talo (ei käytössä)

en: Man
fi: Mies

en: Man red
fi: Punainen mies

en: Man gold
fi: Kultainen mies

en: Man blue
fi: Sininen mies

en: Standing Man
fi: Seisova mies

en: Standing woman
fi: Seisova nainen

en: Woman
fi: Nainen

en: Woman red
fi: Punainen nainen

en: Woman gold
fi: Kultainen nainen

en: Woman blue
fi: Sininen nainen

en: Running man
fi: Juokseva mies

en: Running man subdued
fi: Juokseva mies (ei käytössä)

en: Telecommuter
fi: Etätyöntekijä

en: Running woman
fi: Juokseva naine

en: CiscoWorks Man
fi: CiscoWorks-mies

en: PC Man
fi: PC-mies

en: Sitting Woman
fi: Istuva nainen

en: Mac Woman
fi: Mac-nainen

en: Androgynous Person
fi: Sukupuoleton henkilö

en: Lock and Key
fi: Lukko ja avain

en: Satellite dish
fi: Satelliittilautanen

en: Satellite
fi: Satelliitti

en: Antenna
fi: Antenni

en: File cabinet
fi: Arkistokaappi

en: Car
fi: Auto

en: Truck
fi: Kuorma-auto

en: Video Camera
fi: Videokamera

en: Headphones
fi: Kuulokkeet

en: Network shapes by Cisco
fi: Verkkokuviot Ciscolta

en: Network Management
fi: Verkonhallinta

en: Detector
fi: Ilmaisin

en: Protocol Translator
fi: Protokollamuunnin

en: IP Old-style
fi: IP vanhantyylinen

en: Terminal Server
fi: Päätepalvelin

en: Access Server
fi: Sisääntulopalvelin

en: System controller
fi: Järjestelmäohjain

en: Directory Server
fi: Hakemistopalvelin

en: Firewall
fi: Palomuuri

en: Firewall subdued
fi: Palomuuri (ei käytössä)

