dia 0.97.x - en to nb translation catalogue (1651 entries)

note: This is not an errror
en: Warning: invalid layer range %lu - %lu
nb: Advarsel: ugyldig område for lag %lu - %lu

en: Warning: Layer %lu (%s) selected more than once.
nb: Advarsel: Lag %lu (%s) er valgt mer enn en gang.

en: Warning: Layer %d (%s) selected more than once.
nb: Advarsel: Lag %d (%s) er valgt mer enn en gang.

en: Warning: There is no layer named %s.
nb: Advarsel: Det finnes ingen lag med navn %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
nb: %s feil: kan ikke eksportere til %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
nb: %s feil: navn på inn- og utfil er identiske: %s

en: %s error: need valid input file %s
nb: %s feil: trenger gyldig innfil %s

en: Can't find output format/filter %s
nb: Kunne ikke finne utdataformat/filter %s

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
nb: Eksporter innlest fil og avslutt

en: OUTPUT
nb: UTSKRIFT

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
nb: Velg filter/format for eksport

en: Export graphics size
nb: Størrelse for eksport av grafikk

en: WxH
nb: BxH

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
nb: Vis kun spesifiserte lag (f.eks. ved eksport). Kan enten være lagnavn eller et område med lagnummer (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
nb: LAG,LAG,...

en: Don't show the splash screen
nb: Ikke vis oppstartsbilde

en: Don't create an empty diagram
nb: Ikke lag et tomt diagram

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
nb: Send feilmeldinger til stderr i stedet for å vise dialoger.

en: DIRECTORY
nb: KATALOG

en: Display credits list and exit
nb: Vis liste over bidragsytere og avslutt

en: Generate verbose output
nb: Gi detaljert utskrift

en: Display version and exit
nb: Vis versjon og avslutt

en: [FILE...]
nb: [FIL...]

en: Invalid option?
nb: Ugyldig alternativ?

en: Filename conversion failed: %s
nb: Konvertering av filnavn feilet: %s

en: Missing input: %s
nb: Mangler inndata: %s

en: Can't connect to session manager!
nb: Kan ikke koble til sesjonsbehandleren!

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
nb: Dia versjon %s, kompilert %s %s

en: Dia version %s
nb: Dia versjon %s

en: Object Defaults
nb: Standardverdier for objekt

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
nb: Kunne ikke finne standardobjekter under søk etter objektbibliotek, avslutter...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in '%s'; exiting...
nb: Kunne ikke finne standardobjekter under søk etter objektbibliotek i «%s», avslutter...

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at bugzilla.gnome.org
    describing how you caused this message to appear.
nb: Dette burde ikke skje. Vennligst rapporter en feil i bugzilla.gnome.org
    og beskriv hvordan du fikk denne meldingen opp.

en: Exiting Dia
nb: Eksisterende Dia

en: Save
nb: Lagre

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
nb: Avslutter uten å lagre endrede diagram

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
nb: Endret diagram eksisterer. Er du sikker på at du vil avslutte Dia uten å lagre?

en: Quit Dia
nb: Avslutt dia

en: Could not create per-user Dia configuration directory
nb: Kunne ikke opprette per-bruker konfigurasjonskatalog for Dia

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
nb: Kunne ikke opprette per-bruker konfigurasjonskatalog for Dia. Vennligst sjekk at miljøvariabelen HOME peker til en eksisterende katalog.

en: Objects and filters internal to Dia
nb: Interne objekter og filtre for Dia

en: The original author of Dia was:
nb: Dia er opprinnelig skrevet av:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
nb: 
    Nåværende vedlikeholdere av Dia er:

en: 
    Other authors are:
nb: 
    Andre som har bidratt er:

en: 
    Dia is documented by:
nb: 
    Dia er dokumentert av:

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
nb: Etternavn

en: Identifier
nb: Identifikator

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Select foreground color
nb: Velg forgrunnsfarge

en: Select background color
nb: Velg bakgrunnsfarge

en: No print plugin found!
nb: Fant ingen tillegg for utskrift!

en: No existing object to paste.
nb: Ingen eksisterende objekter kan limes inn.

en: Could not find help directory
nb: Kunne ikke finne hjelp-katalog

en: Could not open help directory:
    %s
nb: Kunne ikke åpne hjelp-katalog:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
nb: Kjartan Maraas <kmaraas@gnome.org>

en: A program for drawing structured diagrams.
nb: Et program for tegning av strukturerte diagram.

en: Confirm Diagram Size
nb: Bekreft størrelse på diagram

en: '%s' creation failed
nb: Klarte ikke å lage «%s»

en: Object defaults
nb: Standardverdier for objekt

en: This object has no defaults.
nb: Dette objektet har ingen standardverdier.

en: Defaults:
nb: Forvalg:

en: Couldn't convert filename '%s' to UTF-8: %s
nb: Kunne ikke konvertere filnavn «%s» til UTF-8: %s

en: Error
nb: Feil

en: Trying to group with no selected objects.
nb: Forsøk på å lage gruppe uten å velge objekter.

en: Layer
nb: Lag

en: %d Layer | %d Layers
nb[0]: %d lag
nb[1]: %d lag

en: object|Position
nb: object|Posisjon

en: Children
nb: Barn

en: %d Object | %d Objects
nb[0]: %d objekt
nb[1]: %d objekter

en: Select
nb: Velg

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
nb: Finn

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Name
nb: Navn

en: Diagram Tree
nb: Diagramtre

note: paper size
en: Paper Size
nb: Papirstørrelse

note: orientation
en: Orientation
nb: Orientering

note: margins
en: Margins
nb: Marger

en: Top:
nb: Øverst:

en: Bottom:
nb: Nederst:

en: Left:
nb: Venstre:

en: Right:
nb: Høyre:

note: Scaling
en: Scaling
nb: Skalering

en: Scale:
nb: Skala:

en: Fit to:
nb: Tilpass:

en: by
nb: etter

en: Page Setup
nb: Sideoppsett

en: Diagram Properties
nb: Egenskaper for diagram

en: Dynamic grid
nb: Dynamisk rutenett

en: Spacing
nb: Mellomrom

en: Visible spacing
nb: Synlig mellomrom

en: Grid
nb: Rutenett

en: Background
nb: Bakgrunn

en: Grid Lines
nb: Linjer i rutenett

en: Page Breaks
nb: Sideskift:

en: Colors
nb: Farger

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
nb: Egenskaper for diagram: %s

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
nb: Dette objektet støtter ikke angre/gjenopprett. 
    Angre-informasjon slettet.

en: Properties…
nb: Egenskaper …

en: Follow link…
nb: Følg lenke …

en: Convert to Path
nb: Konverter til sti

en: Difference
nb: Forskjell

en: Intersection
nb: Kryss

en: Exclusion
nb: Unntak

en: Selection
nb: Utvalg

en: Input _Methods
nb: Inndata_metoder

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
nb: Objektet du slapp kan passer ikke i opphavet.
    Enten må du utvide objektet du slapp dette på eller slipp objektet et annet sted.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
nb[0]: Utvalg av %d objekt
nb[1]: Utvalg av %d objekter

en: Selected '%s'
nb: Valgte «%s»

en: <unnamed>
nb: <uten navn>

note: no standard buttons
en: Closing diagram without saving
nb: Lukker diagram uten å lagre

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
nb: Diagrammet «%s»
    er ikke lagret. Lagre endringer nå?

en: Close Diagram
nb: Lukk diagram

en: _Discard Changes
nb: _Forkast endringer

en: Do Not Exit
nb: Ikke avslutt

en: Exit Without Save
nb: Avslutt uten å lagre

en: Save Selected
nb: Lagre utvalg

en: The following are not saved:
nb: Følgende blir ikke lagret:

en: Path
nb: Sti

en: Select All
nb: Velg alle

en: Select None
nb: Velg ingen

en: Nothing selected for saving.  Would you like to try again?
nb: Ingenting valgt for lagring. Vil du prøve igjen?

en: Supported Formats
nb: Støttede formater

en: By extension
nb: På etternavn

en: Open Diagram
nb: Åpne diagram

en: Open Options
nb: Alternativer for åpning

en: Determine file type:
nb: Bestem filtype:

en: All Files
nb: Alle filer

en: Some characters in the filename are neither UTF-8
    nor your local encoding.
    Some things will break.
nb: Noen tegn i filnavnet er ikke UTF-8 eller
    din lokale koding.
    Noe vil gå galt.

en: File already exists
nb: Filen eksisterer allerede

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
nb: Filen «%s» eksisterer allerede.
    Vil du overskrive den?

en: Save as
nb: Lagre som

en: Save Diagram
nb: Lagre diagram

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
nb: Komprimer diagramfiler

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
nb: Komprimering reduserer filstørrelsen til mindre enn 1/10 av normal størrelse og gjør lasting og lagring raskere. Noen tekstprogrammer har problemer med å manipulere komprimerte filer.

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
nb: Eksport

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
nb: Kunne ikke bestemme hvilket eksportfilter
    som skulle brukes til å lagre «%s»

en: Export Diagram
nb: Eksporter diagram

en: Export Options
nb: Alternativer for eksport

en: _Search for:
nb: _Søk etter:

en: Replace _with:
nb: Erstatt _med:

en: Find
nb: Finn

en: Replace
nb: Erstatt

en: Replace _All
nb: Erstatt _alle

note: not adding the button in the list above to modify it's text; * the default "Find and Replace" is just too long for my taste ;)
en: _Replace
nb: E_rstatt

en: Pops up the Navigation window.
nb: Viser navigasjonsvinduet.

en: Diagram menu.
nb: Diagrammeny.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
nb: Slår av/på fest til rutenett for dette vinduet.

en: Toggles object snapping for this window.
nb: Slår av/på fest til rutenett for dette vinduet.

en: Diagram Editor
nb: Diagramredigering

en: New Layer
nb: Nytt lag

en: Rename Layer
nb: Endre navn på lag

en: Raise Layer
nb: Hev lag

en: Lower Layer
nb: Senk lag

en: Delete Layer
nb: Slett lag

en: Layers:
nb: Lag:

en: Layers
nb: Lag

en: New layer %d
nb: Nytt lag %d

en: none
nb: ingen

en: Edit Layer
nb: Rediger lag

en: Add Layer
nb: Legg til lag

en: Layer name:
nb: Navn på lag:

en: Line width
nb: Linjebredde

en: Line width:
nb: Linjebredde:

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
nb: Feil under lesing av diagram.
    Lenket objekt ikke funnet i dokumentet.

en: Error loading diagram.
    Connection handle %d does not exist on '%s'.
nb: Feil under lasting av diagram.
    Håndtak for forbindelse %d eksisterer ikke på «%s».

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
nb: Feil under lasting av diagram.
    Punkt for forbindelse %d eksisterer ikke på «%s».

en: Can't find parent %s of %s object
nb: Kan ikke finne opphav %s fra %s-objekt

en: You must specify a file, not a directory.
nb: Du må spesifisere en fil ikke en katalog.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
nb: Kunne ikke åpne: '%s' for lesing.

