dia - en to is translation catalogue (747 entries)

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Import
en: Import
is: Flytja inn

en: OUTPUT
is: FRÁLAG

en: TYPE
is: TEGUND

en: DIRECTORY
is: MAPPA

en: [FILE...]
is: [SKRÁ...]

en: Invalid option?
is: Ógildur valkostur?

en: Filename conversion failed: %s
is: Breyting skráaheitis mistókst: %s

en: Dia version %s
is: Dia útgáfa %s

en: Diagram1.dia
is: Skýringamynd1.dia

en: Exiting Dia
is: Fer út úr Dia

en: Save
is: Vista

en: Quit Dia
is: Hætti í Dia

en: Exit
is: Hætta

en: Identifier
is: Auðkenni

en: Description
is: Lýsing

en: Select background color
is: Veldu bakgrunnslit

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
is: Helgi Þormar Þorbjörnsson <helgi@trance.is>

en: Confirm Diagram Size
is: Staðfesta stærð skýringamyndar

en: Defaults:
is: Sjálfgefin gildi:

en: Error
is: Villa

en: Diagram
is: Skýringamynd

en: Layer
is: Lag

en: %d Layer | %d Layers
is[0]: %d lag
is[1]: %d lög

en: Type
is: Tegund

en: object|Position
is: Staðsetning

en: Children
is: Afkvæmi

en: %d Object | %d Objects
is[0]: %d hlutur
is[1]: %d hlutir

en: Select
is: Velja

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
is: Staðsetja

en: Properties
is: Eiginleikar

en: Name
is: Heiti

en: Diagram Tree
is: Greinar skýringamyndar

note: paper size
en: Paper Size
is: Pappírsstærð

note: orientation
en: Orientation
is: Stefna

note: margins
en: Margins
is: Spássíur

en: Top:
is: Efst:

en: Bottom:
is: Neðst:

en: Left:
is: Vinstri:

en: Right:
is: Hægri:

note: Scaling
en: Scaling
is: Kvörðun

en: Scale:
is: Kvarði:

en: Fit to:
is: Laga að:

en: by
is: eftir

en: %0.3gcm x %0.3gcm
is: %0.3gsm x %0.3gsm

en: Page Setup
is: Uppsetning síðu

en: Diagram Properties
is: Eiginleikar skýringamyndar

en: Dynamic grid
is: Breytilegt hnitanet

en: Spacing
is: Millibil

en: Visible spacing
is: Sýnilegt millibil

note: Hexes!
en: Hex grid
is: Hex hnitanet

en: Hex grid size
is: Stærð á hex hnitaneti

en: Grid
is: Hnitanet

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Grid Lines
is: Hnitalínur

en: Page Breaks
is: Síðuskil

en: Colors
is: Litir

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
is: Eiginleikar skýringamyndar: %s

en: Properties…
is: Eiginleikar…

en: Follow link…
is: Fylgja tengli…

en: Convert to Path
is: Umbreyta í feril

en: Union
is: Sameina

en: Difference
is: Mismunur

en: Intersection
is: Skörun

en: Exclusion
is: Útilokun

en: Selection
is: Valið

en: Input _Methods
is: _Inntaksaðferðir

en: Selected '%s'
is: Valdi '%s'

en: Close Diagram
is: Loka Diagram

en: _Discard Changes
is: _Henda breytingum

en: Do Not Exit
is: Ekki fara út

en: Exit Without Save
is: Hætta án þess að vista

en: Save Selected
is: Vista valið

en: The following are not saved:
is: Eftirfarandi er ekki vistað:

en: Path
is: Slóð

en: Select All
is: Velja _allt

en: Select None
is: Velja ekkert

en: Supported Formats
is: Studd skráasnið

en: By extension
is: Eftir skráarendingu

en: Open Diagram
is: Opna skýringamynd

en: Determine file type:
is: Ákvarða skráartegund:

en: All Files
is: Allar skrár

en: File already exists
is: Skráin er þegar til

en: Save as
is: Vista sem

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
is: Flytja út

en: Export Options
is: Útflutningsvalkostir

en: _Search for:
is: _Leita að:

en: Replace _with:
is: Skipta út _með:

en: _Match case
is: Hástafsnæ_mt

en: Match _entire word only
is: Passar einungis við _heil orð

en: Find
is: Finna

en: Replace
is: Skipta út

en: Replace _All
is: Skipt_a út öllu

note: not adding the button in the list above to modify it's text; * the default "Find and Replace" is just too long for my taste ;)
en: _Replace
is: _Skipta út

en: Zoom
is: Aðdráttur

en: New Layer
is: Nýtt lag

en: Rename Layer
is: Endurnefna lag

en: Raise Layer
is: Lyfta lagi

en: Lower Layer
is: Lækka lag

en: Delete Layer
is: Eyða lagi

en: Layers:
is: Lög:

en: Layers
is: Lög

en: Diagram:
is: Skýringamynd:

en: New layer %d
is: Nýtt lag %d

en: none
is: ekkert

en: Edit Layer
is: Breyta  lagi

en: Add Layer
is: Bæta við lagi

en: Layer name:
is: Heiti lags:

en: Line width
is: Línubreidd

en: Line width:
is: Línubreidd:

note: no extra threads supported, stay in this one
en: Auto save
is: Vista sjálfvirkt

en: Dia Diagram File
is: Dia teikningaskrá

en: Fit
is: Passa

en: _File
is: _Skrá

en: Create a new diagram
is: Búa til nýja skýringamynd

en: _Open…
is: Opna…

en: _Help
is: _Hjálp

en: Dia preferences
is: Kjörstillingar Dia

en: Plugins…
is: Viðbætur…

en: Manage plug-ins
is: Sýsla með viðbætur

en: _Diagram Tree
is: _Greinar skýringamyndar

en: Show Toolbar
is: Birta verkfærastiku

en: Show or hide the toolbar
is: Sýna eða fela verkfærastikuna

en: Show Statusbar
is: Birta s_töðustiku

en: Show or hide the statusbar
is: Sýna eða fela stöðustikuna

en: Show Layers
is: Birta lög

en: Save the diagram
is: Vista skýringamyndina

en: Save _As…
is: Vist_a sem...

en: _Export…
is: _Flytja út…

en: _Diagram Properties
is: Ei_ginleikar skýringamyndar

en: Page Set_up…
is: _Uppsetning síðu…

en: _Print…
is: _Prenta...

en: Print the diagram
is: Prenta skýringamyndina

en: Close the diagram
is: Loka skýringamyndinni

en: _Edit
is: Br_eyta

en: Undo
is: Afturkalla

en: Redo
is: Endurtaka

en: Copy selection
is: Afrita valið

en: Cut selection
is: Klippa valið

en: Paste selection
is: Líma valið

en: _Duplicate
is: _Tvöfalda

en: Duplicate selection
is: Tvöfalda valið

en: Delete selection
is: Eyða vali

en: _Find…
is: _Finna…

en: Search for text
is: Leita að texta

en: _Replace…
is: Ski_pta út…

en: Search and replace text
is: Leita að og skipta út texta

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: Copy Text
is: Afrita texta