en: Firewall horizontal
fi: Palomuuri vaakatasossa

en: Firewall Service Module
fi: Palomuurin palvelumoduli

en: IOS Firewall
fi: IOS-palomuuri

en: PIX Firewall
fi: PIX-palomuuri

en: Centri Firewall
fi: Centri-palomuuri

en: Security appliance
fi: Tietoturvalaite

en: VPN Concentrator
fi: VPN-keskitin

en: VPN Gateway
fi: VPN-yhdyskäytävä

en: LAN to LAN
fi: LAN:sta LAN:iin

en: SSL Terminator
fi: SSL-pääte

en: IP DSL Switch
fi: IP DSL-kytkin

en: Cable Modem
fi: Kaapelimodeemi

en: Wireless Connectivity
fi: Langato yhteys

en: Wireless Transport
fi: Langaton siirto

en: AccessPoint
fi: Tukiasema

en: Wireless Bridge
fi: Langaton silta

en: Dual Mode AccessPoint
fi: Kaksitaajuuksinen tukiasema

en: Wi-Fi Tag
fi: Wi-Fi-tarra

en: Wireless Location Appliance
fi: Langaton paikannuslaite

en: Location server
fi: Sijaintipalvelin

en: Lightweight AP
fi: Kevyt liityntäpiste

en: WLAN controller
fi: WLAN-ohjain

en: BBFW media
fi: BBFW-media

en: Channelized Pipe
fi: Kanavaitu putki

en: Concatenated Payload
fi: Keskitetty sisältö

en: Optical Cross-Connect
fi: Optinen ristikytkentä

en: Optical Transport
fi: Optinen siirto

en: Optical Fiber
fi: Optinen kuitu

en: Optical Amplifier
fi: Optinen vahvistin

en: Digital Cross-Connect
fi: Digitaalinen ristikytkentä

en: IP Transport Concentrator
fi: IP-keskitin

en: DWDM Filter
fi: DWDM-suodatin

en: Automatic Protection Switching
fi: Automaatisen suojauksen kytkentä

en: LongReach CPE
fi: Pitkäkantoinen CPE

en: 3X74 (floor) cluster controller
fi: 3X74 (lattia) klusterin hallinta

en: 3174 (desktop) cluster controller
fi: 3174 (työpöytä) klusterin hallinta

en: Cloud
fi: Pilvi

en: Cloud Gold
fi: Kultainen pilvi

en: Cloud White
fi: Valkoinen pilvi

en: Cloud Dark
fi: Tumma pilvi

en: Distributed Director
fi: Hajautettu ohjain

en: General Appliance
fi: Yleinen laite

en: CDDI/FDDI Concentrator
fi: CDDI/FDDI-keskitin

en: FDDI Ring
fi: FDDI-rengas

en: Repeater
fi: Toistin

en: Bridge
fi: Silta

en: Breakout box
fi: Tietojen purkulaite

en: STB (set top box)
fi: STB (set-top-box)

en: IPTV broadcast server
fi: IPTV-lähetyspalvelin

en: IPTV content manager
fi: IPTV-sisällönhallinta

en: Catalyst Access Gateway
fi: Catalyst-sisääntuloyhdyskäytävä

en: Generic Gateway
fi: Yleinen yhdyskäytävä

en: Storage Solution Engine
fi: Tallennusratkaisun moottori

en: Content Engine (Cache Director)
fi: Sisältömoottori (Cache Director)

en: CDM Content Distribution Manager
fi: CDM-sisällönjakeluhallinta

en: Content Transformation Engine (CTE)
fi: Sisällönmuunnosmoottori (CTE)

en: MAS Gateway
fi: MAS-yhdyskäytävä

en: File Engine
fi: Tiedostomoottori

en: Service Control
fi: Palveluohjain

en: Telephony shapes by Cisco
fi: Ciscon puhelinmuodot

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone 2
fi: Puhelin 2

en: Phone Ethernet
fi: Ethernet-puhelin

en: Phone Appliance
fi: Puhelinlaite

en: Phone Feature
fi: Puhelimen ominaisuus

en: Phone/Fax
fi: Puhelin/faksi

en: HootPhone
fi: Luuripuhelin

en: IP Phone
fi: IP-puhelin

en: IP Softphone
fi: IP-ohjelmistopuhelin

en: Softphone
fi: Ohjelmapuhelin

en: Cellular Phone
fi: Langaton puhelin

en: Mobile Access IP Phone
fi: Kännykkä IP-puheluilla

en: Pager
fi: Piippari

en: Fax
fi: Faksi

en: Turret
fi: Kääntöpöytä

en: Radio Tower
fi: Radiotorni

en: PBX Switch
fi: PBX-kytkin

en: Class 4/5 switch
fi: Luokan 4/5 kytkin

en: SIP Proxy Server
fi: SIP-välipalvelin

en: Gatekeeper
fi: Porttivahti

en: MGX 8000 Series Voice Gateway
fi: MGX 8000 -sarjan puheyhdyskäytävä

en: End Office
fi: Lopputoimisto

en: Voice-Enabled Access Server
fi: Sisääntulopalvelin puheominaisuuksilla

en: Voice-Enabled Router
fi: Reititin puheominaisuuksilla

en: Voice-Enabled ATM Switch
fi: ATM-kytkin puheominaisuuksilla

en: CallManager
fi: Puhelunhallinta

en: IP Telephony Router
fi: IP-puhelinreititin

en: Mobile Access Router
fi: Kännyköiden sisääntuloreititin

en: Generic softswitch
fi: Yleinen ohjelmistokytkin

en: SC2200/VSC3000 host
fi: SC2200/VSC3000-isäntä

en: Virtual switch controller (VSC 3000)
fi: Virtuaalikytkimen hallinta (VSC 3000)

en: SC2200 (Signalling Controller)
fi: SC2200 (signalointiohjain)

en: MoH server (Music on Hold)
fi: MoH-palvelin (Music on Hold)