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
nb: Feil under lasting av diagram %s.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
nb: Feil under lasting av diagrammet %s.
    Ukjent filtype.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
nb: Feil under lasting av diagrammet %s.
    Ikke en dia fil.

en: Error reading connections
nb: Feil ved lesing av tilkoblinger

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
nb: Feil under lasting av diagram:
    %s.
    En gyldig Dia-fil definerer minst ett lag.

en: Error saving connections
nb: Feil under lagring av tilkoblinger

en: Connection saving is incomplete for layer '%s'
nb: Lagring av tilkoblinger er ikke komplett for lag «%s»

en: Not allowed to write to output file %s
nb: Kan ikke skrive til utfil %s

en: Not allowed to write temporary files in %s
nb: Kan ikke lage midlertidige filer i %s

en: Can't open output file %s
nb: Kunne ikke åpne utdatafil %s

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
nb: Intern feil %d under skriving av fil %s

en: Can't rename %s to final output file %s: %s
nb: Kunne endre navn på %s til endelig utfil %s: %s

en: Dia Diagram File
nb: Dia diagramfil

en: Fit
nb: Tilpass

en: _File
nb: _Fil

en: Create a new diagram
nb: Lag et nytt diagram

en: Open a diagram file
nb: Åpne en diagramfil

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Dia help
nb: Dia hjelp

en: Dia version, authors, license
nb: Dia versjon, utviklere, lisens

en: Sheets and Objects…
nb: Ark og objekter …

en: Manage sheets and their objects
nb: Håndter ark og deres objekter

en: Dia preferences
nb: Brukervalg for Dia

en: Plugins…
nb: Tillegg …

en: Manage plug-ins
nb: Håndter tillegg

en: _Diagram Tree
nb: _Diagramtre

en: Show Toolbar
nb: Vis verktøylinje

en: Show or hide the toolbar
nb: Vis eller skjul verktøylinjen

en: Show Statusbar
nb: Vis statuslinje

en: Show or hide the statusbar
nb: Vis eller skjul statuslinjen

en: Show Layers
nb: Vis lag

en: Save the diagram
nb: Lagre diagrammet

en: Save _As…
nb: Lagre _som …

en: Save the diagram with a new name
nb: Lagre diagrammet med et nytt navn

en: _Export…
nb: _Eksporter …

en: Export the diagram
nb: Eksporter diagrammet

en: _Diagram Properties
nb: E_genskaper for diagram

en: Page Set_up…
nb: Side_oppsett …

en: _Print…
nb: S_kriv ut …

en: Print the diagram
nb: Skriv ut diagrammet

en: _Edit
nb: R_ediger

en: Copy selection
nb: Kopier utvalg

en: Cut selection
nb: Klipp ut utvalg

en: Paste selection
nb: Lim inn utvalg

en: _Duplicate
nb: _Dupliser

en: _Find…
nb: _Finn …

en: _Replace…
nb: E_rstatt …

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: Copy Text
nb: Kopier tekst

en: Cut Text
nb: Klipp ut tekst

en: Paste _Text
nb: Lim inn _tekst

en: Paste _Image
nb: Lim _inn bilde

en: _Layers
nb: _Lag

en: Add Layer…
nb: Legg til lag …

en: Rename Layer…
nb: Endre navn på lag …

en: Move Selection to Layer above
nb: Flytt utvalg til laget over

en: Move Selection to Layer below
nb: Flytt utvalg til laget under

en: _Layers…
nb: _Lag …

en: _View
nb: _Vis

en: Zoom in
nb: Zoom inn

en: Zoom out
nb: Zoom ut

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Zoom fit
nb: Tilpasset zoom

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
nb: Ny _visning

en: C_lone View
nb: Dup_liser visning

en: _Objects
nb: _Objekter

en: Send to _Back
nb: Send til _bakgrunn

en: Bring to _Front
nb: Hent _fram

en: Send Backwards
nb: Send bakover

en: Bring Forwards
nb: Hent fram

en: _Group
nb: _Grupper

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
nb: _Del opp gruppe

en: _Parent
nb: _Opphav

en: _Unparent
nb: _Fjern opphav

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
nb: Juster

en: Top
nb: Topp

en: Middle
nb: Midt på

en: Bottom
nb: Bunn

en: Spread Out Horizontally
nb: Spre horisontalt

en: Spread Out Vertically
nb: Spre ut vertikalt

en: Stacked
nb: Stablet

en: Connected
nb: Koblet til

en: _Select
nb: _Velg

en: All
nb: Alle

en: None
nb: Ingen

en: Invert
nb: Snu

en: Transitive
nb: Transitiv

en: Same Type
nb: Samme type

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
nb: Velg etter

en: D_ialogs
nb: D_ialoger

en: D_ebug
nb: F_eilsøk

en: _Tools
nb: Verk_tøy

en: Modify
nb: Modifiser

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
nb: Forstørr

en: Edit Text
nb: Rediger tekst

en: Scroll
nb: Rull

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
nb: Tekst

en: Box
nb: Boks

en: Ellipse
nb: Elipse

en: Line
nb: Linje

en: Arc
nb: Bue

en: Zigzagline
nb: Sikksakk-linje

en: Polyline
nb: Polilinje

en: Bezierline
nb: Bezier linje

en: Outline
nb: Omriss

en: Image
nb: Bilde

en: _Antialiased
nb: _Fargeutjevnet

en: Show _Grid
nb: Vis _rutenett

en: _Snap to Grid
nb: _Fest til rutenett

en: Snap to _Objects
nb: Fest til _objekter

en: Show _Rulers
nb: Vis linjale_r

en: Show _Connection Points
nb: Vis _forbindelsespunkter

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
nb: Fjern

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
nb: Snudd

en: NULL tooldata in tool_menu_select
nb: NULL verktøydata i tool_menu_select

en: Toggles snap-to-grid.
nb: Slår av/på fest til rutenett.

en: Toggles object snapping.
nb: Slår av/på fest til rutenett.

en: Couldn't get GTK+ settings
nb: Kunne ikke hente innstillinger for GTK+

en: Plugins
nb: Tillegg

en: Loaded
nb: Lastet

en: Load at Startup
nb: Last ved oppstart

en: Filename
nb: Filnavn

en: any
nb: enhver

en: User Interface
nb: Grensesnitt

en: Diagram Defaults
nb: Standardverdier for diagram

en: View Defaults
nb: Vis standardverdier

en: Favorites
nb: Favoritter

en: Reset tools after create
nb: Nullstill verktøy etter opprett

en: Number of undo levels:
nb: Antall angrenivåer:

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
nb: Omvendt draoperasjon velger
    overlappende objekter

en: Recent documents list size:
nb: Størrelse på liste over tidligere dokumenter:

en: Use menu bar
nb: Bruk menylinje

en: Keep tool box on top of diagram windows
nb: Hold verktøykassen over diagramvinduer

en: Length unit:
nb: Lengdeenhet:

en: Font size unit:
nb: Enhet for størrelse på skrifttype:

en: New diagram:
nb: Nytt diagram:

en: Portrait
nb: Portrett

en: Paper type:
nb: Papirtype:

en: Background Color:
nb: Bakgrunnsfarge:

en: Compress saved files
nb: Komprimer lagrede filer

en: Connection Points:
nb: Forbindelsespunkter:

note: { NULL, PREF_NONE, 0, NULL, 3, N_("Grid:") },
en: Visible
nb: Synlig

en: Snap to object
nb: Fest til objekter

en: New window:
nb: Nytt vindu:

en: Width:
nb: Bredde:

en: Height:
nb: Høyde:

en: Magnify:
nb: Forstørr:

en: Page breaks:
nb: Sideskift:

en: Color:
nb: Farge:

en: Solid lines
nb: Helfylte linjer

en: Antialias:
nb: Fargeutjevning:

en: Portable Network Graphics
nb: Portabel nettverksgrafikk

en: Scalable Vector Graphics
nb: Skalerbar vektorgrafikk

en: Enhanced Metafile
nb: Forbedret Metafile

en: Snap to
nb: Fest til

en: Dynamic grid resizing
nb: Dynamisk endring av størrelse på rutenett

en: X Size:
nb: X-størrelse:

en: Y Size:
nb: Y-størrelse:

en: Visual Spacing X:
nb: Synlig mellomrom X:

en: Visual Spacing Y:
nb: Synlig mellomrom Y:

en: Lines per major line
nb: Linjer per hovedlinje

en: Hex Size:
nb: Heksadesimal størrelse:

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Object properties
nb: Egenskaper for objekt

en: This object has no properties.
nb: Dette objektet har ingen egenskaper.

en: Properties:
nb: Egenskaper:

en: Object properties:
nb: Egenskaper for objekt:

en: %s
    System sheet
nb: %s
    Systemark

en: %s
    User sheet
nb: %s
    Brukerark

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
nb: Kan ikke hente symbolet «egendefinert type» fra noen modul.
    Redigering av former er deaktivert.

en: Widget not found: %s
nb: Widget ikke funnet: %s

en: SVG Shape
nb: SVG-form

en: Programmed DiaObject
nb: Programmert DiaObject

en: Select SVG Shape File
nb: Velg fil for SVG-form

en: Copy ->
nb: Kopier ->

en: Copy All ->
nb: Kopier alle ->

en: Move ->
nb: Flytt ->

en: Move All ->
nb: Flytt alle ->

en: <- Copy
nb: <- Kopier

en: <- Copy All
nb: <- Kopier alt

en: <- Move
nb: <- Flytt

en: <- Move All
nb: <- Flytt alt

en: Line Break
nb: Linjebryting

en: %s
    Shape
nb: %s
    Form

en: %s
    Object
nb: %s
    Objekt

en: %s
    Unassigned type
nb: %s
    Ikke tildelt type

en: Please select a .shape file
nb: Vennligst velg en .shape-fil

en: Filename must end with '%s': '%s'
nb: Filnavnet må slutte på «%s»: «%s»

en: Error examining %s: %s
nb: Feil ved undersøking av %s: %s

en: Could not interpret shape file: '%s'
nb: Kunne ikke tolke formfilen: «%s»

en: Sheet must have a Name
nb: Arket må ha et navn

en: Couldn't open '%s': %s
nb: Kunne ikke åpne «%s»: %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
nb: Kunne ikke åpne: «%s» for skriving

en: a user
nb: en bruker

en: File: %s
nb: Fil: %s

en: Date: %s
nb: Dato: %s

en: add shapes here
nb: legg til former her

en: Loading …
nb: Laster …

en: Scroll around the diagram
nb: Rull rundt i diagrammet

en: No sheet named %s
nb: Ingen ark med navn %s

en: Other sheets
nb: Andre ark

en: Flowchart
nb: Flytdiagram

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
nb: Forgrunns- og bakgrunnsfarger for nye objekter. De små sorte og hvite rutene nullstiller farger. De små pilene bytter farger. Dobbeltklikk for å endre farger.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
nb: Linjebredde. Klikk på en linje for å sette forvalgt linjebredde for nye objekter. Dobbeltklikk for å sette linjebredden mer presist.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
nb: Stil for pil på begynnelsen av nye linjer. Klikk for å velge en pil, eller sett parametere for piler under Detaljer …