en: Cut Text
is: Klippa texta

en: Paste _Text
is: Líma _texta

en: Paste _Image
is: Líma _mynd

en: _Layers
is: _Lög

en: Add Layer…
is: Bæta við lagi…

en: Rename Layer…
is: Endurnefna lag…

en: Move Selection to Layer above
is: Flytja val á næsta lag fyrir ofan

en: Move Selection to Layer below
is: Flytja val á næsta lag fyrir neðan

en: _Layers…
is: _Lög…

en: _View
is: Sý_n

en: Zoom in
is: Renna að

en: Zoom out
is: Renna frá

en: _Zoom
is: Aðdrá_ttur

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
is: _Ný sýn

en: _Objects
is: _Hlutir

en: Send to _Back
is: Færa _aftast

en: Move selection to the bottom
is: Færa valið neðst

en: Bring to _Front
is: Færa _fremst

en: Move selection to the top
is: Færa valið efst

en: Send Backwards
is: Færa aftar

en: Bring Forwards
is: Færa framar

en: _Group
is: _Hópa

en: Group selected objects
is: Hópa valda hluti saman

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
is: Skipta _upp hóp

en: Ungroup selected groups
is: Skipta upp völdum hópum

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
is: Jafna

en: Top
is: Efst

en: Middle
is: Miðja

en: Bottom
is: Neðst

en: Adjacent
is: Aðliggjandi

en: Stacked
is: Staflað

en: Connected
is: Tengt

en: _Select
is: _Velja

en: All
is: Allt

en: None
is: Ekkert

en: Invert
is: Umhverfa

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
is: Velja eftir

note: For placment of the toplevel Layout menu and it's accelerator
en: L_ayout
is: _Framsetning

en: D_ialogs
is: Samsk_iptagluggar

en: D_ebug
is: _Aflúsa

en: _Tools
is: _Verkfæri

en: Modify
is: Breyta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
is: Stækka

en: Edit Text
is: Breyta texta

en: Scroll
is: Skruna

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
is: Texti

en: Box
is: Kassi

en: Ellipse
is: Sporbaugur

en: Polygon
is: Marghyrningur

en: Line
is: Lína

en: Arc
is: Bogi

en: Polyline
is: Fjöllína

en: Bezierline
is: Bezier-lína

en: Outline
is: Útlína

en: Image
is: Mynd

en: _Antialiased
is: _Afstallað

en: Show _Grid
is: Sýna _hnitanet

en: _Snap to Grid
is: Grípa í _hnitanet

en: Snap to _Objects
is: _Grípa í hluti

en: Show _Rulers
is: Sýna mælistikur

en: Show Scrollbars
is: Sýna skrunstikur

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
is: Fjarlægja

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
is: Umsnúa

en: Plugins
is: Viðbætur

en: Loaded
is: Lesið inn

en: Load at Startup
is: Hlaða inn við ræsingu

en: Filename
is: Skráarheiti

en: any
is: hvað sem er

en: User Interface
is: Notandaviðmót

en: Favorites
is: Eftirlæti

en: Number of undo levels:
is: Fjöldi afturkallana:

en: Length unit:
is: Lengdareining:

en: Font size unit:
is: Leturstærðareining:

en: New diagram:
is: Ný skýringamynd:

en: Portrait
is: Lóðrétt

en: Paper type:
is: Tegund pappírs:

en: Background Color:
is: Bakgrunnslitur:

en: Compress saved files
is: Þjappa vistaðar skrár

en: Connection Points:
is: Tengipunktar:

note: { NULL, PREF_NONE, 0, NULL, 3, N_("Grid:") },
en: Visible
is: Sýnilegt

en: Snap to object
is: Grípa í hlut

en: New window:
is: Nýr gluggi:

en: Width:
is: Breidd:

en: Height:
is: Hæð:

en: Magnify:
is: Stækka:

en: Color:
is: Litur:

en: Antialias:
is: Afstöllun:

en: view antialiased
is: skoða afstallað

en: Portable Network Graphics
is: Portable Network Graphics myndskrá

en: Scalable Vector Graphics
is: SVG vigurteikningar (Scalable Vector Graphics)

en: Enhanced Metafile
is: EMF - Enhanced Metafile

en: Snap to
is: Grípa í

en: X Size:
is: X-stærð:

en: Y Size:
is: Y-stærð:

en: Hex Size:
is: Hex stærð:

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Preferences
is: Kjörstillingar

en: Object properties
is: Eiginleikar hlutar

en: This object has no properties.
is: Þessi hlutur hefur enga eiginleika.