en: TDM router
fi: TDM-reititin

en: IAD router
fi: IAD-reititin

en: IntelliSwitch Stack
fi: IntelliSwitch-pino

en: Unity server
fi: Unity-palvelin

en: uMG series
fi: uMG-sarja

en: Civil
fi: Siviili

en: Civil Engineering Components
fi: Insinöörikomponentit

en: Vertical rest
fi: Pystysuora tuki

en: Horizontal rest
fi: Vaakasuora tuki

en: Bivalent vertical rest
fi: Kaksinen pystysuora tuki

en: Reference line
fi: Referenssiviiva

en: Water level
fi: Vedenkorkeus

en: Soil
fi: Maapohja

en: Horizontally aligned arrow
fi: Vaakanuoli

en: Vertically aligned arrow
fi: Pystynuoli

en: Horizontal limiting line
fi: Vaakasuoraan rajoittava viiva

en: Vertical limiting line
fi: Pystysuoraan rajoittava viiva

en: Horizontally aligned pump
fi: Vaakasuoraan suunnattu pumppu

en: Vertically aligned pump
fi: Pystysuoraan suunnattu pumppu

en: Horizontally aligned compressor
fi: Vaakasuoraan suunnattu kompressori

en: Vertically aligned compressor
fi: Pystysuoraan suunnattu kompressori

en: Vertically aligned valve
fi: Pystysuoraan suunnattu venttiili

en: Horizontally aligned valve
fi: Vaakasuoraan suunnattu venttiili

en: Backflow preventer
fi: Takaisinvirtauksen esto

en: Motor
fi: Moottori

en: Gas bottle
fi: Kaasupullo

en: Frequency converter
fi: Taajuusmuunnin

en: Vertically aligned propeller
fi: Pystysuoraan suunnattu potkuri

en: Aerator with bubbles
fi: Ilmaaja kuplilla

en: Rotor
fi: Roottori

en: Final-settling basin
fi: Lopullinen kokooma-allas

en: Preliminary clarification tank
fi: Valmistava selvitystankki

en: Basin
fi: Allas

en: Container
fi: Säiliö

en: Ladder
fi: Tikapuukaavio

en: Components for LADDER circuits
fi: Komponentit LADDER-piireille

en: 'if' (normally open) ladder contact
fi: 'jos'-tikapuuyhteys (normaalisti auki)

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
fi: 'jos ei'-tikapuuyhteys (normaalisti kiinni)

en: Simple output variable
fi: Yksinkertainen tulostemuuttuja

en: Negative output variable
fi: Kielteinen tulostemuuttuja

en: 'set' output variable
fi: 'aseta'-tulostemuuttuja

en: 'reset' output variable
fi: 'nollaa'-tulostemuuttuja

en: 'jump' output variable
fi: 'hyppää'-tulostemuuttuja

en: Receptivity output variable
fi: Vastaanottava tulostemuuttuja

en: Power-saved simple output variable
fi: Virtaa säästävä yksinkertainen tulostemuuttuja

en: Power-saved negative output variable
fi: Virtaa säästävä kielteinen tulostemuuttuja

en: Power-saved 'set' output variable
fi: Virtaa säästävä 'aseta'-tulostemuuttuja

en: Power-saved 'reset' output variable
fi: Virtaa säästävä 'nollaa'-tulostemuuttuja

en: Cybernetics
fi: Kybernetiikka

en: Elements of cybernetic circuits
fi: Komponentit kybernetiikkapiireihin

en: Sum, subtracting left input
fi: Summa, vähentäen vasemman syötteen

en: Sum, subtracting right input
fi: Summa, vähentäen oikean syötteen

en: Sum, subtracting bottom input
fi: Summa, vähentäen alasyötteen

en: Sum, subtracting top input
fi: Summa, vähentäen yläsyötteen

en: Sum
fi: Summa

en: Product
fi: Tulo

en: High pass filter
fi: Ylipäästösuodatin

en: Low pass filter
fi: Alipäästösuodatin

en: Sine characteristic or input
fi: Sini-ominaiskäyrä tai syöte

en: Sigmoid characteristic
fi: Sigmoid-ominaiskäyrä

en: Saturation characteristic
fi: Kyllästysominaisuus

en: Relay characteristic (sigma)
fi: Viiveominaisuus (sigma)

en: Half wave rectifier or ramp input
fi: Puoliaaltotasasuuntaaja

en: Full wave rectifier (absolute value)
fi: Kokoaaltotasasuuntaaja (absoluuttinen arvo)

en: Constant positive shift on the y-axis
fi: Positiivinen vakiosiirtymä y-akselilla

en: Constant negative shift on the y-axis
fi: Negatiivinen vakiosiirtymä y-akselilla