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
nb: Stil for nye linjer. Klikk for å velge en linjestil eller sett parametere for linjestil med Detaljer …

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
nb: Stil for pil på slutten av nye linjer. Klikk for å velge en pil eller sett parametere for pilen under Detaljer …

en: Dia Diagram Editor
nb: Diagramredigering

en: Edit your Diagrams
nb: Rediger dine diagrammer

note: Installer message:  License Page
en: Next >
nb: Neste >

note: Installer message: Components page
en: Dia Diagram Editor (required)
nb: Dia Diagramredigering (kreves)

note: Installer message: Components page
en: Translations
nb: Oversettelser

note: Installer message: Component name
en: Python plug-in
nb: Python-tillegg

[ctx: Arrow]
en: None
nb: Ingen

[ctx: Arrow]
en: Lines
nb: Linjer

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
nb: Hult triangel

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
nb: Fylt triangel

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
nb: Triangel uten fyll

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
nb: Hul diamant

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
nb: Fylt diamant

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
nb: Halv diamant

[ctx: Arrow]
en: Half Head
nb: Halvhodet

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
nb: Streket kryss

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
nb: Fylt elipse

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
nb: Hul elipse

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
nb: Fylt punkt

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
nb: Opprinnelse for dimensjon

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
nb: Blankt punkt

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
nb: Dobbelt hult triangel

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
nb: Dobbelt fylt triangel

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
nb: Fylt punkt og triangel

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
nb: Fylt boks

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
nb: Tom boks

[ctx: Arrow]
en: Slashed
nb: Streket

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
nb: Itegraltegn

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
nb: Kråkefot

[ctx: Arrow]
en: Cross
nb: Kryss

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
nb: 1-eller-mange

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
nb: 0-eller-mange

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
nb: 1-eller-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
nb: Eksakt 1

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
nb: Fylt konkav

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
nb: Tom konkav

[ctx: Arrow]
en: Round
nb: Rund

[ctx: Arrow]
en: Open Round
nb: Åpen rund

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
nb: Uendelig linje

en: unknown arrow
nb: ukjent pil

en: Can't find standard object
nb: Kan ikke finne standard-objekt

en: Arrow Properties
nb: Egenskaper for pil

en: More arrows
nb: Flere piler

en: Size:
nb: Størrelse:

en: Select color
nb: Velg farge

en: More colors…
nb: Flere farger …

en: Too many ".."s in filename %s
nb: For mange «..» i filnavn %s

en: Reset menu
nb: Nullstill meny

en: Other fonts
nb: Andre skrifter

en: Couldn't find font family for %s
nb: Kunne ikke finne skriftfamilie for %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
nb: Kunne ikke lagre fil:
    %s
    %s

en: Line Style Properties
nb: Egenskaper for linjestil

en: Details…
nb: Detaljer …

en: line|Solid
nb: Helfylt

en: line|Dashed
nb: Streket

en: line|Dash-Dot
nb: Strek-prikk

en: line|Dash-Dot-Dot
nb: Strek-prikk-prikk

en: line|Dotted
nb: Prikket

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
nb: Lengde på strek:

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Horizontal
nb: Horisontal

en: Vertical
nb: Vertikal

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
nb: Filen %s har ingen spesifikasjon for koding;
    antar at kodingen er %s

en: Taking point value of non-point node.
nb: Tar punktverdi for node som ikke er et punkt.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
nb: Ukorrekt punktverdi for x, "%s" %f; forkaster den.

en: Error parsing point.
nb: Feil ved lesing av punkt.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
nb: Ukorrekt punktverdi for y, «%s» %f; forkaster den.

en: Multiple export filters with unique name %s
nb: Flere eksportfiltre med unikt navn %s

en: Can't load font %s.
nb: Kan ikke laste skrift %s.

en: Transformation
nb: Transformasjon

en: Warning
nb: Advarsel

en: There is one similar message.
nb: Det finnes en lignende melding.

en: Show repeated messages
nb: Vis gjentatte meldinger

en: Don't show this message again
nb: Ikke vis denne meldingen igjen

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
nb[0]: Det finnes %d lignende melding.
nb[1]: Det finnes %d lignende meldinger.

en: Notice
nb: Melding

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
nb: Feil under lasting av forvalg «%s».
    Ikke en dia fil.

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
nb: Mangler symbol «dia_plugin_init»

en: dia_plugin_init() call failed
nb: Kall til dia_plugin_init() feilet

en: %s Plugin could not be unloaded
nb: %s tillegg kunne ikke lastes ut

en: Author
nb: Forfatter

en: Creation date
nb: Dato for opprettelse

en: Modification date
nb: Endringsdato

en: Key
nb: Nøkkel

en: Value
nb: Verdi

en: Left
nb: Venstre

en: Center
nb: Senter

en: Right
nb: Høyre

en: Always
nb: Alltid

[ctx: LineJoin]
en: Round
nb: Rund

en: Line color
nb: Linjefarge

en: Line style
nb: Linjestil

en: Fill color
nb: Fyllfarge

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
nb: Tegn bakgrunn

en: Start arrow
nb: Start-pil

en: End arrow
nb: Slutt-pil

en: Text alignment
nb: Tekstjustering

en: Font
nb: Skrifttype

en: Font size
nb: Størrelse på skrifttype

en: Text color
nb: Tekstfarge

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
nb: Ingen attributt «%s» (%p) eller ingen data (%p) i denne attributten

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
nb: Parametere

en: Group with %d object | Group with %d objects
nb[0]: Gruppe med %d objekt
nb[1]: Gruppe med %d objekter

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
nb: Fyll

en: Flip horizontal
nb: Vend horisontalt

en: Flip vertical
nb: Vend vertikalt

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
nb: Roter

en: Select image file
nb: Velg bildefil

en: Browse
nb: Bla gjennom

en: Declaration
nb: Deklarasjon

en: Add Access Provider
nb: Legg til tilbyder

en: Add In Data Port
nb: Legg til inndataport

en: Add Connection Point
nb: Legg til forbindelsespunkt

en: Delete Port
nb: Slett port

en: Edit Port Declaration
nb: Rediger portdeklarasjon

en: Delete Connection Point
nb: Slett forbindelsespunkt

en: Chronogram diagram objects
nb: Kronogram diagramobjekter

en: Data name
nb: Datanavn

en: Events
nb: Hendelser

en: Event specification
nb: Hendelsesspesifikasjon

en: Start time
nb: Starttid

en: End time
nb: Slutt-tid

en: Rise time
nb: Hevingstid

en: Fall time
nb: Falltid

en: Aspect
nb: Aspekt

en: Data color
nb: Datafarge

en: Data line width
nb: Data linjebredde

en: Time data
nb: Tidsdata

en: Major time step
nb: Stort tidssteg

en: Minor time step
nb: Mindre tidssteg

en: Minor step line width
nb: Mindre steg i linjebredde

en: Custom
nb: Egendefinert

en: Custom XML shapes loader
nb: Egendefinert laster for XML-former

en: Text padding
nb: Tekstfyll

en: Flip Horizontal
nb: Vend horisontalt

en: Flip Vertical
nb: Vend vertikalt

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
nb: Kan ikke åpne ikonfil %s for objekttype '%s'.

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
nb: Filen «%s» har ugyldige stidata.
    svg:path data må starte med moveto.

en: Number of arms
nb: Antall armer

en: Flip arms vertically
nb: Vend armer vertikalt

en: Flip arms horizontally
nb: Vend armer horisontalt

en: Center mount point vertically
nb: Sentrer monteringspunkt vertikalt

en: Center mount point horizontally
nb: Sentrer monteringspunkt horisontalt

en: Center mount point
nb: Sentrer monteringspunkt

en: Compound
nb: Sammensatt

en: Entity/Relationship table diagram objects
nb: Diagramobjekter for entitet/relasjon

en: Corner radius
nb: Hjørneradius:

en: Start description
nb: Start beskrivelse

en: End description
nb: Avslutt beskrivelse

en: Add segment
nb: Legg til segment

en: Delete segment
nb: Slett segment

en: Reference
nb: Referanse

en: Comment
nb: Kommentar

en: Primary
nb: Primær

en: Primary key
nb: Hovednøkkel

en: Unique
nb: Unik

en: Default
nb: Forvalg

en: Default value
nb: Forvalgt verdi

note: init data
en: Table
nb: Tabell

en: Visible comments
nb: Synlige kommentarer

en: Attributes
nb: Attributter

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
nb: Stil

en: Fonts
nb: Skrifter

en: Table name
nb: Navn på tabell

en: Show comments
nb: Vis kommentarer

en: Name:
nb: Navn:

en: Key:
nb: Nøkkel:

en: Weak key:
nb: Svak nøkkel:

en: Derived:
nb: Utledet:

en: Multivalue:
nb: Multiverdi:

en: Attribute
nb: Attributt

en: Weak:
nb: Svak:

en: Associative:
nb: Assosiativ:

en: Entity
nb: Enhet

en: Entity/Relationship diagram objects
nb: Diagramobjekter for entitet/relasjon

en: Left Cardinality:
nb: Venstrekardinalitet:

en: Right Cardinality:
nb: Høyrekardinalitet:

en: Rotate:
nb: Roter:

en: Identifying:
nb: Identifiserer:

en: Relationship
nb: Forhold

en: Flowchart objects
nb: Objekter for flytdiagram

en: Shear angle
nb: Klippevinkel

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
nb: Energi

note: Translators: Menu item Noun/Material
en: Material
nb: Materiale

en: Function structure diagram objects
nb: Diagramobjekter for funksjonsstruktur

en: Wish function
nb: Wish-funksjon

en: User function
nb: Bruker funksjon

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
nb: Kanal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
nb: Inndata

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
nb: Motta

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
nb: Tillat

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
nb: Fra inngang

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
nb: Hent

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
nb: Lad ut

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
nb: Løs ut

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
nb: Fjern

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
nb: Overfør

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
nb: Løft

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
nb: Flytt

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
nb: Send

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
nb: Utfør

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
nb: Formidle

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
nb: Rett

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
nb: Rett ut

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
nb: Styr

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
nb: Oversett

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
nb: Vend

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
nb: Spinn

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
nb: Tillat DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
nb: Begrens

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
nb: Lås opp

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
nb: Støtte

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Stop
en: Stop
nb: Stopp

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
nb: Insuler

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
nb: Beskytt

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
nb: Forhindre

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
nb: Skjerm

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
nb: Hindre

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
nb: Stabiliser

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
nb: Støtt

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
nb: Sikre

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
nb: Legg ved

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
nb: Monter

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
nb: Lås

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
nb: Fest

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position Translators: Menu item Verb/Support/Position/Position
en: Position
nb: Posisjon