en: Properties:
is: Eiginleikar:

en: Object properties:
is: Eiginleikar hlutar:

en: Copy ->
is: Afrita ->

en: Copy All ->
is: Afrita allt ->

en: Move ->
is: Færa ->

en: Move All ->
is: Færa allt ->

en: <- Copy
is: <- Afrita

en: <- Copy All
is: <- Afrita allt

en: <- Move
is: <- Færa

en: <- Move All
is: <- Færa allt

en: a user
is: notandi

en: File: %s
is: Skrá: %s

en: Date: %s
is: Dags: %s

en: For: %s
is: Fyrir: %s

en: Loading …
is: Hleð inn...

en: Flowchart
is: Flæðirit

en: Dia Diagram Editor
is: Dia flæðirita-ritill

en: Edit your Diagrams
is: Sýslaðu með flæðirit og skýringamyndir

note: Installer message:  License Page
en: Next >
is: Næsta >

[ctx: Arrow]
en: None
is: Ekkert

[ctx: Arrow]
en: Lines
is: Línur

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
is: Holur þríhyrningur

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
is: Fylltur þríhyrningur

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
is: Ófylltur þríhyrningur

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
is: Holur demantur

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
is: Fylltur demantur

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
is: Hálfur demantur

[ctx: Arrow]
en: Cross
is: Kross

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
is: 1-eða-margir

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
is: 0-eða-margir

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
is: 1-eða-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
is: 1 nákvæmlega

[ctx: Arrow]
en: Round
is: Rúnnað

[ctx: Arrow]
en: Backslash
is: Öfugt skástrik

en: More arrows
is: Fleiri örvar

en: Size:
is: Stærð:

en: Select color
is: Veldu lit

en: More colors…
is: Fleiri litir…

en: Other fonts
is: Annað letur

en: Details…
is: Nánar…

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
is: Lengd striks

en: OK
is: Í lagi

en: Cancel
is: Hætta við

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Diagonal
is: Skálína

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Radial
is: Frá miðju

en: Transformation
is: Umbreyting

en: Warning
is: Aðvörun

en: Don't show this message again
is: Ekki sýna þessi skilaboð aftur

en: Notice
is: Tilkynning

en: Persistence
is: Varanleiki

en: General
is: Almennt

en: Meta
is: Lýsigögn

en: Author
is: Höfundur

en: Creation date
is: Upprunadagsetning

en: Modification date
is: Breytingardagsetning

en: URL
is: Slóð (URL)

en: Key
is: Lykill

en: Value
is: Gildi

en: Left
is: Vinstri

en: Center
is: Miðja

en: Right
is: Hægri

en: Never
is: Aldrei

en: When Needed
is: Þegar þarf

en: Always
is: Ávallt

[ctx: LineJoin]
en: Miter
is: Hornskeyting

[ctx: LineJoin]
en: Round
is: Rúnnað

[ctx: LineJoin]
en: Bevel
is: Flái

[ctx: LineCap]
en: Butt
is: Endi

[ctx: LineCap]
en: Round
is: Rúnnað

en: Line color
is: Línulitur

en: Line style
is: Línustíll

en: Fill color
is: Fyllilitur

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
is: Teikna bakgrunn

en: Text alignment
is: Jöfnun texta

en: Font
is: Letur

en: Font size
is: Leturstærð

en: Text color
is: Textalitur

en: Line join
is: Línusamkeyti

en: Line caps
is: Línuendar

en: Pattern
is: Mynstur

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
is: Viðföng

en: Stroke
is: Útlína

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
is: Fylling

en: Fill & Stroke
is: Fylling og útlína

en: Bezier points
is: Bezier punktar

en: Drawing
is: Teikning

en: Flip horizontal
is: Velta lárétt

en: Flip vertical
is: Velta lóðrétt

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
is: Snúa

en: Shear
is: Skekkja

en: Select image file
is: Veldu myndskrá

en: Browse
is: Flakka

en: Delete Port
is: Eyða gátt

en: Data
is: Gögn

en: Events
is: Atburðir

en: Start time
is: Upphafstími

en: End time
is: Lokatími

en: Aspect
is: Ásýnd

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Flip Horizontal
is: Velta lárétt