en: Constant factor greater 1
fi: Vakiotekijä yli 1

en: Constant factor between 0 and 1
fi: Vakiotekijä 0 ja 1 välillä

en: Constant factor between 0 and -1
fi: Vakiotekijä 0 ja -1 välillä

en: Constant factor below -1
fi: Vakiotekijä alle -1

en: Template for custom characteristics
fi: Mallipohja omille ominaiskäyrille

en: Time delay
fi: Aikaviive

en: Database
fi: Tietokanta

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
fi: Muokkain tietokanteiden suhdekaavioille

en: Electric
fi: Virtapiiri 2

en: Components for electric circuits
fi: Komponentit sähköpiireihin

en: Normally open contact (horizontal)
fi: Normaalisti avoin yhteys (poikittain)

en: Normally closed contact (horizontal)
fi: Normaalisti suljettu yhteys (poikittain)

en: Normally open position switch (horizontal)
fi: Normaalisti avoin sijaintikytkin (poikittain)

en: Normally closed position switch (horizontal)
fi: Normaalisti suljettu sijainnin kytkin (poikittain)

en: Normally open contact (vertical)
fi: Normaalisti avoin yhteys (pystyssä)

en: Normally closed contact (vertical)
fi: Normaalisti suljettu yhteys (pystyssä)

en: Normally open position switch (vertical)
fi: Normaalisti avoin sijaintikytkin (pystyssä)

en: Normally closed position switch (vertical)
fi: Normaalisti suljettu sijainnin kytkin (pystyssä)

en: The command organ of a relay (horizontal)
fi: Välityksen komentoelin (poikittain)

en: Relay (horizontal)
fi: Rele (poikittain)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
fi: Lamppu tai merkkivalo (poikittain)

en: The command organ of a relay (vertical)
fi: Välityksen komentoelin (pystyssä)

en: Relay (vertical)
fi: Rele (pystyssä)

en: Lamp or indicator light (vertical)
fi: Lamppu tai merkkivalo (pystyssä)

en: Connection point
fi: Liitoskohta

en: Editor for Entity Relations Diagrams
fi: Muokkain ER-kaavioille

en: Weak entity
fi: Heikko olio

en: Participation
fi: Osallisuus

en: Objects to draw flowcharts
fi: Objektit vuokaavioiden piirtämiseen

en: Process/Auxiliary Operation
fi: Prosessi/Toissijainen toiminto

en: Input/Output
fi: Syöte/tuloste

en: Decision
fi: Päätös

en: Connector
fi: Liitin

en: Transaction file
fi: Transaktiotiedosto

note: XXX
en: Off page connector
fi: Sivunvaihtoliitin

en: Document
fi: Asiakirja

en: Manual operation
fi: Käsitoiminta

en: Preparation
fi: Valmistelu

en: Manual input
fi: Käsisyöte

en: Predefined process
fi: Esimääritelty prosessi

en: Terminal Interrupt
fi: Päätekeskeytys

en: Magnetic disk
fi: Magneettilevy

en: Magnetic drum
fi: Magneettirumpu

en: Magnetic tape
fi: Magneettinauha

en: Internal storage
fi: Sisäinen tallennus

en: Merge
fi: Liitä

en: Delay
fi: Viive

note: XXX
en: Summing junction
fi: Summaliitos

note: XXX
en: Collate
fi: Kokoa

en: Sort
fi: Järjestä

en: Or
fi: Tai

en: Punched card
fi: Reikäkortti

en: Punched tape
fi: Reikänauha

en: Transmittal tape
fi: Siirtonauha

en: Offline storage
fi: Yhteydetön tallennus

en: Data source
fi: Tietollähde

en: Editor for Function Structure Diagrams.
fi: Muokkain funktiorakennekaavioille.

en: Flow
fi: Virtaus

en: Orthogonal polyline flow
fi: Kohtisuora moniviivavirtaus

en: Function
fi: Toiminto

note: Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
fi: Gane- ja Sarson

en: Gane and Sarson DFD
fi: Gane- ja Sarson DFD

en: Alternate external entity
fi: Vaihtoehtoinen ulkoinen kokonaisuus

en: Data store
fi: Tietovarasto

en: External entity
fi: Ulkoinen kokonaisuus

en: Objects to design GRAFCET charts
fi: Objektit GRAFCET-kaavioiden suunnitteluun

en: Macro sub-program call step
fi: Makroaliohjelman kutsuaskel

en: Action to associate to a step
fi: Askeleeseen liitettävä toiminto

en: Condition (of an action)
fi: Ehto (toiminnon)

en: Transition
fi: Siirtymä

en: OR vergent
fi: OR-vergentti

en: AND vergent
fi: AND-vergentti

en: Arc (upward)
fi: Kaari (ylöspäin)