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
nb: Orientering

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
nb: Koble til

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
nb: Koble sammen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
nb: Slå sammen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
nb: Sett sammen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
nb: Bland

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
nb: Slå sammen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
nb: Bland

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
nb: Legg til

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
nb: Pakk

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
nb: Slå sammen

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
nb: Forgreining

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
nb: Separer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
nb: Bytt

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
nb: Del opp

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
nb: Slipp

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
nb: Ta av

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
nb: Koble fra

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
nb: Klipp

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
nb: Poler

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
nb: Puss

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
nb: Bor

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
nb: Raffiner

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
nb: Rens

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
nb: Press

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
nb: Filtrer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
nb: Filtrer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
nb: Tøm

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
nb: Distribuer

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
nb: Del

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
nb: Spre

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
nb: Spre

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
nb: Tøm

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
nb: Tilintetgjør

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
nb: Ta opp

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
nb: Fukt

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
nb: Avvis

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
nb: Motstå

note: Translators: Menu item Verb/Provision Translators: Menu item Verb/Provision/Provision
en: Provision
nb: Provisjon

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
nb: Lagre

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
nb: Innehold

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
nb: Samle

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
nb: Reserver

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
nb: Forsyn

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
nb: Gi

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
nb: Fyll opp

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
nb: Vis

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
nb: Hent ut

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
nb: Kontroller størrelse

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
nb: Aktuer

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
nb: Initier

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
nb: Reguler

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
nb: Kontroll

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
nb: Slå på

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
nb: Slå av

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
nb: Begrens

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
nb: Avbryt

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
nb: Endre

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
nb: Øk

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
nb: Minsk

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
nb: Forsterk

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
nb: Reduser

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
nb: Normaliser

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
nb: Multipliser

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
nb: Skaler

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
nb: Rett opp

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
nb: Juster

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
nb: Formgi

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
nb: Trykk sammen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
nb: Knus

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
nb: Form

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
nb: Trykk sammen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
nb: Gjennomhull

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
nb: Konverter

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
nb: Overfør

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
nb: Likvifiser

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
nb: Solidifiser

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
nb: Fordamp

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
nb: Sublimer

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
nb: Kondenser

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
nb: Integrer

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
nb: Differensier

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
nb: Prosesser

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
nb: Føl

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
nb: Sans

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
nb: Gjenkjenn

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
nb: Tyd

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
nb: Sjekk

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
nb: Verifiser

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
nb: Indiker

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
nb: Merk

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
nb: Vis

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
nb: Mål

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
nb: Kalkuler

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
nb: Representer

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
nb: Substantiv

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
nb: Helfylt

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
nb: Flytende

note: Translators: Menu item Noun/Material/Gas
en: Gas
nb: Gass

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
nb: Menneskelig

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
nb: Hånd

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
nb: Fot

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
nb: Hode

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
nb: Tå

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
nb: Biologisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
nb: Mekanisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
nb: Mekanisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
nb: Oversettelse

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
nb: Kraft

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotation
en: Rotation
nb: Rotasjon

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
nb: Tilfeldig bevegelse

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Vibration
en: Vibration
nb: Vibrasjon

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
nb: Rotasjonsenergi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
nb: Oversettbar energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
nb: Elektrisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
nb: Elektrisitet

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
nb: Spenning

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
nb: Strøm

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
nb: Hydraulisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
nb: Trykk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
nb: Volumetrisk strøm

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
nb: Termisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
nb: Varme

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
nb: Konduksjon

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
nb: Konveksjon

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
nb: Stråling

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
nb: Pneumatisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
nb: Kjemisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
nb: Radioaktiv

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
nb: Mikrobølger

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
nb: Radiobølger

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
nb: Røngtenstråler

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
nb: Gammastråler

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
nb: Akustisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
nb: Optisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
nb: Solenergi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
nb: Magnetisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
nb: Menneskelig bevegelse

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
nb: Menneskelig kraft

en: User/Device Fn
nb: Bruker/Enhetsfunksjon

en: Wish Fn
nb: Wish-funksjon

en: Macro call
nb: Makrokall

en: This action is a call to a macro-step
nb: Denne handlingen er et kall til et makro-steg

en: Condition
nb: Betingelse

en: The boolean equation of the condition
nb: Boolsk ligning for betingelsen

en: The condition's font
nb: Betingelsens skrifttype

en: The condition's font size
nb: Størrelse på skrifttype for betingelse

en: Color
nb: Farge

en: The condition's color
nb: Farge for betingelse

en: GRAFCET diagram objects
nb: GRAFCET diagramobjekter

en: Regular step
nb: Vanlig steg

en: Initial step
nb: Første steg

en: Macro entry step
nb: Makroens innledende steg

en: Macro exit step
nb: Makroens avsluttende steg

en: Macro call step
nb: Makroens kall-steg

en: Subprogram call step
nb: Underprograms kall-steg

en: Step name
nb: Navn på steg

en: The name of the step
nb: Navn på steget

en: Step type
nb: Stegtype

en: The kind of step
nb: Type steg

en: Active
nb: Aktiv

en: Shows a red dot to figure the step's activity
nb: Viser en rød prikk for å synliggjøre stegets aktivitet

en: Receptivity
nb: Mottagelighet

en: The boolean equation of the receptivity
nb: Boolsk ligning for mottakelighet

en: The receptivity's font
nb: Skrifttype for mottakelighet

en: The receptivity's font size
nb: Størrelse på skrifttype for mottakelighet

en: The receptivity's color
nb: Farge for mottakelighet

en: North point
nb: Nordpunkt

en: South point
nb: Sydpunkt

en: Draw arrow heads on upward arcs:
nb: Tegn pilhoder på oppoverpekende buer:

en: OR
nb: ELLER

en: AND
nb: OG

en: Vergent type:
nb: Vergenttype:

en: Add connection point
nb: Legg til forbindelsespunkt

en: Delete connection point
nb: Slett forbindelsespunkt

en: GRAFCET OR/AND vergent
nb: GRAFCET OG/ELLER vergent

en: Unspecified
nb: Uspesifisert

en: Role
nb: Rolle

en: Goal
nb: Mål

en: Goal Type
nb: Måltype

en: Istar diagram
nb: Istar-diagram

en: Positive contrib
nb: Positivt bidrag

en: Negative contrib
nb: Negativt bidrag

en: Dependency
nb: Avhengighet

en: Decomposition
nb: Dekomposisjon

en: Resource
nb: Ressurs

en: Task
nb: Oppgave

en: Given Domain
nb: Gitt domene

en: Designed Domain
nb: Utformet domene

en: Machine Domain
nb: Maskindomene

en: Causal
nb: Tilfeldig

en: Domain Type
nb: Domenetype

en: Domain Kind
nb: Type domene

en: Jackson domain
nb: Jackson-domene

en: Jackson diagram
nb: Jackson-diagram

en: Shared
nb: Delt

en: Requirement
nb: Krav

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
nb: Melding:

en: Assumption
nb: Antagelse

en: Obstacle
nb: Hindring

en: KAOS goal
nb: KAOS-mål

en: KAOS diagram
nb: KAOS-diagram

en: Operationalization
nb: Operasjonsjonalisering

en: Text:
nb: Tekst:

en: Contributes
nb: Bidrar

en: Obstructs
nb: Hindrer

en: Conflicts
nb: Er i konflikt med

en: Responsibility
nb: Ansvar

en: Monitors
nb: Overvåker

en: Controls
nb: Kontrollerer

en: CapableOf
nb: Kan

en: Performs
nb: Utfører

en: Output
nb: Utdata

en: KAOS other
nb: KAOS annet

en: Arrow color
nb: Farge på pil

en: Arrow line width
nb: Linjebredde på viser

en: Seconds arrow color
nb: Farge på sekundviser

en: Seconds arrow line width
nb: Linjebredde på sekundviser

en: Show hours
nb: Vis timer

en: Diagram file
nb: Diagramfil

en: Rows
nb: Rader

en: Columns
nb: Kolonner

en: Grid line color
nb: Farge på linjer i rutenett

en: Grid line width
nb: Bredde på linjer i rutenett

en: Miscellaneous objects
nb: Forskjellige objekter

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
nb: Mål

en: Unit
nb: Enhet

en: Precision
nb: Presisjon

en: Square
nb: Firkantet

en: Add Handle
nb: Legg til håndtak

en: Delete Handle
nb: Slett håndtak

en: Sectors
nb: Sektorer

en: Base Station
nb: Basestasjon

en: Network diagram objects
nb: Objekter for nettverksdiagram

en: Width
nb: Bredde

en: Import resource (not shown upstairs)
nb: Importkilde (ikke vist ovenpå)

en: Imply resource (not shown downstairs)
nb: Implisitt kilde (ikke vist nedenunder)

en: Dotted arrow
nb: Prikket pil

en: disable arrow heads
nb: slå av pilhoder

en: Flow style:
nb: Flyttype:

en: Automatically gray vertical flows:
nb: Automatisk gråing av vertikale strømmer:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
nb: For å forbedre lesbarheten kan flyt som begynner og slutter vertikalt rendres grått

en: SADT Arrow
nb: SADT pil

en: Activity/Data identifier
nb: Identifikator for aktivitet/data

en: The identifier which appears in the lower-right corner of the Box
nb: Identifikator som vises i nedre høyre hjørne av boksen

en: SADT box
nb: SADT-boks

en: SADT diagram objects
nb: SADT diagramobjekter

en: Curve distance
nb: Kurveavstand

en: Line gaps
nb: Linjeravstander

en: Add Segment
nb: Legg til segment

en: Delete Segment
nb: Slett segment

en: Symmetric control
nb: Symmetrisk kontroll

en: Smooth control
nb: Jevn kontroll

en: Cusp control
nb: Cusp kontroll

en: Free
nb: Ledig

en: Fixed
nb: Fast

en: Aspect ratio
nb: Høyde-/breddeforhold

en: Circle
nb: Sirkel

en: Image file
nb: Bildefil

en: Draw border
nb: Tegn kant

en: Keep aspect ratio
nb: Behold høyde/bredde forhold

note: Found file in same dir as diagram. Found file in current dir.
en: The image file '%s' was not found in the specified directory.
    Using the file '%s' instead.
nb: Bildefilen '%s' ble ikke funnet i oppgitt katalog.
    Bruker filen '%s' i stedet.

note: Didn't find file in current dir.
en: The image file '%s' was not found.
nb: Bildefilen '%s' ble ikke funnet.

en: Arrows
nb: Piler

en: Start point
nb: Startpunkt

en: End point
nb: Endepunkt

en: Text content
nb: Tekstinnhold

en: Add Corner
nb: Legg til hjørne

en: Delete Corner
nb: Slett hjørne

en: Standard objects
nb: Standard objekter

en: First Line
nb: Første linje

en: Vertical text alignment
nb: Vertikal tekstjustering

en: Actor
nb: Aktør

en: From A to B
nb: Fra A til B

en: From B to A
nb: Fra B til A

en: Aggregation
nb: Aggregering

en: Composition
nb: Komposisjon

en: Direction
nb: Retning

en: Show direction
nb: Vis retning

en: Multiplicity
nb: Multiplisietet

en: Visibility
nb: Synlighet

en: Show arrow
nb: Vis pil

note: Attributes page:
en: _Attributes
nb: _Attributter

en: Attribute data
nb: Attributtdata

en: Value:
nb: Verdi:

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Visibility:
nb: Synlighet:

en: Public
nb: Offentlig

en: Private
nb: Privat

en: Protected
nb: Beskyttet

en: Implementation
nb: Implementasjon

note: end: Inheritance type
en: Class scope
nb: Virkeområde for klasse

en: Class
nb: Klasse

en: Abstract
nb: Abstrakt

en: Visible Attributes
nb: Synlige attributter

en: Visible Operations
nb: Synlige operasjoner

en: Wrap Operations
nb: Operasjoner for bryting

en: Visible Comments
nb: Synlige kommentarer

en: Allow resizing
nb: Tillat endring av størrelse

en: Template
nb: Mal

en: Suppress Attributes
nb: Skjul attributter

en: Suppress Operations
nb: Skjul operasjoner

en: Wrap after char
nb: Bryt etter tegn

en: Comment line length
nb: Lengde på kommentarlinje

note: umlattribute_extra
en: Operations
nb: Operasjoner

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
nb: Parametere for maler

en: Polymorphic
nb: Polymorfisk

en: Class Name
nb: Navn på klasse

en: Abstract Class Name
nb: Abstrakt klassenavn

note: Class page:
en: _Class
nb: _Klasse

en: Class name:
nb: Navn på klasse:

en: Attributes visible
nb: Synlige attributter

en: Operations visible
nb: Synlige operasjoner

en: Suppress operations
nb: Skjul operasjoner

en: Wrap after this length:
nb: Bryt etter denne lengden:

en: Comments visible
nb: Kommentarer er synlige

en: Wrap comment after this length:
nb: Bryt kommentar etter denne lengden:

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
nb: _Stil

note: head line
en: Kind
nb: Type

en: Size
nb: Størrelse

en: Abstract Class
nb: Abstrakt klasse

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
nb: Linjebredde

en: Text Color
nb: Tekstfarge

en: Foreground Color
nb: Forgrunnsfarge

en: Background Color
nb: Bakgrunnsfarge

en: Boundary
nb: Grense

en: Is object
nb: Er et objekt

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
nb: Type arv:

en: Polymorphic (virtual)
nb: Polymorfisk (virtuell)

en: Leaf (final)
nb: Løv (endelig)

en: Query
nb: Spørring

en: Parameters:
nb: Parametre:

en: Parameter data
nb: Parameterdata

en: Def. value:
nb: Std. verdi:

en: Direction:
nb: Retning:

en: Undefined
nb: Udefinert

en: In
nb: Inn

en: Out
nb: Ut

en: In & Out
nb: Inn og ut

note: Operations page:
en: _Operations
nb: _Operasjoner

en: Operation data
nb: Operasjonsdata

note: Templates page:
en: _Templates
nb: _Maler

en: Template class
nb: Malklasse

en: Formal parameter data
nb: Formelle parameterdata

en: Facet
nb: Fasett

en: Event Source
nb: Hendelseskilde

en: Constraint:
nb: Begrensning:

en: Show arrow:
nb: Vis pil:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
nb: Grensesnitt:

en: Draw focus of control:
nb: Tegn kontrollfokus:

en: Draw destruction mark:
nb: Tegn ødeleggelsesmerke:

en: Add connection points
nb: Legg til forbindelsespunkt

en: Remove connection points
nb: Fjern forbindelsespunkt

en: UML Lifeline
nb: UML-livlinje

en: Call
nb: Kall

en: Create
nb: Lag

en: Destroy
nb: Ødelegg

en: Simple
nb: Enkel

en: Return
nb: Retur

en: Recursive
nb: Rekursiv

en: Message type:
nb: Meldingstype:

en: Explicit state
nb: Eksplisitt tilstand

en: Active object
nb: Aktiver objekt

en: Show attributes
nb: Vis attributter

en: Multiple instance
nb: Flere hendelser

en: Do action
nb: Utfør handling

en: Exit action
nb: Avslutt handling

en: Is final
nb: Er endelig

en: Trigger
nb: Utløser

en: The event that causes this transition to be taken
nb: Hendelse som forårsaker denne endringen

en: Action
nb: Handling

en: Guard
nb: Vakt

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
nb: Unified Modelling Language diagramobjekter UML 1.3

en: Collaboration
nb: Samarbeid

en: Text outside
nb: Tekst utenfor

en: Can't open output file %s.
nb: Kunne ikke åpne utdatafil %s.

en: Can't write %d bytes to %s
nb: Kan ikke skrive %d byte til %s

en: Nothing to print
nb: Ingen ting å skrive ut

en: Cairo Scalable Vector Graphics
nb: Cairo skalerbar vektorgrafikk

en: Cairo PNG (with alpha)
nb: Cairo PNG (med alfa)

en: Copy _Diagram
nb: Kopier _diagram

en: Print (GTK) …
nb: Skriv ut (GTK+) …

en: Cairo-based Rendering
nb: Cairo-basert tegning

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
nb: Bildets radlengde større enn maksimum cellematrise.
    Bilde ikke eksportert til CGM.

en: Computer Graphics Metafile export filter
nb: Computer Graphics Metafile eksportfilter

en: Broken file?
nb: Ødelagt fil?

en: Drawing Interchange File import and export filters
nb: Drawing Interchange File import- og eksportfilter

en: read_dxf_codes failed on '%s'
nb: read_dxf_codes feilet på «%s»

en: Binary DXF from '%s' not supported
nb: Binær DXF fra «%s» er ikke støttet

en: HP Graphics Language export filter
nb: HP Graphics Language eksportfilter

en: Not a tree.
nb: Ikke et tre.

en: Not a forest.
nb: Ikke en skog.

en: OGDF crashed.
nb: OGDF krasjet.

en: Unknown reason
nb: Ukjent årsak

en: Libart-based rendering
nb: Libart-basert tegning

en: Can't open output file %s: %s
nb: Kunne ikke åpne utfil %s: %s

en: Could not create PNG write structure
nb: Kunne ikke opprette PNG-struktur for skriving

en: Could not create PNG header info structure
nb: Kunne ikke opprette infostruktur for PNG-header

en: Error occurred while writing PNG
nb: Feil under skriving av PNG

note: Create a dialog
en: PNG Export Options
nb: Alternativer for PNG-eksport

en: Image width:
nb: Bildebredde:

en: Image height:
nb: Bildehøyde:

en: PNG (antialiased)
nb: PNG (utjevnet)

en: TeX Metapost export filter
nb: TeX Metapost eksportfilter

en: TeX Metapost macros
nb: TeX Metapost-makroer

en: LaTeX PGF export filter
nb: LaTeX PGF-eksportfilter

en: Not valid UTF-8
nb: Ikke gyldig UTF-8

en: LaTeX PGF macros
nb: LaTeX PGF-makroer

en: Could not save file:
    %s
nb: Kunne ikke lagre fil:
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
nb: gdk-pixbuf-basert eksport/import av bitkart

en: Select Printer
nb: Velg skriver

en: Printer
nb: Skriver

en: File
nb: Fil

en: Could not run command '%s': %s
nb: Kunne ikke kjøre kommando «%s»: %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
nb: Kunne ikke åpne «%s» for skriving: %s

en: Print (PS)
nb: Skriv ut (PS)

en: PostScript Rendering
nb: PostScript tegning

en: Encapsulated PostScript (using Pango fonts)
nb: Encapsulated PostScript (bruker Pango-skrifter)

en: TeX PSTricks export filter
nb: TeX PSTricks eksportfilter

en: TeX PSTricks macros
nb: TeX PSTricks makroer

en: Couldn't open '%s' for writing.
nb: Kunne ikke åpne: «%s» for skriving.

en: Python scripting support
nb: Støtte for Python-skripting

en: Dia shape export filter
nb: Dia form-eksportfilter

en: Can't export PNG icon without export plugin!
nb: Kan ikke eksportere PNG-ikon uten tillegg for eksport!

en: Dia Shape File
nb: Dia form-fil

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
nb: Import- og eksportfilter for skalerbar vektorgrafikk

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
nb: Ugyldige stidata.
    svg:path må starte med moveto.

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
nb: rot-element var «%s» -- ventet «svg».

en: Visio XML Format import and export filter
nb: Import- og eksportfilter for Visio XML-format

en: Visio XML format
nb: Visio XML-format

en: Visio XML File Format
nb: Visio XML-filformat

en: Can't decode object %s
nb: Kan ikke dekode objekt %s.

en: Couldn't write file %s
    %s
nb: Kunne ikke skrive fil %s
    %s

en: Print (GDI) ...
nb: Skriv ut (GDI) …

en: WMF export filter
nb: WMF eksportfilter

en: WordPerfect Graphics export filter
nb: WordPerfect Graphics Metafile eksportfilter

en: File: %s type/version unsupported.
nb: Fil: %s type/versjon ikke støttet.

en: Fig Format import and export filter
nb: Fig format import- og eksportfilter

en: Xfig format
nb: Xfig-format

en: Patterns are not supported by Dia
nb: Mønstre er ikke støttet av Dia

en: Line style %d should not appear
nb: Linjestil %d burde ikke kommet til syne

en: Error while reading %dth of %d points
nb: Feil under lesing av %d av %d punkter

en: Error while reading arrowhead
nb: Feil under lesing av pilhodet

en: Unknown arrow type %d
nb: Ukjent piltype %d

en: Couldn't read ellipse info.
nb: Kunne ikke lese informasjon om elipse.

en: Couldn't read polyline info.
nb: Kunne ikke lese info om polilinje.

en: Couldn't read flipped bit.
nb: Kunne ikke lese vendt bit.

en: Negative corner radius; negating
nb: Negativ hjørneradius, negerer

en: Unknown polyline subtype: %d
nb: Ukjent undertype for polilinje: %d

en: Couldn't read spline info.
nb: Kunne ikke lese info om spline.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
nb: Kan ikke konvertere tilnærmet spline ennå.

en: Unknown spline subtype: %d
nb: Ukjent undertype for spline: %d

en: Couldn't read arc info.
nb: Kunne ikke lese informasjon om bue.

en: Couldn't read text info.
nb: Kunne ikke lese tekstinfo.

en: Couldn't identify Fig object.
nb: Kunne ikke identifiserte Fig-objekt.

en: Compound end outside compound
nb: Sammensatt ende utenfor sammensatt objekt

en: Couldn't read color: %s
nb: Kunne ikke lese farge: %s

en: Unknown object type %d
nb: Ukjent objekttype %d

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
nb: `%s' er ikke en av `%s' eller `%s'

en: Unknown paper size `%s', using default
nb: Ukjent papirstørrelse `%s', bruker forvalg

en: Error reading justification.
nb: Feil under lesing av justering.