en: Flip Vertical
is: Velta lóðrétt

en: Corner radius
is: Radíus horns

en: Delete segment
is: Eyða bút

en: Reference
is: Tilvísun

en: Comment
is: Athugasemd

en: Primary
is: Aðal

en: Default
is: Sjálfgefið

note: init data
en: Table
is: Tafla

en: Attributes
is: Eigindi

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
is: Stíll

en: Fonts
is: Letur

note: property rows
en: Normal
is: Venjulegt

en: Table name
is: Heiti töflu

en: Show comments
is: Birta athugasemdir

en: Name:
is: Nafn:

en: Key:
is: Lykill:

en: Attribute
is: Eigindi

en: Total:
is: Samtals:

en: Rotate:
is: Snúa:

en: Relationship
is: Vensl

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
is: Orka

note: Translators: Menu item Noun/Material
en: Material
is: Efni

note: Translators: Menu item Verb/Signal Translators: Menu item Verb/Signal/Signal Translators: Menu item Noun/Signal Translators: Menu item Noun/Signal/Signal
en: Signal
is: Merki

en: Type:
is: Tegund:

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
is: Rás

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
is: Inntak

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
is: Móttaka

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
is: Leyfa

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
is: Spýta út

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
is: Flutningur

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Transport
en: Transport
is: Flutningar

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
is: Færa

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
is: Beint

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
is: Aflæsa

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
is: Stuðningur

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
is: Stöðva

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
is: Einangra

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
is: Vernda

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
is: Koma í veg fyrir

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
is: Verja

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
is: Setja upp

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
is: Læsa

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
is: Festa

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Hold
en: Hold
is: Halda

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
is: Staðsetning

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
is: Tengjast

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
is: Samsetning

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
is: Sameina

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
is: Blanda

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
is: Bæta við

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
is: Deila

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
is: Sleppa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
is: Leysa frá

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
is: Aftengja

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
is: Klippa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
is: Fínslípa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
is: Sandur

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
is: Bora

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
is: Rennibekkur

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
is: Hreinsa

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
is: Sía

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Start
en: Start
is: Upphaf

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
is: Gera virkt

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
is: Gera óvirkt

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
is: Takmarka

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
is: Breyta

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
is: Ýkja

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
is: Minnka

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
is: Samræma

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
is: Margfalda

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
is: Kvarða

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
is: Aðlaga

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
is: Þjappað

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
is: Kremja

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
is: Form

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
is: Þjappa

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
is: Umbreyta

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
is: Ummynda

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
is: Ferli

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
is: Prófa

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
is: Sannreyna

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
is: Merkja

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
is: Birting

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
is: Mæla

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
is: Nafnorð

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
is: Fast efni

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
is: Vökvi

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
is: Mannlegt

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
is: Hönd

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
is: Fótur

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
is: Höfuð

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Finger
en: Finger
is: Fingur

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
is: Tá

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
is: Líffræði

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
is: Tilfærsla

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
is: Kraftur

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
is: Snúningur

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
is: Titringur

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
is: Raffræði

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
is: Rafmagn

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
is: Spenna

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
is: Straumur

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
is: Þrýstingur

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
is: Hiti

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
is: Leiðni

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
is: Geislun

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
is: Þrýstiloft

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
is: Efnafræðilegt

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
is: Geislavirkni

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
is: Örbylgjur

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
is: Útvarpsbylgjur

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
is: Röntgengeislar

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
is: Gammageislar

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
is: Ljósrorka

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
is: Sólarorka

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
is: Segulorka

note: Translators: Menu item Noun/Signal/Status
en: Status
is: Staða

en: Color
is: Litur

en: Active
is: Virkt

en: OR
is: EÐA

en: AND
is: OG

en: Unspecified
is: Óskilgreint

en: Agent
is: Gerandi

en: Role
is: Hlutverk

en: Goal
is: Markmið

en: Goal Type
is: Tegund markmiðs

en: Istar diagram
is: Istar skýringamynd

en: Resource
is: Tilfang

en: Task
is: Verk

en: Shared
is: Samnýtt

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
is: Skilaboð:

en: Obstacle
is: Hindrun

en: Text:
is: Texti:

en: Obstructs
is: Hindrar

en: Conflicts
is: Árekstrar

en: Responsibility
is: Ábyrgð

en: Monitors
is: Fylgist með

en: Controls
is: Stýringar

en: Output
is: Frálag

en: Rows
is: Raðir

en: Columns
is: Dálkar

en: Grid line color
is: Litur á hnitalínu

en: Miscellaneous objects
is: Ýmsir hlutir

[ctx: length unit]
en: cm
is: sm

[ctx: length unit]
en: pi
is: pí

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
is: Mæling

en: Unit
is: Eining

en: Precision
is: Nákvæmni

en: Density
is: Þéttleiki

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
is: Lengd geisla

en: Triangle
is: Þríhyrningur

en: Square
is: Ferningur

en: Star
is: Stjarna

en: Radius
is: Radíus

en: Width
is: Breidd

en: Free
is: Frjálst

en: Fixed
is: Fast

en: Geometry
is: Stærðir

en: Center x
is: Miðja X

en: Center y
is: Miðja Y

en: Height
is: Hæð

en: Angle (deg)
is: Horn (gráður)

en: Aspect ratio
is: Stærðarhlutföll

en: Legend
is: Skýring

en: undefined
is: óskilgreint

en: Media type
is: Tegund gagna

en: Media file
is: Gagnaskrá

en: Delete Segment
is: Eyða hluta

en: Rotation angle
is: Snúningshorn

en: Circle
is: Hringur

en: Image file
is: Myndskrá

en: Keep aspect ratio
is: Halda stærðarhlutföllum

en: Angle
is: Horn

en: Arrows
is: Örvar

en: Text content
is: Innihald texta

en: First Line
is: Fyrsta lína

en: Text angle
is: Horn texta

en: Text margin
is: Spássía texta

en: From A to B
is: Frá A til B

en: From B to A
is: Frá B til A

en: Aggregation
is: Samsöfnun

en: Composition
is: Samsetning

en: Direction
is: Stefna

en: Side A
is: Hlið A

en: Visibility
is: Sýnileiki

en: Side B
is: Hlið B

note: Attributes page:
en: _Attributes
is: _Eigindi

en: Value:
is: Gildi:

en: Comment:
is: Athugasemd:

en: Visibility:
is: Sýnileiki:

en: Public
is: Opinbert

en: Private
is: Einka

en: Class
is: Klasi

en: Abstract
is: Útdráttur

en: Template
is: Sniðmát

note: umlattribute_extra
en: Operations
is: Aðgerðir

en: Class Name
is: Heiti klasa

note: Class page:
en: _Class
is: _Klasi

en: Class name:
is: Heiti klasa:

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
is: _Stíll

en: Size
is: Stærð

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
is: Línubreidd

en: Text Color
is: Litur texta

en: Foreground Color
is: Forgrunnslitur

en: Background Color
is: Bakgrunnslitur

en: Query
is: Fyrirspurn

en: Parameters:
is: Viðföng:

en: Direction:
is: Stefna:

en: Undefined
is: Óskilgreint

en: In
is: Inn

en: Out
is: Út

en: In & Out
is: Inn og út

note: Templates page:
en: _Templates
is: Snið_mát

en: Constraint:
is: Skorður:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
is: Viðmót:

en: Create
is: Búa til

en: Destroy
is: Eyðileggja

en: Simple
is: Einfalt

en: Return
is: Fara til baka

en: Send
is: Senda

en: Recursive
is: Endurkvæmt

en: Action
is: Aðgerð

en: Scope
is: Umfang

en: Clipboard copy failed
is: Klippispjaldsafritun mistókst

en: Nothing to print
is: Ekkert til að prenta

en: Copy _Diagram
is: A_frita skýringamynd

en: Print (GTK) …
is: Prenta (GTK) …

en: Out of memory.
is: Ekkert laust minni eftir.