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
fi: Kartta, isometrinen

note: use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
fi: Isometriset suunnatut karttamerkit

en: Road Section
fi: Tienpätkä

en: Long Straight Road Section
fi: Pitkä suora tienpätkä

en: Crossroads
fi: Risteykset

en: T-Junction
fi: T-risteys

en: Elevated Road
fi: Ilmatie

en: Corner 1
fi: Nurkka 1

en: Corner 2
fi: Nurkka 2

en: River
fi: Joki

en: Block 1, 2:4
fi: Pala 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
fi: Pala 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
fi: Pala 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
fi: Pala 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
fi: Pala 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
fi: Pala 6, 4:6

en: Block 7
fi: Pala 7

en: Factory
fi: Tehdas

en: Car 1, Front View
fi: Auto 1, etunäkymä

en: Car 2, Rear View
fi: Auto 2, takanäkymä

en: Train 1, angled downward
fi: Juna 1, suuntaa alaspäin

en: Train 2, angled upward
fi: Juna 2, suuntaa ylöspäin

en: Tree 1
fi: Puu 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
fi: Jalankulkusilta

en: One Way Road Sign
fi: Yksisuuntaisen tien merkki

en: Objects to design i* diagrams
fi: Oliot i*-kaavioiden suunnitteluun

en: An i* softgoal
fi: i*-tavoite (pehmeä)

en: An i* goal
fi: i*-tavoite

en: An i* resource
fi: i*-resurssi

en: An i* task
fi: i*-tehtävä

en: An i* unspecified actor
fi: i*-määrittelemätön toimija

en: An i* agent
fi: i*-agentti

en: An i* position
fi: i*-sijainti

en: An i* role
fi: i*-rooli

en: An i* unspecified link
fi: i*-määrittelemätön linkki

en: An i* positive contribution
fi: i*-positiivinen osallistuminen

en: An i* negative contribution
fi: i*-negatiivinen osallistuminen

en: An i* dependency link
fi: i*-riippuvuuslinkki

en: An i* decomposition link
fi: i*-hajottava linkki

en: Objects to design Jackson diagrams
fi: Objektit Jackson-kaavioiden suunnitteluun

en: A Jackson given domain
fi: Jackson - annettu alue

en: A Jackson designed domain
fi: Jackson - suunniteltu alue

en: A Jackson machine domain
fi: Jackson - laitealue

en: A Jackson requirement
fi: Jackson-vaatimus

en: A Jackson shared phenomenon
fi: Jackson - jaettu ilmiö

en: A Jackson requirement phenomenon
fi: Jackosn - vaatimusilmiö

en: Jigsaw
fi: Palapeli

en: Pieces of a jigsaw
fi: Palapelin palat

en: Objects to design KAOS diagrams
fi: Objektit KAOS-kaavioiden suunnitteluun

en: A KAOS softgoal
fi: KAOS-välitavoite

en: A KAOS goal
fi: KAOS-tavoite

en: A KAOS requirement
fi: KAOS-vaatimus

en: A KAOS assumption
fi: KAOS-oletus

en: A KAOS obstacle
fi: KAOS-este

en: A KAOS AND refinement
fi: KAOS AND-tarkennus

en: A KAOS complete AND refinement
fi: KAOSin täysi AND-tarkennus

en: A KAOS OR refinement
fi: KAOS OR-tarkennus

en: A KAOS complete OR refinement
fi: KAOSin täysi OR-tarkennus

en: A KAOS operationalization
fi: KAOS-operationalisointi

en: A KAOS contribution
fi: KAOS-osallistuminen

en: A KAOS obstruction
fi: KAOS-häiriö

en: A KAOS binary conflict
fi: KAOS-binäärikonflikti

en: A KAOS agent
fi: KAOS-agentti

en: A KAOS responsibility
fi: KAOS-vastuu

en: A KAOS monitor link
fi: KAOS-tarkkailulinkki

en: A KAOS control link
fi: KAOS-ohjauslinkki

en: A KAOS capable-of
fi: KAOSn kykeneväisyys

en: A KAOS performs
fi: KAOS-suorittaja

en: A KAOS input
fi: KAOS-syöte

en: A KAOS output
fi: KAOS-tuloste

en: Lights
fi: Valot

en: Objects to design simple lighting plots
fi: Oliot yksinkertaisten valaistusten suunnitteluun