en: Error reading units.
nb: Feil under lesing av enheter.

en: Error reading magnification.
nb: Feil under lesing av forstørrelse.

en: Error reading multipage indicator.
nb: Feil under lesing av indikator for flere sider.

en: Error reading transparent color.
nb: Feil under lesing av gjennomsiktig farge.

en: Error reading Fig file.
nb: Feil under lesing av Fig-fil.

en: Premature end of Fig file
nb: For tidlig slutt på Fig-fil

en: Error reading resolution.
nb: Feil under lesing av oppløsning.

en: Doesn't look like a Fig file
nb: Ser ikke ut som en Fig-fil

en: This is a Fig version %d.%d file.
     It may not be importable.
nb: Dette er en fil i Fig-versjon %d.%d.
    Det er ikke sikkert at den kan importeres.

en: Premature end of Fig file
nb: For tidlig slutt på Fig-fil

en: Xfig File Format
nb: Xfig filformat

en: Error while parsing stylesheet %s
nb: Feil ved lesing av stilark %s

en: Error while applying stylesheet %s
nb: Feil ved påføring av stilark %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
nb: Feil ved lesing av stilark: %s

en: Error while applying stylesheet: %s
nb: Feil ved påføring av stilark: %s

en: Error while saving result: %s
nb: Feil ved lagring av resultat: %s

en: XSL Transformation filter
nb: Filter for XSL-transformering

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin; not loading.
nb: Ingen gyldige konfigurasjonfiler funnet for XSLT-tillegget, ikke lastet.

en: Export through XSLT
nb: Eksport via XSLT

en: From:
nb: Fra:

en: To:
nb: Til:

en: AADL Shapes
nb: AADL-former

en: Thread
nb: Tråd

en: Processor
nb: Prosessor

en: Memory
nb: Minne

en: Bus
nb: Buss

en: Subprogram
nb: Underprogram

en: Thread Group
nb: Trådgruppe

en: Device
nb: Enhet

en: Package
nb: Pakke

note: Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
nb: Assortert

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
nb: En assortert utvalg av polygoner, beziergoner og andre forskjellige geometriske former

en: Perfect square, height equals width
nb: Perfekt kvadrat. Høyden er lik bredden

en: Perfect circle
nb: Perfekt sirkel

en: Quarter circle
nb: Kvart sirkel

en: Diamond
nb: Diamant

en: Pentagon. Five-point shape
nb: Pentagon. Femsidet form

en: Hexagon. Six-point shape
nb: Hexagon. Sekssidet form

en: Heptagon. Seven-point shape
nb: Heptagon. Syvsidet form

en: Octagon. Eight-point shape
nb: Oktagon. Åttesidet form

en: Horizontal parallelogram
nb: Horisontalt paralellogram

en: Vertical parallelogram
nb: Vertikalt paralellogram

en: Trapezoid
nb: Trapesoid

en: Four-point star
nb: Firepunkts stjerne

en: Curved four-point star
nb: Kurvet firepunkts stjerne

en: Five-point star
nb: Fempunkts stjerne

en: Six-point star
nb: Sekspunkts stjerne

en: Seven-point star
nb: Syvpunkts stjerne

en: Eight-point star
nb: Åttepunkts stjerne

en: Sharp eight-point star
nb: Skarp åttepunkts stjerne

en: Curved eight-point star
nb: Kurvet åttepunkts stjerne

en: Swiss cross
nb: Sveitsisk kors

en: Maltese cross
nb: Maltesisk kors

en: Down arrow
nb: Pil ned

en: Up arrow
nb: Pil opp

en: Left arrow
nb: Pil til venstre

en: Right arrow
nb: Pil til høyre

en: Notched left arrow
nb: Hakket venstrepil

en: Notched right arrow
nb: Hakket høyrepil

en: Left-up arrow
nb: Venstre-opp-pil

en: Left-right arrow
nb: Venstre-høyre-pil

en: Up-down arrow
nb: Opp-ned-pil

en: Quad arrow
nb: Quad-pil

en: Left-right-up arrow
nb: Venstre-høyre-opp-pil

en: Up-down-left arrow
nb: Opp-ned-venstre-pil

en: Pentagon block arrow
nb: Pentagon blokkpil

en: Heart
nb: Hjerte

en: Sun
nb: Sol

en: Quarter moon
nb: Kvart måne

en: Start Event
nb: Start hendelse

en: End Event
nb: Avslutt hendelse

en: Gateway
nb: Portner

en: Complex
nb: Kompleks

en: Parallel (AND)
nb: Paralell (OG)

en: Group
nb: Gruppe

en: Transaction
nb: Transaksjon

en: Data Object
nb: Dataobject

en: Water Cooler
nb: Vannkjøler

en: Air Cooler
nb: Luftkjøler

en: Simple Furnace
nb: Enkel smelteovn

en: Open Tank
nb: Åpen tank

en: Covered tank
nb: Dekket tank

en: Compressor or Turbine
nb: Kompressor eller turbin

en: Valve
nb: Rør:

en: Valve, vertical
nb: Vertikalt rør

en: Regulable Valve
nb: Regulerbart rør

en: Mixer
nb: Mikser

en: Centrifuge
nb: Sentrifuge

en: Chronogram
nb: Kronogram

en: Objects to design chronogram charts
nb: Objekter for utforming av kronogrammer

en: Time scale
nb: Tidsskala

en: Data line
nb: Datalinje

en: Circuit
nb: Kretsdiagram

en: Components for circuit diagrams
nb: Komponenter for kretsdiagrammer

en: Vertically aligned resistor
nb: Vertikalt justert motstand

en: Horizontally aligned inductor
nb: Horisontalt justert spole

en: Vertically aligned inductor
nb: Vertikalt justert spole

en: Horizontally aligned resistor
nb: Horisontalt justert motstand

en: Vertically aligned resistor (European)
nb: Vertikalt justert motstand (europeisk)

en: Horizontally aligned inductor (European)
nb: Horisontalt justert spole (europeisk)

en: Vertically aligned inductor (European)
nb: Vertikalt justert spole (europeisk)

en: Horizontally aligned resistor (European)
nb: Horisontalt justert motstand (europeisk)

en: Horizontally aligned capacitor
nb: Horisontalt justert kondensator

en: Vertically aligned capacitor
nb: Vertikalt justert kondensator

en: NPN bipolar transistor
nb: Bipolar NPN-transistor

en: PNP bipolar transistor
nb: Bipolar NPN-transistor

en: Horizontally aligned diode
nb: Horisontalt justert diode

en: Vertically aligned diode
nb: Vertikalt justert diode

en: Horizontally aligned zener diode
nb: Horisontalt justert zener-diode

en: Vertically aligned zener diode
nb: Vertikalt justert zener-diode

en: Ground point
nb: Jordingspunkt

en: Operational amplifier
nb: Operativ forsterker

en: Horizontally aligned fuse
nb: Horisontalt justert sikring

en: Vertically aligned fuse
nb: Vertikalt justert sikring

en: Horizontally aligned power source
nb: Horisontalt justert strømkilde

en: Vertically aligned power source
nb: Vertikalt justert strømkilde

en: Lamp
nb: Lampe

en: Speaker
nb: Høyttaler

en: Microphone
nb: Mikrofon

en: Horizontally aligned LED
nb: Horisontalt justert LED

en: Vertically aligned LED
nb: Vertikalt justert LED

en: NMOS transistor
nb: NMOS-transistor

en: PMOS transistor
nb: PMOS-transistor

en: Horizontal jumper
nb: Horisontal jumper

en: Cisco — Computer
nb: Cisco – Datamaskin

en: Computer shapes by Cisco
nb: Datamaskinformer av Cisco

en: SUN workstation
nb: Sun-arbeidsstasjon

en: CiscoWorks workstation
nb: CiscoWorks arbeidsstasjon

en: PC Router Card
nb: PC-ruterkort

en: PC Software
nb: PC-programvare

en: PC with Router-Based Software
nb: PC med ruter-basert programvare

en: WWW server
nb: WWW-tjener

en: Web browser
nb: Webtjener

en: File Server
nb: Filtjener

en: Software-Based Router on File Server
nb: Programvarebasert ruter på filtjener

en: Server with PC Router
nb: Tjener med PC-ruter

en: IBM Tower
nb: IBM tårn

en: IBM Mini (AS400)
nb: IBM minimaskin (AS400)