en: Unknown reason
is: Óþekkt ástæða

en: Image width:
is: Breidd myndar:

en: Image height:
is: Hæð myndar:

en: PDF import filter
is: PDF innflutningssía

en: Page %d
is: Síða %d

en: Select Printer
is: Velja prentara

en: Printer
is: Prentari

en: File
is: Skrá

en: Print (PS)
is: Prenta (PS)

en: From:
is: Frá:

en: To:
is: Til:

en: AADL Shapes
is: AADL form

en: Thread
is: Þráður

en: Processor
is: Örgjörvi

en: Memory
is: Minni

en: System
is: Kerfi

en: Subprogram
is: Undirferli

en: Device
is: Tæki

en: Package
is: Pakki

en: Perfect circle
is: Heilhringur

en: Quarter circle
is: Fjórðungshringur

en: Diamond
is: Demantur

en: Swiss cross
is: Svissneskur kross

en: Maltese cross
is: Möltukross

en: Down arrow
is: Ör niður

en: Up arrow
is: Ör upp

en: Left arrow
is: Vinstri ör

en: Right arrow
is: Hægri ör

en: Heart
is: Hjarta

en: Sun
is: Sól

en: Quarter moon
is: Kvartil tungls

en: Group
is: Hópur

en: Valve
is: Ventill

en: Centrifuge
is: Skilvinda

en: Time scale
is: Tímakvarði

en: Lamp
is: Lampi

en: Speaker
is: Hátalari

en: Microphone
is: Hljóðnemi

en: Terminal
is: Útstöð

en: SUN workstation
is: SUN vinnustöð

en: CiscoWorks workstation
is: CiscoWorks vinnustöð

en: WWW server
is: Vefþjónn

en: Web browser
is: Netvafri

en: File Server
is: Skráaþjónn

en: IBM Tower
is: IBM turn

en: PC Card
is: PC spjald

en: Scanner
is: Skanni

en: Tablet
is: Spjaldtölva

en: Handheld
is: Lófatölva

en: Wireless
is: Þráðlaust

en: Laptop
is: Fartölva

en: Monitor
is: Skjár

en: PC Video
is: PC myndskeið

en: Modem
is: Mótald

en: Relational Database
is: Venslaður gagnagrunnur

en: Diskette
is: Disklingur

en: Host
is: Hýsill

en: Router
is: Beinir

en: Wireless router
is: Þráðlaus beinir

en: 7507 Router
is: 7507 beinir

en: 7505 Router
is: 7505 beinir

en: 7500ARS (7513) Router
is: 7500ARS (7513) beinir

en: Cisco Hub
is: Cisco hubb

en: ATM Switch
is: ATM sviss

en: ISDN switch
is: ISDN sviss

en: Workgroup 5500
is: Vinnuhópur 5500

en: Workgroup 5000
is: Vinnuhópur 5000

en: Workgroup 5002
is: Vinnuhópur 5002

en: iSCSI switch
is: iSCSI sviss

en: University
is: Háskóli

en: Small Business
is: Lítið fyrirtæki

en: Home office
is: Heimilisskrifstofa

en: Generic Building
is: Bygging

en: House
is: Hús

en: Man
is: Karl

en: Woman
is: Kona

en: Lock and Key
is: Lás og lykill

en: Satellite dish
is: Gervihnattadiskur

en: Satellite
is: Gervihnöttur

en: Antenna
is: Loftnet

en: File cabinet
is: Skjalaskápur

en: Car
is: Bíll

en: Truck
is: Pallbíll

en: Video Camera
is: Vídeómyndavél

en: Headphones
is: Heyrnartól

en: Cisco — Network
is: Cisco — Netkerfi

en: IP Old-style