en: PAR on the floor
fi: PAR lattialla

en: Blinders
fi: Verhot

en: Black light
fi: Musta viiva

en: Stroboscope light
fi: Strobe-valo

en: Moving head
fi: Liikkuva pää

en: Structure
fi: Rakenne

en: Logic
fi: Logiikka

en: Boolean Logic
fi: Totuusarvologiikka

en: OR gate
fi: OR-portti

en: AND gate
fi: AND-portti

en: XOR gate
fi: XOR-portti

en: Simple buffer
fi: Yksinkertainen puskuri

en: Inverter
fi: Kääntöpiiri

en: NAND gate
fi: NAND-portti

en: NOR gate
fi: NOR-portti

en: Miscellaneous Shapes
fi: Sekalaisia kuvioita

en: Tree
fi: Puu

en: Folder
fi: Kansio

en: Traditional clock
fi: Perinteinen kello

en: Measure distance
fi: Mittaa etäisyys

en: Resizable grid
fi: Muuntuvankokoinen ruudukko

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
fi: USA:n armeijan liikkuvan tilaajan välineistökomponentit

en: Node center
fi: Solmukeskus

en: Large extension node
fi: Suuri laajennussolmu

en: Small extension node
fi: Pieni laajennussolmu

en: Tactical satellite communications terminal
fi: Taktinen satelliittiviestintäpääte

en: Multiplexer
fi: Multiplekseri

en: Demultiplexer
fi: Demultiplekseri

en: Network
fi: Verkko

en: Objects to design network diagrams with
fi: Verkkokaavioiden suunnitteluun objekteja

en: Computer
fi: Tietokone

en: Storage
fi: Tallennus

en: Ethernet bus
fi: Ethernet-väylä

en: Simple printer
fi: Yksinkertainen tulostin

en: WAN connection
fi: WAN-yhteys

en: WAN link
fi: WAN-linkki

en: Stackable hub or switch
fi: Pinottava hubi tai kytkin

en: Modular switching system
fi: Modulaarinen kytkentäjärjestelmä

en: 24 Port Patch Panel
fi: 24-porttinen pistokepaneeli

en: RJ45 wall-plug
fi: RJ45-seinäpistoke

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
fi: Seinäpistoke scEAD-kaapelointijärjestelmälle

en: Simple modem
fi: Yksinkertainen modeemi

en: Antenna for wireless transmission
fi: Antenni langattomaan siirtoon

en: Mobile telephony base station
fi: Kännykkätukiasema

en: Network cloud
fi: Verkkopilvi

en: Mobile telephony cell
fi: Kännykkäsolu

en: Router symbol
fi: Reititinsymboli

en: Switch symbol
fi: Kytkinsymboli

en: ATM switch symbol
fi: ATM-kytkinsymboli

en: Firewall router
fi: Palomuuri-reititin

en: Workstation monitor
fi: Työaseman näyttö

en: UNIX workstation
fi: UNIX-työasema

en: Desktop PC
fi: Työpöytä-PC

en: Laptop PC
fi: Kannettava PC

en: Bigtower PC
fi: Jättitorni-PC

en: Miditower PC
fi: Miditorni-PC

en: Minitower PC
fi: Minitorni-PC

en: Speaker with integrated amplifier
fi: Kaiutin integroidulla vahvistimella

en: Speaker without amplifier
fi: Kaiutin ilman vahvistinta

en: 3 1/2 inch diskette
fi: 3,5 tuuman levyke

en: ZIP disk
fi: ZIP-levy

en: External DAT drive
fi: Ulkoinen DAT-asema

en: Mobile phone
fi: Kännykkä

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Plotter
fi: Piirturi

en: Digitizing board
fi: Digitointipöytä

en: Pneumatic/Hydraulic
fi: Paineilma/hydraulinen

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
fi: Komponentit paineilma- ja hydrauliikkapiireille