en: Front End Processor
nb: Front-prosessor

en: IBM mainframe
nb: IBM stormaskin

en: IBM mainframe with FEP
nb: IBM stormaskin med FEP

en: HP Mini
nb: HP minimaskin

en: Supercomputer
nb: Superdatamaskin

en: Web cluster
nb: Webklynge

en: PC Card
nb: PC-kort

en: Scanner
nb: Skanner

en: Handheld
nb: Håndholdt

en: Wireless
nb: Trådløs

en: Laptop
nb: Bærbar

en: Monitor
nb: Skjerm

en: PC Video
nb: PC video

en: MicroWebserver
nb: Liten webtjener

en: Relational Database
nb: Relasjonsdatabase

en: Diskette
nb: Diskett

en: Host
nb: Vert

en: Tape array
nb: Tape-bibliotek

en: Disk subsystem
nb: Disksubsystem

en: Storage array
nb: Lagringsmatrise

en: FC Storage
nb: FC-lagring

en: PC Adapter Card
nb: PC-adapter kort

en: Cisco — Switch
nb: Cisco – svitsj

en: Router and switch shapes by Cisco
nb: Former for rutere og svitsjer av Cisco

en: Router
nb: Ruter

en: Router with Silicon Switch
nb: Ruter med silikonsvitsj

en: NetFlow router
nb: NetFlow ruter

en: Broadband router
nb: Bredbåndsruter

en: Wavelength router
nb: Wavelength-ruter

en: Wireless router
nb: Trådløs ruter

en: 7507 Router
nb: 7507 ruter

en: 7505 Router
nb: 7505 ruter

en: 7500ARS (7513) Router
nb: 7500ARS (7513) ruter

en: Router with Firewall
nb: Ruter med brannvegg

en: Optical Services Router
nb: Ruter for optiske tjenester

en: Content Router
nb: Innholdsruter

en: Storage Router
nb: Lagringsruter

en: Cisco Hub
nb: Cisco hub

en: Small Hub
nb: Liten hub

en: 100BaseT Hub
nb: 100BaseT hub

en: Workgroup switch
nb: Arbeidsgruppesvitsj

en: Switch Processor
nb: Svitsjprosessor

en: ASIC Processor
nb: ASIC-prossessor

en: Generic Processor
nb: Vanlig prosessor

en: Data Center Switch
nb: Datasentersvitsj

en: Content Switch
nb: Innholdssvitsj

en: Content Service Module
nb: Modul for innholdstjeneste

en: Access Gateway
nb: Aksessportner

en: ATM Switch
nb: ATM-svitsj

en: ISDN switch
nb: ISDN-svitsj

en: LAN2LAN Switch
nb: LAN2LAN-svitsj

en: Programmable Switch
nb: Programmerbar svitsj

en: Content Service Switch 1100
nb: Content service svitsj 1100

en: ATM Fast Gigabit Etherswitch
nb: ATM Fast Gigabit etherswitch

en: Universal Gateway
nb: Universell portner

en: iSCSI switch
nb: iSCSI-svitsj

en: Layer 2 Remote Switch
nb: Lag 2 ekstern svitsj

en: Cisco — Miscellaneous
nb: Cisco – forskjellig

en: Miscellaneous shapes by Cisco
nb: Forskjellige former av Cisco

en: Government Building
nb: Offentlig bygning

en: University
nb: Universitet

en: Small Business
nb: Liten bedrift

en: Home office
nb: Hjemmekontor

en: Branch office
nb: Utekontor

en: Branch office subdued
nb: Tilbaketrukket utekontor

en: Branch office blue
nb: Utekontor blått

en: Generic Building
nb: Vanlig bygning

en: Generic Building subdued
nb: Tilbaketrukket vanlig bygning

en: Generic Building blue
nb: Vanlig bygning, blå

en: Medium Building
nb: Medium bygning

en: Medium Building subdued
nb: Tilbaketrukket middels bygning

en: Medium Building blue
nb: Medium bygning, blå

en: House
nb: Hus

en: House blue
nb: Hus, blått

en: Telecommuter house
nb: Pendlers hus

en: Telecommuter house subdued
nb: Tilbaketrukket pendlers hus

en: Man
nb: Mann

en: Man red
nb: Mann, rød

en: Man gold
nb: Mann, gull

en: Man blue
nb: Mann, blå

en: Standing Man
nb: Stående mann

en: Standing woman
nb: Stående kvinne

en: Woman
nb: Kvinne

en: Woman red
nb: Kvinne, rød

en: Woman gold
nb: Kvinne, gull

en: Woman blue
nb: Kvinne, blå

en: Running man
nb: Løpende mann

en: Running man subdued
nb: Tilbaketrukket løpende mann

en: Telecommuter
nb: Pendler

en: Running woman
nb: Løpende kvinne

en: CiscoWorks Man
nb: CiscoWorks-mann

en: PC Man
nb: PC og mann

en: Sitting Woman
nb: Sittende kvinne

en: Mac Woman
nb: Mac, kvinne

en: Androgynous Person
nb: Androgyn person

en: Lock and Key
nb: Lås og nøkkel

en: Satellite dish
nb: Satelittallerken

en: Satellite
nb: Satelitt

en: Antenna
nb: Antenne

en: File cabinet
nb: Arkiv

en: Car
nb: Bil

en: Truck
nb: Lastebil

en: Video Camera
nb: Videokamera

en: Headphones
nb: Hodetelefoner

en: Cisco — Network
nb: Cisco – Nettverk

en: Network shapes by Cisco
nb: Nettverksformer av Cisco

en: Network Management
nb: Nettverkshåndtering

en: Detector
nb: Detektor

en: Protocol Translator
nb: Protokolloversetter

en: Terminal Server
nb: Terminaltjener

en: Access Server
nb: Tilgangstjener

en: System controller
nb: Systemkontroller

en: Directory Server
nb: Katalogtjener

en: Firewall
nb: Brannvegg

en: Firewall horizontal
nb: Horisontal brannvegg

en: Firewall Service Module
nb: Tjenestemodul for brannvegg

en: IOS Firewall
nb: IOS-brannvegg

en: PIX Firewall
nb: PIX-brannvegg

en: Centri Firewall
nb: Centri brannvegg

en: Security appliance
nb: Sikkerhetsappliance

en: VPN Concentrator
nb: VPN-konsentrator

en: VPN Gateway
nb: VPN-portner

en: LAN to LAN
nb: LAN til LAN

en: SSL Terminator
nb: SSL-terminator

en: IP DSL Switch
nb: IP DSL-svitsj

en: Cable Modem
nb: Kabelmodem

en: Wireless Connectivity
nb: Trådløs tilkobling

en: Wireless Transport
nb: Trådløs transport

en: AccessPoint
nb: Aksesspunkt

en: Wireless Bridge
nb: Trådløs bro

en: WLAN controller
nb: WLAN-kontroller

en: BBFW media
nb: BBFW-medie

en: Optical Cross-Connect
nb: Optisk krysskobling

en: Optical Transport
nb: Optisk transport

en: Optical Fiber
nb: Optisk fiber

en: Optical Amplifier
nb: Optisk forsterker

en: Digital Cross-Connect
nb: Digital krysskobling

en: IP Transport Concentrator
nb: IP transportkonsentrator

en: DWDM Filter
nb: DWDM-filter

en: 3X74 (floor) cluster controller
nb: 3X74 (gulvmodell) klyngekontroller

en: 3174 (desktop) cluster controller
nb: 3174 (skrivebordsmodell) klyngekontroller

en: Cloud
nb: Sky:

en: Cloud Gold
nb: Gyllen sky

en: Cloud White
nb: Hvit sky

en: Cloud Dark
nb: Mørk sky

en: Distributed Director
nb: Distribuert director

en: General Appliance
nb: Vanlig appliance

en: CDDI/FDDI Concentrator
nb: CDDI/FDDI-konsentrator

en: FDDI Ring
nb: FDDI-ring

en: TokenRing
nb: Token ring

en: Bridge
nb: Bro

en: Breakout box
nb: Utbruddsboks

en: STB (set top box)
nb: STP (set top boks)

en: IPTV broadcast server
nb: IPTV kringkastingstjener

en: IPTV content manager
nb: IPTV innholdshåndterer

en: Catalyst Access Gateway
nb: Catalyst aksessportner

en: Generic Gateway
nb: Vanlig portner

en: Storage Solution Engine
nb: Motor for lagringsløsning

en: Content Engine (Cache Director)
nb: Innholdsmotor (Cache Director)

en: CDM Content Distribution Manager
nb: CDM håndterer for distribusjon av innhold

en: Content Transformation Engine (CTE)
nb: Motor for transformering av innhold (CTE)

en: MAS Gateway
nb: MAS-portner

en: File Engine
nb: Filmotor

en: Service Control
nb: Tjenestekontroll

en: Cisco — Telephony
nb: Cisco – telefoni

en: Telephony shapes by Cisco
nb: Telefoniformer av Cisco

en: Phone
nb: Telefon

en: Phone 2
nb: Telefon 2

en: Phone Ethernet
nb: Telefon på Ethernet

en: Phone Feature
nb: Telefonfunksjon

en: Phone/Fax
nb: Telefon/faks

en: IP Phone
nb: IP-telefon

en: IP Softphone
nb: IP myktelefon

en: Softphone
nb: Myktelefon

en: Cellular Phone
nb: Mobiltelefon

en: Pager
nb: Personsøker

en: Fax
nb: Faks

en: Radio Tower
nb: Radiotårn

en: PBX Switch
nb: PBX-svitsj

en: Class 4/5 switch
nb: Klasse 4/5 svitsj

en: SIP Proxy Server
nb: SIP proxytjener

en: Gatekeeper
nb: Portner

en: End Office
nb: Endekontor

en: Voice-Enabled Router
nb: Stemmeaktivert ruter

en: Voice-Enabled ATM Switch
nb: Stemmeaktivert ATM-switch

en: CallManager
nb: Samtalehåndterer

en: IP Telephony Router
nb: Ruter for IP-telefoni

en: H.323
nb: H 323

en: Generic softswitch
nb: Vanlig myksvitsj

en: SC2200/VSC3000 host
nb: SC2200/VSC3000-vert

en: SC2200 (Signalling Controller)
nb: SC2200 (signalkontroller)

en: MoH server (Music on Hold)
nb: MoH-tjener (Musikk på vent)

en: TDM router
nb: TDM-ruter

en: IAD router
nb: IAD-ruter

en: IntelliSwitch Stack
nb: IntelliSwitch-stabel

en: Civil
nb: Sivil

en: Civil Engineering Components
nb: Symboler for sivilingeniører

en: Vertical rest
nb: Vertikal hviler

en: Horizontal rest
nb: Horisontal hviler

en: Reference line
nb: Referanselinje

en: Water level
nb: Vann-nivå

en: Soil
nb: Jord

en: Horizontally aligned arrow
nb: Horisontalt justert pil

en: Vertically aligned arrow
nb: Vertikalt justert pil

en: Horizontal limiting line
nb: Horisontal skillelinje

en: Vertical limiting line
nb: Vertikal skillelinje

en: Horizontally aligned pump
nb: Horisontalt justert pumpe

en: Vertically aligned pump
nb: Vertikalt justert pumpe

en: Horizontally aligned compressor
nb: Horisontalt justert kompressor

en: Vertically aligned compressor
nb: Vertikalt justert kompressor

en: Vertically aligned valve
nb: Vertikalt justert rør

en: Horizontally aligned valve
nb: Horisontalt justert ventil

en: Backflow preventer
nb: Stoppeventil

en: Gas bottle
nb: Gassflaske

en: Frequency converter
nb: Frekvensomformer

en: Vertically aligned propeller
nb: Vertikalt justert propell

en: Basin
nb: Basseng

en: Container
nb: Beholder

en: Ladder
nb: Stige

en: Components for LADDER circuits
nb: Komponenter for STIGE-kretser

en: 'if' (normally open) ladder contact
nb: 'hvis' (normalt åpen)  stigekontakt

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
nb: 'hvis ikke' (normalt lukket) stigekontakt

en: Simple output variable
nb: Enkel utdatavariabel

en: Negative output variable
nb: Negativ utdatavariabel

en: 'set' output variable
nb: 'sett' utdatavariabel

en: 'reset' output variable
nb: 'nullstill' utdatavariabel

en: 'jump' output variable
nb: 'hopp' utdatavariabel

en: Sensor — left
nb: Sensor – venstre

en: Sensor — right
nb: Sensor – høyre

en: Sensor — bottom
nb: Sensor – bunn

en: Sensor — top
nb: Sensor – topp

en: Product
nb: Produkt

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
nb: Redigering av diagrammer for relasjoner mellom databasetabeller

en: Electric
nb: Elektrisk

en: Components for electric circuits
nb: Objekter for elektriske kretser

en: Normally open contact (horizontal)
nb: Normalt åpen kontakt (horisontal)

en: Normally closed contact (horizontal)
nb: Normalt lukket kontakt (horisontal)

en: Normally open position switch (horizontal)
nb: Normalt åpen posisjonsbryter (horisontal)

en: Normally closed position switch (horizontal)
nb: Normalt lukket posisjonsbryter (horisontal)

en: Normally open contact (vertical)
nb: Normalt åpen kontakt (vertikal)

en: Normally closed contact (vertical)
nb: Normalt lukket kontakt (vertikal)

en: Normally open position switch (vertical)
nb: Normalt åpen posisjonsbryter (vertikal)