is: IP gamaldags

en: Firewall
is: Eldveggur

en: Security appliance
is: Öryggistæki

en: VPN Gateway
is: VPN millinetagátt

en: LAN to LAN
is: LAN í LAN

en: IP DSL Switch
is: IP DSL sviss

en: DWDM Filter
is: DWDM sía

en: General Appliance
is: Almenn tæki

en: Repeater
is: Endurvaki

en: TV
is: Sjónvarp

en: MAS Gateway
is: MAS millinetagátt

en: Phone
is: Sími

en: Phone 2
is: Sími 2

en: IP Phone
is: IP sími

en: IP Softphone
is: IP netsími

en: Softphone
is: Hugbúnaðarsími

en: Cellular Phone
is: Farsími

en: Pager
is: Símboði

en: SIP Proxy Server
is: SIP milliþjónn

en: TDM router
is: TDM beinir

en: IAD router
is: IAD beinir

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Participation
is: Þátttaka

en: Input/Output
is: Ílag/Frálag

en: Decision
is: Ákvörðun

en: Connector
is: Tengilína

en: Transaction file
is: Færsluskrá

note: XXX
en: Off page connector
is: Tengill utan síðu

en: Document
is: Skjal

en: Manual operation
is: Handvirk aðgerð

en: Preparation
is: Undirbúningur

en: Manual input
is: Handvirkt ílag

en: Predefined process
is: Fyrirframskilgreind vinnsla

en: Magnetic disk
is: Seguldiskur

en: Magnetic drum
is: Segultromla

en: Magnetic tape
is: Segulband

en: Internal storage
is: Innbyggð geymsla

en: Merge
is: Sameina

en: Delay
is: Seinkun

note: XXX
en: Collate
is: Raða saman

en: Sort
is: Raða

en: Or
is: EÐA

en: Punched card
is: Gataspjald

en: Flow
is: Flæði

en: Function
is: Fall

en: Crossroads
is: Krossgötur

en: River
is: Vatnsfall

en: Roof 1
is: Þak 1

en: Factory
is: Verksmiðja

en: Tree 1
is: Tré 1

en: One Way Road Sign
is: Einstefnuskilti

en: Lights
is: Ljós

en: Black light
is: Svart ljós

en: Logic
is: Rökrænt

en: Boolean Logic
is: Bólsk rök

en: OR gate
is: OR hlið

en: AND gate
is: AND hlið

en: XOR gate
is: XOR hlið

en: NAND gate
is: NAND hlið

en: NOR gate
is: NOR hlið

en: Cross-connector
is: Krosstengi

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Tree
is: Greinar

en: Folder
is: Mappa

en: Diagram object
is: Skýringahlutur

en: Network
is: Netkerfi

en: Computer
is: Tölva

en: RJ45 wall-plug
is: RJ45 veggtengill

en: UNIX workstation
is: UNIX vinnustöð

en: ZIP disk
is: ZIP diskur

en: Mobile phone
is: Farsími

en: Telephone
is: Símí

en: Air exhaust orifice
is: Lofttúða

en: 2/2 distributor
is: 2/2 dreifingaraðili

en: 3/2 distributor
is: 3/2 dreifingaraðili

en: 4/2 distributor
is: 4/2 dreifingaraðili

en: 5/2 distributor
is: 5/2 dreifingaraðili

en: State
is: Ástand

en: Note
is: Minnispunktur

en: Object
is: Hlutur

en: Message
is: Skilaboð

en: Component
is: Íhlutur

en: Node
is: Hnútur

en: Activity
is: Virkni