en: Double-effect jack
fi: Kaksoisvaikutuspistukka

en: Normally-in simple-effect jack
fi: Oletuksena sisään, yksivaikutuspistukka

en: Normally-out simple-effect jack
fi: Oletuksena ulos, yksivaikutuspistukka

en: Generic pressure source
fi: Yleinen painelähde

en: Hydraulic pressure source
fi: Hydraulinen painelähde

en: Pneumatic pressure source
fi: Ilmanpainelähde

en: Air exhaust orifice
fi: Pakokaasuaukko

en: 2/2 distributor
fi: 2/2-jakaja

en: 3/2 distributor
fi: 3/2-jakaja

en: 4/2 distributor
fi: 4/2-jakaja

en: 5/2 distributor
fi: 5/2-jakaja

en: Muscular command
fi: Lihaskomento

en: Push-button command
fi: Painonappikomento

en: Mechanical command by tappet
fi: Mekaaninen komento venttiilillä

en: Mechanical command by spring
fi: Mekaaninen komento jousella

en: Electric command (single coil)
fi: Sähköinen komento (yksöiskela)

en: Electric command (double coil)
fi: Sähköinen komento (kaksoiskela)

en: Indirect command by hydraulic driver
fi: Epäsuora komento hydrauliajurilta

en: Indirect command by pneumatic driver
fi: Epäsuora komento paineilma-ajurilta

en: Objects to design SADT diagrams
fi: Objektit SADT-kaavioiden suunnitteluun

en: Activity/data flow arrow
fi: Aktiviteetti/tietovirtanuoli

en: Activity/data box
fi: Aktiviteetti/tietolaatikko

en: Flow label
fi: Virtanimiö

en: Specification and Description Language.
fi: Määrittely- ja kuvauskieli.

en: Block type reference
fi: Lohkon tyyppiviite

en: Service type reference
fi: Palvelutyyppiviite

en: Process type reference
fi: Prosessin tyyppiviite

en: State
fi: Tila

en: Function header
fi: Funktio-otsake

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Receive message
fi: Vastaanota viesti

en: Function call
fi: Funktiokutsu

en: Action being executed
fi: Suorituksessa oleva toiminto

en: Save state
fi: Tallenna tila

en: In/Out connector
fi: Sisään/ulos-liitin

en: Procedure return
fi: Proseduurin paluu

en: Generic text note
fi: Yleinen tekstilappu

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
fi: Sybase-varmistusaluekaavioiden suunnitteluun objekteja

en: Sybase dataserver
fi: Sybase-tietopalvelin

en: Sybase replication server
fi: Sybase-varmistuspalvelin

en: Log transfer manager or rep agent
fi: Lokisiirtohallinta tai varmistusagentti

en: Stable storage device
fi: Vakaa tallennuslaite

en: Sybase client application
fi: Sybase-asiakassovellus

en: Replication server manager
fi: Varmistuspalvelinhallinta

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
fi: Muokkain staattisille UML-rakennekaavioille

en: Note
fi: Huomautus

en: Realizes, implements a specific interface
fi: Realisoi, toteuttaa määrätyn rajapinnan

en: Generalization, class inheritance
fi: Yleistys, luokan perintä

en: Association, two classes are associated
fi: Assosiaatio, kahdella luokalla on yhteys

en: Aggregation, one class is part of another
fi: Aggregaatio, yksi luokka on osa toista

en: Implements, class implements a specific interface
fi: Toteutus, luokka toteuttaa määrätyn rajapinnan

en: Constraint, place a constraint on something
fi: Rajoite, aseta rajoitus johonkin

en: Small package
fi: Pieni paketti

en: Large package
fi: Suuri paketti

en: Use case
fi: Käyttötapaus

en: Lifeline
fi: Aikajana

en: Object
fi: Objekti

en: Message
fi: Viesti

en: Component
fi: Komponentti

en: Node
fi: Solmu

en: Class stereotype icon
fi: Luokkastereotyypin kuvake

en: Activity
fi: Toiminta