en: Normally closed position switch (vertical)
nb: Normalt lukket posisjonsbryter (vertikal)

en: Relay (horizontal)
nb: Relé (horisontalt)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
nb: Lampe eller indikatorlys (horisontal)

en: Relay (vertical)
nb: Relé (vertikalt)

en: Lamp or indicator light (vertical)
nb: Lampe eller indikatorlys (vertikal)

en: Connection point
nb: Forbindelsespunkt

en: Editor for Entity Relations Diagrams
nb: Editor for enhetsrelasjonsdiagrammer

en: Weak entity
nb: Svak enhet

en: Participation
nb: Deltakelse

en: Objects to draw flowcharts
nb: Objekter som brukes til å tegne flytdiagrammer

en: Input/Output
nb: Inndata/utdata

en: Decision
nb: Avgjørelse

en: Connector
nb: Tilkobling

en: Transaction file
nb: Transaksjonsfil

note: XXX
en: Off page connector
nb: Tilkobling utenfor siden

en: Document
nb: Dokument

en: Manual operation
nb: Manuell operasjon

en: Preparation
nb: Forberedelse

en: Manual input
nb: Manuelle inndata

en: Predefined process
nb: Forhåndsdefinert prosess

en: Magnetic disk
nb: Magnetdisk

en: Magnetic drum
nb: Magnetisk trommel

en: Magnetic tape
nb: Magnetbånd

en: Internal storage
nb: Intern lagring

en: Merge
nb: Slå sammen

en: Delay
nb: Tidsavbrudd

note: XXX
en: Summing junction
nb: Samlende kryss

note: XXX
en: Collate
nb: Slå sammen

en: Sort
nb: Sorter

en: Or
nb: Eller

en: Punched card
nb: Hullkort

en: Punched tape
nb: Hullbånd

en: Transmittal tape
nb: Sendebånd

en: Offline storage
nb: Off-line lagring

en: Data source
nb: Datakilde

en: Editor for Function Structure Diagrams.
nb: Editor for diagrammer over funksjonsstruktur.

en: Flow
nb: Flyt

en: Function
nb: Funksjon

en: Data store
nb: Datalager

en: External entity
nb: Ekstern entitet

en: Objects to design GRAFCET charts
nb: Objekter for utforming av GRAFCET-grafer

en: Macro sub-program call step
nb: Makros underprograms kall-steg

en: Action to associate to a step
nb: Handling som skal assosieres til et steg

en: Condition (of an action)
nb: Betingelse (for en handling)

en: Transition
nb: Overgang

en: OR vergent
nb: ELLER-vergent

en: AND vergent
nb: OG-vergent

en: Arc (upward)
nb: Bue (oppover)

en: Road Section
nb: Veidel

en: Crossroads
nb: Veikryss

en: T-Junction
nb: T-kryss

en: Elevated Road
nb: Hevet vei

en: Corner 1
nb: Hjørne 1

en: Corner 2
nb: Hjørne 2

en: River
nb: Elv

en: Roof 1
nb: Tak 1

en: Block 1, 2:4
nb: Blokk 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
nb: Blokk 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
nb: Blokk 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
nb: Blokk 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
nb: Blokk 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
nb: Blokk 6, 4:6

en: Block 7
nb: Blokk 7

en: Factory
nb: Fabrikk

en: Car 1, Front View
nb: Bil en, utsikt framover

en: Car 2, Rear View
nb: Bil 2, utsikt bakover

en: Train 1, angled downward
nb: Tog 1, vinklet nedover

en: Train 2, angled upward
nb: Tog 2, vinklet oppover

en: Tree 1
nb: Tre 1

en: One Way Road Sign
nb: Enveiskjøringsskilt

en: Jigsaw
nb: Puslespill

en: Pieces of a jigsaw
nb: Stykker i et puslespill

en: Jigsaw — part_oioi
nb: Puslespill – del_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
nb: Puslespill – del_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
nb: Puslespill – del_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
nb: Puslespill – del_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
nb: Puslespill – del_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
nb: Puslespill – del_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
nb: Puslespill – del_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
nb: Puslespill – del_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
nb: Puslespill – del_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
nb: Puslespill – del_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
nb: Puslespill – del_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
nb: Puslespill – del_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
nb: Puslespill – del_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
nb: Puslespill – del_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
nb: Puslespill – del_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
nb: Puslespill – del_iiio

en: A KAOS agent
nb: En KAOS-agent

en: Lights
nb: Lys

en: PAR
nb: PDA

en: Blinders
nb: Blendere

en: Black light
nb: Sort lys

en: Structure
nb: Struktur

en: Logic
nb: Logikk

en: Boolean Logic
nb: Bolsk logikk

en: OR gate
nb: ELLER-port

en: AND gate
nb: OG-port

en: XOR gate
nb: XOR-port

en: Simple buffer
nb: Enkel buffer

en: Inverter
nb: Vender

en: NAND gate
nb: NAND-port

en: NOR gate
nb: NOR-port

en: NOT
nb: IKKE

en: Cross-connector
nb: Krysskobling

en: Miscellaneous
nb: Forskjellig

en: Miscellaneous Shapes
nb: Forskjellige former

en: Tree
nb: Tre

en: Folder
nb: Mappe

en: expansible node
nb: utvidbar modus

en: expanded node
nb: utvidet modus

en: Traditional clock
nb: Tradisjonell klokke

en: Measure distance
nb: Mål avstand

en: Node center
nb: Nodesenter

en: Large extension node
nb: Stor utvidelsesnode

en: Small extension node
nb: Liten utvidelsesnode

en: Tactical satellite communications terminal
nb: Terminal for taktisk satelittkommunikasjon

en: Multiplexer
nb: Multiplekser

en: Demultiplexer
nb: Demultiplekser

en: Network
nb: Nettverk

en: Objects to design network diagrams with
nb: Objekter til utforming av nettverksdiagrammer

en: Computer
nb: Datamaskin

en: Storage
nb: Lagring

en: Ethernet bus
nb: Ethernet-buss

en: Simple printer
nb: Enkel skriver

en: WAN connection
nb: WAN-tilkobling

en: WAN link
nb: WAN-forbindelse

en: Stackable hub or switch
nb: Hub eller switch som kan stables

en: Modular switching system
nb: Modulært switchesystem

en: 24 Port Patch Panel
nb: 24-porters patchepanel

en: RJ45 wall-plug
nb: RJ45 veggplugg

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
nb: Veggplugg for scEAD kablingsystemet

en: Simple modem
nb: Enkelt modem

en: Antenna for wireless transmission
nb: En antenne for trådløs overføring

en: Mobile telephony base station
nb: Basestasjon for mobiltelefoni

en: Network cloud
nb: Nettverkssky

en: Mobile telephony cell
nb: Mobiltelefon

en: Router symbol
nb: Rutersymbol

en: Switch symbol
nb: Symbol for en switch

en: ATM switch symbol
nb: Symbol for en ATM-switch

en: Firewall router
nb: Ruter med brannvegg

en: Workstation monitor
nb: Skjerm til arbeidsstasjon

en: UNIX workstation
nb: UNIX-arbeidsstasjon

en: Desktop PC
nb: Skrivebords-PC

en: Laptop PC
nb: Bærbar PC

en: Bigtower PC
nb: PC, stor kasse

en: Miditower PC
nb: PC, middels kasse

en: Minitower PC
nb: PC, liten kasse

en: Speaker with integrated amplifier
nb: En høyttaler med integrert forsterker

en: Speaker without amplifier
nb: Høyttaler uten forsterker

en: 3 1/2 inch diskette
nb: 3½-toms diskett

en: ZIP disk
nb: ZIP-disk

en: External DAT drive
nb: Ekstern DAT-stasjon

en: Mobile phone
nb: Mobiltelefon

en: Telephone
nb: Telefon

en: Digitizing board
nb: Digitaliseringsbord

en: Pneumatic/Hydraulic
nb: Pneumatikk/Hydraulikk

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
nb: Komponenter for pneumatikk og for hydrauliske kretser

en: Generic pressure source
nb: Vanlig trykk-kilde

en: Hydraulic pressure source
nb: Hydraulisk trykk-kilde

en: Pneumatic pressure source
nb: Pneumatisk trykk-kilde

en: 2/2 distributor
nb: 2/2 formidler

en: 3/2 distributor
nb: 3/2 formidler

en: 4/2 distributor
nb: 4/2 formidler

en: 5/2 distributor
nb: 5/2 formidler

en: SADT/IDEF0
nb: SADT/IDEFO

en: Objects to design SADT diagrams
nb: Objekter til utforming av SADT-diagrammer

en: Activity/data flow arrow
nb: Flytpil for aktivitet/data

en: Activity/data box
nb: Boks for aktivitet/data

en: Flow label
nb: Flytetikett

en: Specification and Description Language.
nb: Spesifikasjons- og beskrivelsesspråk.

en: Block type reference
nb: Blokktypereferanse

en: Service type reference
nb: Referanse til tjenestetype

en: Process type reference
nb: Referanse til prossesstype

en: State
nb: Tilstand

en: Function header
nb: Funksjonsheader

en: Send message
nb: Send melding

en: Receive message
nb: Motta melding

en: Function call
nb: Funksjonskall

en: Action being executed
nb: Handling som utføres

en: Save state
nb: Lagre tilstand

en: In/Out connector
nb: Inn-/ut-tilkobling

en: Procedure return
nb: Retur fra prosedyre

en: Generic text note
nb: Vanlig tekstmelding

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
nb: Objekter til utforming av domene-diagrammer for replikering i Sybase databaser

en: Sybase dataserver
nb: Sybase databasetjener

en: Sybase replication server
nb: Sybase replikeringstjener

en: Log transfer manager or rep agent
nb: Loggoverføringshåndterer eller replikeringsagent

en: Stable storage device
nb: Stabil lagringsenhet

en: Sybase client application
nb: Klientapplikasjon for Sybase

en: Replication server manager
nb: Håndterer for replikeringstjener

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
nb: Redigering for UML Statisk Struktur Diagrammer

en: Note
nb: Merknad

en: Realizes, implements a specific interface
nb: Realiserer, implementerer et spesifikt grensesnitt

en: Generalization, class inheritance
nb: Generalisering, klassearv

en: Association, two classes are associated
nb: Assosiasjon, to klasser er assosiert

en: Aggregation, one class is part of another
nb: Aggregering, en klasse er en del av en annen

en: Implements, class implements a specific interface
nb: Implementerer, klassen implementerer et spesifikt grensesnitt

en: Constraint, place a constraint on something
nb: Begrensning, sett en begrensning på noe

en: Small package
nb: Liten pakke

en: Large package
nb: Stor pakke

en: Use case
nb: Brukstilfelle

en: Lifeline
nb: Livlinje

en: Object
nb: Objekt

en: Message
nb: Melding

en: Component
nb: Komponent

en: Class stereotype icon
nb: Ikon for stereotype for klasse

en: Activity
nb: Aktivitet
